ελληνική μουσική
    630 online   ·  210.848 μέλη

    Ισχύει το ότι αν κάποιος ξέρει κλασσική μπορεί να παίζει και ηλεκτρικη?

    greekguitarist11
    02.01.2011, 18:37

    Παιδιά έχω ακούσει πως αν κάποιος ξέρει μόνο κλασσική κιθάρα μπορεί να παίξει ηλεκτρική ενώ αν ξέρει μόνο ηλεκτρική δεν μπορεί να παίξει κλασσική.Ισχύει?


    delta66
    03.01.2011, 05:11

    Οχι δεν ισχυει.

    Προκειται για γνωση διαφορετικων τεχνικων που απαιτουνται για καθε οργανο απο αυτα οπως και διαφορετικο ειδος μουσικης και ρεπερτοριο.

    Μπορω να πω (εκ πειρας) οτι αυτος που παιζει ηλεκτρικη κιθαρα, μπορει πιο ευκολα να προσαρμοστει και να παιξει* στην κλασσικη.

     

    * Εννοω να παιξει τραγουδια που παιζονται στην ηλεκτρικη πιο ευκολα στην κλασσικη (και οχι κλασσικη μουσικη). Η ευκολια αυτη εγκειται στο γεγονος οτι ο "ελεγχος" του ηχου στην κλασσικη κιθαρα ειναι πιο ευκολος απο οτι στην ηλεκτρικη που ειναι πολυ ευαισθητη στο παραμικρο αγγιγμα.

     

    Καλη χρονια

    Σπυρος Δελτα


    greekguitarist11
    03.01.2011, 12:33
    Ευχαριστώ πολύ.Καλή χρονιά και σε σένα.
    AIDONOGLOUNEKTARIA
    03.01.2011, 14:31

    Καλημέρα σε όλους & καλή χρονιά!!!!

    Είναι δύο τελείως διαφορετικά όργανα!!! Έχουν την αίσθηση ότι μοιάζουν, αλλά δυστυχώς δεν ισχύει!!!
    Φίλε pentatonikos έχεις δίλιο, έχουν μπερδευτεί πολύ τα παιδιά!!!! Το βλέπω & από τους δικούς μου μαθητές!!!!! Θα ήθελα λοιπόν να πω σε όλους ότι: αν θέλετε να μάθετε ηλεκτρική ξεκινήστε με ηλεκτρική & ψάξτε να βρήτε καλούς καθηγητές που να σας καλύπτουν σε ότι θέλετε να μάθετε. Αν θέλετε να μάθετε κλασσική κάντε το από την αρχή, & φυσικά ισχύει ότι θα πρέπει να βρήτε τον κατάλληλο για σας καθηγητή!!!!!!!!!! Οπου & να κάνετε μάθημα είτε ιδιαίτερο είτε σε ωδείο μπορείτε να επιλέξετε τον άνθρωπο που θα εμπιστευτήτε!!!!!!
    Πριν αποφασίσετε ποιο όργανο θα επιλέξετε μάθετε τις δυνατότητες του!!!!!!! Τι μπορείτε να μάθετε & να παίξετε!!!!!!!!!!


    Sparky-G
    03.01.2011, 17:05

    Οχι,δεν ισχυει


    BAGRATION
    03.01.2011, 17:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 03-01-2011 στις 13:55 έγραψε...

    Μα τι έχει γίνει τελευταία με τη σχέση κλασικής και ηλεκτρικής κιθάρας...??? Όλοι το ίδιο ρωτάνε... Και είναι κυρίως παιδιά γυμνασίου που θέλουν να αρχίσουν να παίζουν ηλεκτρική κιθάρα και τους έχουν φλομώσει στη μούφα για το ποιός μπορεί να παίξει τι και αν θα πρέπει να έχουν δίπλωμα κλασικής πριν καν διανοηθούν να κοιτάξουν μια ηλεκτρική κιθάρα, και διάφορα άλλα χαριτωμένα...

    {#emotions_dlg.blink}

    +1000 !!


    inkve
    03.01.2011, 21:25

    οι παραπανω delta66-bagration-και ο βουτηγμενος στην  ασυδωσια pentatonikos με καλυψαν!!{#emotions_dlg.lol}


    Amywk
    07.01.2011, 22:51
    ΕΓΩ ΚΑΝΩ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΞΕΡΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΕΝΩ ΞΕΡΕΙ ΤΙΣ ΝΟΤΕΣ...ΤΕΣΠΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...
    kapoios
    08.01.2011, 14:52

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ!ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΔΙΝΩ ΔΙΠΛΩΜΑ ΚΛΑΣΣΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ!ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΛΑΩ, ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Η ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ!ΕΝΤΑΞΕΙ!ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΚΟΙΝΑ ΣΗΜΕΙΑ!ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΤΥΛ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΡΓΑΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ!ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ ΠΛΗΚΤΡΑ,ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟΝ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ.ΕΧΕΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ.ΑΝ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΠΑΙΞΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΙΚΑ ΜΟΤΙΒΑ,ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΧΑΟΣ!!!ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΙΚΙΛΙΑ!!!


    apostolis55
    08.01.2011, 15:56

    .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την apostolis55, 27-09-2016 03:21 ]


    djmetronomos
    08.01.2011, 16:23

    Παράθεση:

    Το μέλος apostolis55 στις 08-01-2011 στις 15:56 έγραψε...

    Εμένα μου είχαν πει κάποτε ότι η ηλεκτρική κιθάρα είναι πιο συγγενές όργανο με το βιολί παρά με την κλασική κιθάρα{#emotions_dlg.eek}... Κατα πόσο ισχύει;



    Ενδιαφέρουσα άποψη... Υπάρχει ένας κιθαρίστας, πασίγνωστος, που ξεκίνησε παίζοντας βιολί...

    Με τον πατέρα του, που ήταν μουσικός, ψυχαγωγούσαν τους Αμερικάνους τουρίστες στους δρόμους της Tijuana στο Μεξικό...

    Όταν στράφηκε στην κιθάρα, προσπάθησε να διατηρήσει τη μελαγχολία της μακρόσυρτης νότας που βγάζει το δοξάρι στις χορδές του βιολιού, κι έγινε διάσημος για το sustain στον ήχο του...

    Είναι ο Carlos Santana.


    delta66
    08.01.2011, 16:37

    Παράθεση:

    Το μέλος apostolis55 στις 08-01-2011 στις 15:56 έγραψε...

    Εμένα μου είχαν πει κάποτε ότι η ηλεκτρική κιθάρα είναι πιο συγγενές όργανο με το βιολί παρά με την κλασική κιθάρα{#emotions_dlg.eek}... Κατα πόσο ισχύει;

     

    ... , ΤΟΛΗς



    Ισχυει αν σκεφτεις οτι με τα bends (τραβηγμα των χορδων) και τα slide , μετατρεπεις την κιθαρα σε "τυφλο" (αταστο) οργανο οπως το βιολι.

     

     

     


    GiorgosGuitarcy
    24.01.2011, 17:59
    Κατα την γνώμη μου με το να ξέρεις κλασσική σου είναι πολύ ποιο εύκολο να μάθεις ηλεκτρική καθώσ ανοιγουν τα δάκτυλά σου αποχτας σοβαρές γνώσεις και το βασικότερο πρόβλημα στην ηλεκτρική είναι οι τεχνικές της πένας...το λέω απο εμπηρία καθώς κάνω 9 χρόνια κλασσική κιθάρα αλλα παίζω και σε συγκρότημα lead guitar και παίρνω πολύ καλές κριτικές. Ενώ απο άτομα που βλέπω και είναι αρετά καλοι στην ηλεκτρική κιθάρα το βρίσκουν αδύνατο να παίξουν εστω και ένα απλο κλασσικό κομμάτι.
    greekguitarist11
    24.01.2011, 22:31
    Παίζω λίγους μήνες κλασσική και είμαι πολύ καλός και τώρα που πήρα ηλεκτρική τα πάω πολύ καλά με το αριστερό μου χέρι και δεν δυσκολεύομαι όσο νόμιζα πως θα δυσκολευόμουν με το δεξί και την πένα(όχι όμως πως δεν δυσκολεύομαι και καθόλου)...
    delta66
    25.01.2011, 00:56

    Παράθεση:

    Το μέλος GiorgosGuitarcy στις 24-01-2011 στις 17:59 έγραψε...

    Κατα την γνώμη μου με το να ξέρεις κλασσική σου είναι πολύ ποιο εύκολο να μάθεις ηλεκτρική καθώσ ανοιγουν τα δάκτυλά σου αποχτας σοβαρές γνώσεις και το βασικότερο πρόβλημα στην ηλεκτρική είναι οι τεχνικές της πένας...το λέω απο εμπηρία καθώς κάνω 9 χρόνια κλασσική κιθάρα αλλα παίζω και σε συγκρότημα lead guitar και παίρνω πολύ καλές κριτικές. Ενώ απο άτομα που βλέπω και είναι αρετά καλοι στην ηλεκτρική κιθάρα το βρίσκουν αδύνατο να παίξουν εστω και ένα απλο κλασσικό κομμάτι.
    Παράθεση:

    Το μέλος greekguitarist11 στις 24-01-2011 στις 22:31 έγραψε...

    Παίζω λίγους μήνες κλασσική και είμαι πολύ καλός και τώρα που πήρα ηλεκτρική τα πάω πολύ καλά με το αριστερό μου χέρι και δεν δυσκολεύομαι όσο νόμιζα πως θα δυσκολευόμουν με το δεξί και την πένα(όχι όμως πως δεν δυσκολεύομαι και καθόλου)...

     

    Εχετε καποιο κλιπακι ή βιντεο που να παιζετε ηλεκτρικη για να σας ακουσουμε και να καταλαβουμε ποσο σας βοηθησε?


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 25-01-2011 00:57 ]


    GiorgosGuitarcy
    25.01.2011, 14:24

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 25-01-2011 στις 00:56 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος GiorgosGuitarcy στις 24-01-2011 στις 17:59 έγραψε...

    Κατα την γνώμη μου με το να ξέρεις κλασσική σου είναι πολύ ποιο εύκολο να μάθεις ηλεκτρική καθώσ ανοιγουν τα δάκτυλά σου αποχτας σοβαρές γνώσεις και το βασικότερο πρόβλημα στην ηλεκτρική είναι οι τεχνικές της πένας...το λέω απο εμπηρία καθώς κάνω 9 χρόνια κλασσική κιθάρα αλλα παίζω και σε συγκρότημα lead guitar και παίρνω πολύ καλές κριτικές. Ενώ απο άτομα που βλέπω και είναι αρετά καλοι στην ηλεκτρική κιθάρα το βρίσκουν αδύνατο να παίξουν εστω και ένα απλο κλασσικό κομμάτι.
    Παράθεση:

    Το μέλος greekguitarist11 στις 24-01-2011 στις 22:31 έγραψε...

    Παίζω λίγους μήνες κλασσική και είμαι πολύ καλός και τώρα που πήρα ηλεκτρική τα πάω πολύ καλά με το αριστερό μου χέρι και δεν δυσκολεύομαι όσο νόμιζα πως θα δυσκολευόμουν με το δεξί και την πένα(όχι όμως πως δεν δυσκολεύομαι και καθόλου)...

     

    Εχετε καποιο κλιπακι ή βιντεο που να παιζετε ηλεκτρικη για να σας ακουσουμε και να καταλαβουμε ποσο σας βοηθησε?


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 25-01-2011 00:57 ]



    Κοίταξε.. Δεν λέω ότι μπόρουμε χωρίς δάσκαλο να παίξουμε το ίδιο που κάνει 9 χρόνια ηλεκτρική...Απλά θεωρώ πως σε βοήθαει κάπως. Εννοώ στο ότι είναι ποίό έυκολο όταν ασχοληθείς να μάθεις κάποια πράγματα, που αν δέν έκανες κλασσική θα σου ήταν αρκετά δυσκολο.

    Οπως και να έχει είναι άποψη.


    glefas
    25.01.2011, 14:31
    κατά την ταπεινή μου άποψη η ηλεκτρική είναι ένα τελείως ελεύθερο όργανο που σου επιτρέπει να βγάλεις ότι ήχο θέλεις και όπως θες και από την άλλη μιλάμε για ένα τελείως αυστηρό όργανο που για να γράψεις δυο νότες πρέπει να φας τα νιάτα σου πρώτα.Η τεχνική του αριστερού σίγουρα είναι πάνω κάτω τα ίδια αλλά πέρα από αυτό δεν... ούτε στάση του σώματος ούτε τίποτα.Ας πούμε οτι βγάζεις Bach και το πας κουτρουβάλα για βγάλε την παρτιτούρα σήκω όρθιος μπες στο ρεύμα και παίξε με την μπάντα έστω και madrugada(που είναι full απλοί αλλά με ωραίο ήχο) και προσπάθησε να βγάλεις απλά ήχο ,ένα θέμα πειραματισου σε κλίμακες κάτι, νομίζω οτι θα δυσκολευτής αρκετά γιατί η κλασική ναι μεν στηρίζετε στο να γίνεις μηχανή και να αναπαραγεις κομμάτια αλλά η ηλ. κιθάρα είναι θέμα μουσικότητας και έκφρασης
    GiorgosGuitarcy
    25.01.2011, 16:32
    δεν λέω ότι σε αυτά που παίζουν έχουν καποια σχέση.αυτό που πρόσπαθώ να πώ είναι ότι το αριστερό σου χέρι είναι πολύ δουλεμένο απο την κλασσική που δ'εν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα λογικά
    delta66
    25.01.2011, 16:38

     

    Παράθεση:

    Το μέλος GiorgosGuitarcy στις 25-01-2011 στις 14:24 έγραψε...

    Κοίταξε.. Δεν λέω ότι μπόρουμε χωρίς δάσκαλο να παίξουμε το ίδιο που κάνει 9 χρόνια ηλεκτρική...Απλά θεωρώ πως σε βοήθαει κάπως. Εννοώ στο ότι είναι ποίό έυκολο όταν ασχοληθείς να μάθεις κάποια πράγματα, που αν δέν έκανες κλασσική θα σου ήταν αρκετά δυσκολο.

    Οπως και να έχει είναι άποψη.

    Καταρχας κανουμε μια πολιτισμενη και φιλικη συζητηση.

    Δεν ειναι κακο να διαφωνουμε και να αντιπαραθετουμε επιχειρηματα. Ειναι προς κοινο οφελος.

     

    Η ερωτηση λοιπον υπενθυμιζω ηταν:

    "Παιδιά έχω ακούσει πως αν κάποιος ξέρει μόνο κλασσική κιθάρα μπορεί να παίξει ηλεκτρική ενώ αν ξέρει μόνο ηλεκτρική δεν μπορεί να παίξει κλασσική.Ισχύει?"

    Αφηνουμε το κοινως αποδεκτο οτι η επαφη καποιου με ενα οποιοδηποτε οργανο, ειναι ετσι κι αλλιως μια βοηθεια για πιο ευκολο ξεκινημα σε ενα νεο οργανο. Δεν βρισκω ομως επιχειρηματα που να με πειθουν για την παρακατω αποψη σου.

    Λες : "Κατα την γνώμη μου με το να ξέρεις κλασσική σου είναι πολύ ποιο εύκολο να μάθεις ηλεκτρική καθώσ ανοιγουν τα δάκτυλά σου, αποχτας σοβαρές γνώσεις ..."

    (?) Αν καποιος δλδ μαθαινε πρωτα ηλεκτρικη κιθαρα, αποκλειεται το γεγονος οτι δεν θα παιξει πιο ευκολα κλασσικη ή δεν θα "ανοιγαν τα δαχτυλα του"?

    Τι εχει η κλασσικη κιθαρα που σου ανοιγει τα δαχτυλα? μεγγενη?  Με τις ιδιες ασκησεις μπορει να "ανοιξει" καποιος τα δαχτυλα του και στην ηλεκτρικη.

    Επειτα, θεωρια και γνωσεις μουσικης δεν εχει η ηλεκτρικη κιθαρα? Ολα ειναι θεμα μελετης.

    Ειναι σαν να μου λες οτι για να μαθει καποιος να οδηγει μοτοσυκλετα, θα ειναι πιο ευκολο να μαθει πρωτα να οδηγει τρακτερ γιατι θα του "δυναμωσουν τα χερια" στο βαρυ τιμονι.

    Η δικη μου αποψη ειναι οτι θα χασει το χρονο του, και το σωστο ειναι να μαθει να οδηγει κατευθειαν μοτοσυκλετα.

    Μετα μαθαινει και το τρακτερ και το αεροπλανο αν θελει.

     

    2. Λες: "Ενώ απο άτομα που βλέπω και είναι αρετά καλοι στην ηλεκτρική κιθάρα το βρίσκουν αδύνατο να παίξουν εστω και ένα απλο κλασσικό κομμάτι, το λέω απο εμπηρία καθώς κάνω 9 χρόνια κλασσική κιθάρα αλλα παίζω και σε συγκρότημα lead guitar και παίρνω πολύ καλές κριτικές"

    Δεν ειναι επιχειρημα αυτο που αναφερεις. Κατα την ιδια λογικη μπορω να πω και εγω οτι ενω επαιζα πολλα χρονια ηλεκτρικη κιθαρα χωρις ιδιαιτερη επαφη με την κλασσικη, παραυτα επαιξα κλασσικη μεχρι και σε δισκο του Νταλαρα. (και γιαυτο υπαρχουν ακουστικα δειγματα)

    Ηταν ομως αυτο που επαιξα κλασσικη κιθαρα? ή "κατι σαν" κλασσικη κιθαρα?

    Το ιδιο μπορει να ειναι και το δικο σου παιξιμο.

    Γιαυτο ζητησα ακουστικο δειγμα, για να σχηματισουμε ρεαλιστικη αποψη επι του θεματος.

     

    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 25-01-2011 16:47 ]


    GiorgosGuitarcy
    25.01.2011, 16:43
    Ναι πολιτισμενη συζητηση κάνουμε δεν διαφωνω, Δεν απέκλεισα το ότι αν προσπαθήσεις απο την ηηλετρκική να πάς στην κλασσική δνε θα τα καταφέρεις. πάλι θα έχεις καποιες βασικές γνώσεις στο όργανο και κάποια Α τέχνική στο αριστερό χέρι. Εκείνο που είπα είναι ότι αν προσπαθήσεις να πάς απο κλασσική σε ηλεκτρική θά έχεις κάποιες βάσεις πάνω στις οποίες θα κτίσεις