ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη
    ntadis
    02.01.2011, 16:20

    Καλή χρονιά...

    Κατεληξα εδω μιας και δεν μπορω να βρω πουθενα αλλού απαντηση [στο TaxHeaven λεει οτι πρεπει να εισαι λογιστης για να εγγραφεις]

    Ειμαι μουσικος και εκανα εναρξη πριν 2-3 χρονια σαν Ελευθερος Επαγγελματιας στον ΟΑΕΕ, με βασικη δραστηριοτητα "ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ" και δευτερευουσες : "υπηρεσιες μουσικης ορχηστρας" και "μουσικοσυνθετης". Ο μονος λογος που εκανα την εναρξη ηταν για ασφαλιση και για να παρω καποια στιγμη και καμμια συνταξη [λεμε τωρα]Κυριως ασχολουμαι με ιδιαιτερα αλλα μεχρι τωρα ζητημα να εκοψα συνολικα καμμια 20αρια αποδειξεις-σχεδον ολες απο ιδιαιτερα. Οι μαθητες μου συνηθως οχι μονο δεν τις ζηταν αλλα τις αποφευγουν κιολας [δεν ξερω γιατι τις φοβουνταιSmile] .Δεν ειναι ομως αυτο το θεμα..Το θεμα ειναι οτι αυτην τη στιγμη οι εισφορες που πληρωνω ειναι καπου 390 ευρω το διμηνο και σιγα σιγα αυξανονται τη στιγμη που τα εσοδα μου απ τα ιδιαιτερα δεν ξεπρνουν τα 350-450 ευρω το μηνα..

    Απ' την αλλη υπαρχει η δυνατοτητα να μου γινει εστω και "εικονικα" προσληψη απο ενα ωδειο. Θα ηταν  μηπως καλυτερα να κανω αυτο ? Να ξεκοψω τελειως απ το τεβε-οαεε και να πληρωνω εγω ο ιδιος τα ενσημα μου ή κατι τετοιο ? Να ξαναπω οτι ο μονος λογος για την εναρξη σαν ελευθ. επαγγελματιας ηταν για ασφαλιση +συνταξη..

    Μηπως με συμφερει να πληρωνω  τα ενσημα εγω [δουλευοντας ειτε λιγες ωρες ειτε εικονικα στο ωδειο] αντι να πληρωνω τις εισφορες στον ΟΑΕΕ που ανεβουν και σε λιγα χρονια θα ειναι καν 600αρι το διμηνο?

    [Με 350 ευρω νομιζω πιο πολυ θα ταιριαζε να ειμαι στον ΟΑΕΔ γραμμενος παρα στον ΟΑΕΕ και να πληρωνω 200 ευρω το μηνα εισφορεςSmile ]