ελληνική μουσική
    623 online   ·  210.844 μέλη

    Πως μπορώ να μετατρέψω το ακορντεόν μου σε ηλεκτρικό

    melin
    15.03.2011, 21:20

    Ήθελα την βοήθεια σας για το πως μπορώ να κάνω το ακορντεόν μου να έχει κάποια υποδοχή για βίσμα ο οποίο να μπορεί να μπαίνει κατευθειαν στην κοσνόλα του ηχολήπτη.

    Αν ξέρει κανείς και έχει κάτι να μου προτείνει θα με βοηθούσε.

    Ευχαριστώ πολύ.


    mi3s
    15.03.2011, 22:06
    Υπάρχουν διάφορες λύσεις.Υπάρχει η δυνατότητα να τοποθετηθούν εσωτερικά μικρόφωνα και μια τυπική εγκατάσταση ενός τυπικού μικτάκου τω νσχετικών μικροφώνων.Τώρα από την άλλη υπάρχει η δυνατότητα να μπούν εξωτειρκά μικρόφωνα που πιάνουν πάνω στο σώμα του οργάνου και όπως καταλβαίνεις προκειται για μια πιο φθηνή λύση.Τώρα το ποιος θα μπορούσε να αναλάβει την εγκατάσταση εσωτερικά του ακκορντέον δεν γνωρίζω αλλά έχω ακούσει πολύ υψηλές τιμές γύρω στα 1000 ευρώ και για τα δύο χέρια
    lefterhs
    06.05.2011, 14:11

    Πιο παλιά μετέτρεπαν τις απλές κιθάρες σε ηλεκτρικές,τοποθετώντας ένα μαγνήτη στο εσωτερικό το ηχείου και υποδοχή για βύσμα στο εξωτερικό. Κάτι ανάλογο γινόταν με το ακκορντεόν νομίζω,τοποθετώντας μαγνήτη με βεντούζα στο εμπρόσθιο μέρος και στην άλλη πλευρά του καλωδίου κανονικό βύσμα για τον ενισχυτή. Ρώτησε σε καταστήματα ηλεκτρονικών αν υπάρχει τέτοια κατασκευή ή αν μπορούν να σου φτιάξουν κάτι ανάλογο. Είμαι σίγουρος ότι κάτι υπάρχει!!


    vasiakarp
    11.08.2011, 17:52

    Άν οι τιμές είναι τόσο υψηλές μπορείς να σκεφτείς και την αγορά ενός ηλεκτρονικού ακκορντεόν που είναι περίπου στην ίδια τιμή....


    georgiaktist
    17.05.2013, 12:24

    Εχω ενα ακκορντεόν 60αρι και θα ήθελα να σας ρωτήσω οι επισκεύες στα ακκορντεον πόσο κοστίζουν; (το δικό

    μου το εχω γυρω στους 6 μήνες δεν μου έχει δημιουργήσει καποιο πρόβλημα απλα ήθελα να σας ρωτήσω)

    Επίσης μπορεί οποιοσδήποτε συντηριτής να κανει τις εγκαταστάσεις τον μικροφώνων για μετατροπή του σε ηλεκτρονικό ;

    Ευχαριστώ.


    costaspanag
    17.05.2013, 12:42

    Άλλο είναι η απλή προσθήκη μικροφώνου ή κάψας στο (ακουστικό) ακορντεόν, για σύνδεση με ενισχυτή και άλλο το ηλεκτρονικό (ψηφιακό, midi) ακορντεόν, που στην παραγματικότητα δεν είναι παρά ένα "φορετό" συνθεσάιζερ.