ελληνική μουσική
    381 online   ·  210.816 μέλη

    12χορδη κιθάρα με drums

    Hastaroth
    12.05.2011, 12:20

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 11-05-2011 στις 21:20 έγραψε...

    Προσπαθω να καταλαβω τοση ωρα τι λεει ο Οριωνας   {#emotions_dlg.confused1}

    Οριων εχεις δικιο στο οτι προτιμας να ακους καθαρα την κιθαρα και απο οτι καταλαβαινω το προβλημα σας (σου) ειναι οτι η δωδεκαχορδη δεν εχει καλο ηχο και μπουκωνει με συνεπεια να μπουκωνουν και τα υπολοιπα οργανα μαζι με αυτη (Σε κατανοω πιστεψε με).

    Θα πρεπει να μαθεις να παιζεις και οταν δεν ακους καλα ομως.... Εσυ κρατας ρυθμο και παιζουν οι αλλοι πανω σου, και οχι το αντιθετο.

    Εχω βγαλει πολλες συναυλιες οπου ακουγα μονο τα μικροφωνα και ελαχιστα τα υπολοιπα οργανα αφου δεν ειχε γινει καλη δουλεια στο στησιμο με συνεπεια να εχω το νου μου και να κοιταζομαι συνεχεια με το μπουζουξη και το κιθαριστα για κοψιες, αλλαγες και φιναλε. Το χειροτερο ομως ειναι οτι ετσι δεν το ευχαριστιεσαι και απο καποια στιγμη και μετα στη δινει στα νευρα.....

    Εγώ προσπαθώ να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημα και ποιός το έχει,ο Damnagoras ή ο Orionas;

    Αν ο παίζων την 12χορδη έχη τον ρόλο τού rythm guitar,τότε άν δέν παίζη σωστά (δηλαδή "ξεκάθαρα") τίς αξίες,όντως μπερδεύει τον drummer γιατί ακούγεται συγκεχυμένος.

    Προφανώς κάτι τέτοιο υποψιάζομαι ότι γίνεται.

    Πάντως το σημαντικώτερο είναι να ακούη ο drummer τον τραγουδιστή,αφού η μελωδική γραμμή είναι βασικός καθοριστής τής δομής τού κομματιού και καθοδηγεί και στά tutti,finale κλπ επίμαχα σημεία.

    @cobal:τέτοιες φάσεις έχω βιώσει κι'εγώ,ιδίως όποτε με φώναζαν τελευταία στιγμή να καλύψω κενά άλλων drummers.Αποκαλούνται δέ "σκαψίματα".Οχι μόνο δέν το ευχαριστιέσαι (εξαρτάται βέβαια τί είδος μουσικής αφορά),όχι μόνο σού την δίνει στα νεύρα,αλλά στο τέλος κονομάς και κάτι πονοκεφάλους ξεγυρισμένους....... 


    Damnagoras
    12.05.2011, 13:22
    Οπότε αν υπάρχει μόνο μία 12χορδη κιθάρα και τα drums (βγαζω έξω τα φωνητικά και ηλεκτρικές κιθάρες) και ακούγεται μπουκωμένος ο ήχος φταίει η 12 χορδη κιθάρα ή ο τρόπος που παίζει ο κιθαρίστας. Αν φταίει ο τρόπος η 12χορδη πρέπει να παίζεται κάπως διαφορετικά από την 6χορδη?
    trelakias
    12.05.2011, 14:06
    Για τί είδος μουσικής μιλάμε?
    Damnagoras
    12.05.2011, 15:03

    Για ελληνικό Rock στην απλή μορφή του.Πρόχειρο δείγμα εδώ http://www.myspace.com/amnisia2009

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Damnagoras στις 12-05-2011 15:23 ]


    trelakias
    12.05.2011, 15:35

    Παράθεση:

    Θα πρεπει να μαθεις να παιζεις και οταν δεν ακους καλα ομως.... Εσυ κρατας ρυθμο και παιζουν οι αλλοι πανω σου, και οχι το αντιθετο.

     

     

    +1

     

    Από την άλλη ο κιθαρίστας ίσως θέλει εξάσκηση στο να κρατάει και αυτός σταθερό ρυθμό και τέμπο (ασκήσεις με μετρονόμο).  Και όταν παίζετε μαζί να βασίζεται στον drummer, όχι να τον "ξεχνάει".

     

    Επίσης για το μπούκωμα θέλει βελτίωση η τεχνική στο δεξί χέρι (αν είσαι δεξιόχειρας).  Το παίξιμο πρέπει να γίνει πιο ρυθμικό και στακάτο για να μην υπάρχει σύγχυση και να έχει δυναμικές.

    Τα περισσότερα κομμάτια σας θα είναι σε 4/4 οπότε τόνισε το πρώτο τέταρτο, και λίγο λιγότερο το τρίτο.  Επίσης ίσως θα βοηθούσε αν κάποιες από τις συγχορδίες τις έπαιζες διαφορετικά, με μπαρέ, για να μπορείς να τις "σβήνεις".  Ξέρω βέβαια ότι τα μπαρέ στη 12χορδη δεν είναι τόσο εύκολα δυστυχώς, αλλά θα μειώσεις σημαντικά τη βαβούρα γιατί δεν θα έχεις ανοιχτές χορδές.

    Αυτά ελπίζω να βοηθήσουν να μην ακούγεται "μονοκόμματο" το παίξιμο.

     

    Τέλος αν έχεις συνηθίσει σε 6χορδη να χτυπάς δυνατά τις χορδές τότε μάλλον πρέπει να χαλαρώσεις το δεξί χέρι παίζοντας με 12χορδη.

     

    Τσέκαρε το παρακάτω βίδεο

     

     


    -----------------
    blues on the Rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 12-05-2011 15:44 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 12-05-2011 15:45 ]


    Damnagoras
    12.05.2011, 16:35
    Σε ευχαριστώ πολύ.Θα δοκιμάσω αυτά που είπες για τα μπαρέ και θα μειώσω όσο γίνεται την δύναμη στο δεξί χέρι. Στα υπόλοιπα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.Αν δεν βγάλω άκρη το πολύ πολύ να επιστρέψω στην 6χορδη...D Με βοήθησες αρκετά.Ευχαριστώ και πάλι!
    cobal
    12.05.2011, 20:25

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 12-05-2011 στις 12:20 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος cobal στις 11-05-2011 στις 21:20 έγραψε...

    Προσπαθω να καταλαβω τοση ωρα τι λεει ο Οριωνας   {#emotions_dlg.confused1}

    Οριων εχεις δικιο στο οτι προτιμας να ακους καθαρα την κιθαρα και απο οτι καταλαβαινω το προβλημα σας (σου) ειναι οτι η δωδεκαχορδη δεν εχει καλο ηχο και μπουκωνει με συνεπεια να μπουκωνουν και τα υπολοιπα οργανα μαζι με αυτη (Σε κατανοω πιστεψε με).

    Θα πρεπει να μαθεις να παιζεις και οταν δεν ακους καλα ομως.... Εσυ κρατας ρυθμο και παιζουν οι αλλοι πανω σου, και οχι το αντιθετο.

    Εχω βγαλει πολλες συναυλιες οπου ακουγα μονο τα μικροφωνα και ελαχιστα τα υπολοιπα οργανα αφου δεν ειχε γινει καλη δουλεια στο στησιμο με συνεπεια να εχω το νου μου και να κοιταζομαι συνεχεια με το μπουζουξη και το κιθαριστα για κοψιες, αλλαγες και φιναλε. Το χειροτερο ομως ειναι οτι ετσι δεν το ευχαριστιεσαι και απο καποια στιγμη και μετα στη δινει στα νευρα.....

    Εγώ προσπαθώ να καταλάβω ποιό είναι το πρόβλημα και ποιός το έχει,ο Damnagoras ή ο Orionas;

    Αν ο παίζων την 12χορδη έχη τον ρόλο τού rythm guitar,τότε άν δέν παίζη σωστά (δηλαδή "ξεκάθαρα") τίς αξίες,όντως μπερδεύει τον drummer γιατί ακούγεται συγκεχυμένος.

    Προφανώς κάτι τέτοιο υποψιάζομαι ότι γίνεται.

    Πάντως το σημαντικώτερο είναι να ακούη ο drummer τον τραγουδιστή,αφού η μελωδική γραμμή είναι βασικός καθοριστής τής δομής τού κομματιού και καθοδηγεί και στά tutti,finale κλπ επίμαχα σημεία.

    @cobal:τέτοιες φάσεις έχω βιώσει κι'εγώ,ιδίως όποτε με φώναζαν τελευταία στιγμή να καλύψω κενά άλλων drummers.Αποκαλούνται δέ "σκαψίματα".Οχι μόνο δέν το ευχαριστιέσαι (εξαρτάται βέβαια τί είδος μουσικής αφορά),όχι μόνο σού την δίνει στα νεύρα,αλλά στο τέλος κονομάς και κάτι πονοκεφάλους ξεγυρισμένους.......



    Οντως το θεμα ειναι λιγο δυσκολο να το ξεδιαλυνουμε στο ετσι αλλα εγω πιστευω οτι, η, ο Damn παιζει αθελα ανοιχτες και δημιουργειτε βομβος η μπουκωνει απο μονη της η κιθαρα.

    Εγω στα μονιτορ μου παντα παιρνω γραμμη απο κεντρικο ηχειο και τα συνδεω σε σειρα... Θελω να ακουω το γενικο αποτελεσμα γιατι συνηθως οταν παιζουμε με την μπαντα εχω και την κονσολα διπλα μου.

    Σαφως να ακους τον τραγουδιστη αλλα οταν το προγραμα εχει και πολλα ορχηστρικα και ο μαεστρος θελει και κολπακια και εσυ δεν τον καλοακους..........Ειναι θεμα. Και επειδη συνηθως παιζω με τον ιδιο μπουζουξη (χρονια τωρα) που ειναι κολπατζης (και γατος)

    Τωρα κατι κολπα απο μερικους ηχοληπτες.... " να σου δωσω μπασο πιο πολυ κτλ" μου θυμιζουν ασχημες εμπειριες.

    Hastaroth απο σκαψιμο αλλο τιποτα.... Η φαση ειναι να παιζεις κανα 5ωρο σερι και μετα να τραβας το βρακι να ξεκολησει απο το κωλο σου και να ποναει κιολας