ελληνική μουσική
    516 online   ·  210.830 μέλη

    Τοποθετηση Floyd Rose

    cobal
    19.11.2010, 18:36

    Κιθαριστες καλησπερα...

    Επεσε στα χερια μου μια Washburn N2 η οποια ειχε τρεμολο τυπου Floyd Rose αλλα ο πρωην κατοχος το ειχε αλλαξει βαζοντας απλο καβαλαρη και γεμιζοντας το κενο με ενα κοματι ξυλο και τις τρυπες με στοκο...... Η κιθαρα απο κατω εχει ακομη τα ελατηρια....

    Ειναι ευκολο να παρω ενα τρεμολο και να το βαλω μονος μου?????

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 20-11-2010 18:28 ]


    inkve
    20.11.2010, 01:58

    δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο...ισως ομως σε παιδεψει να το ρυθμισεις σωστα..

    αναλογα βεβαια και με τι δουλεια χρειαζεται να γινει στο στο ξυλο επειτα απο τα πειραματα του προηγουμενου!!!

    ενα καλο floyd rose θα κοστισει κοντα στα 200e ισως και παραπανω...

    αν παντως δεν ειναι το οργανο σου θα προτεινα να μην μπεις στα εξοδα και στον κοπο να κανεις ολη αυτη την ιστορια...

    απορω με τον προηγουμενο κατοχο!!!τι την ηθελε την N2 αφου δεν γουσταρε floyd rose??


    cobal
    20.11.2010, 17:46

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 20-11-2010 στις 01:58 έγραψε...

    δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο...ισως ομως σε παιδεψει να το ρυθμισεις σωστα..

    αναλογα βεβαια και με τι δουλεια χρειαζεται να γινει στο στο ξυλο επειτα απο τα πειραματα του προηγουμενου!!!

    ενα καλο floyd rose θα κοστισει κοντα στα 200e ισως και παραπανω...

    αν παντως δεν ειναι το οργανο σου θα προτεινα να μην μπεις στα εξοδα και στον κοπο να κανεις ολη αυτη την ιστορια...

    απορω με τον προηγουμενο κατοχο!!!τι την ηθελε την N2 αφου δεν γουσταρε floyd rose??



    Απο οτι μου ειπε καποιος αλλος..... μαλλον τον δυσκολευε να κουρδισει και γι' αυτο το αλλαξε.....

    Εχεις γνωμη για την συγκεκριμενη κιθαρα???


    inkve
    20.11.2010, 20:50

    η N2 ειναι το signatute μοντελο του nuno betencourt(EXTREME)...

    η αυθεντικη ειναι η Ν4 αλλα δεν νομιζω οτι βγηκε στο εμπορια..η Ν2 πρεπει να πουλιεται ακομα...αν οχι η Ν2 τοτε σιγουρα η Ν5 και Ν6

    δεν εχω παιξει με το συγκεκριμενο οργανο ομως γενικα ειναι αναγνωρισιμη κιθαρα και δεν νομιζω να ειναι μονο ονομα και φιγουρα...για αυτο που εχει βγει τα αξιζει τα χρηματα της πιστευω αν και παντοτε τα signature μοντελα εχουν πιο τσιμπημενες τιμες λογω του ονοματος του κιθαριστα που παιζει το εκαστοτε οργανο(βλεπε vai-satriani-slash-gallagher κτλ)

    υπηρχουν παντως καλυτεροι τροποι(αποτελεσματικοι) να αντιμετωπισει το προβλημα του κουρδισματος ο προηγουμενος απο το να κανει τετοιου ειδους συνταγες!!

    εγω θα προτεινα να μην κανεις περαιτερω πειραματα...εκτος και αν θες να ασχοληθεις με μαστορεματα οποτε ειναι δικο σου γουστο και μερακιSmile