ελληνική μουσική
    465 online   ·  210.845 μέλη

    Αγορά ηλεκτρικής κιθάρας, μην με κράξετε!

    Rocker95
    11.01.2011, 17:13

    εγώ θα συμφωνήσω με όλες τις παραπάνω απαντήσεις αλλά πιστεύω, μιας και λες ότι δεν έχεις πολύ μεγάλη πείρα απ ηλεκτρικές κιθάρες, ότι και η 1η κιθάρα που είπες στο post σου, η Benton, θα είναι αρκετά καλή για αρχή ας πούμε... το λέω αυτό επειδή ξέρω πολλούς που είναι ευχαριστημένοι με την απόδοση των Harley Benton σε σχέση με την τιμή τους...

    αλλά απ την άλλη αφού λες ότι διαθέτεις μέχρι και 400€, τότε μπορείς να πάρεις πολύ πιο καλύτερη κιθάρα και όχι μόνο για practise αλλά και για κάνα live....{#emotions_dlg.rockon}


    -----------------
    Rock 4ever... Petrilia Band:) <--- my band

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-01-2011 16:26 ]


    greekguitarist11
    11.01.2011, 19:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Rocker95 στις 11-01-2011 στις 17:13 έγραψε...

    τότε μπορείς να πάρεις πολύ πιο καλύτερη κιθάρα και όχι μόνο για practise αλλά και για κάνα live....{#emotions_dlg.rockon}



     

    Δηλαδή?Έχεις κάτι να μου προτείνεις?Για το live που είπες ναι θα με ενδιέφερε να μπορώ να την χρησιμοποιήσω και σε live γιατί έχω σκοπό να προχωρήσω αν βγάλω άκρη (και κρίνοντας από τη κλασσική που παίζω μάλλον θα βγάλω άκρη)...Smile


    ohcaptainmycaptain
    12.01.2011, 10:07
    κοιτα, για το τι κιθαρα να παρεις δεν ειμαι εγω σε θεση να σου πω καθως ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τον ηχο της μεχρι να την χρησιμοποιησεις. Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να προσεξεις τον ενισχυτη γιατι αν ειναι μικρος σου κανει πολλα παρασητα που ΣΟΥ ΣΠΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ. Δηλαδη εγω σου λεω για δεκαπενταρη και πανω. οσο για το τρεμολο και την πεταλιερα, το τρεμολο σου χαλαρωνει και ξανατεντονει τις χορδες πολυ γρηγορα κανωντας καποιες διακυμανσεις στον ηχο ενω η πεταλιερα σου προσφερει περισσοτερους ηχους απο τον ενισχυτη. εγω θα σου προτεινα για αρχη να παρεις κιθαρα και ενισχυτη και μετα βλεπεις για πεταλιερα
    ohcaptainmycaptain
    12.01.2011, 10:09

    Καλη  αρχη.......{#emotions_dlg.rockon}


    Rocker95
    12.01.2011, 15:52

    Βασικά, δεν μπορώ να σου πω ακριβώς ποια κιθάρα θα πάρεις γιατί αυτό εξαρτάται πάντα απ το πόσο βολική θα είναι στον καθένα ή και απ άποψη design και ότι άλλο μπορεί να σου αρέσει πάνω σε μια κιθάρα...

    πάντως για να απαντήσω και στην ερώτηση, πιστεύω ότι όλες οι παραπάνω κιθάρες κάνουν για να βγάλεις ένα live... αν και προσωπικά πιστεύω πως για μια συναυλία δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο η κιθάρα αλλά ο ενισχυτής... δλδ θέλω να πω ότι δεν χρειάζεται να κοστίζει μια περιουσία η κιθάρα για το live, μπορείς να κάνεις live και με μια που να κοστίζει και 100€... αλλά οκ, δεν θα έχουν και την ίδια απόδοση η ακριβή κιθάρα με την οικονομική, αλλά απ την άλλη δεν θα είναι και τραγική η διαφοράWink

    και αν μπορούσα να σου πρότεινα κάτι σχετικά καλό και εγώ θα σου έλεγα την Harley Benton HBS-SET 4 αυτή δλδ που είπες και στο πρώτο post, γιατί απ ότι είδα είναι πολύ καλό πακέτο, απ stratocaster τώρα δεν θα σου πω τπτ γιατί βλέπω ότι σε ενδιαφέρουν οι SG περισσότερο... ωστόσο μια καλή κιθάρα είναι και η http://www.Thomann.de/gr/epiphone_sg_g400_eb.htm που είδες και εσύ απ ότι είδα...{#emotions_dlg.yes}

    καλή συνέχεια και καλή αρχή με την ηλεκτρική!!!


    poromenos111
    12.01.2011, 16:17

    μιας και συζητατε, μπορειτε να ''βαθμολογησετε'' αυτα; http://www.Thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm

    http://www.Thomann.de/gr/bc_rich_warlock_bk_bronce_ii.htm


    greekguitarist11
    12.01.2011, 17:18
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.Rocker95 τι εσύ τι γνώμη έχεις για τον ενισχυτή που πρότεινε ο theskiadopoulos? http://www.Thomann.de/gr/harley_benton_hb80r.htm Συγνώμη που σε πρήζω...
    Rocker95
    13.01.2011, 18:02

    Παράθεση:

    Το μέλος greekguitarist11 στις 12-01-2011 στις 17:18 έγραψε...

    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.Rocker95 τι εσύ τι γνώμη έχεις για τον ενισχυτή που πρότεινε ο theskiadopoulos? http://www.Thomann.de/gr/harley_benton_hb80r.htm Συγνώμη που σε πρήζω...

    Δεν με πρήζεις καθόλου...Smile

    απ ότι είδα είναι πολύ καλός ενισχυτής... και μάλιστα μπορείς να βγάλεις και live με τον συγκεκριμένο...;) και είναι και σε καλή τιμή για τα watt που έχει... αλλά αν θες και κάτι πιο οικονομικό πιστεύω πως μπορείς να βρεις...


    greekguitarist11
    13.01.2011, 20:14

    Επειδή είμαι καινούριος στο "άθλημα" δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από ενισχυτές και δεν μπορώ να ψάξω από μόνος μου γι' αυτό στηρίζομαι σε σας να μου πείτε...{#emotions_dlg.sad}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : greekguitarist11 στις 13-01-2011 20:26 ]


    Rocker95
    14.01.2011, 15:03

    και εγώ μην νομίζεις βασικά απ ενισχυτές δεν ξέρω πολλά...

    1μιση με 2 χρόνια τώρα έχω ηλεκτρική κιθάρα και είμαι με έναν 15άρη...

    αν ξέρει κάποιος και έχει να προτείνει κάτι καλό όσο αφορά τον ενισχυτή για τον greekguitarist, καλώς...


    greekguitarist11
    14.01.2011, 15:35

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλων σας...SmileΚατευθύνομαι προς την sg και τον ενισχυτή harley benton.Και πάλι σας ευχαριστώ όλους.


    greekguitarist11
    14.01.2011, 15:37

    Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια όλων σας...SmileΚατευθύνομαι προς την sg και τον ενισχυτή harley benton.Και πάλι σας ευχαριστώ όλους.


    1nv1nc1ble
    26.01.2011, 19:12
    όπως έχω γράψει και σε άλλο thread... συγνώμη άλλα είμαι παντελώς άσχετος και θα κάνω χαζές ερωτήσεις. Γιατί για παράδειγμα δε συζητιούνται καθόλου οι κιθάρες της Yamaha? Αποτελούν "μαύρο πρόβατο" για τους κιθαρίστες γνώστες? Είχα για πολλά χρόνια synthsizer Yamaha και ήμουν υπερ-ικανοποιημένος... Και κάτι άλλο... Όταν λέτε 15αρης ενισχυτής, σε ποια ακριβώς τιμή του αναφέρεστε? Και πάλι συγνώμη αν κουράζω... :)
    greekguitarist11
    26.01.2011, 20:16
    Για την ερώτηση σου πως δεν συζητιούνται καθόλου οι Yamaha δεν ξέρω να σου απαντήσω...Έχω μια φίλη που παίζει synthesizer η οποία έχει και αυτή Yamaha και λέει πως είναι πολύ καλό αλλά από κιθάρες δεν ξέρω πόσο καλές είναι επειδή είμαι καινούριος και εγώ στη κιθάρα και δεν ξέρω τόσα πολλά.Όταν λέμε έναν ενισχυτή 15αρη σημαίνει πως έχει 15 watt.
    1nv1nc1ble
    26.01.2011, 23:17
    σε ευχαριστω πολυ και σου ευχομαι κι εσενα "καλη αρχη"... Θα το ψαξω γενικοτερα για μαρκες και καθε σχολιο/προταση ειναι καλοδεχουμενο/η
    greekguitarist11
    27.01.2011, 15:25
    Σε ευχαριστώ πολύ.Αν αρχίσεις να ψάχνεις για κιθάρες έχω να σου πω πως πήρα την epiphone που συζητάγαμε με τα παιδιά εδώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
    greekguitarist11
    27.01.2011, 15:27

    Ενισχυτή έχω αυτόν

     

    http://www.Thomann.de/gr/fender_mustang_i.htm


    1nv1nc1ble
    27.01.2011, 16:28
    thanx... θα τα λάβω υπόψιν μου, αν και θα ήθελα ενισχυτή με 12'' ηχείο...... και ίσως λίγο ακριβότερο. Σκεφτόμουν για λαμπάτο... VOX ή κάτι παρόμοιο. Έχω αρχίσει μόλις από χθες να ψάχνομαι για κιθάρα-ενισχυτή αλλά έχω ρίξει απίστευτο διάβασμα.
    inkve
    29.01.2011, 19:40

    Παράθεση:

    Το μέλος 1nv1nc1ble στις 27-01-2011 στις 16:28 έγραψε...

    thanx... θα τα λάβω υπόψιν μου, αν και θα ήθελα ενισχυτή με 12'' ηχείο...... και ίσως λίγο ακριβότερο. Σκεφτόμουν για λαμπάτο... VOX ή κάτι παρόμοιο. Έχω αρχίσει μόλις από χθες να ψάχνομαι για κιθάρα-ενισχυτή αλλά έχω ρίξει απίστευτο διάβασμα.

    καλη περιπτωση ενισχυτη ειναι ο peavey valveking...

    πολυ ευελικτος...πολυ καλη τιμη...τον βρισκεις ευκολα στην αγορα και ερχεται και σε combo με ενα μεγαφωνο(1Χ12) η με δυο(2Χ12)...κοιτα τοWink


    1nv1nc1ble
    31.01.2011, 15:56

    ποιο μοντέλο όμως? Ο φθηνοτερος που είδα σε ένα site, κόστιζε...... πολλά €... Προσανατολίζομαι σε Marshall 15W με περίπου €150. Όσο για κιθάρα, μάλλον κλίνω προς αυτήν : http://www.Thomann.de/gr/esp_ltd_mh50_blk.htm

     

    α! μια και έλεγες για Peavey... μπορείς να μου δώσεις link? Και αν ήταν και από Ελληνικό μαγαζι, ακόμη καλύτερα. Με ενδιέφεραν δόσεις σε κάρτα ρε γμτ και ο "Θωμάς" δεν κάνει δυστυχώς...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : 1nv1nc1ble στις 31-01-2011 15:58 ]