ελληνική μουσική
    435 online   ·  210.845 μέλη

    Μπάμπης Τσέρτος - Στου παραδείσου το βυθό

    Tropaiatissa
    24.09.2010, 11:14

    Μέσα στον Οκτώβρη θα κυκλοφορήσει ο νέος δίσκος του Μπάμπη Τσέρτου! Ο τίτλος του κατά πάσα πιθανότητα θα είναι "Δυο στράτες νύχτα"!

    Τη μουσική έχει γράψει ο Νικήτας Βοστάνης (ότι δικό του έχω ακούσει μέχρι στιγμής είναι εξαιρετικό!) και τους στίχους υπογράφει ο Μάρκος Σαριμανώλης!
    Συμμετέχει η πολύ καλή νεαρή ερμηνεύτρια Ειρήνη Τουμπάκη!
    Θα κυκλοφορήσει από τον "Καθρέφτη"!

    Στο blog του στιχουργού μπορείτε να ακούσετε το τραγούδι "Τα χρόνια σαν βαγόνια ταξιδέψανε", που ερμηνεύει η Ειρήνη Τουμπάκη!
    http://iparho.blogspot.com/p/blog-page_7020.html

    {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.walkman}


    -----------------


    (Γιώργος Νταλάρας - 23/1/2010)

    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 29-11-2010 22:30 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 29-11-2010 22:38 ]





    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 06-12-2010 10:36 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 22-12-2010 11:07 ]


    επισυναπτόμενα: tsertos-vostanis.jpg 
    Tropaiatissa
    29.11.2010, 22:32

    Ο καινούριος δίσκος του Μπάμπη Τσέρτου λέγεται τελικά "Στου παραδείσου το βυθό" και θα κυκλοφορήσει
    στα μέσα Δεκεμβρίου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}

    ΝΙΚΗΤΑ ΒΟΣΤΑΝΗ - ΜΑΡΚΟΥ ΣΑΡΗΜΑΝΩΛΗ
    ΣΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΤΟΝ ΒΥΘΟ

    τραγούδι ΜΠΑΜΠΗΣ ΤΣΕΡΤΟΣ
    συμμετέχει η Ειρήνη Τουμπάκη

    Εξώφυλλο:

     

    Κωδ δίσκου Κ222

    01. Άσε με να σε παρασύρω  3:44
    02. Τα χρόνια σα βαγόνια  3:17
    03. Ρεμπέτικη ιστορία  3:21
    04. Χρυσαφένια μάτια  3:31
    05. Δυό στράτες νύχτα  3:55
    06. Να ‘τανε να μείνεις λίγο ακόμα  3:54
    07. Δεν είναι τυχαία η ζωή  4:07
    08. Σαν τον πρώτο Αύγουστο  3:05
    09. Πονώ μα δεν τ’ ομολογώ  3:49
    10. Του δειλινού τα χρώματα  3:40
    11. Τo φεγγάρι είναι μαχαίρι  4:10
    Στίχοι: Αρετή Κελερμένου
    12. Στου παραδείσου το βυθό  3:38
    13. Τα 9 βήματα του Μάνου  3:01

    Μουσική: Νικήτας Βοστάνης
    Στίχοι: Μάρκος Σαριμανώλης


    Όταν τον Ιούλιο του 2005 ολοκλήρωσα την συγγραφή του πρώτου μου μυθιστορήματος με τίτλο ΟΜΟΓΟΝΙΑ, δεν φανταζόμουνα πως τα τραγούδια που αναφέρω στις σελίδες του μια μέρα θα έχουν την τύχη να μελoποιηθούν και να ερμηνευτούν από καταξιωμένους καλλιτέχνες συνεχιστές της μουσικής μας παράδοσης. Νικήτα, σε ευχαριστώ για την ουσιαστική και δημιουργική σου συμμετοχή, δουλεύοντας ακατάπαυστα τα τραγούδια δύο χρόνια στο studio. Μπάμπη, είναι πραγματικά μεγάλη μου τιμή η ερμηνεία των τραγουδιών με την μοναδική σου φωνή. Ειρήνη, άφησες το δικό σου ξεχωριστό αποτύπωμα στον δίσκο. Έτσι, βαδίσαμε συντροφιά στα μονοπάτια του λαϊκου τραγουδιού και φτάσαμε ως... “Στου Παραδείσου τον βυθό”.

    Μάρκος Σαριμανώλης, Νοέμβριος 2010





    Παραγωγός: Μ. Σαριμανώλης / Επιμέλεια παραγωγής: Νικήτας Βοστάνης
    Μίξη: P.A. Dove, Χ. Βιδινιώτης
    Ενορχήστρωση: Χ. Βιδινιώτης, Φ. Γέμελας / Ηχογράφηση: Studio B’
    Hxoλήπτης: Χρ. Βιδινιώτης / Studio «Encore» / Ηχολήπτης: P.A. Dove
    Μίξη: P.A. Dove / Μastering: Θ. Χρυσανθόπουλος

    Παραγωγή: Καθρέπτης 2010 / Φωτογραφίες: Ε. Χασαπίδου / Γραφιστικά: Έργον (ergongraphics.gr)


    Στις ηχογραφήσεις συμμετείχαν οι μουσικοί :
    Μπουζούκι, μπαγλαμά, κρουστά, μαντολίνο, τζουράς, Cumbus:  Χ. Βιδινιώτης
    Μπουζούκι: Β. Τριανταφυλλόπουλος
    Κιθάρες, μαντολίνο, μαντόλα: Ν. Ρογκάκος
    Κιθάρες: Χ. Καπελιαρής
    Μπάσο: Νικόλας Βοστάνης,  Κ. Ασπιώτης
    Φλάουτο: Νικήτας Βοστάνης
    Βιολί: Μ. Δανιάς
    Κανονάκι: Μ. Καρπάθιος
    Σαντούρι: Κ. Κορκόβελος
    Λαούτο: Κ. Μήτσιος
    Κλαρίνο: Φ. Φωτόπουλος
    Κιθάρες: Μ. Μούρμουρας
    Ακορντεόν: Θ. Μπένος
    Πιάνο, πλήκτρα: Φ. Γέμελας
    Πιάνο, ακορντεόν, πλήκτρα:  Φ. Περιστέρης
    Κρουστά: Τ. Βασιλείου
    Τύμπανα: Αργ. Ιωάννου

    Β’ φωνές: Ειρ. Τουμπάκη, Μπ. Τσέρτος, Ν. Καραγιάννης


    Πηγή: http://www.musicmirror.gr/php/articles.php?lng=gr&pg=824

    Αποσπάσματα τραγουδιών του δίσκου:

    -----------------


    (Γιώργος Νταλάρας - 23/1/2010)

    Ορφέας | www.e-orfeas.gr

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 29-11-2010 23:09 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 01-12-2010 18:42 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Dalarofili στις 01-12-2010 18:43 ]


    Tropaiatissa
    06.12.2010, 10:39

    Παράθεση:

    Το μέλος Dalarofili στις 29-11-2010 στις 22:32 έγραψε...

    Πηγή: http://www.musicmirror.gr/php/articles.php?lng=gr&pg=824

    Στο τέλος της σελίδας προστέθηκαν τα τραγούδια:

    "Άσε με να σε παρασύρω", "Ρεμπάτικη ιστορία", "Τα χρόνια σα βαγόνια" και "Δυο στράτες νύχτα"!!!!
    Ακούστε τα!!! {#emotions_dlg.thumbup}

    Επίσης, αν έχετε iTunes μπορείτε να ακούσετε αποσπάσματα (30δευτ.) όλων των τραγουδιών του δίσκου!!!


    Tropaiatissa
    07.12.2010, 21:44

    Οι πρώτες εντυπώσεις που μου άφησε ο δίσκος ακούγοντας τα 4 τραγούδια που υπάρχουν στο site του "Καθρέφτη" και τα αποσπάσματα των υπολοίπων:
    Κατ' αρχάς ο Νικήτας Βοστάνης είναι ένας συνθέτης που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση από την πρώτη στιγμή που άκουσα τραγούδια του. Είναι ένας από τους συνθέτες που αποδεικνύουν πως δεν ισχύει το ότι "δεν γράφονται καλά λαϊκά τραγούδια σήμερα". Ο Μπάμπης Τσέρτος αντικειμενικά είναι ένας από τους καλύτερους λαϊκούς ερμηνευτές που έχουμε.
    Από την πρώτη στιγμή που έμαθα πως θα κυκλοφορήσει δίσκος σε μουσική Βοστάνη με Τσέρτο δεν είχα καμία αμφιβολία για την ποιότητα αυτού του δίσκου!
    Προς το παρόν, απ' όσο έχω ακούσει συμπεραίνω πως ο δίσκος ξεπερνάει και τις προσδοκίες μου!

    Το τραγούδι που με άγγιξε απ' την πρώτη ακρόαση είναι το "Δυο στράτες νύχτα" ("βαρύ" ζεϊμπέκικο...). Ειδικά ο στίχος στο ρεφρέν είναι "μαχαιριά"...
    "Με πλήγωνε η ζωή μου έως τώρα
    παράπονο στο στήθος μου κρυφό
    δεν ξέρω πότε πέρασε η ώρα
    δεν ξέρω τώρα πια πού περπατώ"

    Η "Ρεμπέτικη ιστορία" νομίζω πως ταίριαξε απόλυτα στον Μπάμπη Τσέρτο γιατί, εκτός από την πολύ όμορφη ερμηνεία του, εμένα προσωπικά μου ακούγεται και σαν "βιογραφικό" τραγούδι...

    Το "Τα χρόνια σα βαγόνια" κινείται πιο πολύ προς το "έντεχνο" με μια εξαιρετική ερμηνεία από την Ειρήνη Τουμπάκη, η οποία διαθέτει πολύ όμορφη "ζεστή" φωνή, της ταιριάζουν πολύ τέτοια τραγούδια (και γενικώς το ρεπερτόριο που έχει επιλέξει να τραγουδάει).

    Το "Άσε με να σε παρασύρω" είναι το τραγούδι που ανοίγει τον δίσκο, ένα ωραίο λαϊκό τραγούδι με χαρούμενο ρυθμό χασαποσέρβικο.

    Από τα υπόλοιπα απ' όσο μπόρεσα να βγάλω συμπέρασμα (γιατί σε κάποια τα αποσπάσματα δεν είναι και τόσο χαρακτηριστικά...) ξεχώρισα τα:
    "Χρυσαφένια μάτια" (μελαγχολικό απ' αυτά που μου αρέσουν και ταιριάζουν πολύ στη φωνή του Τσέρτου!)
    "Να 'τανε να μείνεις λίγο ακόμα" (χασάπικο -ανέκαθεν είχα μια ιδιαίτερη αγάπη με τα χασάπικα- σε μία πολύ ωραία ερμηνεία από την Ειρήνη!)
    "Το φεγγάρι είναι μαχαίρι" (ζεϊμπέκικο ο στίχος του οποίου έστω και σ' ένα μικρό απόσπασμα λέει πολλά: "Το φεγγάρι είναι μαχαίρι / σημαδεύει στην καρδιά / κείνους που δεν έχουν ταίρι / κι είν' η πίκρα τους βαθιά". Μου θύμισε λίγο Λευτέρη Παπαδόπουλο...)
    "Στου παραδείσου το βυθό" (τανγκό, που μου θύμισε κάτι από Μιχάλη Σουγιούλ)
    "Τα 9 βήματα του Μάνου" (ορχηστρικό - ζεϊμπέκικο, προφανώς για τον Μάνο Λοΐζο.)

    Αυτά προς το παρόν... Θα επανέλθω με ολοκληρωμένες εντυπώσεις μόλις κυκλοφορήσει ο δίσκος!!!


    Tropaiatissa
    20.12.2010, 23:51

    Αύριο (Τρίτη 21/12) στις 23:00 στον Αθήνα 9.84, ο Μπάμπης Τσέρτος, ο Νικήτας Βοστάνης και ο Μάρκος Σαριμανώλης παρουσιάζουν τη νέα τους δισκογραφική δουλειά "Στου παραδείσου το βυθό"!!!!! {#emotions_dlg.walkman}

    http://blog.radionext.gr/?p=1373


    Tropaiatissa
    22.12.2010, 11:09

    Για όσους ενδιαφέρονται, ανέβασα την εκπομπή εδώ http://rapidshare.com/files/438620969/Tsertos_Vostanis_Athina984.zip
    κι εδώ http://www.megaupload.com/?d=I0AR0BIU
    {#emotions_dlg.walkman}


    Tropaiatissa
    01.03.2011, 08:29

     

    • Την Τετάρτη 9/3 στις 21:00 θα γίνει η παρουσίαση του δίσκου στον ΙΑΝΟ!