ελληνική μουσική
    461 online   ·  210.826 μέλη

    Γιατί να πάρω πεταλι παραμόρφωσης οταν εχει παραμορφωση ο ενισχυτης;

    MaurosPit
    17.10.2010, 12:16

    Τι διαφορετικο μπορεις να βγάλεις απο την παραμορφωση του ενισχυτη και ενα distortion pedal?

    Δηλαδη δεν ξερω το νόημα του να παρεις ενα πεταλι παραμορφωσης οταν εχει και ο ενισχυτης παραμορφωση?

     

    Μην παρεξιγησετε... Ρωταμε να μαθαινουμε!!!!{#emotions_dlg.yes}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-10-2010 23:30 ]


    delta66
    17.10.2010, 14:05

    Παράθεση:

    Το μέλος MaurosPit στις 17-10-2010 στις 12:16 έγραψε...

    Τι διαφορετικο μπορεις να βγάλεις απο την παραμορφωση του ενισχυτη και ενα distortion pedal?

    Δηλαδη δεν ξερω το νόημα του να παρεις ενα πεταλι παραμορφωσης οταν εχει και ο ενισχυτης παραμορφωση?

     

    Μην παρεξιγησετε... Ρωταμε να μαθαινουμε!!!!{#emotions_dlg.yes}



    Για να υπαρξει ολοκληρωμενη απαντηση χρειαζεται τομος εγκυκλοπαιδειας. {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Με λιγα λογια, παιζει ρολο για τι ενισχυτη μιλαμε, λαμπατο μονοκαναλο δικαναλο? high gain? clean channel?, υβριδικο δικαναλο? κλπ

    Και επισης το ειδος του πεταλιου.

    Οπως φυσικα τι αποτελεσμα θελουμε απο χρεια και ποσοτητα παραμορφωσης.

    Μεγαλο ρολο παιζει η ενατση που θα παιξουμε.

    Αν παρεις πχ ενα υβριδικο και παιξει χαμηλες εντασεις θα ακουγεται καλουτσικα. Αντιθετα ενς λαμπατος θελει ανοιγμα για να παιξει καλα.

    Οταν ομως παιξεις σε λαιβ και θελεις να ανοιξεις το λαμπατο θα ξεφυγει ποιοτικα προς τα πανω πολλες κλασεις..

    Αναλογα το λαμπατο μετα αν ειναι haigh gain μπορεις και με ενα booster πεταλι να παρεις πολυ γκαζι και γεματο απο ογκο.

     

    κλπ κλπ


    Atsallica
    17.10.2010, 14:10

    Καλησπερα

     

    Οπως ειναι γνωστο εμεις οι μουσικοι βαζουμε συχνα αρκετα βαθια το χερι στην τσεπη προσπαθωντας να αναβαθμισουμε τον εξοπλισμο μας ωστε να αποκτησουμε ηχο καλυτερης ποιοτητας,συμφωνα με το προσωπικο μας στυλ...Ειναι μια αντιστοιχη περιπτωση!!!{#emotions_dlg.biggrin}...και εκτος αυτου με ενα πεταλι distortion εχεις την δυνατοτητα να "κουβαλας" παντου τον ηχο σου(πχ συναυλιες, προβες)


    MaurosPit
    17.10.2010, 15:42

    Κατ' αρχας ευχαριστω για την βοηθεια.

    Εχω εναν line 6 spider III 15αρη και μια epiphone SG 310. Το θεμα ειναι οτι εχω κατι λεφτα στην ακρη για να παρω κατι που να βελτιωνει τον ηχο μου. Παιζω κυριως Rock, σε φαση pink floyd, AC-DC, ZZ Top, Aerosmith αλλα μου αρεσει και η metal (Metallica, ozzy, black sabbath, etc). Δηλαδη αν θελω να παιξω πχ Metallica το distortion pedal τι διαφορα θα εχει απο τον ηχο που βγαζει ο ενισχυτης?

    Και αν γινεται προτεινετε καποια πεταλακια για να ψαξω.


    -----------------
    Walk on the Rock side of the road

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MaurosPit στις 17-10-2010 15:44 ]


    delta66
    17.10.2010, 18:54

    Παράθεση:

    Το μέλος MaurosPit στις 17-10-2010 στις 15:42 έγραψε...

    Κατ' αρχας ευχαριστω για την βοηθεια.

    Εχω εναν line 6 spider III 15αρη και μια epiphone SG 310. Το θεμα ειναι οτι εχω κατι λεφτα στην ακρη για να παρω κατι που να βελτιωνει τον ηχο μου. Παιζω κυριως Rock, σε φαση pink floyd, AC-DC, ZZ Top, Aerosmith αλλα μου αρεσει και η metal (Metallica, ozzy, black sabbath, etc). Δηλαδη αν θελω να παιξω πχ Metallica το distortion pedal τι διαφορα θα εχει απο τον ηχο που βγαζει ο ενισχυτης?

    Και αν γινεται προτεινετε καποια πεταλακια για να ψαξω.

     

    Δεν χρειαζεσαι πεταλια για αυτο το set up.

    O ενισχυτης σου εχει τα βασικα και δεν θα βελτιωνοταν με ενα εξτρα πεταλι distortion.

    Ουτε θα ακουγοταν τοσο καλυτερα με κατι τετοιο, ακομα και να ηταν πολυ καλης ποιοτητας το πεταλι.

    Θα ελεγα να ξεκινησεις με ενα καλο λαμπατο ενισχυτη την οποια αναβαθμιση στην πορεια.

     

     


    MaurosPit
    20.10.2010, 14:55

    OK paides. Euxaristw! Stay on the Rock side of the road!!!{#emotions_dlg.rockon}