ελληνική μουσική
    678 online   ·  210.828 μέλη

    Πεταλακια κιθαρας

    nikolis9
    26.12.2010, 22:50

    Γεια σας παιδια,

    Ειμαι κιθαριστας εδω και 6 χρονια και τα τελευταια δυο ασχολουμαι με το σολαρισμα πανω στην ηλεκτρικη.Θη ηθελα λοιπον να μου πειτε τα πεταλακια πως δουλευουν και πως συνδεονται πανω στον ενισχυτη.
    Και ακομη τι πεταλακι θα χρειασστω για να παιζω το σολο και μετα να γυρναω σε ακουστικη η clean guitar.Μπορω να το κανω με ενα πεταλι παραμορφωσης η θελω υποχρεωτικα 2?Το ρωτω επειδη εχω roland ενισχυτη και εχει διαφορα καναλια ενα απο αυτα ειναι της ακουστικης γινεται λοιπον να βαζω στο πεταλι να το πατω για σολο και μετα να το απενεργοποιω και να παιζω συγχορδιες?


    nikolis9
    26.12.2010, 23:18
    οι πεταλιερες X V-AMP GTR PEDAL BEHRINGER boss me-8b digitech rp-55 ειναι καλες θελω κατι σε λιγα λεφτα τωρα που ειναι πρωτη φορα
    Nikiforos94
    29.12.2010, 19:30
    Προσωπικα ειμαι κατα αυτων τον πολυμηχανηματων, γιατι τα εφφε ειναι ψηφιακά. Θεωρώ καλύτςρα να πέρνεις σιγα σιγα μεμονομενα, προσωπικη μου ταπεινή γνωμη... Ωφειλω να ομολογήσω οτι X V-AMP GTR PEDAL BEHRINGER ειναι πολυ καλο για αρχη, το εχω δοκιμασει , σου δινει ποικιλία ηχων (ψηφιακων μεν αλλα που στεκονται με αξιοπρεπεια )
    dim3
    29.12.2010, 20:36

    αυριο θα εχεις τις απαντησεις που θελεις.δεν σου απαντω αποψε λογο χρονου.....


    arvo
    30.12.2010, 19:04
    κι εγω θα σου προτεινα μονα πεταλακια αντι για πεταλιερα. βρες τα εφφε που χρειαζεσαι και παρ'τα μεμονομενα. για αυτο που ρωτας τωρα, μπορεις να παιζεις συγχορδιες, να ανοιξεις το πεταλι να σολαρεις και να το ξανακλεισεις.
    nikolis9
    31.12.2010, 14:42
    η digitech rp-90 ειναι καλη γιατι εχει και ντραμς και θα με βολεψει παρα πολυ πιστευω.Και ακομα ειναι στα 90 ευρω