ελληνική μουσική
    461 online   ·  210.826 μέλη

    Βοήθεια για εκμάθηση αρμόνιου.

    ohcaptainmycaptain
    23.12.2010, 12:31

    Χθες ψαχουλευοντας τα πραγματα μου ξεθαψα ενα παλιο μου αρμονιο. κι ενω το κοιταζα (γιατι να παιζω δεν ξερω) μου ηρθε μια καταπληκτικη ιδεα!!! να παρω μια ταμπλατουρα απο την κιθαρα μου και να την βγαλω στο αρμονιο. Το πρωτο τραγουδι (Ο Αμλετ την Σεληνης) δεν με απογοητευσε καθολου αλλα ξερω ο,τι η ταμπλατουρα με περιοριζει παρα πολυ και ετσι παρακαλω οποιος μπορει να μου στειλει σημειωσεις ή να μου προτεινει καποιο βιβιλιο το οποιο να σχετιζετε με μουσικη θεωρια αλλα και με την αμεση εφαρμογη της στο αρμονιο.

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    Υ.Γ Λογικα ενα τετοιο βιβλιο δεν θα ειναι χρησιμο και σε αλλα μουσικα οργανα??? Δεν εχω καταλαβει γιατι τα βιβλια κανουν αυτους τους διαχωρισμους.


    Lorelei
    24.12.2010, 12:04

    χα,χα κάτι παρόμοιο κάνω κι εγώ αλλά με την κιθάρα!  Απ' ό,τι κατάλαβα θέλεις κάποιο βιβλίο για τη θεωρία της μουσικής και κάποιο για την εκμάθηση αρμονίου σωστά; Λοιπόν για τη θεωρία ένα πολύ καλό βιβλίο είναι το Τονικό Μουσικό Σύστημα του Αμαραντίδη που θα σε βοηθήσει πολύ! Για αρμόνιο θα μπορούσες να δεις το Πώς να παίξετε αρμόνιο του Κωνσταντινίδη ή τη Μέθοδο Αρμονίου του Γιώργου Παλιά. Αν θες να πάρεις και κάποιο βιβλίο για εξάσκηση των δακτύλων μπορείς να δεις και το βιβλίο του Carl Czerny που έχει σπουδές για αρμόνιο. Κοίταξέ τα κι εσύ όμως να δεις ποιο σε βολεύει καλύτερα! Καλή αρχή!