ελληνική μουσική
    468 online   ·  210.841 μέλη

    Αγορά ηλεκτρικού πιάνο

    edward
    11.03.2011, 16:23

    Γεια σε όλους! :)

    Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις καθώς ψάχνω για ηλεκτρικό πιάνο τον τελευταίο καιρό και χρειάζομαι λίγη βοήθεια.... Μόλις σήμερα πήγα σε έναν μουσικό οίκο και μου έδειξαν ηλεκτρικά πιάνο μάρκας "Laite". Την έχει κανείς ακουστά? Αυτό που είδα προσωπικά ήταν πολύ καλό, απλά επειδή τα φαινόμενα απατούν ζητάω τη συμβουλή σας..:)

     

    Το πιάνο που είδα ήταν το εξής

     

    http://www.whlaite.com/ENGLISH/laite/productstDU300.htm

     

    Πώς το βρίσκετε? Έχει κανείς κάτι καλό να μου προτείνει...? Ευχαριστω!:)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-04-2011 12:19 ]


    o-Zone
    12.03.2011, 18:27

    Χμμμ, καθαρόαιμο Κινέζικο...

    Και πόσο κοστίζει το συγκεκριμένο κομμάτι?

     


    edward
    16.03.2011, 12:08

    Η ετικέτα που είχε πάνω του έγραφε 1475 ευρώ. Μου είπε "αυτό θα το πάρεις 1000, αν το θέλεις".................................. τώρα τους λόγους του δεν τους ξέρω..... πάντως εκεί κλίνω, γιατί βλέπω το arius 141 της yamaha και το πλαστικό που έχει είναι τόσο αποκρουστικό............

     

    γενικά είμαι ανάμεσα στα εξής:

     

    1) το laite που προανέφερα

    2) το YDP arius 141 της yamaha

    3) το korg sp 250

     

     

     

    χμμμ....................


    o-Zone
    17.03.2011, 13:32

    Στη τιμή αυτή και για άγνωστο-μη επώνυμο όργανο, σίγουρα δε πρόκειται για "κελεπούρι"...Μη βιαστείς να κάνεις την αγορά. Θα βρείς πολλά αξιόλογα όργανα γύρω στο χιλιάρικο.

    Δοκίμασε και τα KURZWEIL ή τα ROLAND (μοντέλα δε θυμάμαι). Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια...


    dimarasjim
    03.04.2011, 11:11
    Καλησπέρα, και εγώ ψαχνω για ηλεκτρικό πιάνο. Να σου πω οτι συμφωνώ για τα roland. ¨Έπαιξα σε ένα που στοίχιζε 1500 ευρώ και ήταν πολύ καλό. Δεν ξέρω όμως τίποτα για τα yamaha. Αυτό που προαναφέρεις, πως σου φάνηκε? Δεν με ενδιαφέρει η εξωτερικά εμφάνιση αλλά κυρίως το κλαβιέ.
    edward
    03.04.2011, 15:52

    γεια σου dimarasjim, μάλλον λες για το yamaha YDP-141, δεν ήταν άσχημο, αλλά δεν μου έκανε και την καλύτερη εντύπωση. Ίσως να έφταιξε το ότι ακριβώς από δίπλα είχαν τα ακριβά μοντέλα clavinova και η διαφορα μπορώ να πω φαινόταν και με το μάτι. To CLP-340 που είχε για παράδειγμα ήταν το κάτι άλλο. Για να επανέλθω σ'αυτό π[ου με ρώτησες όμως, δεν ήταν κακό αλλα δεν ήταν και κάτι το φοβερό. ελπίζω να σε κάλυψα.... εγώ μάλλον θα παραγγείλω αυτή τη βδομάδα το Korg που προανέφερα..


    dimarasjim
    04.04.2011, 16:58
    Γεια και πάλι, μόλις έψαξα για το korg. Τι ακριβώς σου άρεσε? Ούτε τα πεντάλ δεν έχει! Αν και δεν το έχω δοκιμάσει μου φάνηκε λίγο ψεύτικο. Πιστεύω οτι το yamaha είναι καλύτερο γιατί η εταιρία υπόσχεται οτι το πληκτρόλογιο είναι σαν κλασσικό. Περιμένω τη γνώμη σου!
    edward
    04.04.2011, 18:10
    Έλα, λοιπόν σήμερα ξαναέπαιξα στο korg μετά από καιρό. Το θυμόμουν πολύ καλύτερο, έχεις ένα δίκιο... πωπω, βρίσκομαι πάλι στο στάδιο που τα ζυγίζω και τα ξαναζυγίζω και άκρη δεν βγάζω.... Αν και στην άκρη του τούνελ βλέπω πια τη yamaha, κι εγω. Θα πάω αύριο στο νάκα να ξαναδω το ydp-141 και θα τον ρωτησω αν υπάρχει και το ydp-161. απ'ότι καταλαβαίνω η διαφορά των δύο είναι στην πολυφωνία. (64 και 128 αντίστοιχα) για να δούμε.......
    dimarasjim
    04.04.2011, 21:15
    Έχω την εντύπωση οτί αυτή είναι η καλύτερη λύση ( σ' αυτή την τιμή). Αν το πάρεις, στείλε κανένα βίντεο να δούμε τι κάνει!
    edward
    04.04.2011, 23:40
    φυσικά! την τετάρτη που θα ξεμπερδέψω με την πρόοδο στη σχολή μου θα πάρω την απόφασή μου, και θα σου πω τη γνώμη μου γι'αυτή, όποια κι αν είναι :Ρ
    giotapiano
    31.05.2011, 14:29

    εγω πριν 1 μηνα πηρα το Roland Rp 201 μονο για 1.100 ευρω. απο τα καλυτερα μοντελα της αγορας.


    doresolmi
    25.07.2011, 15:29

    Γεια σας και από μένα! Θέλω να πάρω κι εγώ πιάνο και οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι μπερδεμένη...Αλλά πρώτα να σας παρουσιάσω πώς έχει η κατάσταση...

    Λοιπόν, στις σπουδές πιάνου είμαι στην ανωτέρα-είχα μπει στη δεύτερη ανωτέρα αλλά φέτος ήμουν Γ' λυκείου και δεν μελετούσα, έπαιζα μόνο για εκτόνωση-οπότε έχω μείνει λίγο πίσω... Θα ήθελα όμως να συνεχίσω  για πτυχίο (ή δίπλωμα, αν και δεν νομίζω ότι έχω το απαραίτητο ταλέντο..). Στο σπίτι μου στο χωριό έχω κλασικό πιάνο εδώ και 8 χρόνια. Το θέμα είναι ότι τώρα πέρασα στη Θεσσαλονίκη και θα μένω στο διαμέρισμά μας, το οποίο είναι και μικρό, άρα δεν μπορώ να μεταφέρω το κλασικό μου πιάνο. Επίσης, το πρόγραμμα της σχολής θα είναι δύσκολο-ειδικά τα επόμενα χρόνια-οπότε δεν θα μπορώ να μελετάω σε φυσιολογικές ώρες. Αλλά οι υπόλοιποι  ένοικοι της πολυκατοικίας και οι γείτονες δεν μου φταίνε σε τίποτα! Για τους λόγους αυτούς, επομένως, τώρα προσανατολίζομαι σε ηλεκτρικό πιάνο…
    Πιστεύετε ότι δεν θα μπορώ να μελετάω κομμάτια ανωτέρας σε ηλεκτρικό;  Ξέρω ότι με τίποτα δεν θα είναι σαν το κλασικό, αλλά φαίνεται πρακτικό…
    Δεν έχω κάνει ακόμα έρευνα αγοράς για τα ηλεκτρικά. Δεν θα ήθελα κάτι πανάκριβο με φοβερές δυνατότητες, αλλά κάτι που να πλησιάζει όσο το δυνατόν περισσότερο στο κλασικό…

    Θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη σας…Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!Smile


    angelosdoukas
    30.08.2011, 23:36
    yamaha clp 330 η το νεο ανανεωμενο CLP-430R ειναι το καλυτερο οργανο για τα λεφτα του. εφοδιασμενο με gh3. μπες στο website της yamaha και δες χαρακτηριστικα. οτιδηποτε αλλο διπλα του ειναι λιγο σε αυτη την κατηγορια.