ελληνική μουσική
    573 online   ·  210.844 μέλη

    Συμβουλές αγοράς πλήκτρων

    BrainInAVat
    05.01.2011, 16:10

    Καλησπέρα παιδιά

     

    Πρώτο μου ποστ σ'αυτήν την ωραία διαδικτυακή κοινότητα κι όπως λέει ο τίτλος του τόπικ, θα ήθελα μερικές συμβουλές για αγορά πλήκτρων.

    Καταρχήν, έκανα αρμόνιο σε ωδείο για 5 χρόνια μέχρι που το παράτησα και τον τελευταίο καιρό έχω ενα MIDI keyboard συνδεδεμένο στον υπολογιστή και ηχογραφώ με τη βοήθεια διαφόρων προγραμμάτων (Reason, FL Studio κ.α.)

    Μιας και τελείωσα με πανεπιστήμιο-διαβάσματα κλπ, σκέφτομαι να ξαναρχίσω το ωδείο και μαζεύω λεφτά για την αγορά πλήκτρων. Το πρόβλημα είναι δεν έχω πολλές γνώσεις στο θέμα γι' αυτό ζητάω και τη βοήθειά σας. (δεν ξέρω καν τι ακριβώς χρειάζομαι -synth, workstation, αρμόνιο;)

     

    Για να μην πολυλογώ ψάχνω ένα όργανο με καλό κλαβιέ (κατά προτίμιση 88 πλήκτρα -και 61 μια χαρά είναι) με μεγάλη ποικιλία ήχων (ακούω και ασχολούμαι με πολλά είδη μουσικής -από techno και big beat μέχρι ρεμπέτικα) και καλή ποιότητα ήχων -κυρίως ακουστικών οργάνων- (έχω ακούσει ότι αυτές τις ανάγκες τις ικανοποιούν τα Kurzweil, αλλά, όπως είπα, είμαι άσχετος{#emotions_dlg.whistling}). Όσο για τιμή, από 500 μέχρι και 2500 ευρώ (όχι ότι τα έχω τα λεφτά αλλά λέμε τωρα).

    Ένας φίλος μου είπε να κοιτάξω το Kurzweil PC3X. Μπήκα σ' ένα ηλεκτρονικό μαγαζί και το όργανο είναι στην κατηγορία Stage Pianos (?). Ποιά η διαφορά από synth/workstation; Με βάση αυτά τα λίγα που είπα, εγώ, τελικά, τί χρειάζομαι;

     

    Ελπίζω να έγινα σαφής {#emotions_dlg.blush} Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

     

    {#emotions_dlg.beer}


    BrainInAVat
    06.01.2011, 15:47

    Κανείς;{#emotions_dlg.helpsmilie}


    GALOIS
    06.01.2011, 16:59
    Λοιπόν, εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για κανα όργανάκι της korg που είναι και σχετικά φτηνά............το m50 π.χ. θα σε καλύψει σίγουρα, βγαίνει με 61, 73 88 πλήκτρα και έχει γύρω στα 1300...........μηχανιματάρα!!!!!!!
    BrainInAVat
    06.01.2011, 19:12

    Φίλε GALOIS ευχαριστώ για την απάντησή σου.

    Όντως το Μ50 φαίνεται καλό (τουλάχιστον από θέμα τιμής είναι ό,τι πρέπει -KORG M50-73).

    Τώρα ψάχνω και μαγαζί στην Αθήνα με ποικιλία οργάνων για να δοκιμάσω και κανένα (να διευκρινίσω ότι δε με ενδιαφέρει το όργανο να είναι 'εύχρηστο'. Παρόλο που δεν έχω δουλέψει synth, είμαι καλός με τα ηλεκτρονικά οπότε απ' αυτήν την άποψη την παλεύω {#emotions_dlg.smartass}. Όπως είπα το κύριο είναι νά 'χει καλή ποιότητα -και εύρος- ήχων).

     

    {#emotions_dlg.beer}


    gtapes79
    06.01.2011, 20:46

    Αν σε ενδιαφέρουν περισσότερο οι ακουστικοί ήχοι τότε οπωσδήποτε πρέπει να δοκιμάσεις ένα Yamaha ή από την σειρά motif ή από την οικονομικότερη σειρά mo.Τα korg είναι καλύτερα στους ηλεκτρονικούς ήχους και στα pad. Τελευταία είχα δοκιμάσει το korg pa800 το οποίο όσο αφορά τους ακουστικούς ήχους ήταν ο γάμος του καραγκιόζη.

    Τώρα για τον αριθμό των πλήκτρων σκέψου το πρώτα, γιατί πραγματικά το 61 με 88 είναι η μέρα με τη νύχτα και στο παικτικό κομμάτι και στο οικονομικό. Αν δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις ως πιάνο (σαν πιανίστας) τότε τα 61 είναι αρκετά, αλλά αν σχεδιάζεις να το χρησιμοποιήσεις ως πιάνο τότε τα 88 πλήκτρα είναι μονόδρομος. Την εκδοχή των 70κάτι πλήκτρων δεν την υπολογίζω γιατί είναι ερμαφρόδιτη. Κάποτε έκανα το λάθος και πήρα ένα τέτοιο και μπορώ να πω πως είναι μία χαζομάρα και μισή.

    Το Kurzweil PC3x φημίζεται για τον κορυφαίο ήχο του στο πιάνο. Προσωπικά έχω το Yamaha S90es, το οποίο το χρησιμοποιώ σε live εμφανίσεις. Το μενού και την ευχρηστία που έχει η yamaha δεν την αλλάζω με τίποτα. Σημασία έχει σε μία ζωντανή παράσταση να μην χρειάζεται να παλέψω με τα μενού για να μπορώ να έχω τους ήχους που θέλω. Τώρα όσο για τον ήχο του πιάνου, τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.

    Επίσης υπάρχει και το youtube. Ψάξε και δες τα demo των οργάνων που θέλεις. Αλλά πρόσεχε, θα σου πρότεινα όταν παρακολουθείς ένα demo να μην εστιάζεις στην εικόνα αλλά στον ήχο. Εγώ πολλές φορές ακούω το ίδιο βίντεο 2 και 3 φορές χωρίς να βλέπω την εικόνα έτσι ώστε να εστιάζω την προσοχή μου αποκλειστικά στον ήχο. Έτσι μόνο θα καταλάβεις αν οι ήχοι που ακούς σε ικανοποιούν ή όχι. Και εννοείται αν μπορείς να δοκιμάσεις τα όργανα και προσωπικά θα είναι το καλύτερο.


    BrainInAVat
    06.01.2011, 21:28

    Φίλε gtapes79 ευχαριστώ για την απάντησή σου.

     

    Παράθεση:
    για τον αριθμό των πλήκτρων σκέψου το πρώτα, γιατί πραγματικά το 61 με 88 είναι η μέρα με τη νύχτα και στο παικτικό κομμάτι και στο οικονομικό. Αν δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις ως πιάνο (σαν πιανίστας) τότε τα 61 είναι αρκετά, αλλά αν σχεδιάζεις να το χρησιμοποιήσεις ως πιάνο τότε τα 88 πλήκτρα είναι μονόδρομος. Την εκδοχή των 70κάτι πλήκτρων δεν την υπολογίζω γιατί είναι ερμαφρόδιτη. Κάποτε έκανα το λάθος και πήρα ένα τέτοιο και μπορώ να πω πως είναι μία χαζομάρα και μισή.
    Παρόλο που εγώ έκανα αρμόνιο (μέχρι πριν από κάποια χρόνια το αριστερό μου χέρι ήταν νεκρό. Πάλι καλά που με δική μου πρωτοβουλία ξεκίνησα κάποιες ασκήσεις και τώρα χειρίζομαι και τα δύο χέρια με την ίδια ευκολία στο κλαβιέ) μου φαίνεται πως θα στραφώ στα 88 πλήκτρα.

     

    Παράθεση:
    Αν σε ενδιαφέρουν περισσότερο οι ακουστικοί ήχοι τότε οπωσδήποτε πρέπει να δοκιμάσεις ένα Yamaha ή από την σειρά motif ή από την οικονομικότερη σειρά mo.Τα korg είναι καλύτερα στους ηλεκτρονικούς ήχους και στα pad. Τελευταία είχα δοκιμάσει το korg pa800 το οποίο όσο αφορά τους ακουστικούς ήχους ήταν ο γάμος του καραγκιόζη.
    Όπως είπα, επειδή μ' ενδιαφέρουν πολλά είδη μουσικής θα προτιμούσα μεγάλη ποικιλία ήχων και κυρίως σε καλή ποιότητα. Αλλά, αν είναι να επιλέξω, τότε ναι, προτιμώ καλύτερους ακουστικούς ήχους. Παρεπιπτόντως, το MO8 της Yamaha δεν έχει μικρή πολυφωνία; Απ'την άλλη τον ΜΟTIF XS 8 ξεφεύγει σε τιμή. {#emotions_dlg.blush}

     

    Παράθεση:
    Το Kurzweil PC3x φημίζεται για τον κορυφαίο ήχο του στο πιάνο. Προσωπικά έχω το Yamaha S90es, το οποίο το χρησιμοποιώ σε live εμφανίσεις. Το μενού και την ευχρηστία που έχει η yamaha δεν την αλλάζω με τίποτα. Σημασία έχει σε μία ζωντανή παράσταση να μην χρειάζεται να παλέψω με τα μενού για να μπορώ να έχω τους ήχους που θέλω. Τώρα όσο για τον ήχο του πιάνου, τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.
    Θα τσεκάρω και το S90es, αλλά, να προσθέσω, δε με πολυενδιαφέρουν οι επιδόσεις σε live (έχω ακούσει, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, ότι τα KORG φημίζονται για τις επιδόσεις τους στα live κυρίως, γι' αυτό τά 'χω ψιλοξεγράψει απ' τη λίστα).

     

    Παράθεση:
    Επίσης υπάρχει και το youtube. Ψάξε και δες τα demo των οργάνων που θέλεις. Αλλά πρόσεχε, θα σου πρότεινα όταν παρακολουθείς ένα demo να μην εστιάζεις στην εικόνα αλλά στον ήχο. Εγώ πολλές φορές ακούω το ίδιο βίντεο 2 και 3 φορές χωρίς να βλέπω την εικόνα έτσι ώστε να εστιάζω την προσοχή μου αποκλειστικά στον ήχο. Έτσι μόνο θα καταλάβεις αν οι ήχοι που ακούς σε ικανοποιούν ή όχι. Και εννοείται αν μπορείς να δοκιμάσεις τα όργανα και προσωπικά θα είναι το καλύτερο.
    Τους τελευταίους μήνες χρησιμοποιώ τον υπολογιστή μου αποκλειστικά για YouTube {#emotions_dlg.biggrin} ακούγοντας demos από διάφορα όργανα (είτε είναι επίσημο βίντεο της εταιρείας είτε homemade) και μπορώ ότι είναι κάπως κατατοπιστικά. Αλλά, όπως είπες, το καλύτερο είναι να δοκιμάσεις ο ίδιος τα όργανα.

     

    {#emotions_dlg.beer}


    BrainInAVat
    07.01.2011, 17:12

    BrainInAVat
    08.01.2011, 15:25

    BrainInAVat
    15.01.2011, 04:21