ελληνική μουσική
    526 online   ·  210.840 μέλη

    Ντραμς για παιδια

    gpmhollystone
    13.12.2010, 01:16

    Παιδια βοηθατε!!! Ο μπομπιρας θελει να ξεκινησει ντραμς,,εννοειται ηλεκτρονικα!!.Μπορω να διαθεσω μεχρι 300 ευρω,,υπαρχει τπτ της προκοπης? Ειδα ενα μοντελο :ADAM DR-100 PRACTICE PAD SET στα 134 ευρω,,νομιζετε οτι ειναι αρκετο ή σε λιγους μηνες θα χρειαζεται καινουριο εργαλειο?Εχετε υποψιν σας κανενα αλλο?

    ευχαριστω εκ των προτερων


    djmetronomos
    13.12.2010, 02:54

    Δεν είμαι fan των ηλεκτρονικών σετ, οπότε δεν έχω κάποια πρόταση, αλλά σκεπτόμουν ότι με τα ίδια χρήματα μπορείς να του πάρεις ένα ταμπούρο της προκοπής κι ένα βιβλίο με ασκήσεις... (π.χ. Stick Control του George Lawrence Stone)...

    Περιβόητοι ντραμίστες των ΗΠΑ ξεκίνησαν παίζοντας ταμπούρο στις σχολικές μπάντες και στη συνέχεια εξοικειώθηκαν με τα ντραμς... Είναι σπουδαίο να καταλάβει ο μπόμπιρας την αξία των ασκήσεων ανεξαρτησίας στα δύο χέρια προτού προχωρήσει σε ολόκληρο σετ... Κι αν υπάρχει πρόβλημα με τους γείτονες, υπάρχουν τρόποι να μειωθεί η ένταση του ταμπούρου...

    Απλά, μια γνώμη...


    cobal
    13.12.2010, 18:48
    Φιλε Μετρονομε δε νομιζω οτι ο μπομπιρας θα κατσει να ασχοληθει με pad h tampoyro.... Ουτε και γουσταρω τα ηλεκτ4ρονικα αλλα.... Κοιτα να παρεις κατι σχετικα φθηνο γιατι ενδεχεται να κλαις και τα λεφτα σου..... ΠΟσο ειναι ο μπομπιρας???
    gpmhollystone
    16.12.2010, 11:37
    ειναι εννιαμισυ,,γενικα ψαχνεται,,εκανε πιανο 2 χρονια,,,καλος ητανε, ειχε ρυθμο,,αλλα επαιζε ''με τ'αυτι'',,δε διαβαζε πραμα....μου χει μεινει λοιπον το πιανο αμανατι!!!!γι αυτο επιμενω!!!!!σε κατι φτηνο!!!!!
    Hastaroth
    18.12.2010, 15:35

    Κατ'αρχήν,άν από επτάμισυ χρονών έπαιζε πιάνο "με τ'αυτί",αυτό είναι καλό σημάδι.Δείχνει ότι έχει αντίληψη τής μουσικής γενικώτερα.

    Τώρα,επειδή ούτε εγώ είμαι ιδιαίτερα φάν τών ηλεκτρονικών drums (άν και έχω,αλλά τα χρησιμοποιώ σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις και πάντως αφού έχω εξαντλήσει τίς πιθανότητες να πείσω τους αρμόδιους τού εκάστοτε project ότι είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω κανονικό σέτ),δέν έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο,απλά θα πώ ότι φτηνό ηλεκτρονικό σέτ μπορείς να βρής αλλά θα είναι "φτηνός" και ο ήχος του.Καλύτερα να πάρης κάτι καλό,που θα τού μείνη τού μπόμπιρα ακόμα και όταν πάψη να είναι μπόμπιρας.

    Δέν είναι άσχημη η συμβουλή τού Μετρονόμου να ξεκινήση ο μικρός με snare drum και να μάθη καλά την έννοια τών ρυθμικών αξιών και patterns προτού προχωρήση σε όλο το σέτ.Αργότερα,που θα είναι λίγο πιό μεγάλος και θα μπορή να κάτση σε κανονικό σέτ (γιατί άν τού πάρης τώρα ένα παιδικό,μετά δέν θα μπορή να το χρησιμοποιήση λόγω..μεγέθους),θα μπορή να διαλέξη ο ίδιος αυτό που τού αρέση ηχητικά και επίσης θα έχη ήδη και το snare drum γι'αυτό.