ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.843 μέλη
    Candylove
    29.09.2010, 21:42

    Θα 'θελα να κάνω την εξής ερωτηση και προτειμότερο θα 'θελα από επαγγελματίες γνώμη τι διαφορές έχουν οι Fender από τις Gibson Les Paul??Μιλάω γενικά τώρα και χωρίς το θέμα των οικονομικών.Έχω μία Fender περίπου 10ετίας και δουλεύει τέλεια αλλά είδα μια Gibson Les Paul Standard και τρελάθηκα γιατι μ'αρεσε και η εμφάνιση της.Αλλά έτσι θα 'θελα να έχω μια γνώμη πριν αρχίσω τις οικονομίες.....{#emotions_dlg.beer}

     


    gjb94
    29.09.2010, 22:30

    εγω θα επερνα gibson

    να ξερεις(δεν το λεω με σιγουρια)αλλα ακουσα πως η feder αγορασε την gibson !

    περα από αυτό !
    τι κιθαρα θες ;

    κουφια ή κανονικη;

    αν θες κουφια παρε gibson !!!

    τωρα (για κουφια παντα ) να υπολογιζεις απο 800 και πανω !!!


    Candylove
    29.09.2010, 22:43
    Βασικά έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για της fender βέβαια κάποιος μου είπε χωρίς να ξέρω αν είναι αλήθεια ότι δε βγάζουν πλέον και τοσο καλές αν και μου φαίνεται κάπως υπερβολικό.Πάντως τι διαφορα έχουν οι κανονικές από τις κούφιες?
    gjb94
    29.09.2010, 22:51

    οι κουφιες δεν εχουν πολυ ενταση ....
    και δεν ειναι για οποιοδηποτε ηδος μουσικης!!!

    αν παιζεις jaz πχ , τοτε η κουφια ειναι οτι πρεπει!!


    Candylove
    29.09.2010, 22:55
    Μεταλ παίζω στο συγκροτημα μου...αρα τι προτεινεις???
    Candylove
    29.09.2010, 23:08

    Σορυ για τη ταλαιπωρια δηλαδη η Gibson Les Paul Standard δε κάνει για τη μέταλ?Iron Maiden δεν ακούω ετσι και αλλιώς πιο πολύ της gothic ειμαι αλλά έχω ακούσει για παράδειγμα τους Therion που χρησιμοποιεί ο Chr. Johnson αυτή τη κιθάρα και σε άλλα τραγούδια Gibson Les Paul Studio και ο ήχος μπορώ να πω μ'αρεσε αρκετα.(την έχω βάλει αρκετά στο μάτι τη συγκεκριμένη)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Candylove στις 29-09-2010 23:12 ]


    Candylove
    30.09.2010, 14:25
    Αυθεντικοτατη ειναι!!!!
    jethroomi
    30.09.2010, 16:07

    J.Hedrix:sg-stratocaster

    Er.Clapton:sg-stsratocaster

    J.Page:στο live παιζει το 'Stairway to heaven' με την διπλη sg, στον δισκο παιζει (με δικη του ομολογια) με telecaster.

    G.Moore: τον ειδα σε live να χρησιμοποιει εκτος απο την les paul και telecaster.

    Συμπερασμα: Ολες οι κιθαρες τα παιζουν ολα, διαλεξε την κιθαρα που σ' αρεσει αλλαξε μαγνητες (αν χρειαζεται) παρε ενα καλο ενισχυτη μερικα πεταλακια και τα υπολοιπα εξαρτωνται απο την παιχτικη σου ικανοτητα.

     


    inkve
    30.09.2010, 16:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 29-09-2010 στις 23:21 έγραψε...

    Βρε και με ES355 (Jazz κιθάρα all the way) μπορείς να παίξεις metal... Για καθαρό metal βρώμικο thrash ήχο μια Jackson είναι η καλύτερη επιλογή... Σίγουρα ανάμεσα στις 2 έγω θα πρότεινα την Gibson 100%... Πολύ πιο ποιοτικό όργανο και όταν μεγαλώσεις και θέλεις να παίξεις κάτι πιο classic θα έχεις ενα φανταστηκό όργανο στα χέρια σου... Κάτι ακόμα... Αν η fender που έχεις στα χέρια σου είναι αυθεντική τότε να την προσέχεις σαν τα μάτια σου... Υπέροχα όργανα που ταιριάζουν σε όλα σχεδόν τα είδη μουσικής... {#emotions_dlg.beer}



    μην τον ακουτε αυτον..!!

    ο pentatonikos ειναι ικανος να παιξει iron maiden με φλογερα και να αφησει τα προβατα στην τυχη τους!!!!!!!!

    ειναι ιεροσυλος και αιρετικος...εχω βασιμες υποψιες οτι παιζει πολλα χρωματικα,,,συν οτι οτιδηποτε παιξει θα το κανει να ακουγεται mixolydian...

    του αρεσει το blues και η ατμοσφαιρα που αυτο αποπνεει παραπεμπτωντας τον ακροατη σε εικονες χωραφιων μπαμπακιου και εγχρωμους σκλαβους που τα βραδια αρεσκονται στο ακουσμα τoυ!!!

    η ιστορια λεει οτι η κλιμαμα που αφησε ο εξω αποδω στην γη ειναι η blues κλιμακα!!

    ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ???ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΣΙΣΤΑΣ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ!!!

    (ακομα χειροτερα αγαπητοι συμφορουμιτες??......ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ BLUES!!!!!!!!)

    ΧΑ..!!ΤΥΧΑΙΟ??ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!!!!!!!

    ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΥΠΟΓΕΙΩΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΥΛΙΤΗΣΕΙ ΕΝ ΜΕΣΩ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗΣ ΣΚΗΝΙΚΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΩΝ ΨΥΧΟΕΡΕΘΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΧΝΟΤΗΤΩΝ!!!

    ΠΡΟΤΕΙΝΩ Ο ΣΥΜΠΑΘΕΣΤΑΤΟΣ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ PENTATONIKOS ΝΑ ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΣΤΕΙ ΣΤΟ ΠΥΡ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΟΝ ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ,ΤΟΥΣ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΟΙΠΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΤΟΥ..!!!!

    {#emotions_dlg.beer} {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 30-09-2010 16:24 ]


    Candylove
    30.09.2010, 19:20

     

    μην τον ακουτε αυτον..!!

    ο pentatonikos ειναι ικανος να παιξει iron maiden με φλογερα και να αφησει τα προβατα στην τυχη τους!!!!!!!!

     

    Iron Maiden με φλογέρα?????Αυτό πρέπει να το δω οπωσδηποτε!!!{#emotions_dlg.happycrazy}


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Candylove
    30.09.2010, 20:52

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 30-09-2010 στις 20:01 έγραψε...

    Όριστε...

    Και όχι δεν είμαι εγώ... {#emotions_dlg.rolleyes}


    -----------------
    If it's not dissonant it's not music...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Pentatonikos στις 30-09-2010 20:01 ]



    {#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.whistling}{#emotions_dlg.blink}


    Candylove
    30.09.2010, 21:10

    Παράθεση:

    Το μέλος FR στις 30-09-2010 στις 20:22 έγραψε...


    Επαγγελματίες όπως Malmsteen, John5, Townshend, Sambora; Ή επαγγελματίες όπως pentatonikossomethng;

     

    Δε το σκέφτηκα να σου την αλήθεια.Κοίτα εγώ θέλω μια κιθάρα η οποία να με ικανοποιεί ακουστικά στο είδος που θέλω και εμφανιακά όσο γίνεται και θέλω να την έχω και για χρόνια και φυσικά να μη το μετανιώσω.


    Gamer13
    30.09.2010, 22:23

    εγω Epiphone Les Paul '97 Ace Frehley εχω και ενα distorion και μια χαρα μεταλ παιζω νταξει τωρα να συγγρινεις σταρκοαστερ για μεταλ με λεσ παουλ?? αμα θες και πολυ μεταλ παρε ζακ γουαιλντ σαιγνατουρ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Gamer13 στις 30-09-2010 22:27 ]


    inkve
    02.10.2010, 09:48

    pentatonike!!που το βρηκες αυτο ρε??{#emotions_dlg.lol}

    λοιπον candylove...

    αφου θες να παιζεις μεταλλο εμενα η προταση μου ειναι να κοιταξεις προς ibanez μερια...

    απο χαρντ ροκ μεχρι μεταλλο το εχουν ευκολα...εχουν αξιοπρεπεστατο hardware(μαγνητες,τρεμολα,κλειδια)....ειναι ανετες στο παιξιμο...και το κυριοτερο αξιζουν τα χρηματα τους...

    και δεν χρειαζεται να ξεφραγκιαστεις κιολας!!με 500-600 ευρω εισαι οκ...

    ωραιες και οι epiphone κτλ αλλα ομως ειναι οργανα προσανατολισμενα εντελως διαφορετικα...και για να παιξεις μεταλ με epiphone υπολογισε τουλαχιστον 150 παραπανω για μαγνητες που σημαινει τι??παραπανω χρηματα και στο τελος παλι κατι θα σε χαλαει...

    θα προτεινα επισης το κιθαρονι να μην εχει locking tremolo(σε στυλ floyd rose)για να μην μπλεξεις με ρυθμισεις επι ρυθμισεων...παρε χωρις για να αλλαζεις χορδες και τελος...και αν σου πουνε φιλοι και γνωστοι πως θα κανεις vibrato πες τους να ακουσουν λιγο gary moore  και θα μαθουν πως γινεται χωρις λεβιε!!και ο malmsteen κανει απιστευτο vibrato αλλα σε κουραζει!!χαχα

    απο εκει και περα υπαρχει και η επιλογη της BC RICH...ακομα πιο προσανατολισμενες σε μεταλ και κατα την γνωμη μου καποια μοντελα καλυτερες απο jackson στα ιδια λεφτα,,,

    καποτε κυκλοφορουσε η BCRICH assasin ...ειναι σαν να κοιτας μια συνηθισμενη ibanez(στο σχημα)...λογικα ακομα βγαινει...σου προτεινα αυτη γιατι εχει νορμαλ εμφανιση επειδη η BCRICH εχει παραδοση στα περιεργα και ακραια σχηματα στα οργανα της...

    και σε αυτη την εταιρια με 600 εισαι ταμαμ...

    η ibanez ομως παραμενει πιο αξιοπιστη λυσηWink

    η επιλογη ειναι δικη σου φυσικα...

    καλες αγορες οπως και ναχει!!{#emotions_dlg.beer}


    Gamer13
    02.10.2010, 10:55

    και οι dean guitars ειναι για μεταλ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 12-10-2010 11:43 ]


    Giorgossx
    02.10.2010, 13:02

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 30-09-2010 στις 16:07 έγραψε...

    J.Hedrix:sg-stratocaster

    Er.Clapton:sg-stsratocaster

    J.Page:στο live παιζει το 'Stairway to heaven' με την διπλη sg, στον δισκο παιζει (με δικη του ομολογια) με telecaster.

    G.Moore: τον ειδα σε live να χρησιμοποιει εκτος απο την les paul και telecaster.

    Συμπερασμα: Ολες οι κιθαρες τα παιζουν ολα, διαλεξε την κιθαρα που σ' αρεσει αλλαξε μαγνητες (αν χρειαζεται) παρε ενα καλο ενισχυτη μερικα πεταλακια και τα υπολοιπα εξαρτωνται απο την παιχτικη σου ικανοτητα.

     



     

    Συμφωνω απολυτα και η ερωτηση σου ηταν αν δεν κανω λαθος FENGER Ή GIBSON!Αν εχεις τα φραγκα εγω σου λεω να παρεις και τις δυο(μιλωντας παντοτε για γνησιες αμερικανικες) οι πιο πολλοι κιθαριστες αυτο κανουν!τωρα αλλο στυλ εχουν οι fender και εντελως αλλο οι gibson εγω  προσωπικα προτιμω fender αλλα δεν θα με χαλουσε αν ειχα και μια gibson!αυτες οι κιθαρες μεταξυ τους δεν μπορουν να συγκριθουν,αυτο το ερωτημα παραμενει αναπαντητω και απασχολει πολλες γενιες κιθαριστων!!



    Giorgossx
    02.10.2010, 13:02

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 30-09-2010 στις 16:07 έγραψε...

    J.Hedrix:sg-stratocaster

    Er.Clapton:sg-stsratocaster

    J.Page:στο live παιζει το 'Stairway to heaven' με την διπλη sg, στον δισκο παιζει (με δικη του ομολογια) με telecaster.

    G.Moore: τον ειδα σε live να χρησιμοποιει εκτος απο την les paul και telecaster.

    Συμπερασμα: Ολες οι κιθαρες τα παιζουν ολα, διαλεξε την κιθαρα που σ' αρεσει αλλαξε μαγνητες (αν χρειαζεται) παρε ενα καλο ενισχυτη μερικα πεταλακια και τα υπολοιπα εξαρτωνται απο την παιχτικη σου ικανοτητα.





    Συμφωνω απολυτα και η ερωτηση σου ηταν αν δεν κανω λαθος FENGER Ή GIBSON!Αν εχεις τα φραγκα εγω σου λεω να παρεις και τις δυο(μιλωντας παντοτε για γνησιες αμερικανικες) οι πιο πολλοι κιθαριστες αυτο κανουν!τωρα αλλο στυλ εχουν οι fender και εντελως αλλο οι gibson εγω  προσωπικα προτιμω fender αλλα δεν θα με χαλουσε αν ειχα και μια gibson!αυτες οι κιθαρες μεταξυ τους δεν μπορουν να συγκριθουν,αυτο το ερωτημα παραμενει αναπαντητω και απασχολει πολλες γενιες κιθαριστων!!




    delta66
    03.10.2010, 18:29

    Παράθεση:

    Το μέλος Candylove στις 29-09-2010 στις 21:42 έγραψε...

    Θα 'θελα να κάνω την εξής ερωτηση και προτειμότερο θα 'θελα από επαγγελματίες γνώμη τι διαφορές έχουν οι Fender από τις Gibson Les Paul??Μιλάω γενικά τώρα και χωρίς το θέμα των οικονομικών.Έχω μία Fender περίπου 10ετίας και δουλεύει τέλεια αλλά είδα μια Gibson Les Paul Standard και τρελάθηκα γιατι μ'αρεσε και η εμφάνιση της.Αλλά έτσι θα 'θελα να έχω μια γνώμη πριν αρχίσω τις οικονομίες.....{#emotions_dlg.beer}

     

    Οι Fender Strat και Gibson LP ειναι δυο κιθαρες που πρεπει να εχει πρωτες στην συλλογη του καθε κιθαριστας οποιου δηποτε στυλ.

     

    Κοιταξε μονο να επιλεξεις καλα κομματια, γιατι δεν ειναι ολες ιδιες


    -----------------
    ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 03-10-2010 18:30 ]


    Sparky-G
    05.10.2010, 20:01

    Βασικα θα βοηθουσε πολυ αν μας παρεθετες καιμμια δεκαρια μουσικους-συγκροτηματα(δεν βλεπω να το εχεις κανει ως τωρα)που σου αρεσουν πολυ.Αυτο θα βοηθουσε πολυ στο να βρεθει αυτο που σου ταιριαζει καλυτερα{#emotions_dlg.thumbup}