ελληνική μουσική
    548 online   ·  210.840 μέλη

    Πείραμα της Φιλαδέλφειας...

    kostas14
    08.03.2005, 14:09
    Αδράτω την ευκαιρία και ρωτώ τη γνώμη σας για το πείραμα της Φιλαδέλφιας...

    Here I am...Rock you like a hyrricane...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 16-03-2005 01:50 ]
    santourman
    08.03.2005, 14:42
    Αν μας πεις και για τι πράγμα πρόκειται ... μάλλον θα ήταν καλύτερα...
    ViPeR
    08.03.2005, 15:07
    Ήταν ένα πείραμα στο οποίο λένε ότι οι Αμερικάνοι κατάφεραν να εξαφανίσουν ένα πλοίο. Υπάρχουν πολλές εκδοχές για το πώς έγινε αυτό η μία λέει ότι κατάφερε να δημιουργήσει μια πύλη και βρεθεί σε μια άλλη διάσταση άλλη ότι κατάφεραν να διακινήσουν τη μάζα του και το μετέφεραν σε ένα άλλο μέρος απόστασης 300 km. Συμμετείχε ο Einstein έστω και αν δεν παραδέχτηκαν ποτέ αυτό το πείραμα έγινε, μάλιστα το πλοίο το όπιο συμμετείχε μετά από 5 χρόνια το έδωσαν στην Ελλάδα (δεν θυμάμαι το όνομα). Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι κατάφεραν να δημιουργήσουν ένα μαγνητικό πεδίο που δεν ήταν ορατό με το μάτι η κάτι τέτοιο
    falimento
    08.03.2005, 15:49
    Στο πείραμα αυτό όπως λέγεται, οι Αμερικανοί με τη χρήση ηλεκτρομαγνητικών πεδίων κατάφεραν να εξαφανίσουν ένα ολόκληρο αντιτορπιλικό με το πλήρωμα του, από τη ναυτική βάση της Φιλαδέλφειας, να το εμφανίσουν στη ναυτική βάση του Νόρφολκ και μετά να το επαναφέρουν στη Φιλαδέλφεια σε λίγα μόνο λεπτά της ώρας. Κάποια από τα μέλη του πληρώματος έγιναν αόρατοι ενώ κάποιοι εξαφανίστηκαν για πάντα...

    Αυτό είναι το γενικό story.. Βέβαια το Αμερικανικό Ναυτικό διαψεύδει τα πάντα..


    Όσον αφορά Viper, τη μεταβίβαση του αμερικάνικου πλοίου στον ελληνικό στόλο ισχύει και το πλοίο υπάρχει ακόμη στο ελληνικό ναυτικό, με το όνομα "Λέων"

    Τέλος εμπλέκεται πολύ σωστά και ο Einstein με τη θεωρεία του "Ενιαίου πεδίου" και η οποία όπως έχω διαβάσει, αποσύρθηκε από τον ίδιο μετά από λίγο καιρό που εκδόθηκε. Επίσης αναφέρεται ότι το "Πείραμα της Φιλαδέλφειας" ίσως να είναι εφαρμογή της θεωρείας του Einstein


    Προσωπικά πιστεύω ότι οι Αμερικάνοι χρησιμοποίησαν κάποια τεχνολογία "Stealth" προγενέστερης της τωρινής στο αντιτορπιλικό. Αυτό που δεν πολυπιστεύω τώρα, είναι όλα τα παρελκόμενα με τις εξαφανίσεις του πλήρωματος κτλ. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση απλα υπάρχει μια εσκεμμένη γιγάντωση από κάποιους ηθελημένα. "Ράδιο αρβύλα" θα το έλεγα




    Sideline
    08.03.2005, 16:27
    Παραμύθια. Ολος ο μύθος του "πειράματος" βασίζεται στις ιστορίες ενός και μόνο ναύτη και δεν συνοδεύονται απο οποιαδήποτε στοιχεία.
    GL
    08.03.2005, 16:43
    Για περισσοτερες πληροφοριες απευθυνθειτε στις παρακατω διευθυνσεις

    www.history.navy.mil/photos/sh-usn/usnsh-e/de173.htm
    www.abovetopsecret.com/pages/philadelphia.html
    www.geocities.com/Area51/Shadowlands/6583/project057.html

    εδω θα μαθετε παρα πολλα και θα μπερδευτειτε περισσοτερο στο τι ειναι τελικα αληθεια και τι μυθος.....
    -----------------------------------------------
    shine on you crazy diamond

    kostas14
    11.03.2005, 12:05
    Λοιπόν...να σας πω και την εκδοχή που έχω ακούσει εγώ.
    Το αντιτορπιλικό του οποίου το όνομα μου διαφεύγει χρησιμοποιήθηκε ως "πειραματόζωο" από αμερικανούς επιστήμονες οι οποίοι δημιούργησαν γύρω του ένα ισχυρό μαγνητικό πεδίο με σκοπό να το κάνουν αόρατο στα εχθρικά ραντάρ.Με μεγάλη τους έκπληξη όμως παρατήρησαν κατά τη διάρκεια του πειράματος πως το πλοίο έγινε πραγματικά αόρατο και χάθηκε μπροστά στα ίδια τους τα μάτια για λίγα δευτερόλεπτα πρώτου ξαναεμφανιστεί.Πληροφορίες αναφέρουν πως το πλοίο εμφανίστηκε χιλίαδες χιλιόμετρα μακριά.Από τα μέλη του πληρώματος, άλλοι εξαφανίστηκαν και άλλοι βρέθηκαν μέσα στις λαμαρίνες του πλοίου συνθέτοντας έτσι το πιο ανατριχιαστικό γλυπτό του κόσμου.
    Σίγουρα, ελάχιστα από αυτά τα στιχεία είναι πραγματικά αληθινά...
    WildCat
    11.03.2005, 13:01
    Το όνομα του αμερικάνικου πλοίου ήταν ELDRIDGE. Πουλήθηκε στο ελληνικό πολεμικό ναυτικό και μετονομάσθηκε σε ΛΕΩΝ. Τώρα πάντως έχει παροπλιστεί-αποσυρθεί. Αυτό έγινε πριν από λίγα χρόνια και υπήρξαν και τότε κάτι δημοσιεύματα (ή φήμες), ότι η διάλυση του πλοίου έγινε με υπερβολική μυστικότητα και υπήρχαν ασυνήθιστα μέτρα ασφαλείας γύρω από το πλοίο.
    ssakiss1
    13.03.2005, 01:34
    το θεμα που γεννατε ειναι γιατι το πλοιο παραχωρηθικε στην ελλαδα ,μηπως σχετιζεται με τις ισχυρες ενεργειακες ιδιοτητες του ελληνικου χωρου!παντως αρχικα διευθυντης του προγραμματος ηταν ο φυσικος νικολας τεσλα που μετα αποχωρισε γιατι καταλαβε τον κινδυνο.
    Iphigenia
    15.03.2005, 18:05
    Quote:

    Το μέλος WildCat στις 11-03-2005 στις 13:01 έγραψε:

    Το όνομα του αμερικάνικου πλοίου ήταν ELDRIDGE. Πουλήθηκε στο ελληνικό πολεμικό ναυτικό και μετονομάσθηκε σε ΛΕΩΝ. Τώρα πάντως έχει παροπλιστεί-αποσυρθεί. Αυτό έγινε πριν από λίγα χρόνια και υπήρξαν και τότε κάτι δημοσιεύματα (ή φήμες), ότι η διάλυση του πλοίου έγινε με υπερβολική μυστικότητα και υπήρχαν ασυνήθιστα μέτρα ασφαλείας γύρω από το πλοίο.





    Όντως το όνομα του Αμερικανικού αντιτορπιλικού ήταν ELDRIDGE και όταν το παρέλαβε το Ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό το 1951 ονομάσθηκε ΛΕΩΝ. Και όντως το πλοίο αυτό έχει παροπλισθεί από το 1992. Υπάρχουν βέβαια ακόμα κάποια στοιχεία για αυτό στην ιστοσελίδα του Πολεμικού Ναυτικού. Για όσους ενδιαφέρονται:

    http://www.hellenicnavy.gr/leon51_92.asp
    vouliakis
    16.03.2005, 00:09
    Eνδιαφέρον link, Iphigenia

    Αντιγράφω από τη σελίδα που μας παραπέμπεις:



    Λέων D-54 (1951-1992)

    Ένα από τα τέσσερα που παραχωρήθηκαν στο πλαίσιο της αμερικανικής στρατιωτικής βοήθειας και αποτέλεσαν τα νεώτερα "Θηρία". Του ιδίου τύπου: ΙΕΡΑΞ, ΛΕΩΝ και ΠΑΝΘΗΡ. Έτος ναυπηγήσεως 1944. Παρελήφθη στις 15 Ιανουαρίου 1951 από τον Ανπχο Δ. Φοίφα. Από τα πιο χρήσιμα και δραστήρια πλοία του Ναυτικού. Χρησιμοποιήθηκε εντατικά για περιπολίες στο Ανατολικό Αιγαίο και τη Δωδεκάνησο, όπως και για την εκπαίδευση των Ν. Δοκίμων. Ανήκε στη δύναμη της Διοικήσεως Αντιτορπιλικών. Πρόκειται για το πλοίο που οι λάτρεις των έργων επιστημονικής φαντασίας το θέλουν να παίρνει μέρος στο αποκαλούμενο "πείραμα της Philadelpheia", ένα πείραμα που δεν έγινε μάλλον ποτέ, αφού από πουθενά δεν τεκμηριώνεται κάτι τέτοιο, αλλά και το ίδιο το πλοίο δεν είχε τις μυστηριώδεις ιδιότητες που θέλουν να του αποδίδουν. Παροπλίσθηκε στις 15 Νοεμβρίου 1992.


    Sofia
    16.03.2005, 00:24
    Είχα παρακολουθήσει τις προάλλες μια εκπομπή σχετική με το πείραμα της Φιλαδέλφειας. Δεν νομίζω πως υπάρχει αμφιβιλία πως το πείραμα έγινε. Το θέμα είναι ποιός ακριβώς ήταν ο σκοπός του πειράματος και ποιο τελικά ήταν το αποτέλεσμα. Και γιατί τελοσπάντων όλη αυτή η μυστικοπάθεια. Όσο για το ΛΕΩΝ, λέγανε πως λείπανε απο το ημερολόγιο του πλοίου οι σχετικές σελίδες, οτι υπήρχαν στο πλοίο αμπάρια που ήταν σφραγισμένα και πως υπήρχαν ειδικά διαμορφωμένες βάσεις σε ορισμένα σημεία του και καλώδια που δεν εξηπυρετούν σε τίποτα και πιστεύουν πως είναι απο τον μηχανισμό που είχε τοποθετηθεί στο πλοίο για τη δημιουργεία του ισχυρού μαγνητικού πεδίου. Τέλος, το γεγονός ότι η παραχώρηση του πλοίου στο ελληνικό ναυτικό και ο παροπλισμός του συμπίπτουν χρονικά με τη δημιουργεία και κλείσιμο μιας αμερικανικής βάσης (συγχωρέστε με, δεν θυμάμαι λεπτομέρειες), καθώς και οι μαρτυρίες κάποιων πως το πλοίο εξεταζόταν κάτα τακτά χρονικά διαστήματα απο τους Αμερικανούς, άφηναν να αιωρείται το ερώτημα του ποιός τελικά ήταν ο σκοπός της παραχώρησης του συγκεκριμένου πλοίου στην Ελλάδα.
    MariannaP
    16.03.2005, 14:59
    Quote:

    Το μέλος GL στις 08-03-2005 στις 16:43 έγραψε:

    εδω θα μαθετε παρα πολλα και θα μπερδευτειτε περισσοτερο στο τι ειναι τελικα αληθεια και τι μυθος.....




    Ετσι μπράβο!!!
    Πραγματικά πιστεύω πως όσο περισσότερα ακούμε και διαβάζουμε για το συγκεκριμένο "πείραμα" που δεν ξέρουμε αν είναι μαϊμού ή όχι, τόσο περισσότερο μπερδευόμαστε...
    falimento
    16.03.2005, 16:59
    Το "Πείραμα της Φιλαδέλφειας" είναι μια μεγάλη πλάνη...

    Eγώ προσπάθησα πάντως μία φορά να εφαρμόσω το πείραμα χρησιμοποιώντας τη Θεωρεία του "Ενιαίου Πεδίου", για να εξαφανίσω μία κοπέλα που καθόταν δίπλα μου στο ΚΤΕΛ και με είχε τρελάνει στη πολυλογία αλλά τελικά το πείραμα στέφθηκε με αποτυχία!


    MariannaP
    16.03.2005, 18:32
    Φήμες
    GL
    16.03.2005, 20:12
    Καλες μου φιλες & φιλοι εχω ασχοληθει τοσο πολυ με το θεμα και στην Ελλαδα και στην Αμερικη που πραγματικα δεν ξερω που σταματαει η αληθεια & που αρχιζει η πλανη....
    Και υποπτευομαι οτι η πλανη αυτη ειναι τεχητη.....για να αποκρυβουν τα βαθυτερα στοιχεια αυτου του πραγματικου πειραματος....
    Οπως και να'χει ομως ειναι εκπληκτικο το γεγονος οτι το πειραμα αυτο εγινε εκεινη την εποχη και ο αποηχος του θα μας απασχολει μεχρι το 2025 που θ'ανοιξουν τα επισημα αρχεια του υπουργειου ναυτικων των ΗΠΑ για την συγκεκριμενη περιοδο....
    Hastaroth
    16.03.2005, 23:04
    Quote:

    Το μέλος Sofia στις 16-03-2005 στις 00:24 έγραψε:

    Είχα παρακολουθήσει τις προάλλες μια εκπομπή σχετική με το πείραμα της Φιλαδέλφειας. Δεν νομίζω πως υπάρχει αμφιβιλία πως το πείραμα έγινε. Το θέμα είναι ποιός ακριβώς ήταν ο σκοπός του πειράματος και ποιο τελικά ήταν το αποτέλεσμα. Και γιατί τελοσπάντων όλη αυτή η μυστικοπάθεια. Όσο για το ΛΕΩΝ, λέγανε πως λείπανε απο το ημερολόγιο του πλοίου οι σχετικές σελίδες, οτι υπήρχαν στο πλοίο αμπάρια που ήταν σφραγισμένα και πως υπήρχαν ειδικά διαμορφωμένες βάσεις σε ορισμένα σημεία του και καλώδια που δεν εξηπυρετούν σε τίποτα και πιστεύουν πως είναι απο τον μηχανισμό που είχε τοποθετηθεί στο πλοίο για τη δημιουργεία του ισχυρού μαγνητικού πεδίου. Τέλος, το γεγονός ότι η παραχώρηση του πλοίου στο ελληνικό ναυτικό και ο παροπλισμός του συμπίπτουν χρονικά με τη δημιουργεία και κλείσιμο μιας αμερικανικής βάσης (συγχωρέστε με, δεν θυμάμαι λεπτομέρειες), καθώς και οι μαρτυρίες κάποιων πως το πλοίο εξεταζόταν κάτα τακτά χρονικά διαστήματα απο τους Αμερικανούς, άφηναν να αιωρείται το ερώτημα του ποιός τελικά ήταν ο σκοπός της παραχώρησης του συγκεκριμένου πλοίου στην Ελλάδα.





    Εχω ακούσει κι'εγώ οτι το εν λόγω πλοίο είχε κάποιους χώρους σφραγισμένους που δέν επιτρεπόταν ούτε στο πλήρωμα να προσεγγίση,καθώς και απομεινάρια από τό σύστημα που είχε χρησιμοποιηθεί στο πείραμα αυτό.Μού το έχει πεί ένας φίλος (καί επί πολλά χρόνια μουσικός συνεργάτης μου) που υπηρέτησε στο Π.Ν σε ρυμουλκό.Τώρα άν όλα αυτά είναι ράδιο-αρβύλα ή όχι,θά το μάθουμε σε κάποια χρόνια...
    jorge
    16.03.2005, 23:50
    Quote:

    Το μέλος falimento στις 16-03-2005 στις 16:59 έγραψε:

    Eγώ προσπάθησα πάντως μία φορά να εφαρμόσω το πείραμα χρησιμοποιώντας τη Θεωρεία του "Ενιαίου Πεδίου", για να εξαφανίσω μία κοπέλα που καθόταν δίπλα μου στο ΚΤΕΛ και με είχε τρελάνει στη πολυλογία αλλά τελικά το πείραμα στέφθηκε με αποτυχία!




    Σε καταλαβαίνω Γεώργιε. Δοκίμασα κι εγώ
    vouliakis
    17.03.2005, 00:15
    Εγώ το μοναδικό που καταφέρνω να εξαφανίσω είναι το γνωστό τυράκι Philadelphia...
    polydoroslouca
    17.03.2005, 02:14
    Βουλιακη


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: polydoroslouca on 17-03-2005 02:15 ]