ελληνική μουσική
    630 online   ·  210.848 μέλη

    Θέλω να ξεκινήσω βιολί - Τι να προσέξω; - Ωδείο στην Αγ. Παρασκευή ή κοντά;

    Lillyfee
    15.12.2010, 01:16

    Έχοντας παρακολουθήσει με το γιο μου μαθήματα μουσικής προπαιδείας σε έγχορδα (βιολί) και με σπουδές 6 ετών πιάνου και θεωρητικών (προ 20ετίας!) αποφάσισα να ξεκινήσω να μαθαίνω βιολί και εγώ! Έχω ήδη παραγγείλει ένα βιολί Stentor Conservatoire και είμαι σε αναζήτηση ωδείου. Για την ακρίβεια έχω υπόψη μου δύο και δεν ξέρω ποιο να αποφασίσω.

    Στο ένα μου είπαν ότι μπορούν να μου αναγνωρίσουν τα θεωρητικά (θεωρία, σολφέζ, αρμονία) που έχω κάνει (θα βρουν την καρτέλα μου - αλήθεια είναι δυνατόν να την κρατούν 20+ χρόνια ή είναι απίθανο;) και να μη χρειαστεί να τα επαναλάβω (ε, καλά μια καλή επανάληψη τη χρειάζομαι...), μιας και είναι το ίδιο με αυτό που έκανα πιάνο. Ο δάσκαλος βέβαια είναι σχετικά νέος (δεν τον κάνω πάνω από 30). Στο άλλο μίλησα με το δάσκαλο στο τηλέφωνο, ακούγεται μεγαλύτερος και από το όνομα πρέπει να έχει συνεργαστεί με πολλούς τραγουδιστές σε δίσκους τους και συναυλίες. Δεν έχω όμως για κάποιον από τους δύο συστάσεις...

    Έχετε να μου προτείνετε δάσκαλο ή ωδείο στην Αγία Παρασκευή;

    Τι πρέπει να προσέξω τώρα στην αρχή;

    Έχει νόημα σε αυτή την ηλικία να λάβω υπόψη μου τα θεωρητικά, αν θα αναγνωριστούν δηλαδή, μιας και ... πόσες πιθανότητες έχω σε αυτή την ηλικία να τα χρειαστώ για το πτυχίο;

    Ξέρω σας τρέλανα με τις ερωτήσεις μου... Δώστε μου τουλάχιστον κάποια ιδέα για το τι να προσέξω και που να απευθυνθώ...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lillyfee στις 15-12-2010 16:02 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Lillyfee στις 15-12-2010 16:06 ]


    linnardakiiwanna
    16.12.2010, 11:28

    κοιτα εγω παιζω 3 χρονια αλλα το βιολι ειναι πολυ δυσκολο οργανο και αν δεν ξεκινησεις σωστα θα μαθαινεις πιο περιπλπκα πραγματα και θα σου λενε να φτιαξεις ας πουμε τον ηχο σου ή την κληση του δοξαριου !!!! εγω αυτο επαθα ο δασκαλοσ μου στο σχολειο(γιατι πηγαινω στο μουσικο ηρακλειου) δεν μου ειχε πει για το δοξαρι μου και τρα που αλλαξα δασκαλο μου λεει να φτιαξω το δοαρι μου που ειναι στραβο !!! ααα!! προσπαθησε αν εχεις πιανο ή αρμονιο στο σπιτι σου να παιζεις για να συνηθησει το αυτι σου στο ακουσμα τησ σωστης νοτας γιατι το βιολι δεν εχει ταστα με επιπεδααα για να ξερεισ που να βρεισσσ ακριβως την καθε νοτα πρεπει να την βρεισ μονη σου!!! :) αν μαθει το αυτι να αναγνωριζει ακριβωςςς την καθε νοτα θα σου ειναι πιο ευκολο !!!!! ελπιζωωω να σε βοηθησαααααα 


    Lillyfee
    16.12.2010, 12:48
    Ευχαριστώ για την απάντηση! Τα γνωρίζω αυτά και γι' αυτό θέλω να ξεκινήσω σε ωδείο, αλλά ποιος είναι ο πιο κατάλληλος δάσκαλος ... δε γνωρίζω. Γι' αυτό ζητάω και τη γνώμη σας. Όπως είπα στο αρχικό μου μήνυμα έχω κάνει 6+ χρόνια πιάνο και θεωρητικά από μικρή, οπότε (δυστυχώς για τα αυτιά μου αλλά ευτυχώς όσον αφορά τις μελλοντικές μου σπουδές στο βιολί) καταλαβαίνω τις σωστές νότες στο βιολί, μπορώ να κάνω τα ανοίγματα στο αριστερό χέρι, κλπ. Κάποια πρόταση για δάσκαλο και ωδείο κοντά στην Αγία Παρασκευή;
    laertis3
    23.12.2010, 10:16

    εγω κανω βιολι 5 χρονια και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

    θεωρω πως τα υποχρεωτικα μαθηματα σε τετοια ηλικια δεν θα σου χρειαστουν (οπως και δεν χρειαζονται σε μενα).σε περιπτωση που καποια στιγμη θα θελεις να παρεις το πτυχιο σου τα θεωρητικα λογω ηλικιας θα σου φανουν παρα πολυ ευκολα οποτε μην σε ανησυχει.

    οσον αφορα τον δασκαλο που θα επιλεξεις νομιζω πως ο μεγαλυτερος στην ηλικια θα εχει μεγαλυτερη εμπειρια.οχι πως ο νεος δεν θαναι καλος αλλα ο μεγαλυτερος θα ειναι ακομα πιο εξειδικευμενος σε τεχνικες του βιολιου που θα σε βοηθησουν να μαθεις ακομα πιο γρηγορα.κι εαν οπως λες παιζει δε δισκους κτλ τοτε καταλαβαινω πως ειναι πολυ καλος επαγγελματιας.ο παλιος ειναι αλλιως χωρις βεβαια να θελω να προσβαλλω και τους μικρους καθηγητες που και αυτοι ειναι καλοι αλλα ειναι πιο χρησιμοι σε μικροτερα παιδια.

    το παν στο βιολι βεβαια ειναι η προσωπικη μελετη που θα κανεις στο σπιτι σου.αφου εχεις κανει 6 χρονια πιανο κ θεωρητικα δεν θα δυσκολευτεις.

    ελπιζω να σε βοηθησα.


    Lillyfee
    26.12.2010, 21:36

    Χρόνια Πολλά σε όλους!

    Ευχαριστώ laertis3. Το μόνο πρόβλημά μου είναι ότι ο ελεύθερος χρόνος είναι σπάνιος πια για μένα, αλλά θα προσπαθήσω να βρίσκω καθημερινά λίγο χρόνο για εξάσκηση.

    Προς το παρόν περιμένω να παραλάβω το βιολί μου (Stentor Conservatoire), το οποίο παρήγγειλα από ξένο μουσικό οίκο από το Internet. Έχει κάποιος άποψη για αυτό το μοντέλο; Είναι καλό για μαθητικό βιολί; Έχω διαβάσει στο internet ότι βελτιώνεται ο ήχος του εάν βάλει κανείς DOMINANT χορδές. Αξίζει για αρχή;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

     


    tzatziki
    04.01.2011, 01:40

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tzatziki, 11-02-2013 01:04 ]