ελληνική μουσική
    636 online   ·  210.832 μέλη

    θέλω να μάθω κιθάρα μόνη μου αλλά δν ξέρω απο που να ξεκινήσω! ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!

    8aleia93
    10.06.2011, 20:30

    Πάντα ήθελα να μάθω κιθάρα και είπα τώρα που τελείωσα με το σχολείο να ξεκινήσω μονη μου! Ξέρω οτι καλό θα ήταν να κάνω μαθήματα αλλά δεν έχω τν οικονομική δυνατότητα.. Να αγόρασω μια κίθαρα και να προσπαθήσω μόνη μου? ή δεν πρόκειται να καταφέρω τίποτα? Βοηθήστε μια απελπισμένη που αγαπάει την μουσική!!


    delta66
    10.06.2011, 21:05

    Παρε μια κιθαριτσα οικονομικη αλλα καλη πχ cort

    και βρες καποιον φιλο να σου δειξει τα πρωτα βηματα, κουρδισμα, συγχορδιες, δες και στα μαθηματα μουσικης σχετικα αρθρα.

    Αν δεν βγαζεις ακρη, βρες δασκαλο.


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 10-06-2011 21:06 ]


    8aleia93
    10.06.2011, 21:11

    Ευχαριστώ! Μια ακόμα ερώτηση..με τι ειναι καλυτερο να ξεκινήσει κάποιος? κλασική ή ακουστική?


    delta66
    10.06.2011, 21:39

    Αναλογα το ειδος μουσικης που θελεις να ασχοληθεις.

    Αν θελεις να ασχοληθεις με κλασσικη μουσικη θα παρεις κλασσικη κιθαρα και θα παρεις μαθηματα κλασσικης κιθαρας.

    Αν σε ενδιαφερει η ελληνικη μουσικη θα παρεις ακουστικη κιθαρα ή και κλασσικη, αλλα θα παρεις μαθηματα μοντερνας κιθαρας.


    Mad4U
    11.06.2011, 17:00

    Μπορεις να μαθεις μονη και ευκολα αρκει να εχεις ορεξη να παιζεις και να ψαχνεις στο ιντερνετ. Και φιλους να μην εχεις που να παιζουν θα μπορεσεις. Φανταζομαι θες να παιζεις τραγουδια με συγχωρδιες κ οχι κλασσικα κομματια οποτε οτι κιθαρα και να παρεις κανει.

    ΑΛΛΑ να ξες οτι για εναν που ξεκιναει τωρα η κιθαρα θα πονεσει παρα πολυ στα δαχτυλα στο αριστερο. Η κλασικη ειναι πολυ μαλακια οποτε θα πονεσεις κανονικα! η ακουστικη εχει πολυ πιο σκληρες και λεπτες χορδες και θα πονεσεις υπερβολικα περισοστερο. Ολα ειναι στο προγραμμα ομως!

    Μπορεις να δανειστεις μια κιθαρα απο εναν φιλο η να αγορασεις μια φτηνη 120ευρω.

    Αν τλκ αρχισεις μονη πρεπει να προσεξεις ολα να τα κανεις  σωστα. ετσι θα μαθεις και πιο γρηγορα.

    Οταν θα εχεις μια κιθαρα στα χερια σου εμεις εδω θα μαστε!


    tallos
    14.06.2011, 00:43

    πηγαινε στο pathfinder τετραδια κιθαρας .


    musicloverpiano123
    28.07.2011, 17:00
    παιδια βοηθεια μπειτε στο φορουμ μου! http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=25150
    DinosWildchildLaiho
    30.07.2011, 15:24
    vevaia an sou aresi i ilektriki pare mia ilektriki p n s aresi kai aplos ma8e merika power chords kai diafora ala k psakse gia askiseis ''proponisis twn daxtilwn''.einai pio eukoli apo tin klasiki kai tin akoustiki(prosopiki empeiria k gnomi)mexri kai ta solo p borei na ma8is na ta vris eukola ala ama 8es na peksis akomi pio progressive opws Metal,ti na pw practise....elpizo na voi8isa eg pados adipa8w kai klasiki k akoustiki aplos ema8a m to zori gt dn eixa ilektriki back in the days....