ελληνική μουσική
    900 online   ·  210.851 μέλη

    Nightwish σε πιάνο και synthesizer μέχρι 500 ευρώ;

    sentencedgr
    22.11.2010, 23:05

    θελω να ξεκινησω μονος μου τ πιανο κ θα ηθελα να μαθω να παιζω κομματια σε στυλ nightwish, anathema κ ακομα πιο ψυχεδελικα κ black metal αλλα κ ν πειραματιστω.. (θα ηθελα δηλαδη κατι με πολλες επιλογες, να τεινει σε αυτου του εiδους τις μουσικες κ να μην το βαρεθω αν αοφασισω να ασχοληθω πιο σοβαρα..) εχω ακουσει οτι τετοιες δουλειες κανουν τα syntesizers.. ισχυει? ψαχνω ν αγορασω ενα τετοιο κ δινω μεχρι κ 500 ευρω.. εχετε να μου δωσετε καμμια συμβουλη η κανενα μοντελο με τα παραπανω χαρακτηρηστικα?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 23-11-2010 00:00 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-12-2010 23:03 ]


    music4u
    23.11.2010, 14:09

    Με 500 ευρώ θα βρείς μόνο αρμόνια όχι synthesizers! Μην τα μπερδεύεις.Το αρμόνιο εκτός από πλήκτρα περιέχει στις δυνατότητές του 70% έτοιμους ρυθμούς συνοδείας και τρόπους ηχογράφησης αυτών και 30% έτοιμους ήχους που μπορείς ελάχιστα εως καθόλου να τους αλλοιώσεις. Το synthesizer είναι 100% γεννήτρια ήχων. "γεννάει" δημιουργεί ήχους. Αυτό.Άντε και να τους ηχογραφήσεις μετά . το λέει και το όνομά του συνθετητής. Τι ακριβώς θες από τα δύο να σου πω λύσεις.


    sentencedgr
    23.11.2010, 14:36

    επειδη ειμαι ασχετος με τα πληκτρα μην με παρεξηγησεις.. αλλα το synthesizer ειναι ας πουμε το "πολυεφε (της κιθαρας)" γ τα πληκτροφορα?? ειναι το synthesizer ευκολο στην χρηση?? κ τι ακριβως εχει το αρμονιο? εχει εφε σε στυλ nightwish και anathema κ γενικοτερα πολλες επιλογες ωστε να πειραματιστω?? γιατι απ'οτι καταλαβα το syntesizer εχει ολα τα εφε κ γενικοτερα ο,τι ενδεχεται να χρειαστεις για να παιξεις ενα κομματι ή ακομα κ να γραψεις δικο σου.. (διορθωσε με αν εχω καταλαβει λαθος..)


    music4u
    26.11.2010, 22:03

    Το synthesizer είναι ένα "λευκό χαρτί" που πάνω του ζωγραφίζεις ότι θες. Το αρμόνιο είναι ένα δειγματολόγιο από ζωγραφιές+κορνίζες+άλλα σχετικά που επιλέγεις όποιο ταιριάζει με το γούστο σου και το στολίζεις. Σε επιλογές 1000ε μπορείς και να κάνεις και διορθώσεις στις ζωγραφιές σου!!! πολύ καλλιτεχνικά τα είπα!

    Είναι απλό synthesizer=μηχάνημα που γεννάει-δημιουργεί ήχους και παίζεις με αυτούς(+εφφε)

    αρμόνιο= μηχάνιμα με ΕΤΟΙΜΟΥΣ ήχους πεπερασμένου αριθμού με ελάχιστες δυνατότητες επέμβασης επάνω τους+πεπερασμένος αριθμός ρυθμικών μοτίβων έτοιμων για να συνοδέψεις τη μελωδία σου(στα άνω των 800 περίπου μπορείς να φτιάξεις και δικούς σου ρυθμούς)

     

    Όχι δεν είναι εύκολο στη χρήση το synthy αν δεν γνωρίζεις κάποια πραγματα ή δεν ασχοληθείς αρκετά, διαφορετικά απλά θα παίζεις με τα κουμπάκια ψάχνωντας στην τύχη να κάνεις κάποιον ήχο.

    Το καλύτερο είναι να πας στο Νάκα που έχει έτοιμη ποικιλία στημένη και να δεις από κοντά τη διαφορά τους. Μετά διαλέγεις μάρκα

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : music4u στις 26-11-2010 22:05 ]


    philipposj
    02.12.2010, 09:39

    Φιλε μου με 500 ευρω δε νομιζω να βρεις κατι αξιοπρεπες σε συνθεσαιζερ.Μπορεις ομως με περιπου 700 ευρω να βρεις ενα αρκετα καλο πακετο, τιμιο για τα λεφτα που θα δωσεις.Ειναι ενα roland model juno-D η και καποιο νεοτερο απο αυτο.Ευχομαι να σε βοηθησα, καλη αρχη.