ελληνική μουσική
    825 online   ·  210.849 μέλη

    Σπουδές μουσικής στη τζαζ

    Gwgw91s
    05.01.2011, 01:07

    Καλησπέρα..! Είμαι 19 ετών, ασχολούμαι με τη μουσική ουσιαστικά εδώ και ενάμισι χρόνο, πάιζω λίγη κιθάρα(ακουστική κυρίως -λίγες νότες), τραγουδάω (εχω κάνει φωνητικά 1 χρόνο)και έχω γνώσεις θεωρίας (αλλά όχι το χαρτί- πτυχίο)

    Θα ήθελα να ασχολήθώ σοβαρά με τη μουσική( ενασχόληση σε βάθος ακόμη και αν δεν έχει επαγγελματική έκβαση).  θέλω να μάθω πολλά για τη μουσική και κυρίως για τη τζαζ μουσική και το τζαζ τραγούδι..... αλλά δεν ξέρω ποια πορεία να ακολουθήσω....

    • Το πρόγραμμα των θεωρητικών σπουδών ενός ωδείου;
    • Να ασχολήθώ μελετώντας μονη λύνοντας σταδιακά απορίες με κάποιο δάσκαλο;
    • Η να στοχεύσω σε σπουδές εξωτερικού;
    • Ειναι απαραίτητο να αππκτήσω τα πτυχία θεωρητικών ενός ελληνικού ωδείου για να μάθω καλά μουσική;
    • Για να ασχοληθώ με τη τζαζ είναι απαραίτητα τα πτυχία θεωρητικών ή του κλασσικού τραγουδιού ή καλύτερα είναι απευθείας να σποδάσω τζαζ;

    Οι απορίες μου είναι πραγματικά πολλές αλλά αν μπορούσε κάποιος-α να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων.....

     

    Ευχαριστώ πολύ!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Gwgw91s στις 05-01-2011 15:47 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-01-2011 14:24 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-01-2011 14:25 ]


    caterina08
    07.01.2011, 14:29

    [ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:29 ]


    Gwgw91s
    08.01.2011, 01:38

    Ευχαριστώ πολύ Κατερίνα για τις συμβουλές και το χρόνο σου για μένα.... Κάτι τελευταίο.... αν γνωρίζεις από φωνητική βέβαια πιστεύεις ότι μπορώ να μεταβώ κατευθείαν σε τζαζ τραγούδι; το κλασσικό δε θεωρείται βασικό για την καλλιέργεια της μουσικής;


    caterina08
    08.01.2011, 18:29

    [ τροποποιήθηκε από τον/την caterina08, 23-11-2013 02:29 ]


    Gwgw91s
    08.01.2011, 19:59
    THanks....... )
    christos54
    13.01.2011, 20:44

    Συγνωμη που θα παρεμβω αλλα θα διαφωνισω με τις παραπανω συμβουλες για σπουδες τζαζ.

    Πρεπει καποια στιγμη να καταλαβουμε οτι υπαρχουν ολοκληρωμενες σπουδες στην τζαζ και δεν χρειαζεται καποιος να κανει κλασσικες σπουδες πρωτα.πρεπει λοιπον καποιος που ενδιαφερεται να σπουδασει τζαζ

    να βρει ενα ωδειο που να διδασκει τζαζ η καποιο εξειδικευμενο δασκαλο στην τζαζ.οσο αφορα τις σπουδες

    στο εξωτερικο χρειαζεται καποιος να εχει ενα συγκεκριμενο επιπεδο σε συγχρονα θεωρητικα ear training prima vista rythmology και συγκεκριμενη υλη perfomance.Τα γραφω ολα αυτα εχοντας και κλασσικες σπουδες πτυχιο πιανου και πτυχιο φυγης αλλα εχω σπουδασει και στο εξωτερικο τζαζ πιανο και arrangment αρα ξανατονιζω οτι

    ειναι δυο διαφορετικοι κυκλοι σπουδων και οχι κανε κλασσικα θεωρητικα για να σπουδασεις τζαζ,Σιγουρα δεν ειναι ασχετα μεταξυ τους αλλα οχι αυτα που ακουμε στα ελληνικα ωδεια για υποχρωτικες κλασσικες σπουδες επειδη δεν εχουν τμηματα ολοκληρωμενων συγχρονων σπουδων.θα συμφωνησω βεβαια οτι το πτυχιο δεν κανει το μουσικο αλλα οι πραγματικες γνωσεις που εχει οπως επισης και η φωνη πρεπει να αντιμετωπιζεται σαν ενα οργανο αρα χρειαζονται και για τα φωνητικα ολοκληρωμενες σπουδες.


    glefas
    27.01.2011, 16:43

    Ναι ρε παιδιά θα συμφωνήσω και γω με τον Χρήστο.Αν θες jazz πας για jazz και όχι κλασική, το φραζαρισμα που είναι ίσως και από τα ποιο βασικά για να ακουστή jazz, και τα χρωματικά που θα σου τα μάθει το κλασικό ωδείο?


    caterina08
    27.01.2011, 21:39

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 07-01-2011 στις 14:29 έγραψε...

    Σε ο,τι αφορα το τραγουδι, ασχολησου κατευθειαν με τη τζαζ κανοντας παραλληλα τα θεωρητικα σου σε ωδειο, και αν εχεις χρονο καποια θεωρητικα τζαζ, για την κατανοηση των οσων τραγουδας.


    δεν νομιζω οτι διαφωνουμε σε κατι....


    Gwgw91s
    02.02.2011, 15:17

    Ευχαριστώ πολύ παιδια για τις διευκρινίσεις...

    Η αλήθεια είναι οτι έχω δοκιμάσει κλασσική κιθάρα, τραγουδι και θεωρητικά αλλά δεν με καλύπτουν...

    Και επίσης εχω ψάξει για τζαζ σπουδές στην ελλάδα και είναι λιγο δυσκολο το θέμα...  Στα περισσοτερα ωδεια η τζαζ ειναι σε πειραματικο σταδιο... Πιστευω οτι η καλυτερη λύση για σοβαρες σπουδες τζαζ ειναι το εξωτερικο οπου το μόνο κώλυμα ειναι τα λεφτα...

    Ετσι αποφάσισα να ασχοληθω μόνη μου όσο μπορω( εφ όσον εχω κάποιες βάσεις) και αν χρειαστώ βοηθεια απο δασκαλο να απευθυνθω σε κάποιον καλο και να μην χαραμιζω χρονο και χρημα για να ακολουθησω το προγραμμα σπουδων ενός ωδειου.... Τι λετε;{#emotions_dlg.rolleyes}


    glefas
    02.02.2011, 15:34

    εγώ συμφωνώ αν θες μπορώ να σου στείλω δυο βιβλιαράκια που ξεκινάνε από το μηδέν και φτάνουν σε καλό επίπεδο επίσης βρες και κανα prog για ear traning το auralia είναι super. Πάντως θα σου πρότεινα να βρεις και κανένα καλό δάσκαλο jazz και όχι κλασικό που κάνει και μοντέρνα και κάνε κανα μάθημα που και που για να σου λύνει απορίες και να σε διορθώνει λίγο τεχνικά.


    Gwgw91s
    03.02.2011, 00:41

    Ναι ευχαριστώ αν μπορεις στειλ τα!Smile

    Το auralia πως το κατεβαζεις;τι ειναι ακριβως;

    Οσο για το δασκαλο εδω Θεσσαλονικη δεν ξερω δυστυχως ποιοι ειναι καλοι και ποιοι οχι. Δεν εχω γνωστους που να ασχολουνται με τζαζ και να ξερουν..


    Gwgw91s
    03.02.2011, 21:18

    Βασικά με τα θεωρητικά ειμαι σε περίεργη φάση ...  !

    Αλλά αν το αποφασίσω μετά από καποιο διάστημα θα σου πω...... Ευχαριστω!

    Αν κάποιος γνωρίζει για φωνητικά τζαζ που να απευθυνθω θα ημουν ευγνώμων...  Γενικα στην Ελλαδα υπαρχει καμια καλη σχολη τζαζ τραγουδιου;
    music@

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Gwgw91s στις 03-02-2011 21:28 ]


    Gwgw91s
    04.02.2011, 16:05
    Οχι...
    Gwgw91s
    05.02.2011, 20:41
    Να σαι καλα! Θα προσπαθήσω κάποια στιγμή να παω!
    Gwgw91s
    15.02.2011, 00:46
    Μήπως κάποια η κάποιος έχει κάνει μαθήματα στο συγχρονο; Για τζααζ τραγουδι μιλαω. Διότι είναι ιδιαίτερα ακριβό σαν ωδείο και θέλω να ξέρω αν αξίζει τα λεφτά του...