ελληνική μουσική
    429 online   ·  210.814 μέλη

    Έχει ένας φίλος ένα βιολί και θέλουμε να μάθουμε την αξία του..

    legolas_artq
    16.02.2005, 17:50
    Έχει ένας φίλος ένα βιολί και θέλουμε να μάθουμε την αξία του,διότι δεν ξέρουμε γρί από βιολιά.
    Παλιότερα που το είχε ψάξει (το 95)του είχαν πεί ότι αξίζει αρκετά λεφτά.
    Ήταν του παπού του,του οποίου του το είχε δώσει ο παπούς του και πάει λέγοντας...
    Κάποιος που να ξέρει από βιολιά?Το βιολί είναι του Andreas Amati και το μοντέλο είναι(από αυτά που γράφει μέσα η ετικέτα) Andreas Amati fecit cremonae anno 16 .
    Είναι σίγουρα πάνω από 100-150χρόνων(γιατί ψάχνοντας στο internet είδα ότι έχει και αντιγραφές του '40 )
    Το μόνο κακό είναι ότι ο παπούς του έκανε την χαζομάρα να το ξύσει λίγο γιατί ήθελε να το βάψει!!!!Ευτυχώς που δεν το έβαψε κιόλας!!
    Κανένας σχετικός με το θέμα???
    Ευχαριστώ
    mauro_provato
    16.02.2005, 18:36
    Πρόκειται για παλιό βιολί γερμανικής κατασκευής. Για το συγκεκριμένο μοντελό είναι δύσκολο κανείς να καταλάβει αν είναι ένα συμηθισμένο φθηνό ή μια καλή αντίκα. Εξαρτάται από την κατασκευή, το χρώμα, το άκουσμα, τον τρόπο γραφής της ετικέτας. Ο, τι και αν είναι μπορεί να πιάνει 400-800 Ευρώ, ίσως να έπιανε και παραπάνω αν δεν ήταν ξυσμένο.
    vouliakis
    16.02.2005, 23:58
    Για κοιτάξτε εδώ τι βρήκα από το site "Stolen Global Database":

    Andreas Amati fecit 16..... My dearly beloved and rather valuable violin has been stolen from my home in Berlin, Germany. It is an easily recognizable instrument being 7/8 sized and bearing the label "andreas amati fecit 16....". It is about 200 years old, and was probably made in Vienna. It was taken in a fitted gold velvet cloth bearing the initials "C.U." I will pay back the buyer whatever he paid for it. I just want the fiddle back. Please contact Dische@aol.com



    Τώρα, για την ιστορία, η οικογένεια Amati είναι οι άνθρωποι που έφτιαξαν πρώτοι βιολιά με τη μορφή που γνωρίζουμε σήμερα. Ουσιαστικά, ο Andreas Amati επινόησε το βιολί -΄γύρω στο 1550. Οι γιοί του Antonius και Hieronymous Amati συνέχισαν την οικογενειακή παράδοση, ενώ, ο Nicolo Amati, γιός του Hieronymous, ήταν ο δάσκαλος του Andreas Guarneri και του -θρυλικού- Antonio Stradivari.

    Το συγκεκριμένο βιολί τώρα, legolas_artq, δεν ξέρω πότε και πώς βρέθηκε στα χέρια σας. Για να μην τρελλαινόμαστε όμως, να σας πω ότι στη -σημερινή- Τσεχία, στα τέλη του 19ου- αρχές 20ου αιώνα, υπήρχαν μάστορες που έφτιαχναν αντίγραφα (μέχρι και τη σφραγίδα) τέτοιων οργάνων (προσωπικά έχω δει ένα τέτοιο ..."στραντιβάριους"). Είναι μέτρια όργανα, κυρίως για μελέτη...

    Πάντως, καλό θα ήταν να το κοιτάξει και κάποιος ειδικός... Δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται...



    maria16
    17.02.2005, 23:41
    Λοιπόν legolas_argt είναι σημαντικό που το βιολί είναι τόσο παλιό. Το δικό μου το πήρα 1000€ και είναι 104(είχε + γενέθλια πριν λίγο καιρό ). Το πιο σημαντικό είναι η "ηλικία" και ο ήχος.. Φυσικά παίζει ρόλο και ο κατασκευαστής αλλα στην προκειμένη περίπτωση δε γνωρίζω πώς και πόσο μπορεί να επηρεάσει την τιμή. Αν το βιολί έχει καλό ήχο -ρώτα τον φίλο σου αν ξέρει απο βιολιά- δεν έχει σημασία αν είναι ξυμμένο΄(λιγάκι όμως!!..). Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να το διορθώσουν αυτό. Για τις αντιγραφές... συμφωνώ αλλα ποτέ δεν ξέρεις. Καλύτερα θα είναι να πας σε 1-2 ειδικούς που θα εκτιμήσουν την τιμή και να συγκρίνεις αυτά που θα σου πουν -εκτός αν γνωρίζεις κάποιον έμπιστο...- γιατί υπάρχει και το ενδεχόμενο να σου δώσουν πολύ λιγότερα απο όσο αξίζει..
    legolas_artq
    18.02.2005, 17:43
    Καταρχάς ευχαριστώ για τα replies σας.
    vouliakis το είδαμε το site αλλά δεν λέει τίποτα για το συγκεκριμένο,λέει για την ιστορία του Amati και για κλεμμένα βιολιά.Για τους τσέχους το είδαμε κι αυτό(δεν είμαστε τελικά οι μοναδικοί απατεώνες οι Έλληνες που κάνουμε τέτοιες ματσακωνιές
    ) Αλλά δεν νομίζω να είναι κάτι τέτοιο γιατί το βιολί είναι πρίν από εκείνη την εποχή.
    Για το θέμα τιμής του είχαν πεί τότε(το '95-96)ότι του το αγόραζαν ένας 300.000δρχ και άλλος 500.000δρχ και αυτός που του το αγόραζε 500.000 του είχε πεί ότι άμα δεν ήταν ξυμένο μπορούσε να το πουλήσει μέχρι και 3 εκατομμύρια.Βέβαια δέν ήταν κάποιοι ειδικοί,ήταν απλά σολίστες που είχαν κάποια γνώση περί βιολιών.
    Γνωρίζετε κάποιον καλό και έμπιστο στην Θεσσαλονίκη που να είναι ειδικός στην κατασκευή του βιολιού που να μπορεί να το εκτιμήσει και εάν μπορεί κιόλας να το επιδιορθώσει?
    Ευχαριστώ.
    maria16
    18.02.2005, 22:19
    xmmm einai o kyrios Zoulas alla den eimai sigouri an einai o idios sto magazi auton ton kairo. Eixa akousei pws afhse sti douleia ton anipsio tou pou den me eixe ikanopoiisei poli emena...
    Phgaine mia bolta esy.. einai polu kalos. Arkei na einai ekei o idios...

    PopakiJones
    21.01.2015, 20:22

    Γεια σας μου έκαναν δωρό ένα παλιό βιολί δεν γνωρίζω πολλά από μουσική σε όσους το έδειξα που πουλούσαν μουσικά όργανα μου είπαν να τους το αφήσω και να πάρω όσα μουσικά όργανα θέλω για αντάλλαγμα και άλλοι μου πρότειναν αρκετά χρήματα,αλλά δεν μου είπαν τι βιολί είναι ..... Όταν ανοίξαμε το βιολί μέσα υπήρχαν κάποια γράμματα σβυσμένα και ένα πρόσωπο με μουστάκι και γύρω -γύρω περιμετρητικά δάφνες..... Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με προσανατολήσει λίγο σχετικά με το πως μπορεί να εκτιμηθεί γιατί είμαι άσχετη από αυτά ..... Που πρέπει να απευθυνθώ ???? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! Smile


    trelakias
    22.01.2015, 13:48

    Καλώς ήρθες!  Αρχικά, καλύτερα κάνε ένα καινούριο θέμα στο φόρουμ.  Φρόντισε να ανεβάσεις καμια καλή φωτογραφία ώστε να το αναγνωρίσει κάποιος αν είσαι τυχερή.  Διαφορετικά μπορεί να σε βοηθήσουν σε καταστήματα μουσικών οργάνων. Smile