ελληνική μουσική
    808 online   ·  210.833 μέλη

    Και όμως είναι Σoυηδικό συγκρότημα!!!

    antwnispatra
    25.01.2011, 10:10

    Το παρακάτω τραγούδι ανήκει στο Σουηδικό συγκρότημα SABATON.Για όσους δεν γνωρίζουν Αγγλικά,στο βίντεο υπάρχουν και οι μεταφρασμένοι στίχοι.

    Μόνο ξένοι θα μπορούσαν να γράψουν κάτι τέτοιο...

    Αν το έκαναν Έλληνες,θα χαρακτηρίζονταν "εθνικιστές","φασίστες" και "γραφικοί".Στην περίπτωση αυτή όμως,το μόνο που δεν μπορούμε να πούμε είναι αυτό.

    Προσωπικά μου άρεσε πολύ και ειδικά στο άκουσμα του ονόματος HELLAS,όσο και αν κάποιους τους ξενίσει.


    rouli726
    25.01.2011, 12:03

    Καλό το τραγουδάκι.Ωραία μουσική,εύστοχος στίχος αλλά δεν είναι και του γούστου μου να πω την αλήθεια!

    Κι εμένα μου άρεσε που άκουσα HELLAS.χαχα

    Όσο για το χαρακτηρισμό που θα έπαιρναν κάποιοι εγχώριοι αν το κυκλοφορούσαν νομίζω πως θα τους ταίριαζε γιατί πολύ απλά θα το έκαναν για αυτό το λόγο,είτε για να προκαλέσουν είτε για να προβάλλουν τέτοια ιδεολογία.

    Ευχαριστούμε πάντως που μας τους "γνώρισες",είμαι περίεργη να ψάξω και για άλλες δουλειές τους.

    Υ.Γ.Επειδή η Σουηδία έχει αρκετούς Έλληνες μετανάστες,είσαι σίγουρος ότι δε πρόκειται για κάτι τέτοιο?Το δέχομαι ότι έχουμε αξιοσημείωτη ιστορία σα λαός αλλά..ξέρω γω...τόσο πολύ τυχαία το εγραψαν αυτοί,χωρίς να έχουν καμμία σχέση με την Ελλάδα?


    antwnispatra
    25.01.2011, 12:13

    Ρίχνοντας μια ματιά εδώ,θα δούμε πως απλά πήραν ιδέες από μεγάλες ιστορικές μάχεις,άρα δεν έχουμε να κάνουμε με κάτι συγκεκριμένο.Άλλωστε σε πολλές περιπτώσεις,αρκετά μεγάλα ονόματα της ιστορίας έχουν ασχοληθεί με τους Έλληνες ως πολεμιστές και ήρωες.

     

    http://en.wikipedia.org/wiki/Sabaton_%28band%29


    -----------------
    ΤΑ ΜΥΑΛΑ,ΤΑ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ,ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΑ...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : antwnispatra στις 25-01-2011 12:13 ]


    jorge
    25.01.2011, 12:28
    Ως περιστασιακός ακροατής Epic Metal (κυρίως Manowar) μου άρεσε αυτό που άκουσα.
    antwnispatra
    25.01.2011, 12:31
    Εγώ πάλι δεν είμαι καν φίλος του είδους,αλλά μου άρεσε και κάνοντας μια αναζήτηση βρήκα μερικά εξίσου καλά κομμάτια τους.
    BAGRATION
    25.01.2011, 12:36

    Το τραγούδι έχει το κλασσικο Epic Metal ύφος στους στίχους,

    Αν ήταν Έλληνες δεν θα τους λέγανε φασίστες εκτός αν ξέφευγαν από αυτό το epic ύφος των στίχων και το πηγαίνανε αλλού.

    Τωρα άλλο που κάτι φασιστακια παθαίνουν ντελίριο με τέτοια τραγούδια. Αυτοί τα στρεβλώνουν και τα ανάγουν σε φασιστικά όπως κάνει και ο μεταφραστής - δημιουργός του βίντεο. Η λογική τους βέβαια είναι η ίδια γιατί αν αρχίσει η κριτική θα πούν "Ορίστε που φτάσαμε: να θεωρείται φασιστικό ένα βίντεο με την ελληνική σημαία και εικόνες από τον πόλεμο του '40!". Μετά θα σε πουνε "προδότη" και τετοια, οτι δηλαδή λένε για καθε άνθρωπο που διαφωνεί μαζί τους.


    aviectus
    25.01.2011, 14:34

    Να ομολογησω,οτι αν καποιος δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια..της Μεταλ σκηνης,σιγουρα αυτο το κομματι του κανει εντυπωση, ( ενοοω το ασχοληθηκαν μαζι μας ξενα συγκροτηματα )

    χρονια τωρα συγκροτηματα απο ξενες χωρες υμνουν τις μαχες των Viking και των αρχαιων αγγλοσαξονικων φυλων....οπως πχ manowar ( πολυ γνωστο συγκροτημα ) και ουδεμια σχεση εχουν με τις χωρες αυτες.

     


    rouli726
    25.01.2011, 20:19

    Πραγματικά ήταν απλά απορία μου,χωρίς να υπαινίσσομαι ότι το έκαναν με κάποιο υποχθόνιο σκοπό!

    Απλά το συνέδεσα με τη Σουηδία,επειδή έχουμε εκεί ομογενείς.

    Κι εγώ άσχετη είμαι με το είδος αυτό αλλά όντως το κομμάτι έχει ωραίο ρυθμό και εύστοχο στίχο ,όπως προείπα .

    {#emotions_dlg.biggrin}


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    25.01.2011, 22:31

    Καλησπέρα σε όλους!

    Καταρχείν να δηλώσω μεταλλού!!!!!!!!!!!!
    Ένα καλό epic metal κομμάτι. Όσο για την θεματολογία ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν είναι ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι που αχολούνται με την Ελληνική Ιστορία. Και δεν μιλάμε μόνο για το κομμάτι των πολέμων & "τις ηρωικές μάχες", αλλά & για το κομμάτι του πολιτισμού. Οι Therion για παράδειγμα έχουν ασχοληθεί με τους Ολυμπιακούς Αγώνες (Lemuria  - Serius B), & οι Virgin Steele με κάποια αρχαία τραγωδία (δεν τα πάω καλά με τα αρχαία) (The House Of Atreus)!
    Επίσης ξέρω ότι κάποιο Ελληνικό συγκρότημα έχει ασχοληθεί με τις μάχες του 1821. Αν άποιος γνωρίζει περισσότερες πληροφορίες ας μου πει!!!!!!!!!!


    aviectus
    25.01.2011, 22:37

    Παράθεση:

    Το μέλος AIDONOGLOUNEKTARIA στις 25-01-2011 στις 22:31 έγραψε...

    Καλησπέρα σε όλους!

    Καταρχείν να δηλώσω μεταλλού!!!!!!!!!!!!
    Ένα καλό epic metal κομμάτι. Όσο για την θεματολογία ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν είναι ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι που αχολούνται με την Ελληνική Ιστορία. Και δεν μιλάμε μόνο για το κομμάτι των πολέμων & "τις ηρωικές μάχες", αλλά & για το κομμάτι του πολιτισμού. Οι Therion για παράδειγμα έχουν ασχοληθεί με τους Ολυμπιακούς Αγώνες (Lemuria  - Serius B), & οι Virgin Steele με κάποια αρχαία τραγωδία (δεν τα πάω καλά με τα αρχαία) (The House Of Atreus)!
    Επίσης ξέρω ότι κάποιο Ελληνικό συγκρότημα έχει ασχοληθεί με τις μάχες του 1821. Αν άποιος γνωρίζει περισσότερες πληροφορίες ας μου πει!!!!!!!!!!



     

    ειναι οι Marauder και ενα κλασικο κομματι τους ειναι το  The Greek Revolution Begins.

    old school Μεταλαδες,μαζι με firewind.....


    Lorelei
    27.01.2011, 03:31

    ναι είναι αλήθεια ότι πολύ συχνά μπάντες που παίζουν metal και ειδικά epic αναφέρονται σε μάχες, ιστορικά ή μυθολογικά γεγονότα... και είναι ωραίο αυτό... Αλλά με στενοχωρεί που βλέπω ότι έχουμε τόση ανάγκη να μας αναφέρουν κάποιοι άλλοι στα τραγούδια τους για να αισθανθούμε ωραία...{#emotions_dlg.sad}


    entexnorokas
    30.01.2011, 00:31
    Πολύ καλό!!!Πολύ όμορφος ρυθμός!!!
    Harmoner
    31.01.2011, 19:10

    Και μουσική epic metal...


    ohcaptainmycaptain
    31.01.2011, 20:58
    Οπως προειπε ο BAGRATION το προβλημα ,κυριως, το δημιιουργουν καποιοι ακροατες. Παντως ως τραγουδι και ως νοημα κι εμενα μου αρεσε εκτως κι αν θελουνε να πουν "κοιτα τι καταφεραν και που κατεληξαν!". Α, και αυτη τη σκηνη απο τους 300 τι την ηθελε ο δημιουργος του βιντεο???
    SouLRocK
    03.02.2011, 17:44

    Δεν είναι οι μόνη περίπτωση metal συγκροτήματος να μιλά για την Ελλάδα.. αν και οι Sabaton το έκαναν στην τελευταία δουλειά τους "Coat Of Arms (2010)"... παλιότερα το είχαν κάνει οι (Αγγλοι) Iron Maiden με το Alexander the Great, οι (Βέλγοι) Ancient Rites με το Thermopylae, οι (Αμερικανοί) Symphony X με το The Odyssey... και κάποιοι ακόμη που σίγουρα θα ξεχνάω.. δυστυχώς στη χώρα μας είναι ταμπού ακόμη η μεταλ μουσική, πόσο μάλλον η μεταλ μουσική με στίχο ελληνικό ή με στίχους επικούς για την ιστορία και τη μυθολογία μας (που έχουν εμπνευστεί πόσα ξένα συγκροτήματα)..

    Υπάρχουν εγχώρια συγκροτήματα στην epic metal και metal μουσική αλλά δεν ξέρω αν έχουν ασχοληθεί με την ιστορία μας.

    Τέλος υπάρχουν και οι Holy Martyr (οι οποίοι είναι Ιταλοί epic metallers αν δε κάνω λάθος) και έχουν βγάλει ένα EP "Hail To Hellas"! και ένα δίσκο "Hellenic Warrior Spirit"!

    HellenicWarriorSpirit

    Υ.Γ. μου αρέσει που και οι Sabaton και οι Holy Martyr αναφέρουν το ονομα της πατρίδας μας ως "HELLAS" και όχι ως "GREECE"...


    -----------------
    FOR THOSE ABOUT TO ROCK, WE SALUTE YOU! http://www.facebook.com/pages/High-Voltage-Rock-Metal-Radio/110748638981547

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 03-02-2011 17:47 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 03-02-2011 19:49 ]


    SouLRocK
    03.02.2011, 18:02

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 25-01-2011 στις 22:37 έγραψε...

     

    ειναι οι Marauder και ενα κλασικο κομματι τους ειναι το  The Greek Revolution Begins.

    old school Μεταλαδες,μαζι με firewind.....



    Ιδού: 1821

    και τώρα η πλάκα... αυτός ο δίσκος βγήκε απο Ελληνικό μέταλ συγκρότημα και ΔΕΝ κυκλοφόρησε στην Ελλαδα! (δε ξέρω αν υπάρχει τώρα)

    'Αλλο ένα δικό μας heavy metal συγκρότημα με επικά τραγούδια είναι οι Sarissa.


    aviectus
    03.02.2011, 18:35

    πως δεν κυκλοφορησε..αφου το εχω......


    SouLRocK
    03.02.2011, 19:39

    Δεν κυκλοφόρησε απο το 2000 που βγήκε γιατί είχαν μια εταιρεία διανομής απο Βραζιλία που δεν έκανε διανομη στην Ελλάδα (χαχα!)

    Εν τέλει κυκλοφόρησε το 2004 από την Eat Metal Records... (απ'ότι διάβασα)

    Smile


    SouLRocK
    03.02.2011, 19:57

    εδώ λέμε EPIC HAIL ή αλλιώς επικό ζήτω...

    πριν από τους Manowar, ορίστε οι Holy Martyr (Ιταλοί epic metallers)

    {#emotions_dlg.walkman}


    delldal
    24.02.2011, 00:47

    Παράθεση:

    Το μέλος antwnispatra στις 25-01-2011 στις 10:10 έγραψε...

    Το παρακάτω τραγούδι ανήκει στο Σουηδικό συγκρότημα SABATON.Για όσους δεν γνωρίζουν Αγγλικά,στο βίντεο υπάρχουν και οι μεταφρασμένοι στίχοι.

    Μόνο ξένοι θα μπορούσαν να γράψουν κάτι τέτοιο...

    Αν το έκαναν Έλληνες,θα χαρακτηρίζονταν "εθνικιστές","φασίστες" και "γραφικοί".Στην περίπτωση αυτή όμως,το μόνο που δεν μπορούμε να πούμε είναι αυτό.

    Προσωπικά μου άρεσε πολύ και ειδικά στο άκουσμα του ονόματος HELLAS,όσο και αν κάποιους τους ξενίσει.

     



    Σωστος !