ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.839 μέλη

    Ποια ηλεκτρακουστική κιθάρα να πάρω;

    kelly-S
    16.12.2010, 02:54

    Γεια σας φίλοι μου!!

    Θα ήθελα μερικές συμβουλές καθώς θέλω πολύ να πάρω μια καλή ηλεκτρακουστική κιθάρα, όμως δε γνωρίζω πολλά σχετικά. Προσωπικά άρχισα τον περασμένο Δεκέμβρη να ασχολούμαι με αυτό το υπέροχο μουσικό όργανο, με μια Guvnor, ( το ξέρω ότι το πιο πιθανό είναι να μην την έχετε ξανακούσει!!), απέχει πολύ νομίζω από το να θεωρείται σπουδαία ή απλά καλή κιθάρα, την αγαπώ πολύ όμως καθώς πάνω της έμαθα πολλά βασικά πράγματα. Ο ήχος της όμως δεν είναι καλός αν και έχει κάποιο βάθος ίσως λόγω του μεγάλου σκάφους της. Το αστείο είναι ότι δοκίμασα να παίξω πάνω σε μια Dean Performer, αξίας κάπου στα 300 ευρώ και δεν έμεινα όσο ευχαριστημένη περίμενα. Ο ήχος ήταν βέβαια πιο καθαρός από της δικής μου κιθάρας όμως δεν είχε κάποιο ιδιαίτερο βάθος, δεν γέμισε τ'αυτιά μου ήχους. Δεν ξέρω αν εξηγώ καλά τα περί ήχων και ακουστικής καθώς είμαι ακόμα καινούρια στον κόσμο τής κιθάρας!! Επίσης ζητώ συγγνώμη αν κάποιος φίλος έχει την Dean που προανέφερα, δεν έχω πρόθεση να τη θίξω, δεν ήταν όμως σίγουρα αυτό που έψαχνα, αν και είχα σκοπό να την πάρω αρχικά. Μου έκανε τρομερή αίσθηση κάτι που μου είπε ο πωλητής, όταν τον ρώτησα ποια η διαφορά μιας κιθάρας των 300 και των 800 ευρώ. "Η κιθάρα που κοστίζει τόσο βλέπεις, παίζει μόνη της. Τραβάς μια νότα και γεμίζει το δωμάτιο ήχους.." Όντας και γω στο πόδι εκείνη τη μέρα δεν ζήτησει διευκρινίσεις, γι' αυτό τώρα θα ήθελα τη δική σας βοήθεια, τι έχετε να μου προτείνετε, με βάση την εμπειρία σας ως τώρα, που σίγουρα είναι πολύ μεγαλύτερη απ' τη δική μου!! Επίσης, από τότε έχω κάνει μια μικρή έρευνα όσον αφορά στο ξύλο που χρησιμοποιείται σε διάφορες κιθάρες, και στο πόσο επηρεάζουν τον ήχο, και συνοπτικά ένα πρόχειρο συμπέρασμα είναι πως το έλατο είναι ίσως το καλύτερο ξύλο, μαζί με το μαόνι, και το ξύλο τριανταφυλλιάς, ειδικά όταν το τελευταίο χρησιμοποιείται για πίσω και πλαινά, και όχι μόνο σαν ταστιέρα. Μήπως εσείς γνωρίζετε κάτι διαφορετικό? Προωπικά θα μπορούσα να διαθέσω μέχρι γύρω στα 800-900 ευρώ, έτσι ώστε οι προτάσεις σας να μην είναι ας πούμε για κιθάρες των 3000 ευρώ!!!!! Τέλος, προτάσεις για ακουστικές είναι επίσης ευπρόσδεκτες, απλά ενδιαφέρομαι και για ηλεκτρακουστικές γιατί τις θεωρώ πιο όμορφες!! Αυτά!!

    Ευχαριστώ πολύ!!