ελληνική μουσική
    305 online   ·  210.844 μέλη

    Τη γνώμη σας για Delay pedal?

    trelakias
    08.06.2011, 23:46

    Είμαι στην αναζήτηση ενός delay και θα ήθελα να ακούσω μερικές γνώμες πριν αρχίσω να δοκιμάζω στα μαγαζιά.

    Λοιπόν, μάλλον για ψηφιακό με βλέπω να πηγαίνω γιατί δεν βλέπω λόγο να αγοράσω αναλογικό. Τα ψηφιακά έχουν και μια χαρά ήχους και είναι και πιο παραμετροποιήσιμα...

    Η τιμή του δεν θέλω να ξεφεύγει πολύ καθώς θα το χρησιμοποιώ σε μερικά κομμάτια και σόλο και όχι σε οτιδήποτε παίζω.  Έχω ακούσει κιόλας οικονομικά delay που είναι αξιοπρεπέστατα θα έλεγα.

    Στις απαιτήσεις μου είναι η 9V τροφοδοσία, tap tempo control και η δυνατότητα μείωσης του χρόνου των επαναλήψεων τόσο ώστε από delay να μπορώ να το χρησιμοποιώ και σαν chorus.  Και αν δεν σας φτάνουν αυτά.... μου αρέσει και το reverse delay αλλά δεν αποτελεί ανάγκη {#emotions_dlg.biggrin}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 08-06-2011 23:50 ]


    trelakias
    10.06.2011, 14:06

    Δεν νομίζω ότι οσοι πάνε για τέτοιας κλάσης (και τιμής) πετάλια, αγνοούν τα πετάλια του Jam...  Δεν διαφωνώ ότι είναι πολύ καλά.  Από κατασκευής τους βασίζονται σε απλά κυκλώματα με καλής ποιότητας υλικά και τσιπ για να έχουν καλό αποτέλεσμα.  Το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι ότι για να δώσει κανείς για ένα πετάλι τόσα λεφτά πρέπει το συγκεκριμένο να είναι αυτό που ακριβώς χρειάζεται. Και τίποτα δεν είναι καλό για όλους γιατί ο καθένας έχει τα δικά του αυτιά, τις δικές του προτιμήσεις και την δική του τσέπη, πράγματα που κανείς δεν μπορεί να τα αλλάξει.

    ...Και να φανταστείς ότι υπάρχει άνθρωπος που για καιρό σύγκρινε το Blues driver με το overdrive της visual sound... εγώ! οπότε έχω καταλήξει στο ότι πρόκειται περί γούστου... και τα boutique πετάλια δεν είναι πανάκεια.

     

    Επειδή λοιπόν δεν είμαι επαγγελματίας και γουστάρω με το ψηφιακό, γι αυτό είπα ότι δεν βλέπω λόγο.  Ναι, το αναλογικό είναι σίγουρο ότι δεν θα δώσει πλαστικό ήχο, αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα ψηφιακά είναι άχρηστα.  Πολλοί μάλιστα επαγγελματίες προτιμούν το ψηφιακό πετάλι από το αναλογικό γιατί έχει άλλο ηχόχρωμα.  Και συμφωνώ με αυτούς γιατί δεν θέλω οι επαναλήψεις μου να έχουν αυτό το μουντό-ζεστό που βγάζουν τα αναλογικά κόβοντας τον τόνο του αρχικού σήματος.  Συμφωνώ ότι είναι πιο φυσικός ο ήχος τους σαν delay και αναπαριστούν πιο φυσικά την ηχώ αλλά δεν είναι αυτό που φαντάζομαι να έχω στο pedalboard μου.  Επίσης για να έχεις υψηλό delay time σε αναλογικό και tap tempo και να μην έχεις θόρυβο, πρέπει να πληρώσεις μια περιουσία και αν τα καταφέρεις...

    Όσον αφορά την αγορά ζωής νομίζω δεν τίθεται θέμα (ευτυχώς γιατί αλλιώς θα το έψαχνα πολύ γιατί είμαι και ψείρας όσο να 'ναι).  Να 'ναι καλά οι αγγελίες να μας βγάζουν από το αδιέξοδο και έτσι τα πετάλια πάνε και έρχονται για μας τους ηχητικά αναποφάσιστους {#emotions_dlg.biggrin}.  Νομίζω ότι το pedalboard είναι κάτι που αλλάζει συνεχώς μέχρι να καταλήξει ένας κιθαρίστας.  Σπάνια κανείς θα μείνει σε όλη του τη ζωή με το πρώτο του πετάλι.  Γι' αυτό υπάρχουν και τόσες εταιρείες που πουλάνε πετάλια και δεν πονοκεφαλιάζω και εγώ για το τελευταίο πετάλι της αλυσίδας μου (=delay, καθώς προτιμώ τα λιτά pedalboards με τα βασικά πετάλια).

    Και μην παρεξηγηθώ... σκοπεύω να δώσω κανα κατοστάρικο για μεταχειρισμένο.  Άντε κάτι παραπάνω για κάτι τόσο εξαιρετικό.

    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα το ψάξω, και γι' αυτό είμαι εδώ.  Δεν νομίζω όμως ότι προκαλεί το κράξιμο η προσωπική γνώμη και το "θέλω" για ένα ψηφιακό delay (αν ήταν ενισχυτής, θα συμφωνούσα {#emotions_dlg.biggrin}).  Νομίζω ότι δεν είμαι και ο μόνος αλλά αντιπροσωπεύω αρκετούς που χρησιμοποιούν ψηφιακά delay.

     

    Τα πετάλια που μου πρότεινες λοιπόν δεν θα τα αγνοήσω.  Θα τα εξετάσω σίγουρα γιατί σέβομαι, περίμενα τις προτάσεις σου και σε ευχαριστώ.  Το delay Llama μάλιστα το έχω δοκιμάσει και δεν διαφωνώ στο ότι είναι καλό.  Ήχος φυσικότατος.  Δεν έχει tap tempo βέβαια...

    Το moog δεν το γνωρίζω... και για expression pedal δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν, ίσως αργότερα.

     

    Αυτά λοιπόν αποτελούν προσωπική μου γνώμη.

    Φιλικά

    Παναγιώτης


    -----------------
    Blues on the rocks!

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 10-06-2011 14:31 ]


    inkve
    10.06.2011, 16:28

    βασικα οτι σου ειπε ο spartan-werewolf ειναι η στεγνη αληθεια αλλα ξεχασε ενα πραγμα πανω στο παραληρημα!!!

    ΦΙΛΕ spartan το παλληκαρι θελει tap tempo....τα αναλογικα πεταλια οσο καλα και να ειναι δεν εχουν tap...

    ειδικα εσυ spartan ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ οτι γουσταρω τα αναλογικα ομως η δυσκολια του χειρισμου τους στο live ειναι ενα θεμα....βεβαια θα μου πεις τι μιλας εσυ ρε καφρε που εχεις μονιμα το ιδιο delay(ισα που το ακους) σε οτι και αν παιζεις και το tap ουτε καν σε ενδιαφερει...πριν λοιπον εκφρασεις την τεραστια αγαπη που τρεφεις προς το προσωπο μου να σου θυμησω οτι εδω μιλαμε για τον τρελλακια!{#emotions_dlg.lol}

    λοιπον τρελλακιας...ενα καλο πεταλι ειναι το vox time machine....δεν παραθετω λινκ διοτι με ενα απλο search βρισκεις παμπολλες πληροφοριες και βιντεο να παρεις μια γευση

    το συγκεκριμενο delay εχει και επιλογη vintage-modern....εχει tap...και γενικα ειναι μεσα σε αυτο που θες...θα το βρεις και μεταχειρισμενο με λιγη προσπαθεια...πριν μπερδευτεις στο search που θα κανεις να σου αναφερω οτι το πεταλι ειναι το signature του Joe Satriani οποτε θα δεις το ονομα του σε οτι search και να κανεις!!


    trelakias
    10.06.2011, 17:34

    thanks inkve

    Λέτε να με πείσετε για αναλογικό? {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    Υπάρχουν πάντως και κάποια αναλογικά με tap

    Electro harmonix Deluxe Memory man (το οποίο έχει και reverse delay)
    Diamond Memory Lane (πανάκριβο)

    ίσως υπάρχουν και άλλα...

     

     

    Κάτι που μου έχω βρει είναι το digitech hardwire HW DL 8 και το dls echotap (ψηφιακά)

     

    ΥΓ:  Δεν απορρίπτω καμία πρόταση ούτε λέω ότι ξέρω περισσότερο από εσάς... Γνώμες παραθέτουμε.  Και συμφωνώ με τον Spartan στο να γίνεται περισσότερη κουβέντα σε θέματα εξοπλισμού κλπ.  Αυτό το λέω προς αποφυγή παρεξηγήσεων.  Οι διαφωνίες δεν σημαίνουν κάτι.

     


    delta66
    10.06.2011, 20:59
    trelakias
    11.06.2011, 22:23

    Όντως grand canyon είναι... όσο το ψάχνω τόσο περισσότερο χάνομαι να πω την αλήθεια!

    Όσο για τους επαγγελματίες, αναφέρομαι σε έλληνες κιθαρίστες-μουσικούς σε μουσικές σκηνές (ή καφενεία).  Δεν έχω γνώμη για τόσο μεγάλα ονόματα που αναφέρεις αλλά ούτε λεφτά, καθώς δεν προορίζομαι για τέτοια μεγαλεία.  Φοβερό το Eventide απ' όσα άκουσα στο ίντερνετ αλλά όπως είπα... λεφτά δεν υπάρχουν {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Κάτι νέο που θα βάλω στη συζήτηση είναι το Seymour Dunkan Deja Vu με την επιλογή mix που μπορείς να επιλέξεις μεταξύ των δύο ή να τα μιξάρεις και την επιλογή για επαναλήψεις σε τρίηχα, όγδοα, τέταρτα κλπ.

    Το συγκεκριμένο το έχω ακούσει αλλά τότε δεν έψαχνα για delay και δεν το είδα από αυτή τη σκοπιά οπότε μάλλον θα πρέπει να το ξανακούσω.

     

    Μάλλον σκέφτομαι να καθυστερήσω την αγορά και να αυξήσω το budget που θα διαθέσω... Να πω την αλήθεια μέχρι στιγμής μου έχει τραβήξει περισσότερο την προσοχή το VOX που πρότεινε ο inkve.

     

    Θα συμφωνήσω με τον spartan ότι τέτοιες ευχέρειες χρειάζονται στο studio και μόνο.  Και πάλι εκεί πρέπει να μιλάμε για studio καλό και μουσικό που ξέρει να τα χρησιμοποιεί αυτά σωστά... Και πόσες τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν άραγε στην ελλάδα?

    Επίσης μία πολύ καλή χρησιμότητα των super complicated algorithms είναι η ψυχολογική υποστήριξη των bedroom players που δεν μελετάνε και περνάνε περίοδο βαρεμάρας... {#emotions_dlg.biggrin}

    Για live καταστάσεις ούτε λόγος... Είναι τραγικό το θέμα.  Και καλύτερα σε καφενείο που πας με τον ενισχυτή σου και δεν μπλέκεις με άλλα ηχεία, monitors, ηχολήπτη (=ο μπαρμπα-Γιάννης ο ηλεκτρολόγος) κλπ.  {#emotions_dlg.thumbdown} Σε αυτές τις καταστάσεις προσπαθείς να ακούγεσαι πρώτα απ όλα και το tone transparency που πλήρωσες μια περιουσία πάει περίπατο.  Αντί για το analog delay των 500 ευρώ προτιμάς να είχες ένα των 10 ευρώ χωρίς φρουφρου και αρώματα.

     

    {#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    Blues on the rocks!

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 07-02-2012 16:39 ]


    inkve
    13.06.2011, 17:37

    τρελλακιας??

    το delay ειναι ενα πεταλι-εφε που απλα ποτε δε θα αποχωριστεις απο το τον ηχο σου!!οποτε καλο ειναι απο την αρχη να κοιτας για κατι καλυτερο...

    εγω εμμενω στην προταση που σου ειχα κανει στην αρχη..ποιοτητα εχει...ειναι σε αυτο που θες...και δε σου γλενταει και τον ηχο!!!απλα μαζεψε κατι παραπανω και χαμενος δε θα βγεις...με λιγη υπομονη ολο και καπου θα βρεις να το δινουν μεταχειρισμενο

    σαφως υπαρχει και καλυτερο..ΠΑΝΤΑ υπαρχει κατι καλυτερο..το θεμα ειναι τι σε καλυπτει εσενα τωρα και το πως θα σε βοηθησει...διοτι το timefactor που πολυ σωστα ειπε ο spartan ειναι απο τα καλυτερα,ομως πιο πολυ θα σε μπερδεψει παρα θα σε βοηθησειWink

    παρε κατι καλυτερο απο τωρα...μην περιμενεις να κανεις την αγορα που θα σου μεινει ολη σου την ζωη διοτι το μονο σιγουρο ειναι οτι σε λιγα χρονια θα αλλαξεις γουστα οπως ολοι μας....αυτα τα πραγματα απαιτουν εμπειρια και τριβη ωστε να καταληξεις εκει που ακριβως θες και πιστεψε με ακομα και οι μεγαλυτεροι κιθαριστες-μουσικοι οσο ψαγμενοι και κατασταλαγμενοι να ειναι συνεχως ψαχνονται-δοκιμαζουν-αναθεωρουν...

     


    trelakias
    14.06.2011, 02:24

    Thanks! Μάλλον για το Vox θα πάω...

     

    Παρεπιπτόντως το Moogerfooger MF-104Z δεν υπάρχει πλέον...


    antonLOrd
    15.06.2011, 14:04
    tsekare to Boss DD-7.......... sta lefta tou dn nomizw na yparxei kalytero... gyrw sta 150 sto musicstore... :)
    Nikiforos94
    16.06.2011, 17:34

    Προσωπικά εχω ερωτευτει το MXR M-169 Carbon Copy Analog Delay . Δεν ξέρω ίσως να βγαινει εξω απο το πατζετ σου, αλλα εχω ξετρελαθεί (η αλήθεια ειναι ομως οτι δεν εχω και πολυ εμπειρια απο πεταλια) . Το μόνο μειονεκτιμα ειναι οτι πριμαρει λιγο τον ήχο , απ οτι μου εχουν πει και απ οτι καταλαβα και ο ίδιος... :)