ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη

    2o Live των Μελών του MusicHeaven

    gate
    30.03.2005, 01:04
    Quote:

    Το μέλος ALKYONIDA στις 30-03-2005 στις 00:24 έγραψε:

    Νεκταρια σε ευχαριστω για τα καλα σου λόγια και ευχομαι σε καποια παρασταση μας όχι απλα να παραβρεθεις σα θεατης αλλά να
    είσαι συνεργάτης.





    Μεγάλη μου χαρά και μεγάλη μου τιμή, ειλικρινά
    Θα το ήθελα πολύ
    gate
    30.03.2005, 01:06
    Quote:

    Το μέλος kifa στις 30-03-2005 στις 00:59 έγραψε:

    Ξεκινήσαμε το "άσπρο περιστέρι" του Μ. Χατζηδάκι και το ταξίδι άρχιζε...

    Λίγο μετά στο "ποτέ" του Μ. Μητσιά κάποιοι χειροκρότησαν...πριν ακόμα αρχίσω...Κοίταξα το Jorqe που καθόταν στη Μικροφωνική, χαμογέλασε...

    Τα προσωπά μας...Θάλασσα, χωρίς ούτε ένα κύμα....!!!!

    [/I]




    Giorgos
    30.03.2005, 02:32
    Καλησπέρα σας κι από μένα...Μετά από 24 ώρες ύπνου και 3 ανεπιτυχείς -λόγω εξάντλησης- προσπάθειες να γράψω κάτι, να 'μαι κι εγώ. Ζητώ συγγνώμη για το τεράστιο post που ακολουθεί, αλλά έχω πολλά να πω κι ας μου επιτραπεί.

    Η Ήρα είχε δίκιο –φυσικά. Ο «πιανίστας» είχε πάρα πολλά να γράψει τελικά. Κι όσον αφορά στην πρώτη μέρα μετά το live, μην τον υπολογίζετε. Βλέπετε, έκανε κάτι που έχει να κάνει από το Δημοτικό:…κοιμόταν συνεχόμενα! Όσον αφορά στη 2η…απλά περίμενε. Περίμενε καρτερικά να επιστρέψει η συζήτηση σε ένα δρόμο: εκείνον της μουσικής ΠΑΡΕΑΣ κι όχι εκείνον των στυγνών επαγγελματιών. Τώρα, ο «πιανίστας» μπορεί με χαρά να μιλήσει και να πει τα πάντα.

    Δεν έχω λόγια να εκφραστώ για ό,τι διαδραματίστηκε το βράδυ της Κυριακής. Ήταν μια μαγική συναυλία...Νιώθω τόσο γεμάτος αυτήν τη στιγμή, που, πιστέψτε με, χαλάλι όλη η κούραση και οι θυσίες.

    Έζησα τη συναυλία από τα γεννοφάσκια της, από τότε που ήταν μια ιδέα. Την ακολούθησα στιγμή προς στιγμή σε ολόκληρη την πορεία της. Σε όλες τις φάσεις, με όλα τα διαφορετικά άτομα και σε όλους τους τομείς της. Την έζησα μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτό της και συνεχίζω να την ζω μέχρι και αυτή τη στιγμή που γράφω.

    Ήταν κάτι που προσφέρθηκα να αναλάβω, γιατί το ήθελα με όλη μου την καρδιά. Ανέλαβα αυτόν το βαρύ ρόλο έχοντας πλήρη επίγνωση των υποχρεώσεών μου. Και από τη στιγμή που το ανέλαβα, ΗΞΕΡΑ ότι θα πάει καλά. Σ' αυτές τις 3 βδομάδες, ξυπνούσα και κοιμόμουν έχοντας μόνο ένα πράγμα στο μυαλό μου: να οργανωθεί μια φανταστική συναυλία από μια μεγάλη μουσική ΠΑΡΕΑ -να το ξαναπώ;;; ΠΑΡΕΑ!- και ΟΛΟΙ να μείνουν υπερ-ευχαριστημένοι.

    ...και τα καταφέραμε!!! Σας ευχαριστώ όλους σας μέσα από την καρδιά μου για τις αξέχαστες στιγμές που μου χαρίσατε, αυτή η συναυλία θα μείνει για πάντα χαραγμένη στη μνήμη μου! Τίποτε απολύτως δε θα είχε συμβεί, αν δεν ήσασταν εσείς κι αν δεν είχε γίνει συλλογική δουλειά από όλους. Αισθάνομαι μέσα από την ψυχή μου την ανθρώπινη υποχρέωση να ευχαριστήσω τα άτομα με τα οποία συνεργάστηκα αλλά και εκείνα με τα οποία βοήθησαν με οποιονδήποτε τρόπο στο να ζήσουμε όλοι μας αυτήν την όμορφη βραδιά. Και αυτοί είναι οι (με αλφαβητική σειρά):

    - Ο Χρόνης Αηδονίδης. Για τη φωνή του (χωρίς σχόλια...). Για το ότι είναι τόσο απλός και ταπεινός, και γι' αυτό τόσο ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ. Για το ότι μου ζήτησε να τον συνοδεύσω και μου έκανε αυτήν την τιμή. Για το ότι θα έχω να λέω κάποτε στα παιδιά μου (αν ποτέ κάνω) ότι "Έχω παίξει με τον Αηδονίδη" και θα είμαι περήφανος. Για το ότι ήταν ο πιο νέος άνθρωπος εκεί μέσα. Για το ότι μισό αιώνα τώρα κρατά την παράδοση αυτής της χώρας. Για το ότι είναι υπόδειγμα για όλους τους νέους και αυτό φαίνεται από την αγάπη που εισπράττει. Για το "Βλέφαρο" (έκλαψα μέσα μου...).

    - O Falimento. Για το ότι είναι από τους πιο πρόθυμους ανθρώπους που έχω γνωρίσει. Για το ότι έχει χρυσή καρδιά. Για το ότι είναι το άτομο που, όσο χάλια και να είμαι, θα μου φτιάξει τη διάθεση. Για το ότι είναι γαμώ τα παιδιά (έτσι ακριβώς όπως το γράφω!!!). Για τον "Βυθό" και την "Σιωπή" που με έκαναν να ανατριχιάσω. Για την άψογη συνεργασία που είχαμε στις πρόβες. Για την φιλία του που με τιμά και τη βοήθεια που -εν αγνοία του- μου έχει προσφέρει. Για το ότι είναι αυτός που είναι.

    - Η Gate. Για τη μαγευτική της φωνή που σε καθηλώνει και νομίζεις ότι είσαι κάπου στον Παράδεισο. Για το ότι μπορεί να κάνει τα πάντα με αυτό το όργανο. Για την άψογη συνεργασία που είχαμε. Για τη σοβαρότητά της. Για το "Παράπονο" (η Αρβανιτάκη θα έμενε κάγκελο άμα σε άκουγε). Για το ότι επιτέλους παίξαμε μαζί. Για το ότι κάνει αυτό που αγαπά στη ζωή της.

    - Ο Jorge. Για το ότι είναι υπεύθυνος για αυτόν τον μουσικό παράδεισο, χωρίς τον οποίο τίποτε από όλα αυτά δε θα είχε συμβεί. Για την άψογη συνεργασία που είχαμε 3 βδομάδες τώρα. Για την εμπιστοσύνη που έδειξε στο πρόσωπό μου (ελπίζω να σε έβγαλα ασπροπρόσωπο). Για το μισό club sandwitch (δεν έχεις ιδέα πόσο με κράτησε στα πόδια μου!!!). Για το ότι έχει κάνει φοβερή δουλειά πέρα από και την πιο αισιόδοξη πρόβλεψη και που έχει καταφέρει σε 2 χρόνια μονάχα να αναδείξει το Μ/Η σε αυτό το διαμάντι που είναι τώρα.

    - Ο Kifa, για το ότι παραχώρησε 3 monitors, 1 ηλεκτρικό πιάνο και μια ολοκαίνουργια 24κάναλη κονσόλα. Δηλαδή το άτομο χάρη στο οποίο είχαμε ήχο όλοι εμείς οι μουσικοί και μπορέσαμε να κάνουμε τη δουλειά μας άνετα και να το ευχαριστηθούμε. Για το ότι ανέλαβε το διττό ρόλο του ηχολήπτη-τραγουδιστή και για ότι τα κατάφερε και στα δύο, έχοντας να συντονίσει 12 σχήματα (και αυτό δεν το λέω μόνο εγώ). Για το ότι έκανε τον κόσμο να τραγουδήσει. Για το “Ποτέ”, τους "Χαιρετισμούς", για το "Γράμμα στον κο Νίκο Γκάτσο", για τον "Κεμάλ".

    - Η Linda7. Για το ότι με έκανε να νιώσω για μια ακόμα φορά όμορφα παίζοντας μαζί της. Για το ότι μου πήρε το άγχος πριν το soundcheck και μπόρεσα να τα βγάλω πέρα. Για το μελισσόχορτο. Για τις "Χίλιες Σιωπές" (αυτό το τραγούδι σημαίνει τόσα πολλά για μένα...). Για την άψογη συνεργασία μας στο στούντιο. Για τα λόγια της. Για το ότι είναι η Λίντα.

    - Ο Δαυίδ Ναχμίας. Για το φανταστικό πιάνο του και την τεχνική που διαθέτει. Για το ότι είναι συμπαθέστατος άνθρωπος εκτός από πετυχημένος δημοσιογράφος και άνθρωπος του πνεύματος.

    - Ο Orfeus. Γιατί όταν άκουσα τον "¶μλετ της Σελήνης", μαγεύτηκα (ΛΕΓΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ, ΣΟΥ ΠΑΝΕ!!!). Για το ότι είναι από τους πιο απλούς ανθρώπους που ξέρω. Για το "Ηotel California" και το "Knockin' on MusicHeaven's Door"! Για το ότι είναι original κι όχι δήθεν.

    - Ο Orpheus. Για το ότι ένιωσα τόσο όμορφα παίζοντας μαζί του μετά από τόσον καιρό. Για τα κομμάτια που παίξαμε, τα οποία ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα και αυτό για έναν μουσικό είναι λόγος ανανέωσης. Για την πρόσκλησή του που εύχομαι με όλη μου την καρδιά να μπορέσω να την αποδεχθώ. Γιατί του αρέσει ο Θηβαίος και ο Δεληβοριάς. Για το club sandwitch που αγόρασε μαζί με την Πέννυ. Για το ότι επιμένει να κάνει αυτό που αγαπά, χωρίς σκοπιμότητες.

    - Ο Σάκης Παπαδημητρίου. Για το ότι είναι σπουδαίος μουσικός. Για το ότι παίξαμε τόσο καλά αν και απροβάριστοι λες και δουλεύαμε μαζί καιρό. Για τη μουσική επικοινωνία που ένιωσα. Για το σόλο του στο "Βλέφαρο" (ένιωσα μέσα μου κάτι να σπάει...).

    - Ο Pianopassion. Για το ότι με/μας έσωσε προσφέροντας το πιάνο του. Γιατί χωρίς αυτόν δε θα ζούσα τις αξέχαστες στιγμές παίζοντας με τον Τάσο. Για την αμεσότατη και ανθρώπινη απάντησή του. Για το ότι είναι ΟΜΑΔΙΚΟΣ παίχτης. Γιατί του αρέσει ο Rachmaninov. Για το ότι απέδειξε ότι υπάρχουν ¶νθρωποι με Α κεφαλαίο. Για το ότι αποδεικνύει ότι το Μ/Η είναι πάνω και πέρα από όλα μια μεγάλη ΠΑΡΕΑ. Για το ότι με συγκίνησε.

    - O Santourman. Για το μαγευτικό σαντούρι που ξέρει να παίζει. Για το ότι μπήκε στον κόπο να μου στείλει demo. Για το ότι παίξαμε τόσο καλά αν και απροβάριστοι λες και δουλεύαμε μαζί καιρό. Για το σόλο του στο "Στο 'πα και στο ξαναλέω" (το έχεις μέσα σου...).

    - O Τasois. Για τις ΠΑΝΕΜΟΡΦΕΣ και ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ στιγμές που έζησα παίζοντας πιάνο μαζί του. Για το ότι οι μελωδίες είναι ΑΚΟΜΑ στα αυτιά μου και θα παραμείνουνε για καιρό. Για το ότι είναι ΜΟΥΣΙΚΟΣ, εκτός από πιανίστας. Για το ότι ενώ είναι μουσικάρα, δεν είναι ψωνάρα. Για τα λόγια που είπε στον Κώστα και δείχνουν ότι είναι ανώτερος άνθρωπος και που με συγκίνησαν. Γιατί του αρέσει ο Χατζιδάκις. Για το ότι είναι φτιαγμένος από την ίδια πάστα που είμαι κι εγώ κι έτσι δε χρειάστηκαν ούτε πρόβες ούτε τίποτα. Για το ότι μια μέρα θα ξαναπαίξουμε, αυτή τη φορά όμως σε 2 Bosendorfer με ουρά. Για το ότι με τη στάση του έδειξε ότι με σέβεται και με εκτιμά ως μουσικό, κι αυτό μόνο τιμή είναι για μένα όταν προέρχεται από τέτοιο άτομο. Για το ότι τέτοια συνεργασία με άλλον πιανίστα δεν ξαναείχα ποτέ στη ζωή μου.

    - Ο Thanos2004. Για το ότι έχει φωνάρα. Για το ότι κατάφερε με τόσο παλιά και κλασσικά τραγούδια να συγκινήσει το κοινό.

    - Η Tintalle, για το ταλέντο αυτό που έχει (και που ελπίζω ΚΑΠΟΤΕ -σύντομα...- να το συνειδητοποιήσει και να το αξιοποιήσει) και με κάνει να χαίρομαι να την ακούω κάθε φορά που τραγουδά. Για το ότι στις πρόβες ήταν απόλυτα συνεργάσιμη. Για το ότι συνειδητοποίησε την τελειομανία μου και την πίεση που είχα και με τη στάση της με αποφόρτιζε. Για την δεκτικότητά της και την καλοπροαίρετη στάση της απέναντι στην γκρίνια μου. Για τα “Μεταξωτά”.

    Αλλά και:

    - Ο Avata58. Για την προθυμία του να βοηθήσει με τους μουσικούς του όσο μπορεί, ώστε να πραγματοποιήσω αυτό που είχα στο μυαλό μου. Γιατί παρά το σοβαρότατο προσωπικό του πρόβλημα, το πάλεψε όσο μπορούσε να συμμετέχει με το Ρωξανοειδές σχήμα. Γιατί είναι μαχητής.

    - Ο Composer. Για το ότι διήνυσε τόσα χιλιόμετρα μόνο και μόνο για να δώσει το παρόν στη γιορτή μας, χωρίς να λάβει υπ’ όψιν του τα έξοδα, και μόνο αυτό τα λέει όλα για το πόσο αγαπά αυτό το site. Για τα λόγια του αφού με άκουσε να παίζω. Για το ότι είναι φίλος. Γιατί μου έλειψε, ο μπαγάσας.

    - Η Kit_Kat. Για το ότι διήνυσε 504 km x 2 μέσα σε λιγότερο από μια μέρα, μόνο και μόνο για να είναι εκεί. Για τις φωτογραφίες. Για τη θεϊκή «ταμπελίτσα» με το nickname της (τρελλό γέλιο!!!). Για το Μαρινάκι. Για το «Βυθό» και τον “Cousteau”. Γιατί είναι «το μικρό Κατερινάκι, με το μαύρο παλτουδάκι».

    - O Αναστάσης, η Afro, η Aggelina, η Christ25, o Elnor, ο GL, ο Hastaroth, η Iphigenia, η Jasmine, η Κit_Kat, η Konnie, η Κoripaki, ο Manblaz, η Marlene, ο Miguel, η Πέννυ, ο Piterpiano, η Revekka, η Soulessome, o SteliosG, η Tsuku_Elf, ο Υroidis κι οι Ξένοι Τόποι (παιδιά, θα έρθω σε συναυλία σας κανονική για να σας απολαύσω) κι όσους ακόμα ξεχνάω (που σίγουρα ξεχνάω, κι ας με συγχωρέσουν). Για το ότι γνωριστήκαμε με τους καινούργιους και για το ότι ξανανταμώσαμε με τους παλιούς.

    - Η ΑlienP, η Αndri14, η Sofia, o Xristos. Για το ότι ήταν εκεί με το μυαλό και την καρδιά τους. Γιατί βγάζουν θετική ενέργεια. Γιατί χαμογελάνε και δεν είναι μίζεροι!

    Κρατώ δύο για το τέλος, σαν κερασάκι σ’ αυτήν την τεράστια και λαχταριστή τούρτα:

    - O A_r_i_s. Για το ότι ήταν από τους ελάχιστους που κατάλαβαν περί τίνος πρόκειται αυτό το live. Για το ότι ήταν το καλύτερο κοινό, ενθαρρύνοντας και χειροκροτώντας μέσα από την καρδιά του όλους τους μουσικούς. Για αυτά που έγραψε και με συγκίνησαν. Γιατί είναι ωραίος άνθρωπος. Γιατί χάρηκα ολόψυχα που τον ξαναείδα. Γιατί είναι το καλύτερο παιδί.

    - Η Odos_oveirwv. Γιατί με ξέρει καλύτερα από μένα. Για την ακλόνητη πίστη της ότι θα τα καταφέρω σ’ αυτό το δύσκολο ρόλο και ότι όλα θα πάνε τέλεια, παρά τις αμέτρητες δυσκολίες και ατυχίες που συνέβησαν. Για το ότι ήταν στη συναυλία από την αρχή ως το τέλος. Γιατί της αρέσει ο Λιδάκης. Για το "Cancao do mar", για το "Corsica", για τους "Χαιρετισμούς". Για το "Chopped Sui", το "Skookie", τον τρακαρισμένο προφυλακτήρα, το "mYnHmataki", το "tYr……", το "-e" kai to "-ai". Για ολόκληρο το ταξίδι. Για αυτά, για άλλα, για όλα.



    Σας ευχαριστώ. Μου δώσατε περισσότερα από όσα μπορούσα ποτέ να ελπίζω μέσα από αυτό το live. Αν στενοχώρησα κάποιον εν αγνοία μου ή ξέχασα κάποιον, του ζητώ συγγνώμη. Πιστέψτε με, έκανα ό,τι μπόρεσα για να μείνουν όλοι ευχαριστημένοι. Ελπίζω να σας έβγαλα ασπροπρόσωπους και να μην απογοήτευσα κανέναν σας. Ο πήχης πλέον εκτοξεύθηκε στα ύψη κι είμαι πραγματικά υπερήφανος για όλους μας και για τη δουλειά που κάναμε.


    Μια φορά κι έναν καιρό ήταν μια μεγάλη παρέα που την ‘λέγαν MusicHeaven…


    -----
    "Οι άνθρωποι που πετυχαίνουν σ' αυτόν τον κόσμο είναι αυτοί που προχωρούν και διαλέγουν τις συνθήκες και τις περιστάσεις που θέλουν, κι όταν δεν τις βρίσκουν, τις δημιουργούν." (George Bernard Shaw)

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Giorgos on 30-03-2005 07:30 ]
    Jasmine
    30.03.2005, 12:53
    Quote:

    Το μέλος Giorgos στις 30-03-2005 στις 02:32 έγραψε:

    Περίμενε καρτερικά να επιστρέψει η συζήτηση σε ένα δρόμο: εκείνον της μουσικής ΠΑΡΕΑΣ κι όχι εκείνον των στυγνών επαγγελματιών.

    ξυπνούσα και κοιμόμουν έχοντας μόνο ένα πράγμα στο μυαλό μου: να οργανωθεί μια φανταστική συναυλία από μια μεγάλη μουσική ΠΑΡΕΑ -να το ξαναπώ;;; ΠΑΡΕΑ!- και ΟΛΟΙ να μείνουν υπερ-ευχαριστημένοι.

    ...και τα καταφέραμε!!!




    Μπράβο Γιώργο, με κάλυψες απόλυτα στην προηγούμενη ερώτησή μου σ' αυτό το topic!!! [B]ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ!!!
    Giorgos
    30.03.2005, 14:11
    Όχι, Γιασεμούλα, κάνεις λάθος. Δεν εννοούσα "Τα καταφέραμε, εμείς οι μουσικοί!". Εννοούσα "Τα καταφέραμε όλοι μας!". Αν δεν ήσασταν εσείς από κάτω, να μας μεταδώσετε τη θετική σας ενέργεια, το χαμόγελό σας, τη ζεστασιά σας, εμείς δε θα είχαμε λόγο ύπαρξης. Εκείνη τη βραδιά δεν υπήρχαν μουσικοί και κοινό, υπήρχε μια τεράστια ΠΑΡΕΑ κι ήταν ΕΝΑ από την αρχή μέχρι το τέλος.

    Δεν μπορείς να φανταστείς πόση ανάγκη είχα εγώ προσωπικά σαν Γιώργος αυτό το χαμόγελο που αντίκρυσα από την πλευρά σας. Δεν μπορώ να ξεχάσω ότι ήρθαν από νωρίς, από το soundcheck κιόλας, τόσα άτομα για ένα λόγο μόνο: για να δώσουν το παρόν, να δηλώσουνε ότι είναι εδώ σε ό,τι χρειαστούμε, να νιώσουμε ότι είμαστε ΟΜΑΔΑ. Κι ακόμα και αυτοί που δεν ήρθαν, αλλά ήταν νοερά μαζί μας, με τα μηνύματα που μας είχαν στείλει, ήταν μια σπουδαία στήριξη.

    Τα καταφέραΜΕ, λοιπόν!
    jorge
    30.03.2005, 14:54
    Quote:

    Το μέλος Giorgos στις 30-03-2005 στις 02:32 έγραψε:

    - Ο Jorge. [...] Για την άψογη συνεργασία που είχαμε 3 βδομάδες τώρα. Για την εμπιστοσύνη που έδειξε στο πρόσωπό μου (ελπίζω να σε έβγαλα ασπροπρόσωπο). Για το μισό club sandwitch (δεν έχεις ιδέα πόσο με κράτησε στα πόδια μου!!!). [...]




    Η συνεργασία μου ήταν πραγματικά ΑΨΟΓΗ, τόσο με εσένα όσο και με τον Kifa. Και το κυριότερο, περάσαμε και καλά!
    Σ' ευχαριστώ κι εγώ Γιώργη.

    Όσο για το μισό Club... ευχαριστώ κι εγώ τα ζεβζέκια από τη Σαλονίκη (Orpheus, Πέννυ) και ζητώ συγγνώμη που σου βούτηξα και 3 πατάτες χωρίς να το πάρεις πρέφα.


    gate
    30.03.2005, 19:56
    Giorgo ...

    Για 'σένα, μόνο ένα θα ευχήθώ:...στο επόμενο live να είσαι πάλι μαζί μας, να μας συντονίζεις, να μας οργανώνεις και νας μας ταξιδεύεις με το μαγικό σου πιάνο και να μη σε έχει πάρει... ο στρατός...

    SteliosG
    30.03.2005, 20:11
    Γιωργαρε (George) να σε παντα καλα και ελπιζω πριν το επομενο Live να παμε για κανα μπασκετακι και να εισαι ο center for μας!!!!
    thanasis1987
    30.03.2005, 22:19
    Εγω παντως ως παντοτινος ασχετος εχω να καταγγειλω 2 πραγματα...: 1ον) Ο falimento τελικα εφερε μονο 9 ατομα απο την παρεα του ενω ειχε δηλωσει και υπογραψει και συμβολαια πως θα εφερνε 14... 2ον) τελικα τα πηγαδακια που ελεγα πως θα δημιουργουνταν με τις ταμπελιτσες με τα ψευδωνυμα τελικα δημιουργηθηκαν και χωρις αυτες(με πρωτο και κυριο οργανωτη τους τον fali...)... Αυτα εχω να καταγγειλω και τον καλω να παρει αμεσα μια θεση ειδαλλως η μηνυτηρια αναφορα θα ειναι συντομα σπιτι του!!!!

    (tetraktis ενα εχω να σου πω...mac farland λεγονται οι )

    {φυσικα πλακα!}[καρύστου!!!!]

    sorry


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: thanasis1987 on 30-03-2005 22:20 ]
    left
    31.03.2005, 02:03
    Να στείλω κι’ εγώ με τη σειρά μου τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που μας χάρισαν αυτή τη φανταστική βραδιά. Για μας που περάσαμε τα 50, ήταν μια ευχάριστη έκπληξη το γεγονός, ότι αφ’ ενός τόσα πολλά νέα παιδιά γέμισαν ασφυκτικά το μαγαζί για να ακούσουν καλή μουσική, κόντρα στο ρεύμα της εποχής και στα σκουπίδια που τεχνηέντως τους προσφέρονται από παντού και αφ’ ετέρου, ότι τόσα νέα παιδιά με μεράκι για τη μουσική, μπόρεσαν επί τόσες ώρες να καθηλώσουν το διψασμένο για live κοινό, με ποιοτική μουσική.
    Τι να πρωτοαναφέρω;
    Τους πιανίστες; Τους κιθαρίστες; Τους τραγουδιστές; Όλοι ήταν υπέροχοι.
    Και δύο παρατηρήσεις:
    1) Χρειαζόταν περισσότερος σεβασμός προς τους μουσικούς, από τους υπόλοιπους φίλους. Θα το φανταζόμουν σαν μία μυσταγωγία και όχι τόση χάβρα. Να με συγχωρούν οι φίλοι μας για τη γλώσσα μου, αλλά κάποιες στιγμές γινόταν τόση φασαρία, που δεν ακουγόταν τίποτα ή τουλάχιστον δεν μπορούσαμε να απολαύσουμε αυτά τα καταπληκτικά παιδιά που δεν έπαιζαν επαγγελματικά, αλλά για το κέφι τους και για τους φίλους τους αυτής της σελίδας. ¶ξιζαν καλύτερης μεταχείρισης από πλευράς προσοχής και σεβασμού γι’ αυτό που πάσχιζαν να μας χαρίσουν και από την πλευρά μου, τους ευχαριστώ πολύ για τις ώρες που μου χάρισαν.

    2) Για την εμφάνιση του κ. Χ. Αηδονίδη και της Νεκταρίας, δεν βρίσκω λόγια που να εκφράζουν αυτό που αισθάνομαι. Με τις βελούδινες φωνές τους, μάγεψαν το κοινό. Τελικά, η νεολαία ξέρει να θαυμάζει την ποιότητα που της προσφέρεται.
    Ο Χ. Αηδονίδης, την Κυριακή δίδαξε όχι μόνο με την τέχνη του, αλλά και με τη σεμνότητά του, πανάκριβο μάθημα για όλους μας και κυρίως για τους νέους μουσικούς.
    Ποιος άλλος καλλιτέχνης με τόση ιστορία στο Ελληνικό τραγούδι και με πρόσφατη εμφάνιση μαζί με τη Νεκταρία στο Μέγαρο Μουσικής, θα έμενε μέχρι το τέλος, σεβόμενος (παρά την ηλικία του) όλα αυτά τα νέα παιδιά που έπαιζαν επάνω στη σκηνή;

    Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους και ιδιαίτερα στον Jorge


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Orfeus on 31-03-2005 03:59 ]
    frufru
    31.03.2005, 14:58
    Μια ακομα μικρη παρεμβαση....
    Επειδη ειδα οτι πολλοι λενε οτι το νοημα του live ηταν να γνωριστουμε και παρεπιπτοντως να ακουσουμε και μουσικη....
    Παρατηρηση: αυτη η περιγραφη ταιριαζει σε ''συναντηση μελων ενος site''
    και αν θελουμε και να γνωριστουμε και να μην μας ενοχλει καθολου ο ηχος κανουμε μια συναντηση σε μια ταβερνουλα με τις κιθαρες μας..
    Αλλο live αλλο συναντηση..
    Το live εχει αλλα χαρακτηριστικα...
    (Απλα ως μια εννοιολογικη διορθωση και χωρις παρεξηγηση..)

    Sofia
    31.03.2005, 17:37
    frufru mou tha se malwsw!! Isa pou katagaliasan ligo ta pragmata kai omorfune h atmosfaira..petas spithes!
    falimento
    31.03.2005, 17:41
    Moυ φαίνεται ότι όλοι χρειαζόμασταν μια τονωτική ένεση μετά από αυτά που γράφτηκαν και ήρθε την κατάλληλη στιγμή από τον Giorgo. Να 'σαι καλά "Dirty piano player!" (είναι το χαϊδευτικό του..)

    Νιώθω βαθύτατα συγκινημένος, διαβάζοντας όλα αυτά τα μηνύματα που έχετε γράψει σε αυτό το topic, για το πόσο ωραία περάσατε όλοι, κοινό και μουσικοί. Αυτό σημαίνει ότι πετύχαμε τα υπερ τα δέοντα, το κάτι παραπάνω και έμεινε σε όλους, μια υπέροχη βραδιά. Όταν διαβάζω άτομα κάθε ηλικίας, να δηλώνουν ότι περάσαν φανταστικά, μοναδικά, δεν υπάρχει μεγαλύτερη ηθική και συναισθηματική ικανοποίηση από αυτές τις παραδοχές.

    Ας αναλογιστούμε και τα εξής: Για το Live μας, δεν πληρώθηκε ούτε ο ηχολήπτης, ούτε οι τραγουδιστές, ούτε οι μουσικοί, ούτε πληρώσαμε ενορχήστρωση, παρά μόνο το μαγαζί για το χώρο που παραχώρησε και τα ποτά. Η βραδιά έγινε εξ΄ολοκλήρου αφιλοκερδώς και με μεράκι.


    Θα σας κάνω την εξής ερώτηση:
    Σε πόσα κέντρα έχετε πάει και έχετε ακούσει μουσική και μετά συζητάγατε για εκείνη τη βραδιά για τόσες μέρες και με τέτοιο ενθουσιασμό;
    Και σε κέντρα που οι μουσικοί είναι όλοι επαγγελματίες, πληρώνονται αυτοί και οι ηχολήπτες και υποτίθεται ότι το απότελεσμα είναι αν μη τι άλλο αντάξιο της πληρωμής.

    Δεν θα προβώ σε κανέναν σχολιασμό για τον καθένα από τα παιδιά που ήρθαν στο Live, διότι όταν συμπαθείς, θαυμάζεις, ή αγαπάς κάποια άτομα δεν χρειάζεται να το λες δημοσίως, χαλάει η όλη μυσταγωγία.
    Είναι όπως, όταν εγείρεται ένα κτίσμα και γράφεται το όνομα του ευεργέτη με μεγάλα γράμματα. Για μένα χαλάει την όλη πράξη. Αν είσαι ευεργέτης πραγματικός κάντο, μαγκιά σου, μην το επιδεικνύεις όμως.

    Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου όλους, ακόμα και αυτούς που αντάλλαξα μια κουβέντα, μία φιλοφρόνηση, ένα μπράβο. Καμιά φορά αυτή η λακωνικότητα μπορεί να είναι σημαντικότερη από πολλά φανφαροειδή λόγια.
    Ευχαριστώ το κοινό που με άντεξε, χειροκρότησε και με άκουσε, τη παρέα μου που ήρθε, τα παιδιά που παίξαν διότι άκουσα ΜΟΥΣΙΚΗ με κεφαλαία γράμματα, τους συντελεστές της τέλειας βραδιάς (αν βλέπατε το a priori άγχος του πιανίστα μας θα τρελαινόσασταν όλοι)


    Να είμαστε πάντα καλά και να οργανώνουμε πάντα τέτοια...


    Και στο μέλλον να ιδρύσουμε το Musicheaven Pub και να κάνουμε εκεί τα Live μας!!
    jorge
    31.03.2005, 18:03
    Βρε σεις, χαλαρώστε... Μην αρχίζουμε να μαλώνουμε πάλι... Ας ανοίξουμε ένα άλλο topic.


    Εδώ θα ήθελα να κάνω μια σούμα της όλης προσπάθειας, μια και νομίζω πως ξεκουράστηκα κι εγώ:

    - Συμφωνούμε πως ο ήχος θα μπορούσε να είναι καλύτερος.
    - Συμφωνούμε πως από τη μεριά του κοινού υπήρχε έντονη βαβούρα.

    Επίσης όμως...

    - Συμφωνούμε πως το Live II ήταν καλύτερο από το Live I (Πατατράκ)

    - Συμφωνούμε πως περάσαμε μια όμορφη βραδιά

    - Συμφωνούμε πως ήταν ωραία να βλέπουμε με τα μάτια μας, αυτούς που επί τόσους μήνες και χρόνια βλέπαμε στην οθόνη μας μόνο σαν pixels

    - Συμφωνούμε πως παίχτηκαν τραγούδια που αν μη τι άλλο τα ακούμε σπάνια

    - Συμφωνούμε πως την επόμενη φορά θα είμαστε καλύτεροι γιατί αναγνωρίζουμε τα λάθη μας, τόσο οι οργανωτές, όσο και το κοινό

    - Συμφωνούμε πως καταφέραμε την απρόσωπη επικοινωνία να την μετατρέψουμε σε κάτι ζωντανό

    - Συμφωνούμε πως οι γνωριμίες μέσω Internet μπορεί να μην είναι τελικά και τόσο ύποπτες

    - Συμφωνούμε πως η συνεργασία μεταξύ μας, μας ένωσε περισσότερο και δημιούργησε βάσεις για νέες συνεργασίες ή φιλίες, είτε στα πλαίσια του MusicHeaven, είτε ανεξάρτητα

    - Συμφωνούμε πως ήταν μια αφορμή να δούμε φίλους από τα παλιά, τους οποίους έχουμε "χάσει" είτε λόγω απόστασης, είτε λόγω των ρυθμών που μας επιβάλει ο σύγχρονος τρόπος ζωής

    - Συμφωνούμε πως αποδείξαμε οτι η καλή μουσική υπάρχει πάντα και πως εμείς οι της κλίκας της καλής ελληνικής μουσικής είμαστε ΠΟΛΛΟΙ και όχι λίγοι όπως φαίνεται στα κανάλια.

    - Συμφωνούμε πως αποδείξαμε πως ΝΑΙ, είναι δυνατόν σε μια προσπάθεια που γίνεται την σήμερον ημέραν να μην υπάρχουν οικονομικά κίνητρα.

    - Συμφωνούμε πως παρόμοια προσπάθεια είναι μοναδική για τα ελληνικά δεδομένα και εμείς είμασταν εκεί.
    MariannaP
    31.03.2005, 19:09
    -Συμφωνούμε ότι η Μαριάννα έπρεπε να κάτσει στο Σταύλο και να παίξει με το παζλάκι της...
    santourman
    31.03.2005, 19:16
    `Ενσταση κύριε πρόεδρε!!! Και ποιος θα ήταν επί των δημοσίων σχέσεων και γνωριμιών στο Μεθυσμενάκι ???
    Hastaroth
    31.03.2005, 23:20
    Συμφωνούμε επίσης οτι μιά τέτοια υπέροχη βραδυά θά πρέπη να ξαναγίνη σύντομα

    Καί μάλιστα άν είναι δυνατόν,νά είναι Παρασκευή ή Σάββατο,ώστε κι'εμείς όσοι δέν μπορέσαμε αυτή τη φορά νά κάτσουμε μέχρι το τέλος,λόγω πρωϊνού ξυπνήματος την επομένη,νά είμαστε παρόντες μέχρι το φινάλε..



    "και στο τρελλάδικο με τον ζουρλομανδύα
    θα παίζω τάβλι με τον Μάρξ και τον Φειδία"


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Hastaroth on 31-03-2005 23:21 ]
    zaxos
    01.04.2005, 03:44
    Παιδιά ας μη κρίνουμε το live μια τέτοια κίνηση σίγουρα είναι καλοδεχούμενη και ας έχει τα αρνητικά της ….ελπίζω να είναι το τρίτο live να είναι καλύτερο από όλες της απόψεις και να μην παραπονιέται κανείς
    tetraktis
    03.04.2005, 17:22
    Βγάζω έξω τα πανό, για ένα ακόμα ζωντανό!!!



    κι άλλο...κι άλλο...
    gate
    03.04.2005, 17:37
    Quote:

    Το μέλος tetraktis στις 03-04-2005 στις 17:22 έγραψε:

    Βγάζω έξω τα πανό, για ένα ακόμα ζωντανό!!!



    κι άλλο...κι άλλο...






    ωραίο το σύνθημα Σταύρο...
    Θα το χρειαστούμε, για το επόμενο..., αλλά όχι και από τώρα...

    Ακόμα δεν έχουν συνέλθει οι διοργανωτές απ' την κούραση...
    ¶σε να επανακτήσουν τις δυνάμεις τους ...

    Το επόμενο βήμα μας κανονικά πρέπει να είναι κάτι για το καλοκαιράκι...
    Όχι live, αλλά κάτι άλλο...
    Ο Jorge είχε μια ιδέα σε κάποιο post...αλλά έχουμε ακόμα καιρό...Θα σκεφτούμε κάτι καλό σίγουρα...