ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη

    Είμαι δεκαπεντε και ξεκινησα πιανο.Αρχισα αργα;

    giotapiano
    31.05.2011, 12:53

    Πριν ένα μήνα περίπου άρχισα πιάνο ως αυτοδίδακτη.Έβλεπα βιντεο και έπαιζα κομμάτια.Μπορω ανετα να παιξω 2 κομματια απο την ταινια αμελι,την αρχη του "για την ελιζ" και μιση τη σονατα υπο το σελληνοφως του μπετοβεν και αλλα μικρα κομματακια.Μαθηματα θα κανω το καλοκαιρι,αλλα θα ηθελα να μου πειτε εαν ειναι πολυ αργα τωρα που αρχισα πιανο,γιατι βλεπω η συντριπτικη πλειοψηφια των μεγαλων πιανιστων ξεκινησαν απο 5-7 χρονων.Θα ηθελα πολυ να παιζω καλα και αν γινεται (που χλωμο το βλεπω) να παρω και καποιο πτυχιο ή διπλωμα.Τι πιστεύετε;


    Staccato
    05.06.2011, 03:43
    Είναι πραγματικά πολύ όμορφο που αποφάσισες να ασχοληθείς! Ποτέ δεν είναι αργά. Απλά μην αμελήσεις να ξεκινήσεις μαθήματα, για να βελτιωθείς (να μάθεις να τοποθετείς σωστά τα χέρια σου, να μάθεις τεχνικές κλπ). Έχε υπόψιν σου ότι ίσως χρειαστούν αρκετά χρόνια και πολλή εξάσκηση για να πάρεις κάποιο πτυχίο. Ξεκίνα μαθήματα για προσωπική σου βελτίωση και ευχαρίστηση και στην πορεία βλέπεις αν θέλεις να προσπαθήσεις για το χαρτί.
    laxesis
    06.06.2011, 11:17

    Προχώρα!!!!!μην το σκέφτεσαι καθόλου αν σε γεμίζει και σου αρέσει πολύ!!

     

    Πολύ σημαντικό ρόλο παίζει ο δάσκαλος σε πολλούς τομείς όπως επίσης παίζει

    πολύ σημαντικό ρόλο και το δικό σου ψάξιμο, η προσωπική σου μελέτη,αγάπη και σοβαρότητα

    σε αυτό που κάνεις.

    Τα χρόνια είναι αρκετά αλλά εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τα παραπάνω καθώς και από

    την δική σου αντίληψη και κλίση στο όργανο!

     

    Επίσης πέρα από όλα αυτά καλό θα σου κάνει αν δεν το κάνεις ήδη,να ακούς παράλληλα πολλή

    μουσική από διάφορες εποχές (πχ Μπαρόκ,κλασσική,ρομαντισμό)κ.α

     

     

    Τελειώνοντας θα σου πω και ένα τελευταίο,(άσχετο βέβαια)

    δεν ξέρω αν είσαι μαθήτρια καλή στο σχολείο ή όχι

    αλλά δώσε μεγάλη βάση στο λύκειο χωρίς να σημαίνει ότι ήρθε και το τέλος του κόσμου αν δεν

    πετύχεις (δρόμοι πάντα υπάρχουν)αλλά αν βάλεις τον στόχο σου και εργαστείς καλά για αυτόν,πιστεύω ότι θα τον πετύχεις!

     

    :) Καλή επιτυχία προς το παρών και να είσαι πάντα καλά!

     

     


    dagas
    21.06.2011, 00:17

    Nα ασχοληθείς! Να κάνεις αυτό που σου αρέσει!

    ίσως να είναι λίγο δύσκολο και χρονοβόρο το να πάρεις πτύχιο και θα χρειαστεί πολλή δουλεία!

    εγώ βέβαια είμαι κατά των πτυχίων και των ''χαρτιων''! Να κάνεις μαθημάτα και να προσπαθείς μόνη σου!

    η ατομική  προσπάθεια πιστεύω πως παίζει πιο σημαντικό ρόλο από τον ρόλο του καθηγητή. Ο καθηγητής θα σε οδηγεί. Συνεχισε, και μην απογοητευτεις για οποιδήποτε λόγο!

    άρχισε να κάνεις μαθήματα θα σε βοηθήσει αρκετά

    μην χάνεις το ενδιαφέρον σου και πριν το καταλάβεις θα μπορείς να πάιζεις πολύ καλά!{#emotions_dlg.yes}

     

     

     

    καλη επιτυχία!

     


    Foidel
    22.06.2011, 22:32

    Ποτέ δεν είναι αργά...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Foidel στις 22-06-2011 22:35 ]


    MariannaLappa
    23.06.2011, 12:41
    Δεν έχω να πω κάτι πολύ διαφορετικό από τους υπόλοιπους. Αφού σου αρέσει, σίγουρα δεν είναι αργά! Αλλά σε συμβουλεύω κι εγώ να ξεκινήσεις το συντομότερο μαθήματα, για να μάθεις από την αρχή την τεχνική κτλ, ώστε σε αυτό να μην έχεις μελλοντικά πρόβλημα. Τώρα ναι, για το πτυχίο θέλει πολλή δουλειά και αρκετά χρόνια, αλλά προς το παρόν, κοίτα να ξεκινήσεις σωστά και βλέπεις πώς θα εξελιχθεί.
    dimarasjim
    25.06.2011, 16:05

    Το να ξεκινάς σε μεγάλη ηλικία (εδώ που τα λέμε οχι και τόσο μεγάλη) σημαίνει οτι το αγαπάς. Αυτό είναι το καλό σου χαρτί! Στο λέω αυτό γιατί αν κάνεις μια βόλτα στο κοντινότερο ωδείο θα δεις αρκετά παιδάκια που δεν θέλουν να ασχοληθούν και τα στέλνουν οι γονείς με τις κλωτσιές. Και εγώ γύρω στα 15 ξεκίνησα και προχώρησα πολύ γρήγορα. Απο προσωπική εμπειρία λοιπόν σου λέω οτι θα πετύχεις. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάζεις κάθε μέρα (έστω και λίγο) και αν γίνεται να μάθεις πράγματα για τον καθηγητή-τριά σου. Μη διαλέξεις κάποιον στην τύχη. Τέλος, θα σε βοηθούσε πολύ αν διάβαζες σε κανονικό πιάνο και όχι σε ηλεκτρικό ή αρμόνιο ή ο,τιδήποτε παρόμοιο.


    ApostolisArmagos
    27.06.2011, 01:19
    Ποτέ δεν είναι αργά ,όπως λεει και ο φίλος μας ο Βαγγέλης
    staurosmozart
    11.07.2011, 18:21

    Παράθεση:

    Το μέλος dimarasjim στις 25-06-2011 στις 16:05 έγραψε...

    Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάζεις κάθε μέρα (έστω και λίγο) και αν γίνεται να μάθεις πράγματα για τον καθηγητή-τριά σου. Μη διαλέξεις κάποιον στην τύχη. Τέλος, θα σε βοηθούσε πολύ αν διάβαζες σε κανονικό πιάνο και όχι σε ηλεκτρικό ή αρμόνιο ή ο,τιδήποτε παρόμοιο.



     

    Συμφωνω ακραδαντα.Τo ηλεκτρικο πιανο ειναι θανατος,ιδιως για ενα παιδι που παει να χτισει μια βασικη τεχνικη.Πρεπει να ξερεις ομως οτι παιδια σαν εσενα(δεν το λεω υποτιμιτικα,ενοω που εχουν αρχισει την μουσικη ΣΧΕΤΙΚΑ αργα) ,πρεπει να βρεις ενα καθηγητη καταλληλο για την περισταση,που να μπορει να χειρειστει ευνοικα το ταπεραμεντο και την αγαπη ενος-μιας εφηβου-εφηβης για την μουσικη,να ξερει ποτε θα σε τρεξει στην υλη,ποτε να σε ''καθισει'' λιγο παραπανω....ολα αυτα ειναι σημαντικα,γιατι εισαι σε μια ''πιανιστικη'' ηλικα που δεν σε παιρνει να πειραματιστεις και να πεσεις σε κανεναν καθηγητη των οπισθιων,ποσο μαλλον απο την στιγμη που εχεις σκοπο το πτυχιο-διπλωμα.Smile 


    AnnaAdams
    11.07.2011, 18:34

    Αν σου αρέσει πολύ, καλά έκανες και το ξεκίνησες. Εγώ ξεκίνησα από τα 7. Είναι ίσως λίγο αργά, αλλά αν τα πας καλά μπορεί να προσπεράσεις τα προκαταρκτικά που είναι 2 χρόνια αν δε κάνω λάθος. Κατ'αρχήν, στο Εθνικό Ωδείο που είμαι εγώ -έχει διαφορά η πολιτική του κάθε ωδείου- οι σπουδές είναι για 12 χρόνια. Εγώ τώρα είμαι 20 χρονών και θα πάρω πτυχίο περίπου στα 25.

    Η διαβάθμιση είναι ως εξής

    Προκαταρκτικά, 3 χρόνια κατωτέρα σχολή, 3 χρόνια μέση σχολή, 3 χρόνια ανωτέρα σχολή, και 2 μέχρι πτυχίο, νομίζω (αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος). Έχεις επίσης και θεωρία, αρμονία και πολλά άλλα θεωρητικά μαθήματα που πρέπει να περνάς. Και μην ξεχνάς ότι είσαι 15, που σημαίνει ότι πιθανότατα όταν θα δίνεις πανελλήνιες θα σταματήσεις για ένα χρόνο λόγω φόρτου του προγράμματός σου.

    Γνώμη μου είναι να ρωτήσεις κάποιο έμπειρο καθηγητή ή διευθυντή ωδείου, και να μην πας σε ιδιωτικό ωδείο (πχ Νάκας κτλ), γιατί οι σπουδές δεν έχουν την ίδια ποιότητα, όπως επίσης δεν πληρώνεις παντού το ίδιο. Είναι κρίμα να δίνεις περισσότερα, ή και τα ίδια λεφτά με το Εθνικό, και να περνάς τις τάξεις αβέρτα, χωρίς να έχεις τις απαραίτητες δυνατότητες γι'αυτό. Ψάξε το όσο μπορείς, είναι λίγο αργά ηλικιακά, αλλά ανάλογα με τη θέλησή σου και τις δυνατότητές σου θα δεις αν τα καταφέρεις. :)


    AnnaAdams
    11.07.2011, 18:36

    Επίσης, μην προσπαθήσεις να κάνεις κάτι μόνη σου, καλύτερα να μάθεις κοντά σε ένα καθηγητή για να μάθεις καλά την τεχνική.

    Όσο για το αν θες να μάθεις αρμόνιο ή πιάνο, είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα, και πρέπει να σε ενημερώσουν σωστά και να το ερευνήσεις, και να δεις τι θέλεις και μόνη σου.

    Αν θες να μάθεις πιάνο, πρέπει να εξασκηθείς στο πιάνο, διαφορετικά θα υστερείς στην τεχνική σου.

    Στο αρμόνιο ακόμα και η ΄ύλη σου μπορεί να είναι διαφορετική, και άλλα χρόνια φοίτησης.

    Αυτά από μένα.


    AnnaAdams
    11.07.2011, 18:39

    Παράθεση:

    Το μέλος dimarasjim στις 25-06-2011 στις 16:05 έγραψε...

    Το να ξεκινάς σε μεγάλη ηλικία (εδώ που τα λέμε οχι και τόσο μεγάλη) σημαίνει οτι το αγαπάς. Αυτό είναι το καλό σου χαρτί! Στο λέω αυτό γιατί αν κάνεις μια βόλτα στο κοντινότερο ωδείο θα δεις αρκετά παιδάκια που δεν θέλουν να ασχοληθούν και τα στέλνουν οι γονείς με τις κλωτσιές. Και εγώ γύρω στα 15 ξεκίνησα και προχώρησα πολύ γρήγορα. Απο προσωπική εμπειρία λοιπόν σου λέω οτι θα πετύχεις. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάζεις κάθε μέρα (έστω και λίγο) και αν γίνεται να μάθεις πράγματα για τον καθηγητή-τριά σου. Μη διαλέξεις κάποιον στην τύχη. Τέλος, θα σε βοηθούσε πολύ αν διάβαζες σε κανονικό πιάνο και όχι σε ηλεκτρικό ή αρμόνιο ή ο,τιδήποτε παρόμοιο.



     

    Θα συμφωνήσω, χωρίς περαιτέρω σχολιασμό.


    staurosmozart
    12.07.2011, 11:25

    Παράθεση:

    Η διαβάθμιση είναι ως εξής

    Προκαταρκτικά, 3 χρόνια κατωτέρα σχολή, 3 χρόνια μέση σχολή, 3 χρόνια ανωτέρα σχολή, και 2 μέχρι πτυχίο, νομίζω (αν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος). Έχεις επίσης και θεωρία, αρμονία και πολλά άλλα θεωρητικά μαθήματα που πρέπει να περνάς. Και μην ξεχνάς ότι είσαι 15, που σημαίνει ότι πιθανότατα όταν θα δίνεις πανελλήνιες θα σταματήσεις για ένα χρόνο λόγω φόρτου του προγράμματός σου.

     



     

    νομιζω πως μονο στο εθνικο εχεις απαραιτητα δυο χρονια προετοιμασια για το πτυχιο,αλλα βεβαια αυτο παει και με την προοδο του μαθητη,και γενικα κατα ποσο ετοιμος θα ειναι μεσα σε εν συγκεκριμενο χρονοδιαγραμμα...


    staurosmozart
    12.07.2011, 11:27

    Παράθεση:

    Το μέλος AnnaAdams στις 11-07-2011 στις 18:34 έγραψε...

     

    Γνώμη μου είναι να ρωτήσεις κάποιο έμπειρο καθηγητή ή διευθυντή ωδείου, και να μην πας σε ιδιωτικό ωδείο (πχ Νάκας κτλ), γιατί οι σπουδές δεν έχουν την ίδια ποιότητα, όπως επίσης δεν πληρώνεις παντού το ίδιο. Είναι κρίμα να δίνεις περισσότερα, ή και τα ίδια λεφτά με το Εθνικό, και να περνάς τις τάξεις αβέρτα, χωρίς να έχεις τις απαραίτητες δυνατότητες γι'αυτό. Ψάξε το όσο μπορείς, είναι λίγο αργά ηλικιακά, αλλά ανάλογα με τη θέλησή σου και τις δυνατότητές σου θα δεις αν τα καταφέρεις. :)



    σχετικα με το ωδειο του νακα(το κεντρικο παντα) θα διαφωνισω....σαν επιπεδο ειναι καλο -σε γενικες γραμμες- (ασχετο με το γινεται ''μεσα'' στους κολπους του ωδειου)

     

    αν και γενικα ειμαι της αποψης οτι δεν χρειαζεται να κοιταμε τοσο τα ονοματα των ωδειων,αλλα των καθηγητων που διδασκουν.


    AnnaAdams
    12.07.2011, 16:38

    Παράθεση:

    Το μέλος staurosmozart στις 12-07-2011 στις 11:27 έγραψε...

    σχετικα με το ωδειο του νακα(το κεντρικο παντα) θα διαφωνισω....σαν επιπεδο ειναι καλο -σε γενικες γραμμες- (ασχετο με το γινεται ''μεσα'' στους κολπους του ωδειου)

     

    αν και γενικα ειμαι της αποψης οτι δεν χρειαζεται να κοιταμε τοσο τα ονοματα των ωδειων,αλλα των καθηγητων που διδασκουν.



     

    Εγώ δεν ήξερα καν ότι είχε ο Νάκας ωδείο χαχαχα! Τυχαία το είδα μια φορά που έψαχνα για μετρονόμο στο κέντρο. Και ένας φίλος μου μου είπε ότι ένας γνωστός του κάνει ντραμς αρκετά χρόνια και δεν έχει καν τις βασικές γνώσεις όπως το πώς να κρατάει τις μπαγκέτες! Ίσως να ήταν υπερβολή, αλλά γενικά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια, χωρίς φυσικά να θίξω κάποιον, όλα τα ωδεία άλλωστε έχουν ελαττώματα.

    Σίγουρα οι καθηγητές μετράνε πιο πολύ, σε αυτό θα συμφωνήσω.


    staurosmozart
    12.07.2011, 18:10
    οσον αφορα το πιανιστικο τμημα τουλαχιστον,εχει καποιους εξαιρετικους καθηγητες..
    AnnaAdams
    12.07.2011, 19:18

    Παράθεση:

    Το μέλος staurosmozart στις 12-07-2011 στις 18:10 έγραψε...

    οσον αφορα το πιανιστικο τμημα τουλαχιστον,εχει καποιους εξαιρετικους καθηγητες..

     

    Πάω πάσο αν γνωρίζεις προσωπικά άτομα, δε μπορώ να εκφέρω γνώμη αν δεν έχω γνωρίσει άτομα.


    staurosmozart
    12.07.2011, 19:33
    δυστυχως,δεν μπορουμε να μιλισουμε με ονοματα,απο οσο νομιζω..
    giotapiano
    13.07.2011, 15:22

    παιδια,ευχαριστώ αφανταστα για ολα τα σχολια και τις συμβουλες σας {#emotions_dlg.thumbup} ,απλα θελω να πω πως μενω στην Κατερινη και δυστυχως δεν εχω προσβαση σε εθνικο ωδειο κλπ ({#emotions_dlg.sad}) και ουτε εχω μεγαλη γκαμα απο ωδεια για να διαλεξω.Εχω ξεκινησει μαθηματα εδω σημερα εκανα το 2ο και η καθηγητρια μου ειναι εξαιρετικη πιανιστα και μου δινει καταπληκτικες συμβουλες επισης λογω της δουλειας του πατερα μου (ειναι γεωλογος και μετακομιζουμε πολυ συχνα) δεν μπορουμε να παρουμε κλασσικο πιανο,καταλαβαινετε,λογω μετακομισεων. οποτε θα ηθελα να ξερω ποσο κακο θα κανει αυτο στην τεχνικη μου. οσο για το πτυχιο,το βλεπω σαν κατι μακρινο και απιαστο,αλλα θα ηθελα να συνεχισω.εχω υποσχεθει στον εαυτο μου να μην πω ΠΟΤΕ "δεν μπορω" μπροστα απο το πιανο {#emotions_dlg.nono} σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας {#emotions_dlg.biggrin}


    AnnaAdams
    13.07.2011, 16:30

    Και πολύ καλά κάνεις! Είναι κάτι δημιουργικό και το κάνεις για σένα! Ούτε διαγωνισμός ούτε κάποια πίεση. Να υποστηρίζεις πάντα έτσι τις επιλογές σου! {#emotions_dlg.biggrin}

    Δυστυχώς θα επηρεάσει την τεχνική σου αρκετά. Επίσης σε πιο προχωρημένο επίπεδο θα έχεις πρόβλημα με την έκταση του πιάνου (εκτός αν έχεις ηλεκτρικό? Δε θυμάμαι αν διάβασα κάτι τέτοιο παραπάνω). Όπως και νά χει, γιατί δε μαθαίνεις αρμόνιο, μιας και δε μπορείς να πάρεις πιάνο? Καλύτερα συζήτησέ το με την καθηγήτριά σου, θα καταλάβει καλύτερα από όλους και θα σου πει τι θα κάνεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου!