ελληνική μουσική
    656 online   ·  210.830 μέλη

    Μιλάμε ή όχι όταν παίζει ένας καλλιτέχνης; (με αφορμή το 6ο Live)

    ixthis
    18.02.2011, 00:25

    Με αφορμή το θέμα θέλω να παραθέσω τα λόγια κάποιων ανθρώπων και αν βρίσκετε πως χρειάζεται να πούμε κάτι πάνω σ αυτά  ή με αφορμή αυτά να μιλήσουμε για το τι και πως  και ποιος θα έπρεπε να είναι η τέχνη και αυτοί που την υπηρετούν ευχαρίστως να το κάνουμε .

    Αν  όχι ας δούμε τα βιντεάκια είναι ενδιαφέροντα νομίζω ούτω συ άλλως ή έστω για κάποιους.

    Πέντε λεπτά χρειάστηκε ο μεγάλος καλλιτέχνης Θανάσης  Βέγγος και ο Θόδωρος Αγγελόπουλος  μιλώντας πριν δεκαέξι χρόνια  περίπου για αυτό που ζούμε σήμερα .

    Είναι ο καλλιτέχνης και η τέχνη προφήτης?

    Ο λυγμός του Βέγγου η νεώτερη ιστορία της Ελλάδας  (προσωπική άποψη)

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 18-02-2011 00:29 ]


    ixthis
    18.02.2011, 00:34

    Και απο την άλλη μερια του φεγγαριού, αν ειναι άλλη τελικά γιατί αυτοί που είναι καλλιτέχνες οτι είδος κι αν υπηρετούν κάθονται στο ίδιο τραπέζι  (ετσι νομίζω ) ένας αλλος τεράστιος ,,,,,,χωρις λόγια

     


    Giorgos_arazei
    18.02.2011, 01:17

    Εχεις βαλθει να μας αποτελειωσεις βραδιατικο.

    Ας μεινει ο καθενας να κοιταει σαν χανος αυτα τα δυο βιντεο που ποσταρες και ας παει μετα στον καθρεφτη, εχει κατι να του πει.

    Μακαρι να μην επρεπε να αναπτυξω την αποψη μου σε ενα φορουμ και να κανονιζαμε εναν καφε, μα την αληθεια και να τα λεγαμε ολοι απο κοντα. Θελω να εκφραστω με σκληρα λογια και γιατι οχι και να βρισω, αλλα θα θεωρηθω ακραιος, μηδενιστης, κι οτι αλλη μπουρδα θες, απο αυτους που ζουν τη ζωη τους σε μια διαρκη μετριοτητα και παραπαιουν απο δω και απο κει.

    Μου ρθε τωρα-ασχετο- μια σκηνη απο την ταινια Underworld που λεει η βρυκολακινα οτι τα ορια των φυλων (λυκανθρωπων-βρυκολακων) πλεον εχουν θολωσει.

    Υβριδια ειμαστε. Η μαλλον γιναμε. Βεβαια πολλοι λενε οτι ενα υβριδιο μετα απο πολλη πολλη πολλη μεταλλαξη μοιαζει κατα 99% στο πρωτοτυπο. Κριμα που δεν θα ζω, να δω αν η γεννετικη ειχε δικιο η αδικο. Σ'ευχαριστω πολυ για τα βιντεο.

     

    Υβρίδιο είναι το αποτέλεσμα της διασταύρωσης δύο γενετικά ανόμιων ατόμων, τα οποία όμως εκφράζουν κάποιο κοινό χαρακτηριστικό με διαφορετικό τρόπο.

    Wiki.


    ixthis
    18.02.2011, 01:48

    Γιωργο  νασαι καλα γιατι χρειαζεσαι .


    ilio
    18.02.2011, 02:26

    Τον τελευταίο καιρό το σκέφτομαι πολύ έντονα αυτό..."πως η Ελλάδα πεθαίνει..."

    και σήμερα το σκεφτόμουν πιο έντονα και απόψε πέφτω πάνω σε αυτό το τόσο "προφητικό" βιντεάκι που έχω ξεχάσει...Σε ευχαριστώ ixthis για αυτό...

    Γιατί τελικά δεν είμαστε τόσο "μόνοι",στην σκέψη τουλάχιστον,όσο απαρηγόρητα αναφωνεί

    ο Θανάσης Βέγγος...

    Ξέρω πως είμαι εκτός θέματος μα τελικά όλα συνδέονται εσωτερικά μεταξύ τους αν σκύψουμε

    πιο προσεχτικά και τα δούμε τα πράγματα.


    -----------------
    Κάθε Τρίτη βράδυ 23.00-01.00 μαζί σας με "μια ανάσα"!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilio στις 18-02-2011 02:28 ]


    cineboy
    18.02.2011, 02:35

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 18-02-2011 στις 00:25 έγραψε...

    Με αφορμή το θέμα θέλω να παραθέσω τα λόγια κάποιων ανθρώπων και αν βρίσκετε πως χρειάζεται να πούμε κάτι πάνω σ αυτά  ή με αφορμή αυτά να μιλήσουμε για το τι και πως  και ποιος θα έπρεπε να είναι η τέχνη και αυτοί που την υπηρετούν ευχαρίστως να το κάνουμε .

    Αν  όχι ας δούμε τα βιντεάκια είναι ενδιαφέροντα νομίζω ούτω συ άλλως ή έστω για κάποιους.

    Πέντε λεπτά χρειάστηκε ο μεγάλος καλλιτέχνης Θανάσης  Βέγγος και ο Θόδωρος Αγγελόπουλος  μιλώντας πριν δεκαέξι χρόνια  περίπου για αυτό που ζούμε σήμερα .

    Είναι ο καλλιτέχνης και η τέχνη προφήτης?

    Ο λυγμός του Βέγγου η νεώτερη ιστορία της Ελλάδας  (προσωπική άποψη)

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 18-02-2011 00:29 ]



    Συγκλονιστικό απλά...δεν έχω λόγια....που να τα βρω;


    babisn
    18.02.2011, 03:11

    Εγώ μιλάω με το χιόνι 25 χρόνια...Το χιόνι με ξέρει...Σταμάτησα γιατί το χιόνι είπε όχι..Και το χιόνι πρέπει να το σέβεσαι..


    ixthis
    18.02.2011, 03:13

    Είναι απόσπασμα απο την ταινία ΄΄ το βλέμμα του οδυσσέα''  του θόδωρου αγγελοπουλου θα σου πρότεινα να την δεισ οποτε εχεισ χρόνο. Και επίσης αν εχει καποιος κατι ενδειαφέρον και σχετικο με τέχνες θα πρότεινα να το ποσταρει να το δουμε ολοι μαζι .

    Νομιζω πως ετσι τα λέμε καλύτερα .Ας αναλάβει η τέχνη.

    Σας ευχαριστω για το ομορφα λογια σας.


    AR-ON
    18.02.2011, 03:30

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 18-02-2011 στις 00:34 έγραψε...
    Και απο την άλλη μερια του φεγγαριού, αν ειναι άλλη τελικά γιατί αυτοί που είναι καλλιτέχνες οτι είδος κι αν υπηρετούν κάθονται στο ίδιο τραπέζι  (ετσι νομίζω ) ένας αλλος τεράστιος ,,,,,,χωρις λόγια

    {#emotions_dlg.yes}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.yes}

    Στην ίδια μεριά του φεγγαριού είναι ixthys μου, στην ίδια... Την φωτεινή.

    Κι αν όπως όλα δείχνουν η Ελλάδα πεθαίνει, αν - έστω και μια χούφτα άνθρωποι σ' αυτό τον τόπο - συνεχίζουν να κοιτάνε το φεγγάρι πασχίζοντας να δουν εκείνους, να πάρουν διδάγματα και δύναμη να μην απελπιστούν οριστικά και αμετάκλητα, ποιος ξέρει... Μπορεί και να αναστηθεί κάποια στιγμή η Ελλάδα! Και δεν θα 'ναι η πρώτη φορά...


    ixthis
    18.02.2011, 04:14

    Μου δώσατε εν μερει το ελευθερο και εγω το καταχράζομαι και άνοιξα το αρχειο μου με αγαπημένα κομματια τεχνων απο διαφορετικα είδη  και τα μοιράζομαι μαζί σας.

    DULCE PONTES  σπουδαία καλλιτέχνης ειχε έρθει και ελλάδα εμφανίστηκε με τον νταλάρα εχει τη συναυλια στο youtube ερμήνευσε και θεοδωράκη νομίζω . Σας βάζω δυο τραγούδια απο τη δουλειά της το 2009.

     

    εδω παιζει πιάνο η ίδια

     

     


    ixthis
    18.02.2011, 04:19

    Μουσική που γεννιέται απο σώματα . Χορός . Αυτοί οι υπέροχοι καλλιτέχνες.


    ixthis
    18.02.2011, 04:25

    Και τελευταίο βιντεάκι ..................η δική μας ΦΛΕΡΥ  τι να πεις  ......τιποτα απλώς ακούς και λές ευχαριστώ που υπήρξατε . Και δεν είμαι καθόλου υπερβολική.

     

     

    περιμένω τα δικά σας.


    ixthis
    18.02.2011, 04:35

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 18-02-2011 στις 04:25 έγραψε...

    Και τελευταίο βιντεάκι ..................η δική μας ΦΛΕΡΥ  τι να πεις  ......τιποτα απλώς ακούς και λές ευχαριστώ που υπήρξατε . Και δεν είμαι καθόλου υπερβολική.

     

     

    περιμένω τα δικά σας.



    εκλεισα τη μουσικη απο τους χορευτές τους κοιταζα χωρις ηχο και ακουγα τη φλερυ .Ειναι απίστευτο ποσο κοντά ειναι οι τέχνες .Απόλυτη αρμονία .Τυχαίο αλλα επιτυχαίο χαχα καλό σας βραδυ ελπίζω να μη σας κούρασα ....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 18-02-2011 04:41 ]


    ixthis
    18.02.2011, 04:36

    α σου απαντησα γιαννη οκ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ixthis στις 18-02-2011 04:40 ]


    antwnispatra
    18.02.2011, 08:44

    Χίλια ΜΠΡΑΒΟ ixthis.Ποιά δικά μας περιμένεις?Υποθέτω όλοι έχουν μείνει με το στόμα ανοιχτό και απλώς παρακολουθούν...


    djmetronomos
    18.02.2011, 09:03

    Για να επαναφέρω το θέμα της "ομιλίας" προτού μάς ανοίξει ο Jorge νέο post περί κινηματογράφου και χοροθεάτρου...

    Να αναφέρω μια άλλη παράμετρο...

    Πιστεύω ότι όλη αυτή η κουβέντα δεν θα γινόταν, εαν η Αυλαία διέθετε πιο δυνατό ηχητικό σύστημα...
    Κάτω και πάνω... Ειδικά πάνω... αν ή ένταση σε μόνιτορ κι ενισχυτές ήταν μεγαλύτερη, όσοι έπαιξαν (ειδικά οι καλλιτέχνες με ακουστικά όργανα) θα αισθάνονταν πιο άνετα, τα φωνητικά τους θα "πατούσαν" ακόμη καλύτερα και οι ομιλίες από κάτω δεν θα δημιουργούσαν αντιπερισπασμό...
    Εφόσον ο Neil Young δίνει παραστάσεις με μια ακουστική κιθάρα, μόνος του, στο Madison Square Garden (με 35.000 νοματαίους από κάτω), ολόκληρο στάδιο, και δεν ενοχλείται, ε, σίγουρα σε ένα χώρο σαν την Αυλαία θα είναι πιο απλό να "συμμαζέψεις" τον ήχο...

    Προσωπικά, πλην της χαμηλής έντασης, είχα την ατυχία με το που άρχισα να παίζω, να μην ακούω καθόλου την ακουστική κιθάρα στα μόνιτορ. Μα καθόλου. Την είχε κόψει ο ηχολήπτης για να συνδέσω το Chorus πεταλάκι, και μετά ξέχασε να τη στείλει στα μόνιτορ. Και με το που πλησίασα στο μικρόφωνο, άρπαζε σαν τρελό - αντί για τη φωνή μου, άκουγα το soundtrack από "Το Τραίνο Θα Σφυρίξει Τρεις Φορές"... Οπότε και σταμάτησα αναγκαστικά... Μάλλον ευθύνεται το ότι ήμουν το #13 στη σειρά με τα γκρουπ!


    antwnispatra
    18.02.2011, 09:06
    Χαχα,θα σταθώ στην τελευταία σου φράση και αν θυμάσαι σου απάντησα σχετικά πιο πριν!
    dimitris1965
    18.02.2011, 10:42

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 17-02-2011 στις 15:04 έγραψε...

    Εντέλει, το συμπέρασμα που βγάζω, είναι ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που πάνε στο Live του MH για να ακούσουν. Στο κάτω-κάτω, δεν παίζουν τρανταχτά ονόματα. Είναι απλά η αφορμή για να συναντηθούν με τα άλλα μέλη, να γνωριστούν, ν'ανταλλάξουν απόψεις, κλπ, κλπ... Πάνω στο πάλκο θα μπορούσε να είναι ένας ταχυδακτυλουργός, μια χορευτική ή θεατρική ομάδα, δεν είναι εκεί όμως η ατραξιόν. Όλο το παιχνίδι γίνεται κάτω, στο κοινό, εκεί βρίσκεται η ουσία της βραδιάς...



    Έτσι μπράβο, όπως και το άλλο που είπες για την ηχητική του χώρου, αυτά είναι τα 2 πράγματα που παιξανε ρόλο. τώρα όσο για το αν υπάρχει σεβασμός στους καλλιτεχνες,και βέβαια υπάρχει, όπου και να παρακολούθησα ζωντανή εμφάνιση καλλιτέχνη, είτε έντεχνου είτε ροκ,ποτε δεν αντιμετώπισα πρόβλημα οχλαγωγίας, περά από ένα φυσιολογικο,και λογικό σε κάποιες στιγμές ψιθύρισμα. εδω όμως ουσιαστικά ήταν ένα ας το πούμε πανήγυρη με  την καλή έννοια του λογου.κακως κάποιοι περιμένατε μια ατμόσφαιρα ας πούμε μπουάτ.o λόγος, ο χώρος ο τόπος, και ο σκοπός είναι που διαμορφώνουν και την συμπεριφορά του ακροατή-κοινού. Καμιά αμφιβολία πιστεύω δεν έχετε στο οτι,αν τα ίδια 500 ατομα,την ίδια μέρα και ώρα, βρισκόταν σε μια συναυλία στο μέγαρο πχ,δεν θα ακουγόταν κιχ.και εν κατακλείδι την άλλη φορά όσοι καλλιτέχνες θέλουν σε τέτοιες συναντήσεις-μελών, να απαιτούν έξω στη ταμπέλα να υπάρχει απαγόρευση ομιλίας, μαζί με το τσιγαρο,εεεεεε μα..........κάνατε την τρίχα τριχιά ρε παιδιά έλεος δηλαδή................

     


    sillia
    18.02.2011, 11:05

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 16-02-2011 στις 15:13 έγραψε...

    Ρε παιδια μη τσακωνεστε( το ειπα κ 2 φορα). Ας δωσουμε συγχαρητηρια κατ αρχην σε ολη τη διοργανωση γιατι προκειται για κατορθωμα να δεις σε ρυθμο zip σε τοση λιγη ωρα τοσα σχηματα κ μαλιστα με τις λιγοτερες παραπλευρες απωλειες. Αλλα επειδη ανθρωποι ειμαστε, κ ολο κ κατι μπορει να παει στραβα , κ η αρνητικη κριτικη στο παιχνιδι ειναι. Γι αυτο γνωμη μου  οποιος θελει να κανει αρνητικη κριτικη η να επισημανει καποιο προβλημα, καλο θα ηταν να πει κ τι προτεινει ωστε να μην ξαναγινει. Αυτος ειναι ο σκοπος της επικοδομητικης αρνητικης κριτικης. Να ειστε καλα κ καλες μουσικες αναζητησεις



    {#emotions_dlg.yes}{#emotions_dlg.yes}

    Κρατήστε ό,τι όμορφο πήρατε από αυτήν την βραδυά !!! Όσο για τους φίλους που επένδυσαν μουσικά την όμορφη αυτήν συνάντηση να τους πω ότι σε εμάς άρεσαν και αυτό είναι το σημείο που θα έπρεπε να τους ενδιαφέρει περισσότερο !!!!!!!!Ας μην στεκόμαστε λοιπόν στα φάλτσα της βραδυάς........


    mixalis-kleanthis
    18.02.2011, 15:22

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 18-02-2011 στις 09:03 έγραψε...

    Για να επαναφέρω το θέμα της "ομιλίας" προτού μάς ανοίξει ο Jorge νέο post περί κινηματογράφου και χοροθεάτρου...

    Να αναφέρω μια άλλη παράμετρο...

    Πιστεύω ότι όλη αυτή η κουβέντα δεν θα γινόταν, εαν η Αυλαία διέθετε πιο δυνατό ηχητικό σύστημα...
    Κάτω και πάνω.

    . Την είχε κόψει ο ηχολήπτης για να συνδέσω το Chorus πεταλάκι, και μετά ξέχασε να τη στείλει στα μόνιτορ. Και με το που πλησίασα στο μικρόφωνο, άρπαζε σαν τρελό - αντί για τη φωνή μου, άκουγα το soundtrack από "Το Τραίνο Θα Σφυρίξει Τρεις Φορές"... Οπότε και σταμάτησα αναγκαστικά... Μάλλον ευθύνεται το ότι ήμουν το #13 στη σειρά με τα γκρουπ!



    Eμείς συνάδελφε δεν ακούγαμε στα μόνιτορ τις φωνες μας!!!!!!!.Ακούγαμε τον ήχο απ έξω απο τη σάλα .Άρα τι κάνουμε τριχιά  .(απάντηση  στον συνάδελφο που έγραψε οτι κάνουμε την τρίχα τριχιά ).

    Ο μουσικός που δεν ακούει τι παίζει ειναι σε αδιέξοδο ειδικά η ερωφίλη με κοιτούσε και ένοιωθα οτι θέλει να κατέβει.Σε καταλαβαίνω λοιπόν.