ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.814 μέλη

    ερωτημα μουσικης συνθεσης.

    jess_mx
    05.06.2006, 11:12
    KATA TI GNWMI MOU EINAI PIO EUKOLO PANW SE STIXOUS...GIATI KSEREIS PERIPOU TI STYLE MOUSIKIS PREPEI NA DWSEIS...PX PIO POP,MPALANTA...TI?
    KI EGW ETSI KANW...EINAI PIO EUKOLO...GIATI PRWTA SOU RXONTAI TA LOGIA KAI TRAGOUDWNTAS TOUS STIXOUS,KANONTAS DOKIMES FTIAXNEIS TA TRAGOUDIA....
    ETSI PISTEUW EGW!
    Jimy
    05.06.2006, 16:15
    Είναι δύσκολο μια μουσική να σου μαρτυρήσει στίχους απ'την άλλη νιώθω οτι ένας στίχος απο μόνος του έχει μια και μόνη μουσική που του ταιριάζει περισσότερο απο όλες τις άλλες πιθανές μουσικές,απο αυτό το στάδιο και μετά είναι και στην ιδιοσυγκρασία του συνθέτη και για τον λόγο που γράφει που πηγαίνει αυτό που θέλει να εκφράσει





    επισυναπτόμενα: sunset_6.jpg 
    atrixospi8ikos
    05.06.2006, 19:10
    kai ta 2 tin idia diskolia exoune...

    Ο χαμένος τα παίρνει ΟΛΑ


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : atrixospi8ikos στις 05-06-2006 19:11 ]
    alagi_katestimenou
    20.06.2006, 19:46
    πολύ σωστή ερώτηση.
    τα έχω κάνει και τα δύο.
    σε αυτό το θέμα η άποψη μου είναι με μία λέξη(στιγμές)
    ποτέ δέν μπορείς να καθορίσεις τι απο τα δύο θέλεις να κάνεις,όλα έρχονται απο μόνα τους.
    εν αρχήν ο λόγος άλλα και σωστή σύνθεση.
    υπάρχουν πολλά κομμάτια που πήγαν χαμένα λόγο κακής μεταχήρισης της σύνθεσης αλλά και το αντίθετο..
    Υ.Γ.σε αυτό το θέμα όλες οι απόψεις είναι σωστές.
    whitetiger
    27.06.2006, 23:24
    Γνωρίζει κάποιος τί είναι το πιο συνηθές; Να γράφεις πρώτα μουσική και μετά να βάζεις τους στίχους ή το αντίθετο?
    piterpiano
    28.06.2006, 01:21
    whitetiger στατιστικα και μονο βλεπω οτι υπαρχει σχετικη ισοπαλια.

    τωρα αν ρωτας για τους Μεγαλους δεν ξερω αλλα πιστευω οτι κατι παρομοιο ισχυει.

    οσο για τον φοιβο,αναλογα τι θα του στειλουν πρωτα...(οχι τον δεληβορια)
    tzouv
    28.06.2006, 14:26
    Το μέλος Orfeus στις 02-03-2005 στις 23:18 έγραψε...
    Παράθεση:

    Δεν υπάρχει κανόνας.
    Τα έχω κάνει και τα δύο.

    Συνήθως όμως, γράφω στίχους έχοντας μία μελωδία στο μυαλό μου.
    Αυτή τη μελωδία που μου έρχεται στο μυαλό.
    Αυτή τη μελωδία που την οδηγεί ο στίχος που γράφω.

    Δεν ξέρω αν έγινα ...κατανοητός.






    Θα συμφωνησω με τον Ορφεα.Εγω συνηθως για να γραψω στιχους εχω μια μελωδια στο μυαλο μου ταυτοχρονα ετσι μου βγαινουν κ οι στιχοι και αναπτυσω την μουσικη γυρω απο αυτους προσαρμοζωντας την οπως ειναι καλυτερα και οπως ταιριαζει με τους στιχους μου.Και αυτο γινετε σχεδον παντα παραλληλα....

    alagi_katestimenou
    09.07.2006, 04:40
    Το μέλος whitetiger στις 27-06-2006 στις 23:24 έγραψε...
    Παράθεση:

    Γνωρίζει κάποιος τί είναι το πιο συνηθές; Να γράφεις πρώτα μουσική και μετά να βάζεις τους στίχους ή το αντίθετο?



    το ποιό συνηθισμένο έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα είναι να έχουν έτοιμη μουσική η κλεμένη απο άλες χώρες(ξέρετε πόσα κομμάτια δικά μας μοιάζουν παρα πολύ με τούρκικα και με άλλα?)δηλαδή ο εύκολος δρόμος της μουσικής,ή φτιαγμένες μουσικές μέσα απο υπολογιστές και μόνο!!οπότε πέρνουν κάτι στίχους που θα τους έρθουν εκείνη τη στιγμή(μαλ.....ες στην ουσία)και προσπαθούν να τα ταιριάξουν!!!

    το θλιβερό σε όλη την ιστορία είναι οτι αυτοί οι ανθρώποι δεν αισθάνονται,δεν νιώθουν κάτι,απλά όλα για τα λεφτά(ΑΥΤΟ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ)

    Τώρα αν πάμε στην αντίπερα όχθη το θέμα είναι αντικιμενικό όπως ορθώς αναφέρθήκαμε πολλοί.
    ο καθένας έχει τον τρόπο του....τι να πώ....οπως είπα και πρίν.στιγμές!!!!
    vinias
    16.07.2006, 10:52
    σιγουρα ο καθενας γραφει οπως αυτος μπορει.εγω γραφω παραλληλα.δηλαδη παιρνω την κιθαριτσα την γρατζουναω κ μου ερχεται μια μελωδικη γραμμη.πανω σε αυτη γραφω κ στιχους...
    IceBabe
    05.08.2006, 13:31
    Για μένα εξαρτάται από την έμπνευση. Συνήθως στίχοι και μουσική είναι αλληλένδετα και αναπόσπαστα, τα έχω, μου έρχονται στο κεφάλι μαζί, σαν μία έμπνευση. Το δύσκολο και χρονοβόρο, ξεκινά από κει και μετά, να υλοποιηθούν αυτά, να πάρουν "σάρκα και οστά", δηλ. επιλογή ήχων, οργάνων, εφέ, να τραγουδηθούν/ηχογραφηθούν, να μιξαριστούν...
    SkylasExtreme
    21.08.2006, 19:25
    Γεια σας παιδιά είμαι ένα σχετικά πρόσφατο μέλος της παρέας σας και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:Όταν έχω δημιουργήσει ένα δικό μου τραγούδι με ποιούς τρόπυς θα μπορούσα να το κατοχυρώσω επίσημα ώς δικό μου τραγούδι με όλα τα πνευματικά δικαιώματα στο όνομα μου,σε περίπτωση που θέλω να μπλεχτώ με δισκογραφικές εταιρίες ωστε να μήν έχω το νου μου για πιθανόν απάτες...
    jorge
    21.08.2006, 19:42
    Είσαι εκτός θέματος SkylasExtreme. Ψάξε στο Forum μέσω της Αναζήτησης και θα βρεις απαντήσεις στο ερώτημά σου.
    Red-Rose
    07.11.2006, 17:51
    η γνώμη μου δε μετράει γιατί δεν το ασκώ το άθλημα... έτυχε κάποιοι στίχοι που έγραψα να μου αρέσουν και αποφάσισα να γράψω και μουσικούλα με το λίγο πιάνο που παίζω... σε 10' ήταν έτοιμο. [άρα και τελείως πρόχειρο] δεν έχω ιδέα πώς γράφουν μουσική. έτσι αποφάσισα έχοντας μπροστά μου τους στίχους να ξεχωρίσω τη συναισθήματα μου δημιουργεί ο στίχος και σύμφωνα με αυτά να γράψω τη μουσική. δηλαδή προσπάθησα η μουσική να συμπληρώνει το στίχο προκαλώντας -σε μένα τουλάχιστον - τα ίδια συναισθήματα. αυτός είναι και ο λόγος που δε θα μπορούσα να γράψω μουσική με τίποτα χωρίς να έχω μπροστά μου το στίχο. γιατί δε μπορώ να καταλήξω κάπου.. ούτε ρυθμικά, ούτε μελωδικά, ούτε συναισθηματικά... βέβαια με λίγη εξάσκηση και λίγη καλή θέληση όλα γίνονται


    rigas
    07.11.2006, 20:23
    Για μένα είναι ακριβώς το ίδιο.
    Με την ίδια ευκολία ή δυσκολία που συνθέτω (πολύ απλά) πάνω σ' ένα στίχο, περνώ κι ένα στίχο πάνω σε μια μελωδία.
    Η ιδιαιτερότητά μου (αν υπάρχει), είναι πως είτε οι στίχοι, είτε η μελωδία είναι σχεδόν πάντα δικά μου.