ελληνική μουσική
    570 online   ·  210.845 μέλη

    Απορία για ακκορντεόν

    alafras
    05.04.2011, 18:11

    Έχω αρχίσει να ασχολούμε λίγο με το ακκορντεόν.

    Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

    1) Επειδή ήταν αχρησιμοποιητο καιρό η φισούνα κολλάει. Αν την ξεκολλήσω πριν παιξω μετά ειναι οκ.

    Τι μπορώ να κάνω για να το λύσω?

     

    2) Κουράζεται έυκολα το αριστερό μου χέρι με τα μπάσα. Η ζώνη που το κρατάει πόσο σφιχτή πρέπει να είναι? Πρέπει να το συγκρατεί σφιχτά το χέρι ή να είναι πολύ χαλαρή?


    reteos
    05.04.2011, 21:59

    Πιστεύω ,αγαπητέ alafras, ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα . Το είχα αντιμετωπίσει και εγώ παλαιότερα. Απλά  πρόσεξε μήπως, στη προσπάθειά σου να το «ξεκολήσεις»,  σου τρυπήσει.

    Το αριστερό λουρί( πρός τη πλευρά των μπάσσων και της φυσούνας )  πρέπει να είναι μακρύτερο από το δεξί. Τα λουριά τα σφίγγουμε ανάλογα με τη διάπλαση του σωματός μας , τόσο όσο χρειάζεται  για να μην μας κουνιέται το όργανο όταν παίζουμε . Ελπίζω να βοήθησα.


    alafras
    06.04.2011, 00:28

    Ευχαριστώ για την απάντηση!

     

    Οσον αφορά το λουρί, αναφέρομαι σε αυτό που συγκρατεί τον καρπό του αριστερού χεριού στα μπασσα.

    Με αυτό τι γίνεται?


    georgekeyb
    08.04.2011, 05:44
    Φιλε alafras! Το λουρι του αριστετου χεριου δεν πρεπει να ειναι χαλαρο.Πρεπει να το σφιξεις μεχρι στο σημειο που η παλαμη σου να ειναι κολλημενη στην επιφανεια του ξυλου πλαι στα μπασα...
    KIT_KAT
    08.04.2011, 09:39

    Alafras επειδή είμαι κι εγώ αρχάρια νομίζω πως σε καταλαβαίνω Smile Πονάει ο καρπός όταν πρέπει να ασκήσεις δύναμη για να ανοιγοκλείσεις τη φυσούνα αλλά το χέρι βρίσκεται σε αρκετά πλάγια θέση πχ όταν παίζεις μπάσο με συγχορδία εβδόμης. Ελπίζω πως θα το συνηθίσουμε με τον καιρό {#emotions_dlg.rolleyes}


    tsolapos
    30.04.2011, 16:33

    η φυσουνα φιλε μου οσο περισσοτερο το παιζεις θα σταματησει να κολλαει . το κανει επειδη ειναι απαιχτο το οργανο.οσο για το λουρι στα μπασα ουτε πολυ σφιχτο ουτε πολυ χαλαρο -προς το σφιχτο θαλεγα


    reteos
    02.05.2011, 18:08

    Πολύ σωστά  φίλε Τσόλαρε.  Ζητώ συγνώμη  φίλτατε alafra  που δεν απάντησα εγκαίρως στο διευκρινισμένο  ερώτημα σου . Να πώ  κι εγώ λοιπόν  με τη σειρά μου , (έτσι για συμπλήρωμα) πως το λουρί των μπάσσων πρέπει να ακουμπά στο εξωτερικό μέρος του καρπού αλλά να μην τον σγίγγει . Δηλ. να  έχει  κάποια   ευχέρεια το χέρι να κινείται μέσα σαυτό δηλ. ούτε πολύ σφικτά  ούτε  χαλαρά (όπως λέει και ο φίλος παραπάνω). Ενα τεστ είναι να  σου επιτρέπεται να πατάς  καθώς παίζεις το κουμπάκι αποσυμπιέσως του αέρα της φυσούνας (που είναι ψηλά). Παίζοντας βέβαια  θα το συνηθίσεις  και θα το ρεγουλάρεις όπως αυτό εσένα βολεύει. Αγαπητή ΚΙΤ-ΚΑΤ δεν χρειάζεται να ασκείς δύναμη στη φυσούνα ,την πιέζεις τόσο όσο χρειάζεται να βγαίνου οι ήχοι.. Απαλά δηλαδή . Τότε και δεν κουράζεσαι και οι ήχοι είναι πιο «γλυκοί».


    alex-MK2
    20.07.2011, 22:47

    Γεια σας παιδιά

         Καινούργιος από ότι βλέπετε στο site και ελπίζω να είμαι εντός θέματος. Μία απορία έχω και εγώ για το ακκορντεόν. Επειδή μου αρέσει πάρα πολύ σαν όργανο και σκοπεύω με το που πιάσω δουλειά να αγοράσω ένα θα ήθελα να μου προτείνεται ορισμένες ιστοσελίδες όπου μπορώ να βρω ακκορντεόν και να μου δώσετε και ορισμένες συμβουλές πάνω στο τι πρέπει να κοιτάξεις όσον αφορά την ποιότητα (για αρχάριους), που κυμαίνονται οι τιμές και τέτοια. Ακούω λαϊκα και ρεμπέτικα για αυτό μου αρέσει πολύ και πάει και με το μπουζούκι επίσης που ψάχνω και για αυτό. 

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alex-MK2 στις 20-07-2011 22:50 ]


    vasiakarp
    08.08.2011, 15:42

    Γεια σας και απο εμενα...! θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση για το ακκορντεον...ειμαι 16 χρονων και παιζω 3 χρονια.  Το οργανο που εχω τωρα ειναι weltmeister και σκεφτομαι να το αλλαξω για καποιο μεγαλυτερο..Τι προτεινετε για αλλαγη μαρκας?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 10-08-2011 10:07 ]


    tasosxenofos
    14.08.2011, 22:15

    Φίλε όπως σε όλα τα όργανα έτσι και στο ακκορντεόν ότι πληρώσεις παίρνεις.Φυσικά απόφυγε κινέζικα ακκορντεόν.Το weltmeister είναι μιά αρκετά αξιόπιστη μάρκα και φυσικά μπορείς να βρεις weltmeister με 500ευρώ αλλά και με 5000ευρώ.Είναι τι λεφτά μπορείς να διαθέσεις αλλά και τι χρήση θέλεις να κάνεις (απλή εξάσκηση ή επαγγελματική).Γερμανικό και καλό είναι και το Hohner (και εκεί παίζει ρόλο πόσα διαθέτεις).Υπάρχουν τα τσέχικα Delicia και τα Ιταλικά που θεωρούνται πολύ καλά όπως τα Brandelli, τα Paolo Soprani και τα Pigini.Και αν σε ενδιαφέρει σε ψηφιακό ακκορντεόν η Roland ειδικεύεται.Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 15-08-2011 00:59 ]