ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.833 μέλη

    ερωτηση σχετικα με χορδες κιθαρας

    babaros
    17.02.2011, 18:29

    βασικα εχω κλασσικη κιθαρα και σκεφτομουν να βαλω χορδες ακουστικης,γιατι πιστευω οτι θα ακουγονται καλυτερα τα τραγουδια που παιζω .θα κανω βλακεια?,


    takispag
    17.02.2011, 22:36

    Απλά να γνωρίζεις ότι παίρνεις ένα ρίσκο. Οι χορδές της ακουστικής έχουν μεγαλύτερο tension από αυτές της ακουστικής. Αυτό σημαίνει ότι ασκούν μεγαλύτερη δύναμη στο μπράτσο της κιθάρας. Και το μπράτσο της κλασσικής δεν είναι φτιαγμένο για τέτοια κατάσταση, κάτι το οποίο μπορεί να οδηγήσει σε ''στράβωμα'' του μπράτσου. Και στις κλασσικές δεν επανέρχεται καθόλου εύκολα.

    Επίσης, υπάρχουν και δευτερεύοντα πραγματάκια αλλά με αρκετή σοβαρότητα κατά τη γνώμη μου. Το μέταλλο που είναι φτιαγμένα τα τάστα της κλασσικής είναι πολύ πιο μαλακό από αυτό της ακουστικής. Οι χορδές της ακουστικής λοιπόν θα τα ''φάνε'' πολύ γρήγορα.

    Αν θες τη γνώμη μου, πάρε μια φτηνή ακουστική για να έχεις τον ήχο που θες, εκτός κι αν πραγματικά δε σε ενοχλεί αν θα πάθει κάτι, οπότε το ρισκάρεις...


    jethroomi
    19.02.2011, 20:50

    Συμφωνω με τον προηγουμενο φιλο.

    Μην το επιχειρησεις θα καταστρεψεις την κιθαρα σου.

    Για κοιτα εδω HARLEY BENTON HBD120BK + 20ευ μεταφορικα.

    Δεν εχω δοκιμασει το οργανο και δεν ξερω, παντως η τιμη ειναι

    δελεαστικη.


    inkve
    20.02.2011, 16:44

    Παράθεση:

    Το μέλος babaros στις 17-02-2011 στις 18:29 έγραψε...

    βασικα εχω κλασσικη κιθαρα και σκεφτομουν να βαλω χορδες ακουστικης,γιατι πιστευω οτι θα ακουγονται καλυτερα τα τραγουδια που παιζω .θα κανω βλακεια?,



    με απλα λογια θες μια ακουστικη απλα δεν υπαρχει το ρευστο για κατι τετοιο και λες να πειραματιστεις....και δεν κανεις και ασχημα κατα την γνωμη μου....

    οποτε σου παραθετω ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ δικους μου πειραματισμους που βγηκαν πετυχημενοι σε εμενα αλλα και σε γνωστους μου!!

    βαλε χορδες ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ στην ΚΛΑΣΣΙΚΗ σου...και αν σου φαινεται πολυ το tension των χορδων χαμηλωσε ενα ημιτονιο ισως και δυο...μπορει να μην θες να κατεβαζεις το κουρδισμο αλλα οι χημειες εχουν παντα ενα μικρο τιμημα!!

    εγω προσωπικα ειχα τριψει και τον καβαλαρη ωστε να χαμηλωσει το υψος των χορδων(το ιδιο εκανα και στην ακουστικη αργοτερα)....ειναι κατανοητο πως με το υψος που βρισκονται οι χορδες στην κλασσικη ετσι και δοκιμασεις να παιξεις με σιδερενια χορδη το μονο που θα καταφερεις ειναι να φλερταρεις με το κοψιμο και την τενοντιτιδα!!!

    τα κλειδια σου πρεπει να βρισκονται σε καλη κατασταση διοτι δεν ειναι κατασκευασμενα για να κρατανε σιδερενιες χορδες....εαν ομως μπορεις να βρεις κλειδια ακουστικης που να ταιριαζουν στις ηδη υπαρχων υποδοχες θα ειναι οτι καλυτερο!!

    εαν κανεις ολα τα παραπανω θα εχεις την ψευδαισθηση ακουστικης κιθαρας....επαναλαμβανω την ψευδαισθηση....οπως επισης αν χαμηλωσεις και το υψος των χορδων θα ειναι και πιο ευκολο να κανεις καποια σολο εαν αυτο σε ενδιαφερει φυσικα....

    το καλυτερο φυσικα θα ηταν να μαζευες καποιο ποσο για πραγματικη ακουστικη κιθαρα!{#emotions_dlg.biggrin}

     


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης