ελληνική μουσική
    821 online   ·  210.851 μέλη

    Είμαι δεκαπεντε και ξεκινησα πιανο.Αρχισα αργα;

    natassa1911
    27.09.2011, 14:15

    Μην ανησυχείς, εισαι πολύ νέα ακόμη. Ακόμα και ενήλικες μπορουν να μάθουν να παιζουν πολύ καλά πιάνο. Εσύ που αρχισες "μεγάλη" εχεις 2 αβανταζ. Το ένα είναι οτι έχεις ηδη μουσικά ακούσματα. Ξερεις τι είναι και πως πρεπει να ακουστεί η μουσική που θα παιξεις στο πιάνο.Το άλλο είναι οτι ως μεγαλύτερη θα μάθεις πολυ πιο συντομα αυτά που ένα παιδάκι θα χρειαζόταν  2 χρόνια περίπου για να μάθει. (Ειχα έναν μαθητη πολυ ταλαντούχο που άρχισε στα 28 του και σε 2 χρόνια έπαιζε σαν να είχε κάνει 7! Και ο αδελφός μιας φιλης μου άρχισε στα 17 πήρε δίπλωμα και συνέχισε σπουδές στην Αγγλία)

    Και βέβαια εσύ δεν είσαι ενηλικας να σε απασχολούν άλλα καθημερινά προβλήματα και να μην εχεις χρόνο να μελετησεις.

    Αν έχεις κάνει σπορ η χορό να ξέρεις όλα θα είναι πολυ πιο εύκολα.

    Αυτό που πρέπει να προσέξεις 1. Μην προσπαθεις να μάθεις μόνη. Κινδυνευεις να αποκτήσεις κακή τεχνική  και ήχο και να χαλάσεις τα χέρια σου.

    Αν βρείς δάσκαλο πρόσεξε πολύ ...δυστυχώς η καλλιτεχνική εκπαιδευση στην Ελλαδα πάσχει.

    Η γνώμη μου πάντως είναι οτι καθόλου μεγάλη δεν είσαι

    Καλή σου πρόοδο!

     


    vajaket
    08.01.2012, 15:07

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vajaket, 10-04-2018 09:04 ]


    natassa1911
    09.01.2012, 00:24
    Το Εθνικό Ωδείο ειναι ιδιωτικό. Οπως ειναι το Ελληνικό και το ωδείο του Νάκα.Μπορείς να βρεις καλους ή άσχετους καθηγητες σε όλα τα ωδεία. Δυστυχώς. Επίσης οι σπουδές διαρκούν το ίδιο σε όλα τα ωδεία. 2 χρόνια η προκαταρκτική, από 3 εως 6 χρόνια η κάθε σχολή. Δεν υπάρχουν 2 χρόνια υποχρεωτικά για να δώσεις πτυχίο. Μόλις ετοιμάσεις πρόγραμμα μετα τις προκριματικές δίνεις για πτυχίο.( Και βέβαια μπορείς να δώσεις κατατακτηριες σε όποια τάξη θες μέχρι την 2η ανωτερα χωρις να χρειαστει να κάνεις όλα αυτά τα χρόνια στο ωδείο.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : natassa1911 στις 15-01-2012 11:46 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : natassa1911 στις 15-01-2012 11:49 ]


    axilleas23
    14.01.2012, 23:44
    Και επειδή που είσαι 15 τι πειράζει; Προχώρα. Μη το σταματάς καθόλου. Αρκεί μη το μετανιώσεις!