ελληνική μουσική
    841 online   ·  210.833 μέλη

    12χορδη κιθάρα με drums

    Damnagoras
    09.05.2011, 12:48

    Γεια χαρά σε όλους. Παίζω 12χορδη ακουστική κιθάρα και συνεργάζομαι με έναν drumer που διαμαρτύρεται ότι δεν μπορεί να κουμπώσει πάνω στην κιθάρα μου επειδή είναι 12χορδη.Υπάρχει κάποια λύση ή κάποια πρόταση σε αυτό το πρόβλημα (εκτώς από το να αλλάξω κιθάρα ή drumer....:D ). Να επισημάνω ότι παίζω με λεπτές χορδές αλλά έχω δοκιμάσει και χοντρές και είχαμε το ίδιο πρόβλημα.


    jj7
    09.05.2011, 14:40

    Τι εννοείς δεν μπορεί  να κουμπώσει? Γίνε ποιο συγκεκριμένως...12 χορδη κιθαρα=6 χρορδη με ποιο πλούσιο ήχο..


    Damnagoras
    09.05.2011, 15:29

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ.Απλά επειδή όπως καταλαβαίνεις παίζω ρυθμική κιθάρα λέει ότι της 6χορδης ο ήχος είναι πιο κοφτός και καταλαβαίνει που τελειώνουν τα μέτρα ενώ με την 12χορδη ο ήχος είναι πλούσιος και χάνεται σε αρκετά σημεία.


    trelakias
    09.05.2011, 16:38
    Αν παίζεις σωστά τα μέτρα τότε σίγουρα πρέπει να αλλάξεις drummer!
    cobal
    09.05.2011, 18:13
    + 1 Στον Τρελακια..... Μαλλον εισαι για ντραμερ
    Damnagoras
    10.05.2011, 07:14
    Ok καλά όλα αυτά. Αλλά πως εξηγείτε το ότι με 6χορδη κλασσική δεν έχει κανένα πρόβλημα?
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    orionas
    10.05.2011, 10:54
    Έλα ρε παιδιά επειδή το διατύπωσε λάθος το θέμα. τα περισσότερα τραγούδια είναι του κιθαρίστα και όταν είναι να βγάλω ντραμς και τα τραγούδια ffs δεν τα ξέρω τα ζήταω σε 6 χορδή κιθάρα για τον απλό λόγο ότι η δωδεκάχρονη κιθάρα γεμίζει πολύ με αποτέλεσμα να ταιριάζει μόνο right kai high-hat ενώ με την 6 χορδή είναι καλύτερα …. Επίσης με την δωδεκάχρονη στα αρπισματα είναι όλα μια χαρά όταν αρχίζει και μπαίνει γρήγορα γεμίζει τόσο πολύ ο ήχος που αν βάλω ντραμς μπουκώνει το σύμπαν και φυσικά όταν μπουκώνει ο τραγουδιστής που παίζει και κιθάρα δεν με ακούει και σιγά σιγά αρχίζει να ανεβάζει εγώ το καταλαβαίνω αλλά με την δοδεκαχορδη είναι πιο δύσκολο να ανεβάσω tempo σε ντραμς για τον απλούστατο λόγο θα πρέπει να περάσω τις μπακετες μέσα από τα δέρματα για να μπορεσει να με ακουσει. Γτι εγώ καταφέρνω να πιάσω την λανθασμένη αλλαγή τέμπο αν παραμείνω στον σωστό ρυθμό και προσπαθήσει η κιθάρα να ξαναφτιάξει το τέμπο ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ 6ΧΟΡΔΗ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ και φυσικα ακουγοντε πιο ωραια τα τραγουδια για εμμενα η δωδεκαχορδη ειναι για solo πιο πολυ....
    orionas
    10.05.2011, 10:56
    και οχι με ντραμς μπασσο πλικτρα και ηλ κιθαρα
    orionas
    10.05.2011, 11:24
    opos den einai tyxaio oti apo thn mpada sou apoxorhsane 2 tragoudistries 2 mpasistes 2 ppliktrades 2 hl kitharistes twra enas drummer opote kalytera na vriskomaste gia kana kafe para na trogomaste gia thn pada h malon na diamartyromai opos les pio panw kai fysika h mlkia pou ekanes einai oti vgikes dimosia me to onoma ths mpadas katw apo to onoma sou kai eipes ayta pou eipes
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    trelakias
    10.05.2011, 23:05

    Επανέρχομαι με μια ιδέα για να μην χαλάτε τις καρδιές σας.

    Παίξτε Punk!!! {#emotions_dlg.ban}


    Damnagoras
    10.05.2011, 23:09
    Ε καλά όχι κι έτσι...:D Είναι λίγο εγωιστάκος αλλά τον αγαπάω τον ατιμούλη...:D
    Damnagoras
    10.05.2011, 23:12
    Έχει πάντως δίκιο και η διατύπωσή μου δεν ήταν σωστή
    Hastaroth
    11.05.2011, 00:26

    Παιδιά μού εξηγείτε κι'εμένα να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημα;

    Ουδέποτε είχα πρόβλημα με κιθαρίστα που έπαιζε 12χορδη.Αν ξέρη να παίζη σωστά,ούτε μπουκώνει ούτε μπλέκει τον ήχο του.

    Μήπως αλλού είναι το θέμα και όχι στον drummer;


    Damnagoras
    11.05.2011, 07:19
    Σε ευχαριστώ φίλε Hastaroth. Δηλαδή μια 12χορδη κιθάρα δεν μπορεί να παίξει ΜΟΝΗ της με drums ή πρέπει να παίζει με συγκεκριμένο τρόπο (π.χ. μόνο αρπίσματα ή τίποτα τέτοιο)?
    orionas
    11.05.2011, 15:35

    :D ela eimouna ligo parmenos gti epeza kai lineage kai me ta pvp xp :D alla etsi kanw kai sto l2 me to paramikro leave clan kai meta apo 24 wres pali back eimai xD kai telika to mpoukoma mporei na einai kai to studio gti apo oti thimame sto tavro sto studio mia xara akougomastan re sy!!! alla den eixa thn wra na skeftw e ti na kanw oute to cp den eprepe na mou fane xaxoxoxaxoxaxo.... kai h alithia einai oti griniazw kai ligo aaaa oso gia ta atoma pou apoxorisan eixan erthei gia mia prova apla tous testarame kai den mas kanane :D ektos apo ton enan pliktra pou genyse h gynaika tou kai anagastika efyge :DDDDDDD e ti na kanw eipa thn mish alhthia :D gia na ponesei kai ligo ^^

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : orionas στις 11-05-2011 15:39 ]


    cobal
    11.05.2011, 21:20

    Προσπαθω να καταλαβω τοση ωρα τι λεει ο Οριωνας   {#emotions_dlg.confused1}

    Οριων εχεις δικιο στο οτι προτιμας να ακους καθαρα την κιθαρα και απο οτι καταλαβαινω το προβλημα σας (σου) ειναι οτι η δωδεκαχορδη δεν εχει καλο ηχο και μπουκωνει με συνεπεια να μπουκωνουν και τα υπολοιπα οργανα μαζι με αυτη (Σε κατανοω πιστεψε με).

    Θα πρεπει να μαθεις να παιζεις και οταν δεν ακους καλα ομως.... Εσυ κρατας ρυθμο και παιζουν οι αλλοι πανω σου, και οχι το αντιθετο.

    Εχω βγαλει πολλες συναυλιες οπου ακουγα μονο τα μικροφωνα και ελαχιστα τα υπολοιπα οργανα αφου δεν ειχε γινει καλη δουλεια στο στησιμο με συνεπεια να εχω το νου μου και να κοιταζομαι συνεχεια με το μπουζουξη και το κιθαριστα για κοψιες, αλλαγες και φιναλε. Το χειροτερο ομως ειναι οτι ετσι δεν το ευχαριστιεσαι και απο καποια στιγμη και μετα στη δινει στα νευρα.....


    Damnagoras
    11.05.2011, 23:30
    Είχες κι εσύ πρόβλημα με 12χορδη κιθάρα cobal?Όντως δηλαδή μπουκώνει ο ήχος και μπερδεύει τον drummer?
    djmetronomos
    12.05.2011, 11:34

    Να μια κυρία που δεν μπερδεύει τους μουσικούς της με την δωδεκάχορδη...

    Joan Armatrading


    Link

    ">