ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.830 μέλη

    Ερώτηση για κιθάρα

    Theoso
    07.12.2010, 23:03

    Αποφάσισα μιας και τώρα έρχονται Χριστούγεννα να αγοράσω την πρώτη μου κιθάρα. Το ξέρω είναι κάπως αργά αλλά θέλω να ασχοληθώ με την μουσική.

     

    Πρώτον λοιπόν τι είδος κιθάρας θα μου προτείνατε τώρα που είναι αρχή; Εγώ προσωπικά θα ήθελα μια ηλεκτρική αλλά δεν ξέρω αν συνειστάται μιας και τώρα θα αρχίζω να μαθαίνω κιθάρα.

     

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    Lorelei
    07.12.2010, 23:29

    Κι εγώ την ίδια απορία έχω{#emotions_dlg.oops} Άλλοι λένε ότι πρέπει να ξεκινήσεις με κλασική γιατί έτσι θα "θέσεις τις βάσεις της τεχνικής", επειδή είναι πιο δύσκολη (?) και κάποιοι άλλοι λένε να ξεκινήσεις με ό,τι θες ανάλογα με το είδος της μουσικής που θες να παίξεις. Κι εγώ θέλω να ξεκινήσω με ηλεκτρική, απλά τυχαίνει να έχω μία κλασική στο σπίτι οπότε κάνω εξάσκηση εκεί... 


    delta66
    08.12.2010, 02:07

    Αν θελεις να παιξεις ηλεκτρικη θα παρεις ηλεκτρικη,

    Καμια σχεση η κλασσικη.

    Ειναι σαν να θελεις να μαθεις πιανο και να αγοραζεις ακορντεον. Πληκτρα εχουν και τα δυο. Αλλη τεχνικη, αλλος ηχος.


    jethroomi
    08.12.2010, 12:31

    O delta66 τα λεει καλα.

    Για να βοηθησουμε πιο ουσιαστικα πρεπει να μας πεις

    τι μουσικη σ'αρεσει; και τι θελεις να παιξεις.

    Ποτε δεν ειναι αργα για να ασχοληθεις με τη μουσικη.

     

    ΥΓ. Αν βιαζεσαι πολυ παρε μια ακουστικη κιθαρα.

    Εχουν συρματινες χορδες και ταστιερες που μοιαζουν με τις ηλεκτρικες

    και δεν χρειαζεσαι ενισχυτη.


    Theoso
    08.12.2010, 12:43

    Κατ άρχας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θέλω να παίζω heavy metal, και συγκεκριμένα να συνδυάζω τον σκλήρο ήχο με τον πιο soft...


    delta66
    08.12.2010, 12:44

    Παράθεση:

    Το μέλος jethroomi στις 08-12-2010 στις 12:31 έγραψε...

    O delta66 τα λεει καλα.

    Για να βοηθησουμε πιο ουσιαστικα πρεπει να μας πεις

    τι μουσικη σ'αρεσει; και τι θελεις να παιξεις.

    Ποτε δεν ειναι αργα για να ασχοληθεις με τη μουσικη.

     

    ΥΓ. Αν βιαζεσαι πολυ παρε μια ακουστικη κιθαρα.

    Εχουν συρματινες χορδες και ταστιερες που μοιαζουν με τις ηλεκτρικες

    και δεν χρειαζεσαι ενισχυτη.



    Ηακουστικη ειναι πιο κοντα στην ηλεκτρικη απο την κλασσικη, αλλα και παλι δεν εχει καμια σχεση με την ηλεκτρικη στην τεχνικη.

    Και φυσικα δεν μπορει να παιξει τα "μερη" της ηλεκτρικης απο τα τραγουδια, με την ακουστικη.

    Ακομα κι αν ταπαιξει θα κουστουν διαφορετικα και επιπλεον οταν θα παρει στα χερια του την ηλεκτρικη θα δει οτι δεν μπορει να τα παιξει και σε αυτην.

    Μια μεγαλη διαφορα αναμεσα στις κιθαρες αυτες ειναι οτι στην ακουστικη "χτυπας"  τις χορδες για να ακουστει ηχος, ενω στην ηλετρικη, πιο πολυ προσεχεις να μην ακουγονται οι υπολοιπες χορδες πιο πολυ απο αυτες που "χτυπας".

     

    Το να μας πει το ειδος που του αρεσει να παιζει, θα βοηθησει στην επιλογη ποια ηλεκτρικης κιθαρας θα παρει και οχι στην επιλογη αναμεσα σε ακουστικη ή ηλεκτρικη.

    Στη μοντερνα κιθαρα γενικα χρειαζονται και τα δυο ειδη (ακουστικη και ηλεκτρικη) και αν προχωησει καποιος και εχει απαιτησεις, θα καταλαβει οτι θα χρειαστει περισσοτερες απο μια ηλεκτρικες και ακουστικες για καθε ειδος-ηχο που θελει.

    Δεν κανει μια για ολα.

     

     


    delta66
    08.12.2010, 13:04

    Παράθεση:

    Το μέλος Theoso στις 08-12-2010 στις 12:43 έγραψε...

    Κατ άρχας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θέλω να παίζω heavy metal, και συγκεκριμένα να συνδυάζω τον σκλήρο ήχο με τον πιο soft...



    Ωραια. Τωρα εχουμε καποιες πιο συγκεκριμενες πληροφοριες.

    Καταρχας να υποθεσω οτι λεγοντας "να συνδυάζω τον σκλήρο ήχο με τον πιο soft" εννοεις το clean ηχο της ηλεκτρικης με τον distorted. (καθαρο - βρωμικο ή παραμορφωση).

    Αυτο γινεται γυριζοντας την επιλογη του  καναλιου του ενισχυτη στο "βρωμικο" ή με πεταλι dιstortion ή overdrive.

    Ολες οι κιθαρες μπορουν να παιξουν καθαρα και βρωμικα. Ο φυσικος ηχος των μαγνητων της ηλεκτρικης ειναι clean (καθαρος). Με τους πιο πανω τροπους που εγραψα πας στο "βρωμικο" ηχο.

     

    Τωρα προχωραμε παρακατω.

    Αλλες κιθαρες ειναι πιο καλες στο "βρωμικο" παιξιμο και αλλες στο καθαρο. Αυτο γινεται ως επι των πλειστων λογω της επιλογης των μαγνητων που "φορανε". Αλλοι μαγνητες εχουν πιο μεγαλη εξοδο και κανουν για βρωμικα και αλλοι οχι και εχουν μαγνητες που κανει πιο πολυ για clean ηχο.

    Επισης η κατασκευη (ξυλα, μπρατσο, κλειδια, καβαλαρης κλπ) θα παιξει ρολο και στην τεχνικη του ειδους που θα παιξεις.

    πχ αν θελεις να παιξεις ACDC ή BLACK SABBATH δεν πρεπει να παρεις κιθαρα "αεροπλανο" γιατι αυτη ειναι φτιαγμενη για παιξιματα με πιο δυσκολη τεχνικη πχ Satriani, Van Halen, Vai κλπ

    Αυτες οι κιθαρες ειναι πιο ευκολες (high output μαγνητων, ψιλες χορδες, flat ταστιερα, Lock κλειδια, καβαλαρη τυπου Floyd κλπ), αλλα δεν βγαζουν το παχυ ηχο μιας κιθαρας με πιο χοντρες χορδες, normal μαγνητες, στατικο καβαλαρη κλπ, που ειναι για ηχο ACDC κλπ

    Για να καταλαβεις αν δωσεις στον Vai να παιξει με την κιθαρα και τον εξοπλισμο του Angus Young θα νομιζει οτι δεν ξερει κιθαρα. Και αν δωσεις τη κιθαρα του Vai στον Angus, θα νπμιζεις οτι παιζει με ... μπαγλαμα.

     

    Καταλαβαμε μεχρι εδω?

    Δωσε μας παραδειγματα απο κιθαριστες που θελεις να παιζεις παρομοιο στυλ.

    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 08-12-2010 13:07 ]


    Theoso
    08.12.2010, 13:06

    Οκ παιδιά αποφάσισα. Μάλλον προς ηλεκτρική οδεύω. Τώρα τι θα μου προτείνατε να αγοράσω; Ποια είναι προτιμότερη για έναν αρχάριο;(Μέχρι 500 ευρώ)


    Theoso
    08.12.2010, 13:10

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 08-12-2010 στις 13:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Theoso στις 08-12-2010 στις 12:43 έγραψε...

    Κατ άρχας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Θέλω να παίζω heavy metal, και συγκεκριμένα να συνδυάζω τον σκλήρο ήχο με τον πιο soft...



    Ωραια. Τωρα εχουμε καποιες πιο συγκεκριμενες πληροφοριες.

    Καταρχας να υποθεσω οτι λεγοντας "να συνδυάζω τον σκλήρο ήχο με τον πιο soft" εννοεις το clean ηχο της ηλεκτρικης με τον distorted. (καθαρο - βρωμικο ή παραμορφωση).

    Αυτο γινεται γυριζοντας την επιλογη του  καναλιου του ενισχυτη στο "βρωμικο" ή με πεταλι dιstortion ή overdrive.

    Ολες οι κιθαρες μπορουν να παιξουν καθαρα και βρωμικα. Ο φυσικος ηχος των μαγνητων της ηλεκτρικης ειναι clean (καθαρος). Με τους πιο πανω τροπους που εγραψα πας στο "βρωμικο" ηχο.

     

    Τωρα προχωραμε παρακατω.

    Αλλες κιθαρες ειναι πιο καλες στο "βρωμικο" παιξιμο και αλλες στο καθαρο. Αυτο γινεται ως επι των πλειστων λογω της επιλογης των μαγνητων που "φορανε". Αλλοι μαγνητες εχουν πιο μεγαλη εξοδο και κανουν για βρωμικα και αλλοι οχι και εχουν μαγνητες που κανει πιο πολυ για clean ηχο.

    Επισης η κατασκευη (ξυλα, μπρατσο, κλειδια, καβαλαρης κλπ) θα παιξει ρολο και στην τεχνικη του ειδους που θα παιξεις.

    πχ αν θελεις να παιξεις ACDC ή BLACK SABBATH δεν πρεπει να παρεις κιθαρα "αεροπλανο" γιατι αυτη ειναι φτιαγμενη για παιξιματα με πιο δυσκολη τεχνικη πχ Satriani, Van Halen, Vai κλπ

    Αυτες οι κιθαρες ειναι πιο ευκολες (high output μαγνητων, ψιλες χορδες, flat ταστιερα, Lock κλειδια, καβαλαρη τυπου Floyd κλπ), αλλα δεν βγαζουν το παχυ ηχο μιας κιθαρας με πιο χοντρες χορδες, normal μαγνητες, στατικο καβαλαρη κλπ, που ειναι για ηχο ACDC κλπ

    Για να καταλαβεις αν δωσεις στον Vai να παιξει με την κιθαρα και τον εξοπλισμο του Angus Young θα νομιζει οτι δεν ξερει κιθαρα. Και αν δωσεις τη κιθαρα του Vai στον Angus, θα νπμιζεις οτι παιζει με ... μπαγλαμα.

     

    Καταλαβαμε μεχρι εδω?

    Δωσε μας παραδειγματα απο κιθαριστες που θελεις να παιζεις παρομοιο στυλ.

    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 08-12-2010 13:07 ]



    Πιο πολύ στο στυλ των Opeth(Mikael Εkerfeldt)


    delta66
    08.12.2010, 13:26

    Παράθεση:

    Πιο πολύ στο στυλ των Opeth(Mikael Εkerfeldt)


    Ωχ αυτος παιζει και με παμφθηνη κιθαρα (PRS)

    (εχω μια){#emotions_dlg.lol}

     

    Αυτη ειναι μια κιθαρα που τα συνδυαζει ολα τα στυλ σε ποιοτικο βαθμο.

    Αλλα εχει και πολλα λεφτα.

    Μπορεις να πας στις prs που κατασκευαζονται Κινα και εχουν χαμηλοτερο κοστος (οπως και ποιοτητα ομως αλλα ειναι αξιοπρεπεις για τα χρηματα τους).

    http://www.Thomann.de/gr/search_dir.html?gk=gieg&bn=PRS&sw=&ls=100&oa=pra

    http://www.Thomann.de/gr/prs_se_mike_akerfeldt.htm

     

     

     


    jethroomi
    08.12.2010, 13:46

    Να υποθεσω οτι στα 500 ευρα περιλαμβανεται και ο ενισχυτης και ισως καποιο πεταλακι;


    Theoso
    08.12.2010, 13:47

    Όχι 500 ανεξάρτητα από τον ενισχυτή! Υπάρχει άλλη κιθάρα που να μου προτείνετε για αυτό το στυλ;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Theoso στις 08-12-2010 13:49 ]


    delta66
    08.12.2010, 14:06

    http://www.Thomann.de/gr/ibanez_s570bk.htm

     

    http://www.Thomann.de/gr/ibanez_s570bwh.htm

     

     

     


    jethroomi
    08.12.2010, 14:17

    FENDER BLACKTOP TELECASTER HH RW SV

    Ειμαι φεντερακιας, ειναι κουκλα, εχει γκαζια και δεν μπλεκεσαι

    με τρεμολα που ως αρχαριο θα σου δυσκολεψουν (αλλαγες χορδων, ρυθμισεις, ξεκουρντισματα).

    Η αποφαση ειναι δικια σου, εμεις γνωμες λεμε.

    Αντε καλες αγορες και να μας πεις τι πηρες.


    Theoso
    08.12.2010, 15:13

    Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

    Αυτή εδώ πως σας φαίνεται;

    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=5326


    delta66
    08.12.2010, 23:31

    Παράθεση:

    Το μέλος Theoso στις 08-12-2010 στις 15:13 έγραψε...

    Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.

    Αυτή εδώ πως σας φαίνεται;

    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=5326



    Εχει 3 μονους μαγνητες (στησιμο τυπoυ strat) δεν θα σου βγαλει το γκαζι που θα χρειαστεις για Metal

     


    Lorelei
    09.12.2010, 00:09

    Α, τι ωραία! Ευχαριστούμε για όλες αυτές τις πληροφορίες!  Κι εγώ σκεφτόμουν να πάρω PRS... δηλαδή άμα κάποιος θέλει να παίζει και rock και metal πόσους μαγνήτες πρέπει να έχει η κιθάρα που θα πάρει?


    delta66
    09.12.2010, 00:35

    Παράθεση:

    Το μέλος Lorelei στις 09-12-2010 στις 00:09 έγραψε...

    Α, τι ωραία! Ευχαριστούμε για όλες αυτές τις πληροφορίες!  Κι εγώ σκεφτόμουν να πάρω PRS... δηλαδή άμα κάποιος θέλει να παίζει και rock και metal πόσους μαγνήτες πρέπει να έχει η κιθάρα που θα πάρει?



    Καποιες λυσεις ειναι:

    1. Bridge: Διπλο, Neck: Διπλο (με push-pull στο tone για να σπλιταρει τους μαγνητες σε μονους)

    2. Bridge: Διπλο, Middle: Μονο, Neck: Διπλο (με push-pull στο tone για να σπλιταρει τους μαγνητες σε μονους)

    3. Bridge: Διπλο, Middle: Μονο, Neck: Μονο (με push-pull στο tone για να σπλιταρει τον bridge μαγνητη σε μονο ή αν υπαρχει πενταθεσιος επιλογεας μαγνητων, στην επιλογη Bridge+Middle να ειναι η συνδεσμολoγια τετοια που να σπλιταρει τον bridge μαγνητη σε μονο)

     

     

     

     

     

     

     

     


    Lorelei
    09.12.2010, 00:46

     για άλλη μια φορά!Smile


    jethroomi
    09.12.2010, 15:01

    http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=5326

    Φιλε Τheoso η παραπανω κιθαρα που διαλεξες ειναι μια χαρα

    γι αυτο που θελεις. Με δυο μονους μαγνητες κι ενα διπλο στη γεφυρα

    θα εχεις οσο γκαζι θελεις. Απο εκει και περα το κολλητο, στο μαονενιο σωμα, μπρατσο

    θα σου δωσει sustain.

    Ε...αμα σ' αρεσει και η φατσα της εισαι ΟΚ.

    Αντε και καλα παιξιματα,