ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.849 μέλη

    Πωσ παιζονται τα παρακατω τραγουδια; (ρυθμός, πένα)

    bobos961
    18.03.2011, 22:31

    ρε παιδεσ ειμαι καινουργιος στο φορουμ.μηπωσ θα μπορουσε κανεισ να μου πει τον ρυθμο απο τα παρακατω(δηλαδη πωσ παει η πενα,κατω πανω και τατοια)

    τα τραγουδια ειναι

    ελα ψυχουλα μου

    μα πανω απ`ολα

    προσκυνητησ

    ποσο σε θελω

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 21-03-2011 01:11 ]


    Nikiforos94
    18.03.2011, 23:15
    Το πως παει η πενα ειναι υποκειμενικο . Αυτο θα το βρεις μονο σου με την μελετη...
    delta66
    20.03.2011, 17:32

    Μια προχειρη πρακτικη βοηθεια, απο μακρυα δεν μπορω κατι καλυτερο.

     

    Θεωρησε τα συμβολα ως:

    Π = πενιά προς τα κατω

    V = πενιά προς τα πανω

    (Π) = κινηση του χεριου προς τα κατω χωρις να χτυπαει ομως τις χορδες

    (V) = κινηση του χεριου προς τα πανω χωρις να χτυπαει ομως τις χορδες

     

    ελα ψυχουλα μου: (Π) V (Π) V (Π) V (Π)  (συνεχεια παρομοιως)

    Η κινηση του βραχιονα προς τα κατω ειναι σε τεταρτα (δλδ μαζι με το μετρονομο)

     

    μα πανω απ`ολα: Π (V) Π (V) Π (V) Π (V) Π (V) Π (V) Π (V) Π (V) (συνεχεια παρομοιως)

    Η κινηση του βραχιονα προς τα κατω ειναι σε ογδοα (δλδ δυο κινησεις για καθε κλικ του μετρονομου)

     

    προσκυνητης: Π (V) Π (V) Π (V) Π V (Π) V (Π) V (Π) V Π (V) (συνεχεια παρομοιως)

    Η κινηση του βραχιονα προς τα κατω ειναι σε ογδοα (δλδ δυο κινησεις για καθε κλικ του μετρονομου)

     

    ποσο σε θελω: (αρπεζ) Π V Π V (Π) V Π V Π V Π V (Π) V Π V (συνεχεια παρομοιως)


    Σε καποια σημεια εχει διαφοροποιηση στο μετρο θα πρεπει να αλλαζεις πιο γρηγορα συγχορδια

    Στο δευτερο μερος (με ροκ τεμπο) παιζεις: Π (V) Π (V) Π (V) Π (V) Π (V) Π (V) Π (V) Π (V)

    Η κινηση του βραχιονα προς τα κατω ειναι σε ογδοα (δλδ δυο κινησεις για καθε κλικ του μετρονομου)


    bobos961
    20.03.2011, 23:43

    ευχαριστω.θα τα δοκιμασω και θα σου πω αν μπορω να τα βγαλω.