ελληνική μουσική
    840 online   ·  210.851 μέλη

    Ειδικο αρμονιας

    kamelot
    20.09.2010, 06:46

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kamelot, 01-09-2014 21:45 ]


    jimkathar
    20.09.2010, 09:24

    Αγαπητέ/-τή Kamelot, για το πτυχίο της αρμονίας χρειάζεται να έχεις μπει στη μέση σχολή στο πιάνο. Δηλαδή, να έχεις κάνει προκαταρκτική και κατωτέρα και να δώσεις εξετάσεις για να μπεις στη μέση σχολή(προαγωγικές ή κατατακτήριες). Συνήθως όσοι δεν είναι πιανίστες κάνουν κάποια χρόνια προκαταρκτική και κατωτέρα χωρίς να έχουν δώσει εξετάσεις και στη συνέχεια δίνουν κατατακτήριες μόνο και μόνο για να περάσουν στη μέση σχολή. Οι απαιτήσεις δεν είναι πολύ μεγάλες ούτε χρειάζεται να γίνεις πιανίστας. Όταν περάσεις στη μέση σχολή κανείς δε σου ζητά να ξαναπαίξεις πιάνο(εκτός αν σε ενδιαφέρουν και τα υπόλοιπα ανώτερα θεωρητικά, δηλ. αντίστοιξη φούγκα και σύνθεση όπου, ο νόμος λέει ότι πρέπει να προχωράς και στο πιάνο, αλλά δεν εφαρμόζεται πολύ συχνά από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω). Ελπίζω να σε κάλυψα...

    Καλή σου μέρα και καλό πτυχίο!!!


    suzanne
    29.09.2010, 13:53

    Έχω κι εγώ κάποιες απορίες. Κάνω φωνητική σ'ένα ωδείο, αλλά θέλω παράλληλα να ξεκινήσω και τα θεωρητικά μαθήματα ώστε να μπορώ σε κάποια χρόνια να διδάξω.. Αν αυτά τα κάνω σε άλλο ωδείο υπάρχει πρόβλημα; Επίσης μπορώ να αγοράσω βιβλία που να μπορώ να διαβάσω μόνη μου και απλά μετά να δώσω σ'ένα ωδείο; Γενικά θέλω κάτι οικονομικό όπως θα'χετε καταλάβει, οπότε έχετε κάτι υπ'όψιν σας; Ευχαριστώ!


    jimkathar
    29.09.2010, 14:47

    Προς τη suzanne: Από ό,τι ξέρω, μπορείς να κάνεις θεωρητικά σε άλλο ωδείο. Τώρα, σχετικά με βιβλίο για "αυτοδιδασκαλία", πολύ καλό βιβλίο είναι η "Τονική Αρμονία" του Π. Αδάμ, αλλά οι εξετάσεις είναι αρκετά απαιτητικές και κάποια ζητήματα στη μελέτη πολύ λεπτομερειακά για να πεις ότι θα διαβάσεις μόνη σου και θα πας να δώσεις. Ίσως, από οικονομικής άποψης να σε εξυπηρετούσαν εντατικά μαθήματα, αλλά θα πρέπει να ρωτήσεις τους δασκάλους που ξέρεις για τιμές. Ελπίζω να σε κάλυψα...


    suzanne
    29.09.2010, 15:24

    Ναι σ'ευχαριστώ! Μου έχουν πει βέβαια ότι για πτυχίο πρέπει να κάνω και πιάνο οπότε φαντάζομαι ότι χρειάζεται αναγκαστικά ωδείο..


    kamelot
    01.10.2010, 13:26

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kamelot, 01-09-2014 21:00 ]


    caterina08
    01.10.2010, 22:03

    Στα πτυχια των οργανων χρειαζεται η ολοκληρωση των σπουδων του ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΥ αρμονιας και οχι του ειδικου (για πτυχιο). Μην τα μπερδευεις.... μονωδος θες να γινεις, οχι θεωρητικος! (παλι δε μου ειπες αν ενδιαφερεσαι για πτυχιο μονωδιας η θεωρητικων)

    Σου χρειαζονται επομενως(για το οργανο): θεωρια, σολφεζ-ντικτε (4ο και 5ο, γιατι τα αλλα εντασσονται στη θεωρια), πιανο (τυπικα μεχρι την α μεση), ιστορια, μορφολογια ( καλυτερα απο το 2ο ετος της αρμονιας), υποχρεωτικο αρμονιας, χορωδια (μεχρι το τελος των σπουδων, κατι αντιστοιχο με την ορχηστρα για τους εγχορδους), και τελειωνοντας μελωδραματικη, πριμα βιστα, πρακτικο διδασκαλειας.( τωρα υπαρχουν μαθηματα που ωδεια τα εντασσουν στο πλαισιο σπουδων τους οπως πχ ιταλικα στο κρατικο.... αυτα τα βλεπεις εκει)


    kamelot
    03.10.2010, 00:12

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kamelot, 01-09-2014 21:51 ]


    kamelot
    03.10.2010, 00:16

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kamelot, 01-09-2014 21:46 ]


    caterina08
    05.10.2010, 13:59

    Υποχρεωτικο = απλη γνωση της αρμονιας, ως μαθημα υποχρεωτικο για το οργανο, οχι πτυχιο

    Ειδικο= πτυχιο, μεγαλυτερο ευρος γνωσεων, κυμα υποχρεωτικων (της αρμονιας αυτουσιας πλεον) μαζεμενων στα 3 χρονια της αρμονιας, με το πτυχιο θεωρεισαι τυπικα μουσικος και μπορεις να διδαξεις στη θεωρια

    Ξερω οτι οταν υπαρχει καποιος αριθμος ενηλικων δημιουργειται τμημα στα ωδεια... αλλιως... κανονικα...


    kamelot
    05.10.2010, 22:24

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kamelot, 01-09-2014 21:02 ]


    caterina08
    06.10.2010, 18:11

    Φυσικα και ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!!!!! Αν ηταν ετσι για ποιο λογο να μην παιρνουν πτυχιο και οι υπολοιποι αφου τα περισσοτερα υποχρεωτικα τα δινουν στο πλαισιο του οργανου. Ειναι διαφορετικη η υλη!!!!!! Και οχι μονο... Επισημως ο τροπος γραφης (τοποθετηση βαθμιδων πχ) διαφερει..... Οπως και ο τροπος εξετασης. Για το πτυχιο πρεπει να σκεφτεσαι ως μουσικος που ακουει γραφει παιζει εξηγει και σκεφτεται. Το να περασεις στις ενδοωδειακες εξετασεις της αρμονιας δε σου εξασφαλιζει τα παραπανω για πρακτικους λογους οπως καταλαβαινεις..... Και φυσικα δεν μπορεις να διδαξεις θεωρια σε παιδακια αν δεν εχεις τουλαχιστον την αρμονια..... Καλο θα ηταν να μην εισαι απολυτη σε ο,τι σου πει καποιος με διαφορετικο αντικειμενο. Εχω πτυχιο αρμονιας εδω και 2 χρονια και τα εχω περασει....


    kamelot
    08.10.2010, 23:29

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kamelot, 01-09-2014 21:02 ]


    suzanne
    10.10.2010, 10:05

    Οκ κατάλαβα τι παίζει! Γενικά προς το παρόν δεν έχω ούτε το χρόνο ούτε το χρήμα δυστυχώς για να μπω σ'αυτή τη διαδικασία... Κι εγώ που ρώτησα στο ωδείο μου είπαν τουλάχιστον 5-6 χρόνια.. Αλλά έστω για να μάθεις κάποια βασικά υπάρχει κάποιο βιβλίο; Έχω ακούσει για μερικά δεν ξέρω όμως κατά πόσο είναι απλά και κατανοητά.


    kamelot
    10.10.2010, 14:31

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kamelot, 01-09-2014 21:46 ]


    caterina08
    10.10.2010, 15:33

    1ον: Εσυ ανοιξες το θεμα εσυ και το κλεινεις... συμφωνω μαζι σου! Αλλα δε μπορεις να "αδιαζεις" οποιους προσπαθησαν να βοηθησουν καποιον που θελει να ασχοληθει με τη μουσικη, και οι προσπαθειες του επεσαν στο κενο.

    2ον: Ειναι δικαιωμα σου να θαυμαζεις εναν ανθρωπο για το αντικειμενο του. Σε χωραφια αλλων καλυτερα να ρωτας εκεινους που πραγματικα ξερουν, και οχι αυτους που απλα ακουσαν. Συμπερασμα: ο καθενας ειναι ειδικος στον τομεα που τον αφορα...

    3ον: Μη νευριαζεις, εσυ το ανοιξες το θεμα... τωρα αν νομιζεις οτι δινεις τα ιδια υποχρεωτικα μαθηματα δικαιωμα σου... Απλα οταν θα ερθει η ωρα του πτυχιου... η μαλλον του 3ου ειδικου, θα καταλαβεις τι πραγματικα παιζει..... (τα μονα ιδια για ολους ειναι η ιστορια και η μορφολογια και στην περιπτωση σου η χορωδια, λογω της μονωδιας μεχρι το τελος των σπουδων σου)

    Και επειδη καταλαβα πως η γνωμη μου δε μετρα μπορεις, να βρεις καποιον υπευθυνο καθηγητη ανωτερων θεωρητικων να σου τα βαλει κατω να τα καλαλαβεις, η να βρεις το προγραμμα σπουδων του ωδειου σου.


    kamelot
    11.10.2010, 10:40

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kamelot, 01-09-2014 21:03 ]


    kamelot
    12.10.2010, 21:37

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kamelot, 01-09-2014 21:05 ]


    lupe
    18.08.2014, 01:29
    παντως καθαρα για καποιον που θελει να διδαξει φωνητικη τι ακριβως χρειαζεται?
    DanaeAthanasiadou
    22.08.2014, 11:55
    1.Για να διδάξεις οποιοδήποτε όργανο ή/και μονωδία χρειάζεσαι να έχεις πτυχίο στο όργανο ή/και στη μονωδία ( δεν υπάρχει πτυχίο φωνητικής ). 2. Για να πάρεις πτυχίο σε οποιοδήποτε όργανο θέλει να έχεις αυτό που λέμε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΑΡΜΟΝΙΑΣ το οποίο είναι σχεδόν ίδιο με το ειδικό, με μερικές διαφοροποιήσεις στα παράπλευρα μαθήματα, ιστορία,μορφολογία, αντίστιξη, αλλά κρατάει 2 χρόνια, ενώ το ειδικό είναι 3 χρόνια ( αν κάποιος σου πει περισσότερα, απλά σου τρώει λεφτά και είναι απατεώνας, εκτός κ αν δε μελετάς καθόλου κ τότε εξαιτίας σου κάνεις παραπάνω χρόνια). Το πιάνο που κάνεις για την αρμονία, το κάνεις μόνο στο ειδικό αρμονίας και το χρειάζεσαι για τις εξετάσεις όπου σε βάζουν να κάνεις κάποιες μετατροπίες σε real time κ μερικά ακόμα πραγματάκια τα οποία είναι λεπτομέρειες που δε χρειάζεται να τις αναλύσω εδώ πέρα. Εσύ που θες να πάρεις πτυχίο στη μονωδία, χρειάζεσαι μόνο το υποχρεωτικό αρμονίας. Τίποτε άλλο. Αλλά η συμβουλή μου είναι ότι αφού θα μπεις που θα μπεις στον κόπο να κάνεις τα περισσότερα μαθήματα, καλύτερα να κάνεις το ειδικό και να έχεις κ ένα ακόμα πτυχίο. Πιανίστας δε θα γίνεις, αλλά χρειάζεσαι το πιάνο ΚΑΙ για όταν θα έρθει η ώρα να διδάξεις εσύ ΚΑΙ γιατί είναι καλύτερο να ξέρεις να παίζεις έστω λίγο κάποιο όργανο (είτε πιάνο, είτε κιθάρα) για να μη ζορίζεις τους μουσικούς που θα τύχει να σε συνοδεύσουν στο μέλλον. Αυτά και ελπίζω να βοήθησα. Αν χρειαστείς περισσότερες πληροφορίες, μη διστάσεις...