ελληνική μουσική
    719 online   ·  210.832 μέλη

    Ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης και ο «Υμνος» της Χούντας.

    Kinezes_trexoun_gimnes
    18.11.2010, 02:07

     

    Νομίζω ότι μετά τη σύντομη συζήτηση μπορεί εύκολα να καταλήξει κάποιος ότι η επιστολή είναι μία παπάτζα και μισή…Ανήκει προφανώς στην τεράστια ανθολογία αστικών μύθων σχετικά με τη θλιβερή 7ετία…

    Αυτό που δεν καταλαβαίνω εγώ είναι τί σκοπό εξυπηρετεί αυτό το άρθρο… όπως πολύς κόσμος που ξυπνούσε και πήγαινε στην δουλειά του για 7 χρόνια πήγε και η Μοσχολιού και ο Μπιθικώτσης  και οι υπόλοιποι.

    Γιατί δεν βγήκε κάποιος να τα βάλει με τους μηχανικούς που έφτιαχναν τους δρόμους της Χούντας? Θα είχαν και επιχειρήματα… «ορίστε βοήθησαν τη χούντα να παρουσιάσει έργο…που μέχρι και σήμερα επικαλούνται οι Χουντικοί…», «ας πήγαιναν όλοι οι μηχανικοί στο εξωτερικό να καταρρεύσει η Χούντα»

    Αν βιαστούν κάποιοι να πουν ότι οι καλλιτέχνες επηρεάζουν περισσότερο κόσμο να τους θυμίσω ότι τότε δεν υπήρχε η κοινωνία της πληροφορίας…και ο κόσμος δεν είχε εύκολη πρόσβαση στους καλλιτέχνες.  Στα «Δειλινά» θα ήταν σίγουρα  οι υποστηρικτές του καθεστώτος έτσι κι αλλιώς. Οι υπόλοιποι θα περίμεναν κάποια συναυλία ή την ώρα που θα άκουγαν ραδιόφωνο το οποίο δε συνέβαινε όλη μέρα όπως σήμερα.

    Μήπως λοιπόν η προπαγάνδα φτιάχνοντας μια γέφυρα, στο Βόλο ας πούμε, να ήταν μεγαλύτερη προπαγάνδα? Γιατί τελικά αυτά έμειναν τόσα χρόνια μετά στο οπλοστάσιο των χουντικών. Βάλτε τα λοιπόν με τους αρχιτέκτονες... τους μηχανικούς...τους εργολάβους κτλ...

    Δεν το κάνει κάνεις... γιατί απλά ΔΕΝ ΠΟΥΛΑΕΙ... πουλάει να πούμε όμως για τον Μπιθικώτση, τη Μοσχολιού κτλ...Ενδεχομένως τώρα όλοι να βλέπουμε μία απόχρωση μεσημεριανάδικου στο άρθρο αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν έγινε εσκεμμένα από αυτόν που ξεκίνησε το topic. Πιστεύω ότι έπεσε και αυτός στη παγίδα.

    Δε μηδενίζω το Θεοδωράκη... μπράβο του και τον ευχαριστούμε... (και του το εξαργυρώσαμε ηθικά και οικονομικά...) ...τον βάλαμε στη βουλή... του συγχωρήσαμε πολιτικές γκέλες...κτλ... μαζί σας και γω! Αλλά δεν είναι ο θεός από τη μία και οι συνεργάτες της Χουντας από την άλλη...δεν είναι όλα μαύρο – άσπρο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Kinezes_trexoun_gimnes στις 18-11-2010 10:13 ]


    Japan88gr
    12.03.2012, 23:38

    Από το Εθνικό Οπτικοακουστικό Αρχείο:

    http://mam.avarchive.gr/portal/digitalview.jsp?get_ac_id=3453&thid=13767

     

    γιά ρίξτε μια ματιά στο 10:24

     


    jorge
    13.03.2012, 01:24
    "Ο κονφερασιέ Γιώργος Οικονομίδης, σε εξέδρα, στο χώρο του σταδίου, παρουσιάζει το καλλιτεχνικό πρόγραμμα της εκδήλωσης. Τραγουδιστές, τραγουδίστριες και ηθοποιοί, συνοδευόμενοι από την ορχήστρα του Εθνικού Ιδρύματος Ραδιοφωνίας, ανάμεσα στους οποίους η Μαρινέλλα, ο Γιάννης Πουλόπουλος, ο Νίκος Σταυρίδης και ο Ντίνος Ηλιόπουλος, τραγουδούν. Η Βίκυ Μοσχολιού, ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, ο Γιώργος Ζαμπέτας και άλλοι τραγουδιστές και τραγουδίστριες, συνοδευόμενοι από ορχήστρες, τραγουδούν. "
    sympetheros
    13.03.2012, 07:14

    Μιλάμε για μια εποχή τρομοκρατίας τέτοια που αν δεν ήσουν στο Παρίσι ή στην Αμερική όπως πολλοί καλλιτέχνες  και πολιτικοί που είχαν την δυνατότητα και επιθυμία να το κάνουν δεν είχες και πολλές επιλογές να πεις όχι σον καθεστώς.

    Μιλάμε για τραγουδιστές και όχι για αντάρτες στα βουνά.

    Ανθρώπους με ανησυχίες και φόβους ίδιους μ όλους μας.

    Επειδή τους θαυμάζουμε έχουμε την τάση να περιμένουμε να κάνουν αντίσταση και ηρωισμούς ενώ αυτό που διαθέτουν είναι η φωνή τους.

    Ειναι αντίστοιχη η κουβέντα μ αυτή που γίνεται για το Νταλάρα και τις συναυλίες.

    Αλλο πράγμα η φωνή άλλο οι πολιτικές επιλογές ενός καλλιτέχνη.

    Συνηθίζουμε να τα βάζουμε στην ίδια κατσαρόλα ......

    Και ας θυμηθούμε τις μουσικές που γραφόταν στην 7ετία απ τους μεγάλους μας συνθέτες που γράφαν μουσική στην Ελλάδα απ

    το 1967 μέχρι το 1974( εχει γίνει 2 ωρη εκπομπή στο Πες το Τραγουδιστά παλιότερα στο ραδιόφωνό μας μ αυτό το θέμα την όποία μπορώ να ανεβάσω αν ενδιαφέρει ), θα

    βγάλουμε πολλά συμπεράσματα για τις επιλογές που θα είχε κάποιος αν το σύστημα τον καλουσε να συμμετέχει τέτοιες

    εκδηλώσεις ενος τυρρανικου καθεστώτος.

    Καλός τραγουδιστής δε σημαίνει και μάρτυρας για τα πιστευω του....δεν έχουν ολοι τον ήρωα μεσα τους..


    optiras
    13.03.2012, 09:05

    Παράθεση:

    Το μέλος sympetheros στις 13-03-2012 στις 07:14 έγραψε...

    εχει γίνει 2 ωρη εκπομπή στο Πες το Τραγουδιστά παλιότερα στο ραδιόφωνό μας μ αυτό το θέμα την όποία μπορώ να ανεβάσω αν ενδιαφέρει

    Καλή ιδέα!

    Παράθεση:

    Το μέλος sympetheros στις 13-03-2012 στις 07:14 έγραψε...

    Καλός τραγουδιστής δε σημαίνει και μάρτυρας για τα πιστευω του....δεν έχουν ολοι τον ήρωα μεσα τους..

    Συμφωνώ....


    takoylhs
    21.04.2013, 18:58
    Καλά η τρελαμένη αλλοπαρμένη για πολλές κλωτσιές βλαχοπούλου αλλά ο κωνσταντάρας και ο βογιαντζής ;
    freak
    22.04.2013, 01:47

    ΟΛΑ ειναι πολιτικη, ακομα και αυτα που φαινονται μη συγγενικα με την πολιτικη.

    Οσο για τον Κωνστανταρα ηταν δηλωμενος δεξιος.


    kostas_diefhon
    10.09.2013, 05:52
    Ψέμα ήταν ότι η Μοσχολιού τον τραγούδησε μαζί του, επειδή τραγουδούσαν μαζί εκείνη τη χρονιά. Το επιβεβαιώνει και ο Λευτέρης Παπαδόπουλος.
    aristeidis4
    17.11.2013, 23:08
    Καλά όλα αυτά για την ιστορία αλλά μου φαίνεται ότι κάποιοι κρίνετε εντελώς αποστασιοποιημένα (δε σας κρίνω γι αυτό, απλά το αναφέρω) χωρίς να σκεφτείτε κάτι πολύ απλό. Οι περισσότεροι από τους καλλιτέχνες που αναφέρονται ήταν κομμουνιστές και μάλιστα αρκετά γνωστοί κομμουνιστές. Οι κομμουνιστές την περίοδο της χούντας πήγαιναν εξορία και το χουντικό καθεστώς είχε ανάγκη να δείξει ότι απολαμβάνει τη στήριξη επιφανών καλλιτεχνών ώστε να γίνει αρεστό στον μέσο Έλληνα πολίτη. Επομένως όλα αυτά ήταν μία μορφή συμφωνίας- εκβιασμού του χουντικού καθεστώτος προς τους εν λόγω καλλιτέχνες την οποία εάν δεν αποδέχονταν θα κατέληγαν στην εξορία. Γι αυτό πρέπει πάντα να κρίνουμε με βάση τα δεδομένα της εποχής και όχι με βάση τα σημερινά δεδομένα.
    tallos
    17.11.2013, 23:30
    ηταν η μοσχολιου κομουνιστρια;ολο στις εκλησιες ετρεχε.
    aristeidis4
    17.11.2013, 23:42
    1ον: Έγραψα ότι οι περισσότεροι ήταν κομμουνιστές, όχι όλοι. 2ον: Στη χούντα το μόνο εύκολο ήταν να φανείς κομμουνιστής ακόμη και αν δεν ήσουν. 3ον: Και εγώ αριστερός είμαι και κλίνω προς τον κομμουνισμό αλλά είμαι ψάλτης και πιστός.
    jorge
    18.11.2013, 12:42
    Υπάρχει απόδειξη ή μαρτυρία, οτι όλα αυτά ήταν εκβιασμός; Μετά τη Χούντα βγήκε κάποιος από τους εν λόγω καλλιτέχνες να πει οτι εκβιάστηκε από τη Χούντα;
    KRISTHESS
    18.11.2013, 15:38
    ίσως όμως να πρέπει να λάβουμε υπόψη το "ιδιαίτερο" της εποχής και το γεγονός ότι κάποιες φορές έπρεπε να κρατούν μια αναλογικά ουδέτερη αν όχι μη αντιδραστική στάση..Αυτό δε σημαίνει 100% κάτι για το πιστεύω τους... Και η Βουγιουκλάκη..κόντεψε να παντρευτεί τον πρώην Βασιλιά.. την κατέκρινε ποτε κανείς ως φιλοβασιλικιά? δε νομίζω... απλά εκείνο που θέλω να πω είναι ότι ίσως βλέπουμε και πάλι κάποια προφανή τα οποία δεν αναιρούν την αξία κάποιων ανθρώπων..Επιμένω δε ότι το παρασκήνιο όλων αυτών των ενεργειών θα είχε πολύ "ψωμί" και δεν το γνωρίζουμε...
    freak
    18.11.2013, 16:26

    H Βουγιουκλακη ηταν δηλωμενο παιδι του συστηματος. Για αυτο και εφτασε τοσο ψηλα. Μια αταλαντη σταρλετ.

    Τελος παντων οι εποχες ηταν διαφορετικες μα ετσι κι αλλιως αρκετοι δηλωναν φανερα οτι ηταν δεξιοι και Καραμανλικοι και μετα την Χουντα. Μοσχολιου, Κωνστανταρας, Βλαχοπουλου, και ο καταλογος ειναι ατελειωτος. Απλα δεν ειχαν προβλημα με χουντες κλπ οπως πχ ο Ληναιος επειδη ηταν αριστερος.

    Αυτο δεν σημαινει πως καποιοι δεν ειχαν ταλεντο.


    KRISTHESS
    18.11.2013, 16:29
    καλά ατάλαντη στάρλετ..άποψή σου..ωστόσο έταιρον εκάτερον..δεν είναι το θέμα η Βουγιουκλάκη ούτε την ανέφερα γι'αυτό
    suspect
    18.11.2013, 21:44

    Η αληθεια ειναι πως αυτο το θεμα εχει περασει στα ψιλα...

    Μου κανει εντυπωση πως δεν εχει ερωτηθει ο Μικης για αυτο.


    Κατα τα αλλα, ειναι ευκολο για μενα απο την πολυθρονα μου, να κατηγορησω καποιον που εχει πεθανει, γιατι δεν εκανε τον επαναστατη ρισκαροντας τη ζωη του, οταν απεναντι του ειχε ενα στρατιωτικο καθεστως που σε καθαριζε με το καλησπερα.

    Θα μπορουσα να τον ψεξω αν πχ ηταν υποστηρικτης της Χουντας και αμεσως μετα εβγαινε και εκανε τον Κολοκοτρωνη αλλα δεν εχω τετοιο δειγμα γραφης.

    Απο την αλλη χαμογελαω....

    Η ιδια η γενια του πολυτεχνειου, η επανασταστικη, η αγωνιστικη, των ιδανικων και των οραματων εφτασε να κρατησει το ψωμι για παρτη της, την παιδεια να την ξεχαρβαλωσει και οσο για την ελευθερια να τη μπερδεψει με την ασυδοσια. Στον Μπιθικωτση κολλησαμε;


    vvasilios
    19.11.2013, 13:18
    suspect ...Τα είπες όλα..κι ας ανήκω σε αυτή την Γ@@@@@@η Γενιά Και όντως πολλοί και γνωστοί καλιτέχνες ήταν - είναι- Δεξιοί, και ίσως κάποιοι τότε να ήταν κοντά στους Χουντικούς, είτε απο επιλογή, είτε απο φόβο..και για να απαντήσω και για το οτι αλλο τα πολιτικά σου πιστεύω, και άλλο τι τραγουδάς, Θα διαφωνήσω, δηλαδή ας πούμε μου λέτε πως ενώ είμαι Δεξιός η Χρυσαυγίτης τραγουδάω μπορώ να τραγουδάω το "Το Σφαγείο"; η την Μπαλάντα του Κυρ Μέντιου; η ας πούμε την Αλάνα η το Χαϊδάρι;;.. Μάλλον θέλετε να μας τρελάνετε μερικοί ετσι; "όλλα τα έγραψα με φιλική διάθέση και οχι με προκλητική"
    suspect
    19.11.2013, 17:21

    φιλε μου εχω δει γαβρους με το πιστολι στον κροταφο να τραγουδανε τρισευτυχισμενοι  το ..."συλλογος μεγααααλος...."

    {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.thumbup}


    blogarismenos-enge-falos
    19.11.2013, 22:53
    Τα δειλινά βρίσκονται σε στάδιο; Δέν μου ανοίγει το link του αρχείου αλλα απο το κείμενο που γράφει ο jorge μαζί με την φώτο αναφέρεται μια εκδήλωση σε στάδιο και άλλη μία στα δειλινά. Η εκδήλωση στο στάδιο τί ημερομηνία ήταν και τί ημερομηνία ήταν αυτή που θα ήταν στα δειλινά; Ποιός ο συντάκτης του κειμένου;
    blogarismenos-enge-falos
    19.11.2013, 23:06



    άν μιλάμε για αυτό το βίντεο, οι τίτλοι λένε "Λαοσύναξη 21/4/1968"
    εστω οτι τους διάφορους καλλιτέχνες τους διατάξανε να πάνε...
    -[Πώς λένε σήμερα πχ στους απεργούς κρίνεται καταχρηστική σας επιτάσω;]-
    Ο ΛΑΟΣ εκείνος γιατί πήγε; (αυτό μου είναι πιο δύσκολο να καταλάβω).
    χμμμ ας διαβάσω λίγη ιστορία θα γίνουν όλα εύκολα...