ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Σωστό ύψος καθίσματος drums??

    jamesmand
    02.02.2011, 12:01

    Καλησπέρα! Σε τι ύψος πρέπει να είναι το σκαμπό στα τύμπανα? Τα πόδια πρέπει να είναι στο ίδιο ύψος με το snare ή όχι?


    djmetronomos
    02.02.2011, 13:26

    Πιστεύω ότι η καλύτερη στάση είναι όταν το γόνατο σχηματίζει ορθή γωνία...

    Προσωπικά, μου αρέσει να κάθομαι χαμηλά, λίγο πιο χαμηλά από την ιδανική στάση (ορθή γωνία), αισθάνομαι ότι έχω καλύτερη επαφή με τη γη, η κάσα παίζει μεγάλο ρόλο στο παίξιμο μου...
    Πάντως, όλα είναι σχετικά... Ο σωματότυπός σου, αν έχεις χιλιάδες τομ & πιατίνια (που ίσως θέλεις να είσαι πιο ψηλά για να τα φτάνεις)... Δοκίμασε όμως να καθήσεις χαμηλά, δίνοντας ίσως και μια μικρή κλίση στο ταμπούρο (προς εσένα), θα δεις ότι είσαι πιο χαλαρός έτσι, πιο άνετος από το να είσαι "πάνω" από τα ντραμς...


    Hastaroth
    02.02.2011, 15:33

    Χμμμ,πιάσαμε και τα εργονομικά,βλέπω...

    Ταπεινή μου άποψη,το "σωστό" ύψος τού καθίσματος είναι αυτό που βολεύει τον κάθε drummer.Εξ άλλου,και τα ίδια τσ drum sets είναι ρυθμιζόμενα ώς πρός το θέμα αυτό-όλα τα τύμπανα και πιατίνια μπορούν να έρθουν σε τέτοια θέση ώστε να τα φτάνη ο μουσικός άνετα.Εχω δεί μάλιστα και στήσιμο τέτοιο ώστε ο drummer έπαιζε όρθιος {#emotions_dlg.confused1}.Αυτό ήταν σε ένα στούντιο όπου έκανα πρόβες πέρυσι και επειδή ο εν λόγω drummer έπαιζε πρίν από μένα και τελειώνοντας έφευγε αφήνοντας το σέτ όπως το είχε ρυθμίσει αυτός και όχι όπως το είχε βρεί,εκνευριζόμουν γιατί έπρεπε να κάτσω να τα ξαναχαμηλώσω όλα...

    Πάντως βασικό σημείο είναι όντως ότι το πόδι με το οποίο παίζουμε το bass drum pedal πρέπει να σχηματίζη (σχεδόν) ορθή γωνία,ώστε οι μύες που κινούν το πέλμα να μήν κουράζωνται υπερβολικά.

     


    ORFEASMIRSINIS
    02.02.2011, 15:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 02-02-2011 στις 15:33 έγραψε...

     ο drummer έπαιζε όρθιος {#emotions_dlg.confused1}.Αυτό ήταν σε ένα στούντιο όπου έκανα πρόβες πέρυσι και επειδή ο εν λόγω drummer έπαιζε πρίν από μένα και τελειώνοντας έφευγε αφήνοντας το σέτ όπως το είχε ρυθμίσει αυτός και όχι όπως το είχε βρεί,εκνευριζόμουν γιατί έπρεπε να κάτσω να τα ξαναχαμηλώσω όλα...

     



       ... προφανώς ... τα ίδια του έκανες κι εσύ ... χε,χε,χε!Smile


    ORFEASMIRSINIS
    02.02.2011, 16:13

     Ορθή γωνία μεν,αλλά όταν η φτέρνα είναι ανασηκωμένη και το πόδι πατάει με τα δάκτυλα πάνω στο πετάλι

       


    Hastaroth
    03.02.2011, 14:27

    Παράθεση:

    Το μέλος ORFEASMIRSINIS στις 02-02-2011 στις 15:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 02-02-2011 στις 15:33 έγραψε...

     ο drummer έπαιζε όρθιος {#emotions_dlg.confused1}.Αυτό ήταν σε ένα στούντιο όπου έκανα πρόβες πέρυσι και επειδή ο εν λόγω drummer έπαιζε πρίν από μένα και τελειώνοντας έφευγε αφήνοντας το σέτ όπως το είχε ρυθμίσει αυτός και όχι όπως το είχε βρεί,εκνευριζόμουν γιατί έπρεπε να κάτσω να τα ξαναχαμηλώσω όλα...

     

      

    ... προφανώς ... τα ίδια του έκανες κι εσύ ... χε,χε,χε!Smile



    Δέν ξέρω άν τού τα έκανα εγώ ή κάποιος άλλος,διότι μεσολαβούσαν αρκετές μέρες μέχρι την ημέρα που είχα πρόβα (οπότε αυτός ήταν πριν από μένα).Μού έκανε εντύπωση πάντως γιατί λογικά κάπου θα έπρεπε να ακουμπά τά οπίσθιά του ώστε να μπορή να παίζη το bass drum και το hi-hat,αλλιώς έπρεπε να στηρίζη όλο το σώμα του στίς φτέρνες του.Η περίπτωση να ακουμπούσε με την πλάτη στον τοίχο αποκλείεται επειδή τότε θα ήταν μεγάλη η απόσταση ανάμεσα σ'αυτόν και τα τύμπανα-δέν θα έφταναν τα χέρια του.Θα μού πής,γιατί δέν τον ρώτησα.Άπλούστατα,όταν έμπαινα στην αίθουσα αυτός είχε ήδη φύγει.

    Εννοείται επίσης ότι παίζοντας όρθιος ο εν λόγω συνάδελφος,δέν πρέπει να είχε καλό έλεγχο τού bass drum pedal και υποθέτω πως μετά την πρόβα πήγαινε κι'έκανε ποδόλουτρο γιά να χαλαρώσουν οι μύες του....


    jamesmand
    03.02.2011, 14:31

    Σας ευχαριστώ όλους σας! Με κατατοπίσατε πλήρως!


    ORFEASMIRSINIS
    03.02.2011, 15:58

    Παράθεση:

    Το μέλος jamesmand στις 03-02-2011 στις 14:31 έγραψε...

    Σας ευχαριστώ όλους σας! Με κατατοπίσατε πλήρως!



      Χαρά μας!Smile