ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.832 μέλη

    Ήχοι, εικόνες και λόγια

    andri14
    16.02.2005, 11:40
    Σειρά παραστάσεων των Impro Effect στη Μουσικη Σκηνή Red-Λευκωσία

    Μια ακόμη σειρά από διαφορετικές συναυλίες μέσα από ήχους, εικόνες και λόγια παρουζιάζουν αυτη τη φορά στη Μουσική Σκηνή RED οι Impro Effect. Πιστοί στο δόγμα "η μουσική μέσα και πέρα από τις νότες", οι Impro Effect θα παρουσιάσουν, όπως μας έχουν συνηθίσει, ένα πρόγραμμα πολύ διαφορετικό από τα "συνηθισμένα".
    Ρεπερτόριο με ευρύ φάσμα, από απαλό μέχρι σκληρό ήχο, πολλά ηχοχρώματα, τραγούδια, αλλά και ορχηστρικά κομμάτια, ελληνικό και ξένο πρόγραμμα. Παράλληλα, θα γίνουν προβολές βίντεο και παρεμβάσεις από τη ζωγραφική και τον κινηματογράφο καθώς και αναφορές σε κείμενα και ποίηση. Σκοπός τους είναι η σύζευξη της μουσικής με όλα τα είδη τέχνης και οι προεκτάσεις της-μέσω μιας ροκ αντίληψης-στους τομείς της φιλοσοφίας, επιστήμης, κοινωνιολογίας,ψυχολογίας και γενικά σ ό,τι περιστρέφεται γύρω από τον άνθρωπο και τη φύση.
    Τους Impro Effect αποτελούν οι: Άρης Τσιγαράς (πληκτρα-φωνητικά), Χρίστος Πεχλιβάνης (πιάνο-φωνητικά),Νικόλας Προκοπίου(σαξόφωνο-φλάουτο), Όμηρος Ανδρέου (μπάσο), Κίκης Αποστόλου (κιθάρα), Μάριος Γεωργιάδης (τύμπανα), Παύλος Γρηγοράς (τραγούδι), Ευδοκία Καδή (τραγούδι), Τεύκρος Νεοκλέους (τραγούδι) και Χριστόδουλος Μαρτάς (απαγγελία-υποκριτική).


    Χαραυγή
    Τετάρτη, 16 Φεβρουαρίου 2005,σ.19


    Το πιο πάνω είναι ένα αρθράκι που έπεσε σήμερα στα χέρια μου(στην οθόνη μου μάλλον) που ήθελα να σας μεταφέρω για 2 λόγους: 1. γιατί πιστεύω πως είναι ένα αξιόλογο συμβαν για να πάει κάποιος και 2. Η όλη ιδέα-δόγμα "η μουσική μέσα και πέρα από τις νότες" είναι ενδιαφέρουσα κι άξια συζήτησης (αν και νομίζω δεν είμαστε στο σωστο μέρος γι αυτο...ίσως να έπρεπε να ανοίξω ένα άλλο ποστ για τη συζήτηση...)


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: andri14 on 16-02-2005 12:11 ]