ελληνική μουσική
    725 online   ·  210.832 μέλη

    Πεταλάκια για εφέ φωνής

    JohnieAnto
    02.10.2010, 15:29

    Χρειάζομαι βοήθεια σε αυτό το θέμα αν ξέρει κανείς να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με το τι πεταλάκι για εέ φωνής υπάρχουν , τι δυνατότητες έχουν και που μπορώ να τα βρώ

     

    ευχαριστώ πολύ !


    inkve
    08.10.2010, 06:19

    δεν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο εφε που ειναι μονο για φωνη...

    ολα τα εφε χρησιμοποιουνται παντου...

    ειτε σε φωνη ειτε σε εγχορδα ειτε σε κρουστα...

    και ενα απλο πεταλι να παρεις και το συνδεσεις θα εχεις αποτελεσμα/...

     

    πειραματισου με κανενα πεταλακι απο φιλο σουWink


    BAGRATION
    09.10.2010, 22:10

    inkve κανεις λαθος, υπάρχουν ΕΙΔΙΚΑ πετάλια για φωνή από την tc heliicon. Ο Νακας τα φέρνει στην Ελλάδα.

    Το πιο απλό μοντέλο κανει compression, equalizer και  pitch correction.

    Καποια αλλα κανουν reverb echo κ.α. Υπάρχουν και μερικά που εσύ τραγουδάς και αυτά σου κανουν δευτερες και τρίτες φωνες.

    Το voicelive 2 τα κανει όλα μαζί αλλά είναι πολυ ακριβό.

    JohnieAnto Ριξε μια ματιά στο σαιτ της tc heliicon...


    inkve
    09.10.2010, 22:47

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 09-10-2010 στις 22:10 έγραψε...

    inkve κανεις λαθος, υπάρχουν ΕΙΔΙΚΑ πετάλια για φωνή από την tc heliicon. Ο Νακας τα φέρνει στην Ελλάδα.

    Το πιο απλό μοντέλο κανει compression, equalizer και  pitch correction.

    Καποια αλλα κανουν reverb echo κ.α. Υπάρχουν και μερικά που εσύ τραγουδάς και αυτά σου κανουν δευτερες και τρίτες φωνες.

    Το voicelive 2 τα κανει όλα μαζί αλλά είναι πολυ ακριβό.

    JohnieAnto Ριξε μια ματιά στο σαιτ της tc heliicon...



    reverb,compressor equalizer.... συγγνωμη αλλα ποσο διαφορετικα νομιζεις οτι ειναι αυτα τα εφε απο αυτα που θα χρησιμοποιησει ενας οργανοπαιχτης?

    αν π.χ ο τραγουδιστης θελει hall reverb,,,δεν εχει καμια απολυτως διαφορα απο το hall reverb που μπορει να βαλει και ο κιθαριστας!!

    μην πεφτεις στην παγιδα περι φωνης η μπασσου η οτιδηποτε αλλο...το εφε δεν αλλαζει..αλλαζει το εκαστοτε οργανο,,,.αυτο που σιγουρα αλλαζει  ειναι η ποιοτητα των εφε απο μηχανημα σε μηχανημα

     pitch correction πιστευω το λενε και οι λεξεις τι ειναι....κουρδιστηρι φωνης!!μονο που αν εισαι πολυ εκτος τονικοτητας ακουγεται το correction  που σου κανει,,,,

    και ενα απλο rack με τα κυριοτερα εφε μεσα θα σου εκανε μια χαρα για αρχη


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 09-10-2010 22:52 ]


    BAGRATION
    10.10.2010, 11:36

    inkve Η διαφορά τους είναι πολύ απλή και βρίσκεται στην τιμή. Γιατί αν τα παρεις χωριστά ολα αυτά είναι 2-3 φορές πάνω. Ακόμα και τα πολύ απλά rack δεν είναι φθηνότερα των πεταλιών. Επίσης στα tc helicon η σχεση τιμής /ποιότητας είναι καλή επηδή τα εφφε είναι επιλεγμενα για φωνή, και οχι για άλλο οργανο.

    Το pitch correction κουρδιζει καλά μόνο κατω του μισού ημιτονίου. Πανω απο μισο ημιτόνιο ακούγεται πολύ έντονα. Ασε που το θεμα είναι να μην ακουστεί το correction...

    Μην είσαι τοσο ενάντια σε αυτά τα πετάλια.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 10-10-2010 23:09 ]


    inkve
    11.10.2010, 00:14

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 10-10-2010 στις 11:36 έγραψε...

    inkve Η διαφορά τους είναι πολύ απλή και βρίσκεται στην τιμή. Γιατί αν τα παρεις χωριστά ολα αυτά είναι 2-3 φορές πάνω. Ακόμα και τα πολύ απλά rack δεν είναι φθηνότερα των πεταλιών. Επίσης στα tc helicon η σχεση τιμής /ποιότητας είναι καλή επηδή τα εφφε είναι επιλεγμενα για φωνή, και οχι για άλλο οργανο.

    Το pitch correction κουρδιζει καλά μόνο κατω του μισού ημιτονίου. Πανω απο μισο ημιτόνιο ακούγεται πολύ έντονα. Ασε που το θεμα είναι να μην ακουστεί το correction...

    Μην είσαι τοσο ενάντια σε αυτά τα πετάλια.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 10-10-2010 23:09 ]



    δεν ειμαι εναντια....καθε αλλο μαλιστα

    απλα η αμφιβολια μου ειναι στο κατα ποσο διαφορετικο να ειναι ενα εφε που χρησιμοποιει ενας οργανοπαιχτης απο αυτο του τραγουδιστη..

    το πολυ πολυ να εχει διαφορετικο ειδος του ιδιου κατα τα αλλα εφε...Wink

    πιστευω οτι ειναι εμπορικο κολπο στο οτι ειδικευονται για φωνη...και η κιθαρα και το μπασσο εχουν εντελως αλλες συχνοτικες περιοχες ομως τα περισσοτερα στην πλειοψηφια τους εφε που χρησιμοποιουνται ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια!

    σπανια συναντας τραγουδιστη να ψαχνεται για δικο του εξοπλισμο παντως περαν ενος μικροφωνου...

    για την τιμη ειναι πιο ρευστα τα πραγματα επειδη και οικονομικα rack υπαρχουν και πεταλια επισης...βεβαια αν ο φιλος μας θελει να εχει καποια ωραια reverb και καποια delay τοτε υπαρχουν μοναδες rack που κανουν μονο αυτο


    BAGRATION
    11.10.2010, 01:26

    Ναι εντάξει τα εφε είναι τα ίδια παντού. Ομως, οι ρυθμίσεις του καθένος εφε καθώς και το ποια εφφε θα επιλεγούν κάνουν τη διαφορά.

    Ας πουμε το compression η το eq για τη φωνή είναι πολύ δύσκολο να ρυθμιστούν σωστά απο κάποιον που δεν έχει επαφή με τα ηχοληπτικά. Καμμία σχέση π.χ. με εναν μπασίστα που ρυθμίζει compression και eq σε λίγη ώρα παίζοντας απλά με τα κουμπάκια. Οπότε ο τραγουδιστής θελει ετοιμα preset. Και αυτή τη δυνατότητα του την παρέχει το πετάλι.

    Η εξιδείκευση εχει να κανει με την επιλογή, τους συνδιασμούς και τις ρυθμίσεις.

    Ας πούμε ο συνδιασμός compressor, equalizer, de-esser και pitch correction σε ένα πετάλι είναι κατι απολυτα εξιδεικευμενο για φωνή.

    Εγώ παντως εχω ακούσει μερικά tc helicon τα οποια κανουν αισθητή τη διαφορά. Γενικότερα το αποτελεσμα τους θυμίζει studio παραγωγή και οχι live.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 11-10-2010 01:27 ]


    inkve
    11.10.2010, 03:58

    χμ...καπου μπερδευτηκαμε..

    και το rack preset εχει...μαλιστα πιστευω στα περισσοτερα μπορεις να φτιαξεις δικο σου σχεδον με οτι συνδιασμο θες..

    παντως σιγουρα pitch correction εχουν μονο τα μηχανηματα που αναφερεσαι και ναι εκει ενδιαφερουν μονο τους τραγουδιστες,,,,παντως μεταξυ μας αν ο τραγουδιαρης χρειαζεται οπωσδηποτε pitch correction κατι δεν παει καλα...

    δυστηχως εχω βιωσει τετοια κατασταση και πιστεψε με αν ο αλλος ειναι εξω δεν τον σωνει τιποτα!!

    σε τι τιμες ερχονται αυτα??ποσο ακριβα ειναι??

    γιατι αν ο φιλος ενδιαφερεται σιγουρα μπορει να πειραματιστει με κατι οχι τοσο εδειδικευμενο και ας μην εχει pitch correction...κανενα reverb...κανενα delay...και αν η φωνη ειναι καλη ολα ερχονται αμεσως χωρις πολλα πολλα...


    BAGRATION
    11.10.2010, 12:33

    Από 160 τα πιο φθηνά - μεχρι740 το voicelive2 Δες εδώ τιμές

    http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?gk=&bn=&sw=tc+helicon+&oa=pra

    Το pitch correction δεν μπορεί να διορθώσει τον φάλτσο/φάλτσα. Αν το βάλεις πολύ η φωνή ακούγεται πολύ αλλοιωμένη. Η χρησιμότητα του ειναι να διορθώνει τα πολυ μικρά φάλτσα που πολλές φορές δημιουργούνται επειδή ο τραγουδιστής δεν ακούει καλά (λόγω κακών η χαμηλών η πολυ δυνατών μόνιτορ)

    Δεν ξέρω αν έχεις προσέξει οτι σε μερικά live με κακό ήχο μονιτορ δημιουργείται το "karaoke effect" που λεω εγώ, δηλαδή ο τραγουδιστής δεν μπορεί με τίποτα να δέσει με τη μπάντα (ανεξαρτήτως το ποσο καλός είναι) λόγω του ότι δεν ακούει καθόλου καλά.

    Το φαινόμενο είναι σύνηθες και γιαυτό και το pitch correction, βεβαια τα τελευταία χρονια εχει μειωθεί λόγω της εκτεταμενης χρήσης των in-ear monitors.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 11-10-2010 12:37 ]


    inkve
    11.10.2010, 19:15

    να σου πω την αληθεια το περιμενα ακριβοτερο...

    το karaoke effect το χω προσεξει και εγω και μαλιστα παντοτε εφερνα σαν παραδειγμα το karaoke για να τονισω οτι ο τραγουδιστης επειδη ειναι και ο frontman πρεπει παση θυσια να ακουει καλυτερα απο ολους επειδη υπαρχει μεγαλος κινδυνος φαλτσου..

    ομως υπαρχει και αλλου προβλημα...στην ενταση,,,αν ο τραγουδιστης ειναι τερμα και με το που ανοιγει το στομα του ολοι οι αλλοι χανονται το αποτελεσμα ειναι να χαθει και ο ιδιος...

    παντως,,,για να λεμε και του στραβου το δικιο καλο θα ειναι να μπορει μπει εστω στο κομματι και ας μην ακουει και τοσο καλα...

    μου κανει εντυπωση που  αναφερεις το karaoke σαν παραδειγμα!!{#emotions_dlg.thumbup}

    δεν νιωθω μονος σε αυτο τον ματαιο κοσμο!!χαχαχα

    τα in ear monitor εχουν σωσει αρκετους ομως εχουν δημιουργησει και προβληματα σε αλλους τοσους..

    εγω προσωπικα ειμαι κιθαριστας και προτιμω να ακουω το οργανο μου απο την ιδια μου την καμπινα..

    στα μονιτορ συνηθως θελω να ακουω η την αλλη κιθαρα(αν υπαρχει)το μπασσο και τον τραγουδιστη,,,

    δεν ειναι θεμα ηχου τοσο οσο στο οτι νιωθω μεγαλυτερη σιγουρια να ακουω την μπαντα και ειδικα σε περιπτωση που γινει κανενα κουνημα αμαζευτο!!


    BAGRATION
    12.10.2010, 00:46

    Ε ναι ρε συ ειναι πολυ λογικό να συμβαίνει αυτό με το καραόκε.

    Ομως το συζητάς με μουσικούς και σου λενε οτι είσαι "ψειρας"....

    "ομως υπαρχει και αλλου προβλημα...στην ενταση,,,αν ο τραγουδιστης ειναι τερμα και με το που ανοιγει το στομα του ολοι οι αλλοι χανονται το αποτελεσμα ειναι να χαθει και ο ιδιος..."

    Η κλασσική νοοτροπια του θαψίματος ("σας θαβω ολους και βαζω εμενα τερμα") που με κανει να βγαζω φλυκταινες...

    By the way, Ο Udo (ex-Accept) τραγουδούσε χωρίς μόνιτορ...