ελληνική μουσική
    659 online   ·  210.830 μέλη

    Τρομπέτα ή Σαξόφωνο

    mariairw
    12.11.2010, 01:40

    Θα ήθελα να μου πείτε τι πιστεύετε οτι είναι προτιμότερο να αρχίσει κάποιος ο οποίος δεν έχει ιδέα απο μουσική. Το μόνο κακό είναι οτι η τρομπέτα είναι πιο φθηνή και μπορώ να την αγοράσω και μόνη μου και να πάω στο δημοτικό ωδείο ενώ το σαξόφωνο είναι πολύ ακριβό και θα πρέπει να πάω σε άλλο ωδείο που είναι αρκετά ακριβό.


    kapoios
    12.11.2010, 01:58

    ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΕ ΦΙΛΑΡΜΟΝΙΚΕΣ,ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΣΑΞΟΦΩΝΟ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΟΡΙΑ-ΑΝΤΡΕΣ ΤΗΝ ΤΡΟΜΠΕΤΑ.ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ,ΑΠΛΩΣ ΤΡΟΜΠΕΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ.ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ!ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΜΑΓΕΙΑ!ΔΕΝ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΔΥΣΚΟΛΟ Η ΕΥΚΟΛΟ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ.ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ.ΤΟ ΕΝΑ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΕΠΙΣΤΟΜΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΚΑΛΑΜΙ.ΟΙ ΔΑΚΤΥΛΙΣΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ.ΟΠΟΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ....ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΟΡΓΑΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΜΕΛΩΔΙΕΣ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ,ΣΕ ΜΙΑ ΟΡΧΗΣΤΡΑ Η ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ...


    JennyP
    18.11.2010, 22:14

    Εγώ δεν είμαι μουσικός αλλά θα διάλεγα τρομπέτα και πάλι ΤΡΟΜΠΕΤΑ!!{#emotions_dlg.clap}

     

    Y.Γ. Διάλεξε αυτό που "λέει η καρδιά σου".Wink

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JennyP στις 18-11-2010 22:17 ]


    lefterhs
    16.12.2010, 16:43

    Αγαπητή Φίλη γεια σου.

    Ως γνώστης των πνευστών οργάνων, μουσικός επί αρκετά χρόνια σε μπάντες και δάσκαλος, θέλω να σου πώ τα εξης:

    1. Σε ποιά επιλογή θα καταλήξεις όοον αφορά την τεχνική πλευρά του θέματος δεν εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα και το τι θέλεις. Στην επιλογή θα σε βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει από πνευστά σε ωδείο ή σχολή, διότι το πάχος των χειλιών κι η θέση των οδόντων είναι βασικά στοιχεία στην επιλογή του ενός η του άλλου οργάνου.

    2. Τα όργανα που θέλεις να μάθεις είναι εξ ίσου σημαντικά σε οποιοδήποτε είδος μουσική(ελαφρά,κλασσική)

    3. Όσον αφορά την εκμάθηση, να ξέρεις πως κάθε όργανο έχει τις δικές του δυσκολίες και όλα είναι εύκολα όταν υπάρχει θέληση και επιμονή.

    4. Στο οικονομικό ζήτημα δεν μπορώ να επέμβω. Να ξέρεις όμως ότι πάντα ξεκινάμε με κάτι οικονομικό στα πρώτα στάδια αλλά μετά αναζητάμε το καλύτερο.


    staurosmozart
    22.01.2011, 12:17
    λεφτερη,επετρεψε μου να διαφωνησω με το 2ο!!!!Η τρομπετα μπορει να καλυψει ενα ευρυ φασμα μουσικης(απο ανναγενησση μεχρι Jazz)Tο σαξωφωνο ομως,περιοριζεται σημαντικα σε συνθεσεις του 2ου αιωνα,αντε και τελη 19ου.
    lefterhs
    22.01.2011, 14:00

    Παράθεση:

    Το μέλος staurosmozart στις 22-01-2011 στις 12:17 έγραψε...

    λεφτερη,επετρεψε μου να διαφωνησω με το 2ο!!!!Η τρομπετα μπορει να καλυψει ενα ευρυ φασμα μουσικης(απο ανναγενησση μεχρι Jazz)Tο σαξωφωνο ομως,περιοριζεται σημαντικα σε συνθεσεις του 2ου αιωνα,αντε και τελη 19ου.

    Αγαπητέ μου φίλε συμφωνώ με την άποψή σου,αλλά δεν θέλω να επεκταθούμε τόσο, η φίλη μας δεν γνωρίζει μουσική και αν ασχοληθεί με την τρομπέτα δεν νομίζω να ασχοληθεί με συνθέσεις του 2ου αιώνα. Για να προχωρήσει τόσο ώστε να επιλέγει συνθέσεις και έργα θα περάσουν αρκετά χρόνια. Αυτό που προέχει είναι να μάθει μουσική και να αρχίσει την εκμάθηση του οργάνου. Σε ευχαριστώ για την παρατήρησή σου και ελπίζω οι γνώσεις σου να επεκταθούν σε όλους τους τομείς της μουσικής


    glefas
    27.01.2011, 16:05

    Αν είσαι ψημένη για να μάθεις ,οποίο και από τα δυο είναι souper ιδικά αν κάνεις και Jazz, αλλά αν δεν έχεις πολύ υπομονή και όρεξη πήγαινε σαξόφωνο καλύτερα γιατί 1) έχει καλάμι 2) έχει κλειδιά που

    επιλέγεις τις νότες  σε αντίθεση με την τρομπέτα που είναι τυφλό όργανο δηλαδή χρησιμοποιείς τα 3 κλειδιά αλλά την νότα την έχεις με το πόσο φυσάς και με το αυτί.Στο σαξόφωνο Θα βγάλεις ποιο γρήγορα ήχο τώρα για παραπάνω όλα είναι το ίδιο δύσκολα και θέλουν δουλειά και υπομονή μπόλικη;)

     

     


    trelojohn
    17.11.2012, 15:00

    σαξοφωνο=ευκολοτερη αναπαραγωγη ηχου,μη κλασσικο ρεπερτοριο παρα μονο συνχρονο και τζαζ. τρομπετα= δυσκολοτερη αναπαραγωγη ηχου,ευρητερο ρεπερτοριο σε πολα ειδη μουσικης,ευκολοτερη επαγγελματικη αποκατασταση

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelojohn, 17-11-2012 15:01 ]


    trelojohn
    17.11.2012, 15:00

    ^_^

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelojohn, 17-11-2012 15:01 ]


    hp
    20.11.2012, 23:32

    Eίχα σχεδόν το ίδιο πρόβλημα πριν απο τρια τέσσερα χρόνια

    με μια διαφορά οτι ήδη ασχολιόμουν με τη μουσική (κιθάρα, τζουράς , κρουστά) χωρις δάσκαλους και

    με μηδαμινές γνώσεις θεωρείας.

    Κατέληξα στο σαξόφωνο -Τενόρο-  Ενας λόγος είναι αυτός  που αναφέρει και ο trelojohn

    οτι παίζεις αμμέσως.Δουλειά και ΈρωτΑ δεν τα μπερδεύω ποτέ οπότε τη πιθανότητα

    επαγγελματικης αποκατάστασης δε τη λογάριασα. Αυτό που έκανα όμως και βοήθησε αρκετά

    ήταν να ακούσω ''τα θηρία'' των 2 αυτών οργάνων απο Jazz masters μέχρι εγχώρια παραγωγή.

    Η μάχη ήταν σκληρή και στην αρχή απλώς δυσκόλεψε τη κατάσταση, τα ερωτευόμουν και τα δυο όλο και περισσότερο.

    Ο Μulatu astatke και γενικότερα Αιθιοπική Jazz και κάποια τραγούδια του Tom waits (small change,romeo is bleeding,wrong side of the road) ξεκαθάρισαν το τοπίο.

    Το τενόρο κέρδισε στο εκφραστικό εύρως, δε ξέρω τίποτα για τη σχέση τους με τη κλασική μουσική

    όμως στη ελαφριά -άκου εκει ''ελαφριά'' μουσική- το σαξόφωνο, το τενόρο συγκεκριμένα έχει έχειπολλαπλώς σχιζοφρενική παρουσία..και πολύ Βάρος.

    Λάβε αν θες υπ όψιν σου και αυτό, το βάρος του σαξόφωνου, τον όγκο του, τη δυσκολία μεταφοράς του,πρόσφατα πήρα κλαρίνο μόνο και μόνο για να το παίρνω όπου οι παραπάνω ιδιότητες του τενόρου είναι πρόβλημα.

    ΥΓ. Για να κλείσω σαξοφωνουποστιριτκικά ρίχνω δυο τρία λινκς

    >

    >

    >

    >

     εδώ μαζι τενόρο και άλτο

    >

    και αν τελικά πάρεις σαξόφωνο.....>>>>>

    >


     


    STEFANOS604
    21.11.2012, 11:40

    Στη Φιλαρμονική Ερμούπολης παίζουν αρκετές κοπέλες τρομπέτα και μάλιστα πολύ καλά.

    Ρίξε και μια ματιά στο άρθρο μου για τις τρομπέτες και ειδικά στα Videos και αποσπάσματα mp3 :

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3515

    και ειδικά στο σχόλιο όπου δείχνεται ότι η τρομπέτα έχει ειδική θέση σ’ όλες τις εκδηλώσεις (γάμοι , βαφτίσια , κλπ) της Δυτικής κυρίως  Μακεδονίας:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3515#25864