ελληνική μουσική
    748 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά Clavinova YDP-141 vs YDP-161 vs KURZWEIL MARK PRO ONEi FSR

    giannisk79
    09.10.2010, 15:27

    Καλησπέρα σε όλους σας,

    είπα να θυμηθώ λίγο τα μαθήματα πιανου που έκανα μικρός και να ξαναξεκινήσω. Μένω σε σπίτι που ίσως μέσα στο χρόνο κάνω μετακόμιση και επίσης δε ξέρω αν και πόσο θα μου αρέσει να συνεχίσω περισσότερο με το πιάνο για αυτό κατέληξα να πάρω κάτι οικονομικό και σε ηλεκτρικό πιάνο.

    Είμαι κυρίως μεταξύ των

    Yamaha Clavinova YDP-141 που βρήκα στα 850 ευρώ

    και KURZWEIL MARK PRO ONEi FSR  που βρήκα στα 1200.

    Σκέφτομαι βέβαια και το YDP-161 που είναι στα 1000 ευρώ.

    Ποιο από τα τρία θα προτίνατε?? Ο ήχος και το βάρος των πλήκτρων του Kurzweil είναι καλύτερος ώστε να δικαιολογεί το παραπάνω ποσό? Σκεφτόμουν και το Kurzweil γιατί έχει έξοδο USB και θα μπορούσα να χρησιμοποιούσα κανένα πρόγραμμα στον PC όπως το Synthesia (αν και λένε ότι μπορώ να βρω midi to USB controler - αλήθεια πόσο κοστίζει κάτι τέτοιο).

     

    Ποιο θα μου προτείνατε από τα τρία τελικά με βάση τα παρακάτω κριτήρια:

    1) εξομοίωση στο παίξιμο με πραγματικό πιάνο

    2) Ποιότητα ήχου

    3) Αξία πιθανής μεταπώλησης (αν αποφασίσω να αγοράσω κλασικό πιάνο)

    4) συνδεσιμότητα με Η/Υ και εφαρμογές

    και 5 ) αναλογία ποιότητα /τιμή???

     

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

     


    music4u
    10.10.2010, 13:59

    Έγω θα πρότεινα το YAMAHA Σε αυτή την κατηγορία τιμής είναι ότι καλύτερο έχω συναντήσει σε μαθητές μου και από προσωπικό ψάξιμο. Δες και το πμ σου μια καλή ιστοσελίδα Ελληνική με μαθήματα πιάνου e-learning.


    giannisk79
    10.10.2010, 20:40
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα πάω λοιπόν για το clavinova ydp-141 μαλλον που είναι και το πιο φτηνό. Δε ξέρω αμα αξίζει να πάρω το ydπ-161 το οποίο είναι λίγο ακριβότερο. Τι θα με συμβουλεύατε και οι υπόλοιποι??