ελληνική μουσική
    748 online   ·  210.833 μέλη

    ερωτημα μουσικης συνθεσης.

    piterpiano
    02.03.2005, 01:36
    εχω μια απορια.κατα καιρους εχουν πεσει στα χερια μου εχουν πεσει καποιοι στιχοι τους οποιους εχω μελοποιησει(οσο ταπεινοτερα μπορουσα!!)και αλλοτε εχω καποια μουσικη και "κολλαω" στιχους πανω σε αυτη.συνολικα εχω φτιαξει καμια 10αρια τραγουδακι.ποια ειναι η απορια θα μου πειτε:

    τι θεωρειτε πιο ευκολο:

    1)να γραφεις μουσικη πανω σε στιχους?
    2)να γραφεις στιχους πανω σε μουσικη?

    ευχαριστω,και πιειτε και καμια μπυρα γιατι χανομαστε!!!!!!!!!
    composer
    02.03.2005, 01:41
    Πολύ καλό θέμα Παναγιώτη

    Εγώ προσωπικά όσο αναφορά το τραγούδι, συνθέτω κυρίως μουσική πάνω σε δοσμένο στίχο

    Και πάρα πολύ σπάνια γράφω τραγούδια με δικούς μου στίχους.....


    Πάντως πιστεύω ότι η απάντηση στην απορία σου είναι καθαρά υποκειμενική!
    piterpiano
    02.03.2005, 01:48
    και γω ρε συ αντρεα το θεωρω πολυ πιο βατο να γραψεις πανω σε στιχους!
    GL
    02.03.2005, 17:06
    αγαπητοι μου φιλοι καλησπερα!θα συμφωνησω απολυτα με τον αντρεα..ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα...για παραδειγμα εγω τα εχω κανει & τα δυο...βεβαια ειναι πολυ πιο ευκολο να γραψεις μουσικη πανω σε ετοιμους στιχους....
    MariannaP
    02.03.2005, 17:40
    Η μουσική και η ποίηση γεννήθηκαν για να εκφράζουν τα συναισθήματα μας.

    Οταν γράφουμε κάποιους στίχους η κατάσταση είναι κατά τη γνώμη μου πιο συγκεκριμένη και κάτι μας τρώει μετά να φτίαξουμε έστω και μια μελωδία με αυτούς!
    Οταν όμως μας κολήσει μια μελωδία, πολλές φορές δεν θέλουμε να βγάλουμε στίχους γιατί η μελωδία εκφράζει πιό αόριστα συναισθήματα που ίσως δεν μπορούν να περιγραφούν με λόγια!
    Orfeus
    02.03.2005, 23:18
    Δεν υπάρχει κανόνας.
    Τα έχω κάνει και τα δύο.

    Συνήθως όμως, γράφω στίχους έχοντας μία μελωδία στο μυαλό μου.
    Αυτή τη μελωδία που μου έρχεται στο μυαλό.
    Αυτή τη μελωδία που την οδηγεί ο στίχος που γράφω.

    Δεν ξέρω αν έγινα ...κατανοητός.


    Hastaroth
    02.03.2005, 23:40
    Προσωπικά πιστεύω πως είναι ζήτημα "συνήθειας" αλλά και περιστάσεων.

    Μού έχει τύχει να γράψω στίχο και μουσική ταυτόχρονα (δηλ.μού ήρθαν και η μελωδία και ο στίχος στο μυαλό την ίδια στιγμή) αλλά και επίσης έχω γράψει μελωδίες που ακόμα και τώρα δέν έχω καταφέρει να ταιριάξω στίχο σ'αυτές,όπως έχω και κάποιους στίχους στους οποίους δέν έχω καταφέρει να ταιριάξω μελωδία.

    Το θέμα είναι να μπορούμε να έχουμε πάντα έμπνευση και δέν χρειάζεται να προβληματιζόμαστε άν είναι πιό εύκολο το ένα ή το άλλο...
    ruffstuff
    13.06.2005, 14:59
    Σάφώς καλύτερο σημείο αναφοράς οι στίχοι , αλλά και το αντίθετο είναι αριστουργηματικό και πολύ ποιο δύσκολο.
    faltsoo
    13.06.2005, 17:33
    οπως ολοι οι παραπανω τα εχω κανει και τα τρια...αλλα...
    οταν εχεις στιχο ,τα πραγματα ειναι πιο δυσκολα να ταιριαξεις μουσικη, γιατι ειναι σαν να εισαι μοδιστρος και να προσπαθεις να ντυσεις ενα ασουλουποτο κυριο (για να μη με λενε φαλοκρατη) και ετσι κοβεις και ραβεις τη μουσικη σου.
    αντιθετα αν σου ερθει η μουσικη εμπνευση φτιαχνεις το συνολακι σου και οποιος χωραει (στιχος) μπαινει
    βεβαια ολα αυτα ειναι καθαρα υποκειμενικα
    και το τελειο ειναι να τα εχεις και τα δυο ταυτοχρονως αναταμ μπαμπαταμ, αλλα τιποτα στη ζωη δεν ειναι τελειο.
    εκτος απο τη μουσικη σου
    ViPeR
    13.06.2005, 20:07
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 02-03-2005 στις 23:18 έγραψε:

    Δεν υπάρχει κανόνας.
    Τα έχω κάνει και τα δύο.







    Melissanthi
    25.06.2005, 02:55
    Εγώ σχεδόν πάντα γράφω τους στίχους πρώτα και μετά τη μουσική, για να έχω έναν "μπούσουλα". Το αντίστροφο μου φαίνεται ακοτόρθωτο! Γενικά πιστεύω ότι προηγούνται οι στίχοι της μελωδίας, διότι σε αυτούς στηρίζεται.

    Έχω αρχίσει και πειραματίζομαι με μια σειρά ποιημάτων του Καρυωτάκη. Ακούω συνεχώς την "Τετραλογία" του Δήμου Μούτση, μιας και σκέφτομαι να συμβουλευτώ τις μουσικές του φόρμες με το συνθεζάιζερ.
    KRITIKOS
    25.06.2005, 03:38
    πιστεύω πώς γίνονται και τα δυο.Για μένα πάντως ο βαθμός δυσκολίας είναι το ίδιο
    count
    25.06.2005, 13:41
    ti simasi ehi pio tha grapsis prota;;;;;;;simasia ine na ine kalo.egw p.x.kano to antitheto giati mou ine poli efkolo na ftiaxsw mousiki alla arketa diskolo na vrw kalous stihous...genika pantos gia mena perisoteri vasi dino stin mousiki ke meta stous stihous.ke afto giati i mousiki ston kathe anthropo dini diaforetika pragmata ke sinesthimata pou tis perisoteres fores se mena toulahiston den sinvadizi me tous stihous.thelo na pw diladi oti oi mousiki ine pio elehteri ke otio kathe antropos akougontas ti perni diaforetika pragmata ke mesa apo afti zi diaforetikes katastasis sto mialo tou.den iparhoun oria eki.eno oi stihoi se kathodigoun kata kapio tropo analoga giati milane se kapia katastasi sigkekrimeni,exoun diladi kapia oria ke den dinoun sto vathmo tis mousikis tin elefteria na taxsidepsi ke na zisi i psihi sou elethera.oi stihoi se kathodigoun na kinithis se ena sigkekrimeno pedio.gia afton ton logo prosopika mou aresi perisotero na akouw mousiki hwris stihous.ohi omos oti den mou aresoun ta tragoudia me stihous.
    Hastaroth
    25.06.2005, 23:07
    Quote:

    Το μέλος Melissanthi στις 25-06-2005 στις 02:55 έγραψε:

    Εγώ σχεδόν πάντα γράφω τους στίχους πρώτα και μετά τη μουσική, για να έχω έναν "μπούσουλα". Το αντίστροφο μου φαίνεται ακοτόρθωτο! Γενικά πιστεύω ότι προηγούνται οι στίχοι της μελωδίας, διότι σε αυτούς στηρίζεται.





    Θά μού επιτρέψης νά διαφωνήσω.Μού έχει τύχει αρκετές φορές νά γράψω στίχο που ταίριαζε σέ μουσική που είχα γράψει αρκετό καιρό πρίν.Επίσης,γιά εξάσκηση,έχω γράψει καί στίχους πάνω σέ μελωδίες γνωστών κομματιών αλλά καί κομματιών που έχουν γράψει φίλοι μου.

    Τέλος,άν έχεις παρατηρήσει,πολλές φορές στίς θεατρικές επιθεωρήσεις χρησιμοποιούνται γνωστές μελωδίες "ντυμένες" μέ άλλο στίχο από αυτόν μέ τον οποίο έχουν κυκλοφορήσει ώς τραγούδια.
    SonarNSonic
    15.09.2005, 03:37
    Το θέμα που ανέβηκε είναι "Μουσική Σύνθεση" και εγώ διαβάζω το πως να φτιάξετε ένα τραγουδάκι. Νομίζω ότι κάποιοι είναι εκτός θέματος. Ας αλλάξει ο τίτλος του θέματος σε "Πως να φτιάξουμε ένα τραγούδι", ή ας μιλήσουμε για σύνθεση μουσικής.
    ¶λλο - Είμαι τραγουδοποιός, και άλλο - Είμαι συνθέτης. Το πρώτο εμπεριέχεται στο δεύτερο ενώ το δεύτερο δεν εμπεριέχεται στο πρώτο.

    Hastaroth
    15.09.2005, 09:17
    Εάν διαβάσης προσεκτικά την ερώτηση τού θεματοθέτη,θά αντιληφθής οτι όλοι εντός θέματος είμαστε.
    SonarNSonic
    15.09.2005, 16:56
    Quote:

    Το μέλος piterpiano στις 02-03-2005 στις 01:36 έγραψε:

    εχω μια απορια.κατα καιρους εχουν πεσει στα χερια μου εχουν πεσει καποιοι στιχοι τους οποιους εχω μελοποιησει(οσο ταπεινοτερα μπορουσα!!)και αλλοτε εχω καποια μουσικη και "κολλαω" στιχους πανω σε αυτη.συνολικα εχω φτιαξει καμια 10αρια τραγουδακι.ποια ειναι η απορια θα μου πειτε:

    τι θεωρειτε πιο ευκολο:

    1)να γραφεις μουσικη πανω σε στιχους?
    2)να γραφεις στιχους πανω σε μουσικη?

    ευχαριστω,και πιειτε και καμια μπυρα γιατι χανομαστε!!!!!!!!!



    @Hastaroth
    Αυτό είναι το ερώτημα το θεματοθέτη, για πες μου που αναφέρει για "Σύνθεση Μουσικής" γιατί εγώ βλέπω να γράφει μόνο για μελοποίηση στίχων με τον ένα ή άλλον τρόπο. Σαφώς και είστε εντός θέματος εφ΄ όσον το θέμα που συζητάτε είναι "Μελοποίηση τραγουδιών" και όχι ¨Σύνθεση Μουσικής" όπως γράφει η επικεφαλίδα του θέματος. Όταν έλεγα ότι είστε εκτός θέματος εννοούσα από τον τίτλο του θέματος και όχι από αυτό που συζητάτε.

    antonLOrd
    15.09.2005, 21:14
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 02-03-2005 στις 23:18 έγραψε:

    Δεν υπάρχει κανόνας.
    Τα έχω κάνει και τα δύο.

    Συνήθως όμως, γράφω στίχους έχοντας μία μελωδία στο μυαλό μου.
    Αυτή τη μελωδία που μου έρχεται στο μυαλό.
    Αυτή τη μελωδία που την οδηγεί ο στίχος που γράφω.

    Δεν ξέρω αν έγινα ...κατανοητός.







    Θα συμφωνήσω...
    inthewoods
    28.02.2006, 21:53
    βασικα ποτε δν εχω γραψει μουσικη πανω σε στιχους....αυτο ειναι πιο ευκολο σε κομματια που ακολουθουν κανονικη δομη πιστευω....συνηθως εγω βαζω μια εικονα μπροστα μ η στο μυαλο μ και προσπαθω να την "ζησω" μεσω της μουσικης....η εχω στο νου μ καποια λογια που με επηρεασαν......συνηθως δν βγαινει κατι καλο αλλα οταν βγει πραγματικα αξιζει τον κοπο
    benetos13
    28.05.2006, 00:54
    εκει που καταλαβαινεις οτι εισαι πιο δυνατος εκει να δωσεις βαση για να εχεις και θεμητο αποτελεσμα.