ελληνική μουσική
    500 online   ·  210.843 μέλη

    βιολι ή κιθαρα ?

    jimmis_kos
    28.02.2005, 21:22
    θα ηθελα να μου πειτε ποιο ειναι το δυσκολοτερο οργανο για να μαθεις ,
    η κιθαρα ή το βιολι
    composer
    28.02.2005, 22:26
    Καλησπέρα κατ αρχήν!

    Όσο αναφορά στον βαθμό δυσκολίας εκμάθησης αλλά και παιξίματος , βιολί είναι φυσικά πιο δύσκολο.

    Στην κιθάρα έχεις τα ανάλογα χωρίσματα και σημάδια (ταστέρια) ενώ στο βιολί παίζεις καθαρά με το αυτί και με την εξάσκηση.Δεν ξέρεις δηλαδή που ακριβώς είναι η νότα που θέλεις να παίξεις γιατί δεν υπάρχει σημάδι!


    Αυτή είναι η κύριως διαφορά που ορίζει τον βαθμό δυσκολίας!


    ΥΓ. Πάντως εμένα μου αρέσει το βιολί περισσότερο

    Κουράστηκα να υποκρίνομαι....με κρίνουνε και με συγκρίνουνε!


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: composer on 28-02-2005 22:28 ]
    vouliakis
    28.02.2005, 22:55
    Νομίζω ότι δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης. Η κιθάρα είναι νυκτό έγχορδο, το βιολί έγχορδο με δοξάρι. Είναι όργανα με διαφορετικές απαιτήσεις στην τεχνική εκτέλεσης, διαφορετικό “χαρακτήρα”, διαφορετικούς “ρόλους”, διαφορετικές δυσκολίες. Ίσως το μοναδικό κοινό που έχουν είναι ο κοινός τους "πρόγονος".
    marlene
    28.02.2005, 23:11
    Δεν αμφιβάλω ότι δεν έχουν καμμία σχέση η κιθάρα με το βιολί οσον αφορά το είδος τους. Ανεξάρτητα πάντως αν έχουν κάποιο κοινό προγονο θεωρώ ότι το βιολί είναι ένα οργανο που εκείνος που κατέχει την τέχνική σε αυτό μπορεί να αποδώσει μουσική απιστευτης ομορφιάς..
    Συμφωνώ με τον φίλο composer....
    Αλλωστε δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθει η μουσική φιλολογία που υπάρχει στο βιολί με αυτήν της κιθάρας.. Και για τα δύο όργανα έχουν γραφτεί αριστουργήματα, αλλά το βιολί θεωρώ ότι είναι ένα μουσικό όργανο για το οποιο τα έργα που έχουν γραφτεί είναι κλασικά με την ευρύτερη έννοια του όρου κλασικός.
    poz_panthiras
    01.03.2005, 13:31
    Την κιθάρα όποιος άσχετος και να την πάρει στα χέρια του ήχο και μια απλή μελωδία υποφερτή θα τη βγάλει. Με το βιολί όμως όσο σχετικός με τη μουσική και να είσαι, θα περάσει καιρός για να μπορεί να ακουστεί αυτό που θα παίξεις. Κι η κρητική λύρα έχει δοξάρι αλλά ουδεμία σχέση έχει με το βιολί στο βαθμό δυσκολίας. Το βιολί δεν είναι όργανο που θα το πιάσεις για να κάνεις την πλάκα σου. Όποιος μουσικός π.χ. ξέρει κιθάρα εύκολα θα παίξει και μπαγλαμά ή κάποιο άλλο έγχορδο. Εκτός από βιολί! Για να παίξεις βιολί θα πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά, να το σεβαστείς και να κάνεις πολύ υπομονή. Μετά από πολύ κόπο και προσπάθεια θα σε ανταμείψει κι η χαρά τότε θα είναι μεγάλη!
    GL
    01.03.2005, 19:57
    Quote:

    Το μέλος poz_panthiras στις 01-03-2005 στις 13:31 έγραψε:

    Την κιθάρα όποιος άσχετος και να την πάρει στα χέρια του ήχο και μια απλή μελωδία υποφερτή θα τη βγάλει. Με το βιολί όμως όσο σχετικός με τη μουσική και να είσαι, θα περάσει καιρός για να μπορεί να ακουστεί αυτό που θα παίξεις. Κι η κρητική λύρα έχει δοξάρι αλλά ουδεμία σχέση έχει με το βιολί στο βαθμό δυσκολίας. Το βιολί δεν είναι όργανο που θα το πιάσεις για να κάνεις την πλάκα σου. Όποιος μουσικός π.χ. ξέρει κιθάρα εύκολα θα παίξει και μπαγλαμά ή κάποιο άλλο έγχορδο. Εκτός από βιολί! Για να παίξεις βιολί θα πρέπει να ασχοληθείς σοβαρά, να το σεβαστείς και να κάνεις πολύ υπομονή. Μετά από πολύ κόπο και προσπάθεια θα σε ανταμείψει κι η χαρά τότε θα είναι μεγάλη!



    Φιλε-η ροζ πανθηρα θα μου επιτρεψεις να διαφωνισω μαζι σου σε 1 θεμα.... στο θεμα της συγκρισης κρητικης λυρας με βιολι....γνωμη μου ειναι οτι αδικεις παρα πολυ αυτην τη λυρα...η δυσκολια τους στην εκμαθηση ειναι ακριβως η ιδια...οταν μαλιστα μιλαμε για τριχορδη τοτε η δυσκολια μεγαλωνει αρκετα..ψαξε λιγο περισσοτερο αυτην τη μουσικη & θα καταλαβεις τι εννοω...
    attila
    02.03.2005, 04:41
    Fusika, otan milame gia to va8mo duskolias meta3u violiou kai ki8aras, kai h ki8ara einai kanonikh (6 xordes, tasta ktl.), o va8mos duskolias tou violiou einai megaluteros.Vevaia, opws exoun hdh pei kai alloi, ta duo tous einai anomoia, opote kai sugkrish den mporei na ginei.

    Otan omws h ki8ara exei perissoters apo 6 xordes (7 ews kai 12!!!, opoios endiaferetai as psa3ei gia to site tou Trey Gunn (www.treygunn.com) h' gia tis ki8ares Warr(www.warrguitars.com)) kai einai atasth (opws kai to mpaso alwste) o va8mos einai sxetika o idios isws kai megaluteros.

    Pantws, o sundiasmos tous - idiaitera sthn jazz- einai uperoxos!!!!


    poz_panthiras
    02.03.2005, 08:45
    Από την Κρήτη είμαι και δε είχα σκοπό σε καμία περίπτωση να αδικήσω το παραδοσιακό μας όργανο. Αναφέρομαι όμως ότι στο ότι η διαδικασία εκμάθησης της προχωράει πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με το βιολί. Φυσικά για να φτάσεις να παίζεις κρητική λύρα καλά χρειάζεται πολύ δουλειά. Θυμάμαι χαρακτηριστικά έναν συμμαθητή μου στο μάθημα θεωρίας του ωδείου να μην έχει ιδέα τι είναι πεντάγραμμο αλλά παρόλα αυτά να προχωράει γρήγορα. Κι όχι μόνο αυτός αλλά ολόκληρο το τμήμα του που απαρτίζονταν από μικρά παιδάκια. Και δεν είναι το μόνο παράδειγμα. Ξέρω πολλά τέτοια και δε μιλάω βέβαια για τα φυσικά ταλέντα που τα πιάνουν με τη μία. Στο βιολί όσο ταλέντο και να έχεις χρειάζεται Χ Ρ Ο Ν Ο Σ, για να το αναδείξεις. Αυτή είναι η άποψη μου... μπορεί να κάνω και λάθος...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 31-03-2005 13:10 ]
    maria16
    02.03.2005, 17:24
    φίλε ροζ πάνθηρα..
    είναι πιο δύσκολο το βιολί κατα τη γνώμη μου.Η βασική προϋπόθεση όμως για να μάθεις είναι να το αγαπάς πολύ ενώ η κιθάρα μαθαίνεται και χωρίς πολύ μεράκι. Εγώ παίζω απο τρίτη δημοτικού (βιολί) είμαι 2α Λυκείου και ως ένα σημείο δε μ'άρεζε καθόλου. Έτσι μπορώ να πω πως άρχισα να μαθαίνω πραγματικά τα τελευταία 2-3 χρ5όνια που το έπιασα μόνη μου και έπαιζα κάθε μέρα, βρήκα κι ένα συγκροτηματάκι κλπ κλπ.Για να μη μακρυγορώ -βιάζομαι κι όλας- αν βρεις καλό δάσκαλο και σ'αρέσει ξεκίνα το. Αλλα αν είναι μόνο επειδή πρέπει να μάθεις κάτι και ο δάσκαλος είναι και για κλάματα... μάθε κιθάρα.!
    α.. και αν αποφασίσεις βιολί...

    to the club..να παίξουμε και μαζί!

    maria16
    02.03.2005, 17:25
    ΄καλέ τι έκανα στην καημένη τη σελίδα;;;
    GL
    02.03.2005, 17:32
    πως το καταφερες βρε μαρια αυτο....??για πες μας & μας...εχει πλακα....
    maria16
    02.03.2005, 17:37
    κλείνεις με τον δείκτη του ενός χεριού το αντίθετο μάτι και με το μικρό δάχτυλο πιάνεις το λαιμό σου. Μετά με το άλλο χέρι πιάνεις το αντίθετο αυτί και φωνάζεις δυνατά : Αμπρα κατ'άμπρα!!! και η σελίδα γίνεται έτσι... δοκίμασέ το!
    GL
    02.03.2005, 17:39
    το δοκιμασα.....και αρχισε να παιζει το dvd.......κατι δεν εκανα σωστα μαλλον.....
    maria16
    02.03.2005, 17:41
    ναι ε; ξαναδοκίμασε με τα αντίθετα χέρια... δεν μπορεί! Σ'εμένα βγαίνει!!

    ΥΓ: πού χάθηκες εσύ τόσον καιρό;;;
    GL
    02.03.2005, 18:16
    Quote:

    Το μέλος maria16 στις 02-03-2005 στις 17:41 έγραψε:

    ναι ε; ξαναδοκίμασε με τα αντίθετα χέρια... δεν μπορεί! Σ'εμένα βγαίνει!!

    ΥΓ: πού χάθηκες εσύ τόσον καιρό;;;



    Δεν χαθηκα εγω...εγω εδω ειμαι....αλλοι χαθηκανε αγαπητη μου...
    maria16
    02.03.2005, 23:41
    ωχ!! προσβολή on-line... θα το πληρώσεις αυτό...
    κι εγώ εδώ είμαι φίλε...
    poz_panthiras
    03.03.2005, 08:35
    Quote:

    Το μέλος maria16 στις 02-03-2005 στις 17:24 έγραψε:

    φίλε ροζ πάνθηρα..
    ....Για να μη μακρυγορώ -βιάζομαι κι όλας- αν βρεις καλό δάσκαλο και σ'αρέσει ξεκίνα το. Αλλα αν είναι μόνο επειδή πρέπει να μάθεις κάτι και ο δάσκαλος είναι και για κλάματα... μάθε κιθάρα.!
    α.. και αν αποφασίσεις βιολί...

    to the club..να παίξουμε και μαζί!





    Thanks for the advice αλλά το έχω κάνει ήδη. Είμαι 28 χρονών και έχω αρχίσει μαθήματα εδώ και 8 μήνες. Μιλάω λοιπόν εκ πείρας. Το βιολί ήταν ο έρωτας μου από 6 χρονών. Δεν έμαθα νωρίτερα γιατί δεν είχα την ευτυχία να έχω δάσκαλο κλασικού βιολιού εκεί που έμενα. Κι έτσι έπρεπε να περιμένω 20 χρόνια περίπου. Αυτό και μόνο δείχνει το πάθος μου γι' αυτό το όργανο! Τώρα ελπίζω να φανώ αντάξια του και να αναπληρώσω το χαμένο χρόνο. Τουλάχιστον είναι ενθαρρυντικό ότι είμαι καλή και προχωράω γρήγορά. Και για να επανέρθω στο θέμα, όσο γρήγορα κι αν προχωρώ, όσο καλή κι αν είμαι, θα απολαύσω παίξιμο στο βιολί μετά από πολύ καιρό και πολύ πολύ μελέτη. Όσο για την κιθάρα, μια ζωή μες στα πόδια μου την είχα λόγω του αδερφού μου κι επειδή νότες ξέρω την γρατζουνούσα που και που, αλλά ποτέ δε μου έκανε το μαγικό κλικ για ν' ασχοληθώ περισσότερο μαζί της. Αδυναμίες είναι αυτά, τι να κάνουμε?!
    Όσοι παίζετε βιολί στην υγειά σας!!!
    GL
    03.03.2005, 16:25
    Quote:

    Το μέλος maria16 στις 02-03-2005 στις 23:41 έγραψε:

    ωχ!! προσβολή on-line... θα το πληρώσεις αυτό...
    κι εγώ εδώ είμαι φίλε...



    Δεν σε προσβαλλω αγαπητη μου...απλα μια διαπιστωση κανω.......
    εσεις ψιλοεξαφανιστηκατε .....(παντως αν προσβληθηκες σου ζηταω ταπεινα συγγνωμη )
    -----------------------------------------
    shine on you crazy diamond
    DavidDT
    10.06.2005, 00:07
    ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΟΡΓΑΝΑ,ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ,ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΘΟΥΝ.ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ.ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΒΙΟΛΙ ΑΠΟ ΤΑ 7 ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 18,ΕΝΩ ΚΙΘΑΡΑ <<ΓΡΑΤΣΟΥΝΑΩ>> ΜΟΛΙΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΣΗΣΗ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΜΟΥ(ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΘΑΣΕΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ)ΠΑΙΖΩ ΗΔΗ,ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ,ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΑ(ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΟ,ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ RIFFΑΚΙ) ... ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΘΑΣΩ ΣΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ,ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΒΙΟΛΙ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΤΕΤΡΑΠΛΑΣΙΟ ΧΡΟΝΟ,ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΑΠΟ ΟΣΟ ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ...ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΗΛΙΚΙΑ,Ή Η ΟΡΕΞΗ,Ή ΟΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΝΟΤΕΣ,ΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ...,ΟΜΩΣ ΝΟΜΙΖΩ,ΟΤΙ ΤΟ ΒΙΟΛΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΟΠΟ...ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΩ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΟ!!!!!!
    iris-the-black
    10.06.2005, 10:41
    To απόλυτο όργανο:η κιθάρα.Παρεϊστικη, τέλειος ήχος μπορείς να παίξεις ότι θέλεις.Τη λατρεύω!,.........