ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.846 μέλη

    2o Live των Μελών του MusicHeaven

    Giorgos
    02.03.2005, 17:42
    Ladies & gentlemen, may I have your attention, please...

    Τα κουτσομπολιά μπορούν να σταματήσουν. Οι φήμες ας σωπάσουν. Η Τατιάνα θα αντλεί πλέον τα νέα της με το σταγονόμετρο. Η ανακοίνωση που όλοι περιμένατε είναι εδώ.

    Το παρόν topic θα περιέχει στο εξής κάθε επίσημη ανακοίνωση, πληροφορία, λεπτομέρεια, απορία σχετικά με το επερχόμενο live. Τα υπόλοιπα, στην Λαμπίρη.

    - Στις 27 Μαρτίου, ημέρα Κυριακή, το MusicHeaven οργανώνει το 2ο Live του στο Μεθυσμενάκι (Καλογήρου Σαμουήλ 2 & Διπύλου, Πλατεία Κουμουνδούρου). Η ώρα έναρξης θα ανακοινωθεί μόλις έχουμε μια ολοκληρωμένη λίστα με τους συμμετέχοντες στο πρόγραμμα. Αναλυτική παρουσίαση και λεπτομέρειες για το μαγαζί και την πρόσβαση σε αυτό μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω link.

    - Η είσοδος θα είναι 6 ευρώ με ποτό.

    - Το Live έχει μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα. Και τα 6 ευρώ πηγαίνουν στο μαγαζί, το Μ/Η δε θα πάρει ούτε 1% ποσοστό από τον τζίρο. Κανείς από τους μουσικούς που θα παίξουν στο Live δε θα πληρωθεί, όπως ακριβώς και στο Πατατράκ.

    - Υπεύθυνοι για την οργάνωση του live είναι ο Jorge και ο γράφων. Οποιαδήποτε απορία έχετε για το live, μπορείτε να απευθύνεστε και στους δυο μας, θα σας απαντήσουμε με χαρά. Αν έχετε κάποια απορία ή θέλετε να ζητήσετε κάποια πληροφορία που να αφορά στο ίδιο το μαγαζί, καλό είναι να απευθύνεστε κατευθείαν σε μένα, δεν υπάρχει λόγος να επιβαρύνεται παραπάνω ο Jorge. Προηγουμένως, αφιερώστε λίγο χρόνο να διαβάσετε το παρόν topic και την παρουσίαση του μαγαζιού, πιθανόν να καλύπτουν τις απορίες που τυχόν έχετε.

    - Στο Live θα παίξουν αποκλειστικά και μόνο μέλη του Μ/Η.

    - Τα μέλη που θα παίξουν/τραγουδήσουν έχουν -φυσικά- δωρεάν είσοδο και ποτό.

    - Το Live γίνεται από τα μέλη του Μ/Η για τα μέλη του Μ/Η αλλά και την παρέα τους. Επομένως, είστε όλοι ευπρόσδεκτοι να φέρετε για παρέα όσους επιθυμείτε, δεν έχει καμία σημασία αν οι φίλοι σας είναι μέλη στο site ή όχι. Θα είναι χαρά μας να τους γνωρίσουμε.

    - Το Live θα είναι ακουστικό. Αυτό με απλά λόγια σημαίνει ότι drums, κρουστά, ηλεκτρική κιθάρα και ηλεκτρικό μπάσο είναι όργανα που δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Ο λόγος είναι ότι αφενός το ύφος του μαγαζιού δεν συνάδει με τη φύση των παραπάνω οργάνων (το Μεθυσμενάκι δεν είναι ροκάδικο όπως το Πατατράκ) και αφετέρου η πέτρα που περιβάλλει τον χώρο προκαλεί πολύ μεγάλη ηχώ και παραμόρφωση στα παραπάνω όργανα.

    - Το είδος της μουσικής που θα παιχτεί στο Live θα είναι κατά βάση έντεχνο ελληνικό, χωρίς όμως να αποκλείονται και άλλα είδη. Οι λόγοι που γίνεται κάτι τέτοιο είναι επειδή το έντεχνο ελληνικό τραγούδι ταιριάζει γάντι με τον χώρο, επειδή το live θα είναι ακουστικό κι επειδή η πλειονότητα των μελών του Μ/Η δείχνει σαφή προτίμηση σε αυτό το είδος. Ωστόσο, τονίζω και πάλι, δεν αποκλείονται άλλα είδη, απλά ο πυρήνας θα είναι το έντεχνο ελληνικό. Να είστε σίγουροι ότι θα ακουστούν κι άλλα είδη μουσικής (το λέω αυτό επειδή γνωρίζω συγκεκριμένα).

    - Σχετικά με τα μέλη που θέλουν να παίξουν ή/και να τραγουδήσουν στο Live: Η συμμετοχή στο Live είναι ανοιχτή. Όσα από τα μέλη του Μ/Η συμμετείχαν στο προηγούμενο live στο Πατατράκ και θέλουν να ξανασυμμετέχουν, παρακαλώ να το δηλώσουν σε αυτό το topic, διευκρινίζοντας τον ρόλο τους (αν θα τραγουδήσουν, αν θα παίξουν κάποιο όργανο και ποιο όργανο είναι αυτό, ή και τα 2 μαζί). Όσα μέλη δεν είχαν συμμετάσχει τότε και θέλουν τώρα να συμμετέχουν, θα παρακαλέσω να στείλουν ένα απλό demo τους είτε σε μένα είτε στον Jorge. Ο λόγος που γίνεται κάτι τέτοιο είναι για να έχουμε μια άποψη για τον καθένα που θα συμμετέχει, προκειμένου να εξασφαλίσουμε ότι το τελικό μουσικό αποτέλεσμα θα είναι αυτό που περιμένουμε κι ότι το κοινό θα μείνει ευχαριστημένο από αυτά που θα ακούσει. Όσοι τελικά θα συμμετέχουν στο Live ως σχήμα (όχι εκείνοι που θα παίξουν μόνοι τους δηλαδή) και μένουν Αθήνα, θα κανονίσουμε να συναντηθούμε σε κάποιο μέρος που να βολεύει όλους μας (είτε στο μαγαζί είτε σε κάποιο studio), προκειμένου να προβάρουμε τα κομμάτια και να βγει ένα όμορφο αποτέλεσμα. Η διαδικασία είναι ήδη γνωστή σε όσους συμμετείχαν στο προηγούμενο live. Θα παρακαλέσω τα μέλη που θέλουν να συμμετέχουν, να δηλώσουν έγκαιρα τη συμμετοχή τους για να ορίσουμε την ώρα έναρξης, να υπολογίσουμε την ώρα λήξης, να φτιάξουμε τις playlist και να κανονίσουμε τις απαραίτητες πρόβες.

    - Σχετικά με τα μέλη που θέλουν να έρθουν και να ακούσουν το Live (δηλαδή εκείνα που δε θα παίξουν/τραγουδήσουν): Το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να δηλώσετε σε αυτό το topic ότι θα έρθετε. Αν θέλετε να φέρετε μαζί σας και παρέα, είστε κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτοι να το κάνετε. Απλά γράψτε πόσα άτομα υπολογίζετε ότι θα φέρετε μαζί σας, προκειμένου να κάνουμε σωστή διαρρύθμιση του χώρου. Αν δηλώσετε ότι θα έρθετε και τελικά αλλάξετε σχέδια, αν τελικα θα φέρετε λιγότερα ή περισσότερα άτομα μαζί σας από αυτά που αρχικά δηλώσατε, γράψτε εδώ ένα post όπου θα μας το γνωστοποιείτε.

    - Θα δημιουργηθεί η γνωστή λίστα με τα άτομα που θα συμμετέχουν ή θα παρευρεθούν ως κοινό στο live (τα γνωρίζετε από το Πατατράκ). Την ξεκινώ αυτή τη στιγμή και θα ανανεώνεται με κάθε νέα συμμετοχή:

    Λίστα:

    - Jorge (κιθάρα)
    - Giorgos (πιάνο)



    Αυτά για αρχή. Ελπίζω να σας κάλυψα προς το παρόν. Εγώ κι ο Jorge περιμένουμε τις απορίες και τις παρατηρήσεις σας και πάνω από όλα...τη συμμετοχή σας! ¶ντε να βλέπω τη λίστα να μεγαλώνει!

    Thank you all
    gate
    02.03.2005, 18:27
    Μετά την ανακοίνωση του Γιώργου για το live του M/H, σκέφτηκα να προτείνω στον κ. Χρόνη Αηδονίδη, αν ήθελε, να βρεθεί κι εκείνος τη βραδιά αυτή μαζί μας, πιθανόν συντροφεύοντάς με και με κάποιο τραγουδάκι.

    Να πω την αλήθεια, επειδή τον γνωρίζω καλά, δεν ήμουν σίγουρη πως θα δεχόταν... όχι για κανέναν άλλο λόγο, παρά για το ότι αποφεύγει με κάθε τρόπο να τραγουδά σε μαγαζιά. Ελάχιστες παραχωρήσεις έχει κάνει στη ζωή του κι αυτές για χάρη κυρίως του Νίκου Κυπουργού. Η απάντησή του όμως με εξέπληξε. Μεταφέρω τον διάλογό μας ακριβώς, όταν του έκανα την πρόταση:

    "Εσείς εκεί στο site, κάνετε πολύ καλή δουλειά και αγαπάτε τη μουσική. Θα το ήθελα να έρθω. Μήπως όμως πειράξει τα παιδιά που θα πω παραδοσιακά τραγούδια ; Δεν ξέρω να λέω άλλα.

    Αποκλείεται, του λέω εγώ, να τα πειράξει τα παιδιά. Αντίθετα πιστεύω ότι θα τους αρέσει και θα ήθελαν να σας ακούσουν.

    "Ε, τότε να ΄θω. Θέλω να ενισχύσω την προσπάθειά σας και το Γιώργο βέβαια (εννοεί τον Jorge) που μ' έχει βοηθήσει κι εμένα πολύ με το site μου"

    Έτσι...,Θεού θέλοντος, θα βρισκόμαστε κι εμείς εκεί. Ο κ. Χρόνης θα μας τραγουδήσει παραδοσιακά τραγούδια, μαζί του κι εγώ βεβαίως βεβαίως...
    και ο Μπάμπης (Santourman) θα μας συνοδεύσει με το σαντουράκι του, απ' όσο γνωρίζω... (Μπάμπη, επιβεβαίωσέ το εδώ...)
    SteliosG
    02.03.2005, 18:31
    Μέσα και εγώ με άλλο ένα άτομο!
    santourman
    02.03.2005, 19:30
    Quote:

    Έτσι...,Θεού θέλοντος, θα βρισκόμαστε κι εμείς εκεί. Ο κ. Χρόνης θα μας τραγουδήσει παραδοσιακά τραγούδια, μαζί του κι εγώ βεβαίως βεβαίως...
    και ο Μπάμπης (Santourman) θα μας συνοδεύσει με το σαντουράκι του, απ' όσο γνωρίζω... (Μπάμπη, επιβεβαίωσέ το εδώ...)




    Νεκταρία τελικά με έπεισες. Στο λάιβ θα ερχόμουν ούτως ή άλλως, αλλά το ενδεχόμενο να παίξω το έβλεπα χλωμό, διότι θα πρέπει να έρθω στην Αθήνα με το τουτού μου ... πράγμα που το αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι. Η συμμετοχή όμως του Αηδονίδη (έχω παίξει μερικές φορές μαζί του, αλλά δε θα'λεγα όχι για μια ακόμα) καθώς και το ότι το πρόγραμμα θα είναι κυρίως ελληνική μουσική, ήταν τα βασικά μου κίνητρα να πάρω την απόφαση και να παίξω κι εγώ. Οπότε Θεού θέλοντος θα με υποστείτε θέλοντας και μη . Θα έχω και ένα ακόμα φίλο μαζί μου στο μαγαζί.
    Γιώργο (Giorgos) θα σου στείλω πολύ σύντομα ένα ΡΜ με κάποιες λεπτομέρειες.
    jorge
    02.03.2005, 19:33
    Συμμετοχές ως τώρα:

    Μουσικοί:

    - Χρόνης Αηδονίδης (τραγούδι)
    - Gate (τραγούδι)
    - Giorgos (πιάνο)
    - Jorge (κιθάρα)
    - Santοurman (σαντούρι) + 1

    Κοινό:
    - SteliosG (+1)



    Είναι η δίψα που σε κρατάει ζωντανό, είναι η δίψα για καθαρό ουρανό...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 02-03-2005 19:34 ]
    christ25
    02.03.2005, 20:09
    ego 8a sas "sinodeuso" apo ti meria tou koinou.mazi me alla 2 atoma
    Orfeus
    02.03.2005, 20:34
    Φυσικά κι' εγώ ...μέσα!!!!

    Κιθάρα + Φωνή και με ρεπερτόριο .......Ελληνικό παρακαλώ!!!!

    Έτσι για να ...συνάδω!!!!!


    Jasmine
    02.03.2005, 20:41
    Και γω μέσα, βεβαίως, βεβαίως, απ' τη μεριά του κοινού με ίσως άλλο ένα άτομο!! Τονισμένο το ίσως παρακαλώ!!! Χεχε εμ τι? Θα τους κυνηγάω από πίσω??? Αλλιώς μόνη μου, όπως λέει και η Αννούλα η Βίσση!! "Μόνη μου τα βράδια βγαίνω μόνη μου, μόνη μου τα βράδια μόνη κλαίω.... Εγώ για μένα και δε θέλω άλλον κανένα, τη ζωή μου σαν το κέρμα...." Συγκρατήσου Γιασεμή!!
    rapsodos
    02.03.2005, 21:07
    Εγω?
    Ημουν στο Live του Πατατράκ αν και εκτάκτως...
    Αν υπάρχει δικαίωμα συμετοχής ... ξέρετε ... κιθάρα / φωνή ... και πολύ αγάπη για μουσική...

    GL
    02.03.2005, 21:18
    ρε παιδια μπραβο σας για την οργανωση αυτου του live.....ομως εχω στενοχωρηθει πολυ απο την ωρα που εμαθα για το γεγονος αυτο...γιατι δουλευω & τις κυριακες & ετσι δεν θα καταφερω να βρισκομαι εκει....μαλιστα θα ηθελα πολυ να συμμετειχα κιολας.....
    εκτος αν το κρατησετε μεχρι τις 2 οποτε μπορω after να περασω τουλαχιστον να σας γνωρισω & να πιουμε ενα ποτακι....
    ε..τι λετε υπαρχει τετοια περιπτωση?να σας βρω εκει κατα τις 2 και κατι??? -----------------------------------------------------------
    shine on you crazy diamond
    Hastaroth
    02.03.2005, 23:24
    Θά είμαι και εγώ,βεβαίως,βεβαίως..

    Τώρα επειδή από όσα διάβασα το μαγαζί εκεί δέν "σηκώνει" κρουστά,κατά τα φαινόμενα θα είμαι στην πλευρά τού κοινού.Δέν πειράζει όμως,αρκεί που θα είμαστε όλοι μαζί.
    BEATLESKOSTIS
    02.03.2005, 23:50
    ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ Η ΠΡΟΤΑΣH...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΠΩ ΔΥΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΜΟΥ...ΠΧ ΚΑΖΟΥΛΛΗ Η DYLAN
    jorge
    03.03.2005, 00:09
    Quote:

    Το μέλος Giorgos στις 02-03-2005 στις 17:42 έγραψε:
    [I]
    - Σχετικά με τα μέλη που θέλουν να παίξουν ή/και να τραγουδήσουν στο Live: Η συμμετοχή στο Live είναι ανοιχτή. Όσα από τα μέλη του Μ/Η συμμετείχαν στο προηγούμενο live στο Πατατράκ και θέλουν να ξανασυμμετέχουν, παρακαλώ να το δηλώσουν σε αυτό το topic, διευκρινίζοντας τον ρόλο τους (αν θα τραγουδήσουν, αν θα παίξουν κάποιο όργανο και ποιο όργανο είναι αυτό, ή και τα 2 μαζί). Όσα μέλη δεν είχαν συμμετάσχει τότε και θέλουν τώρα να συμμετέχουν, θα παρακαλέσω να στείλουν ένα απλό demo τους είτε σε μένα είτε στον Jorge. Ο λόγος που γίνεται κάτι τέτοιο είναι για να έχουμε μια άποψη για τον καθένα που θα συμμετέχει, προκειμένου να εξασφαλίσουμε ότι το τελικό μουσικό αποτέλεσμα θα είναι αυτό που περιμένουμε κι ότι το κοινό θα μείνει ευχαριστημένο από αυτά που θα ακούσει. Όσοι τελικά θα συμμετέχουν στο Live ως σχήμα (όχι εκείνοι που θα παίξουν μόνοι τους δηλαδή) και μένουν Αθήνα, θα κανονίσουμε να συναντηθούμε σε κάποιο μέρος που να βολεύει όλους μας (είτε στο μαγαζί είτε σε κάποιο studio), προκειμένου να προβάρουμε τα κομμάτια και να βγει ένα όμορφο αποτέλεσμα. Η διαδικασία είναι ήδη γνωστή σε όσους συμμετείχαν στο προηγούμενο live. Θα παρακαλέσω τα μέλη που θέλουν να συμμετέχουν, να δηλώσουν έγκαιρα τη συμμετοχή τους για να ορίσουμε την ώρα έναρξης, να υπολογίσουμε την ώρα λήξης, να φτιάξουμε τις playlist και να κανονίσουμε τις απαραίτητες πρόβες.


    AVATA58
    03.03.2005, 00:19
    Καλοσωρίζω την οργάνωση αυτή στο Μεθυσμενάκι και εύχομαι τα καλύτερα. Επειδή όμως δεν ήμουν πέρυσι, αλλά και η σχετική πληροφορία δεν περιλαμβάνεται για την ώρα κάπου, με πόσα τραγούδια μπορεί να συμμετάσχει max κάποιος. Ασχέτως πάντως αριθμού, σας παρακαλώ να με υπολογίσετε
    με έντεχνο σχήμα 4ων(κοντραμπάσσο, κιθάρα/φυσαρμόνικα, βιολί & cello) εάν είναι εφικτό. Ν'α 'στε καλά και άλλη μια φορά, όλα να ολοκληρωθούν επιτυχημένα.

    falimento
    03.03.2005, 00:22
    Χμμμ.. Θα με αντέξετε για ακόμη μια φορά;

    Κιθάρα-τραγούδι η συμμετοχή μου (έτσι κι αλλιώς έχουμε εξοικειωθεί με τον χώρο στο Μεθυσμενάκι Γιώργο;;; )


    Quote:

    Το μέλος gate στις 02-03-2005 στις 18:27 έγραψε:


    [i]"Εσείς εκεί στο site, κάνετε πολύ καλή δουλειά και αγαπάτε τη μουσική. Θα το ήθελα να έρθω. Μήπως όμως πειράξει τα παιδιά που θα πω παραδοσιακά τραγούδια ; Δεν ξέρω να λέω άλλα.


    Αποκλείεται, του λέω εγώ, να τα πειράξει τα παιδιά. Αντίθετα πιστεύω ότι θα τους αρέσει και θα ήθελαν να σας ακούσουν.

    "Ε, τότε να ΄θω. Θέλω να ενισχύσω την προσπάθειά σας και το Γιώργο βέβαια (εννοεί τον Jorge) που μ' έχει βοηθήσει κι εμένα πολύ με το site μου"


    [/I]




    Είναι μεγάλη μας τιμή και το λέω από την καρδιά μου, να έχουμε τον Χρόνη Αηδονίδη δίπλα μας. Είμαι συγκινημένος μόνο και μόνο που θα τον αντικρύσω από κοντά...


    jorge
    03.03.2005, 00:29
    Quote:

    Το μέλος AVATA58 στις 03-03-2005 στις 00:19 έγραψε:

    Ασχέτως πάντως αριθμού, σας παρακαλώ να με υπολογίσετε
    με έντεχνο σχήμα 4ων(κοντραμπάσσο, κιθάρα/φυσαρμόνικα, βιολί & cello) εάν είναι εφικτό.




    Ευχαρίστως να σας ακούσουμε Avata58. Όμως θα πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία που αναφέρει ο Giorgos στο αρχικό μήνυμα του topic.
    vouliakis
    03.03.2005, 00:35
    Μπράβο παιδιά... Από όσα διαβάζω, αυτό το live θα είναι σίγουρα διαφορετικό.
    Χρόνης Αηδονίδης, unplugged μουσική ...

    Κρίμα που δεν θα είμαι εκεί...
    jorge
    03.03.2005, 00:47
    2 μέρες αναρρωτικής είναι Παναγιώτη
    Προσπάθησε να έρθεις, θα το μετανιώσεις
    vouliakis
    03.03.2005, 01:12
    Δυστυχώς, δεν είναι τόσο απλό Γιώργο. Να περάσετε καλά.
    nikos_music
    03.03.2005, 01:55
    Tha proteinw stous GRAVITON na erthoume kai na paiksoume sto live sas. Einai efkairia na gnwristoume kai na sas efxaristisoume mousika pou mas filoksenisate stin selida sas ws cd tou mhna.
    Tha ithela na kserw an einai efikto etsi wste na ginei swsth proetoimasia kai sinergasia.