ελληνική μουσική
    810 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά ηλεκτρικής κίθάρας

    GeorKar
    11.06.2011, 19:02

    Γεια σας,

    είμαι νέος στο site(μόλις χθες γράφτηκα), και θα ήθελα να ρωτήσω  για αγορά ηλεκτρικής κιθάρας.

    Για την ακρίβεια εδώ και μερικά χρόνια μαθαίνω κλασσική κι αυτή θα είναι η πρώτη μου ηλεκτρική.

    Παίζω κυρίως ροκ,Blues κι έτσι, και διαθέτω για την αγορά περίπου 400ε για τη κιθάρα.


    trelakias
    11.06.2011, 20:16

    Καλωσήρθες!

     

    Η πρότασή μου είναι μία...

    Fender squier classic vibe.-

    ...με έναν καλό ενισχυτή.

     

    {#emotions_dlg.rockon}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 11-06-2011 20:19 ]


    delta66
    11.06.2011, 23:20

    Θα ξεφυγω απο το μπατζετ σου αλλα αν καταφερεις να παρεις αυτην δε θα το μετανοιωσεις ποτε ακομα και καλυτερες να παρει στο μελλον, γιατι τα λεφτα της τα αξιζει μεχρι σεντσι και παραπανω θα ελεγα.

    http://www.Thomann.de/gr/Fender_50s_classic_player_strat_mn2sb.htm


    GeorKar
    13.06.2011, 10:22

    Ευχαριστώ για τις σύντομες απαντήσεις αλλά, έκανα λάθος όταν άνοιξα το θέμα τα 400ε είναι και

    για κιθάρα και για ενισχυτή.Έχετε να μου προτείνετε κανέναν που να μην έχει πάνω από 10wat.

     

     

     

    Sorry.


    delta66
    13.06.2011, 12:36

    Δες κανενα σετακι τοτε

    πχ http://www.Thomann.de/gr/prod_cbundle_78.html?gk=gieacotr&cbcid=504&art=154347

    Συμπληρωσε απο κατω καμια πενα, κουδρηστηρι, ζωνη, χορδες αν θελεις

     

    Πανω απο 300ευρω δεν πληρωνεις μεταφορικα


    GeorKar
    16.06.2011, 21:12

    Και πάλι γεια σας,

    ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας θα ήθελα όμως να σας πω πως ψάχνω για μια καλή και φθηνή κιθάρα

    (250-300ε) ώστε άμα ποτέ βαρεθώ να μην έχω ξοδέψει πολλά.Όσο για τον ενισχυτή διαθέτω περίπου 100-150ε

    και θέλω κάτι με λίγα wat και σχετικά ελαφρύ για εξάσκηση στο δωματιό μου και ίσως σπανιά με τη παρέα.

    Αυτά είχα να σας πω, ελπίζω να μη σας κούρασα.

    Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας.


    GeorKar
    16.06.2011, 21:27

    Επίσης ένας φίλος μου κιθαρίστας μου πρότεινε τις Yamaha και τις cort. Έσεις τις εγκρίνετε κι αν ναι ποιες


    trelakias
    16.06.2011, 22:07

    Κάτι που προτείνω πάντα είναι οι Fender squier strat... Στα λεφτά σου είναι η σειρά standard.  Και η affinity είναι καλή.

    Επίσης οι cort είναι στα ιδια επίπεδα πάνω κάτω αν και δεν έχω τόσο άποψη όσο για τις squier.

     

    Ενισχυτής Roland cube 20XL

     

    Θα σου μείνουν και λίγα λεφτά για ζώνη, πένες, κουρδιστήρι, καλώδιο (μην πάρεις το πιο φθηνό. Διάλεξε κανένα γύρω στα 10 ευρώ)

     

    Υπάρχουν και άλλα ίδια θέματα στο site αν θες να ρίξεις μια ματιά να πάρεις ιδέες.  Κάνε αναζήτηση.

     

    edit:  τώρα πρόσεξα τι εγραψε ο delta.  Σύμπτωση είναι, δεν αντέγραψα {#emotions_dlg.tt2}


    -----------------
    Blues on the Rocks!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : trelakias στις 18-06-2011 13:22 ]


    Nikiforos94
    18.06.2011, 13:17
    Ρίξε και μια ματια στις Yamaha Pacifica. Πολυ καλα οργανα για τα χήματα τους. Αυτες μπορεις να τις δοκιμασεις και στον μουσικο οικο <<Φίλιππο Νάκα>>.
    GeorKar
    19.06.2011, 15:09

    Χθες πήγα σε ένα κατάστημα μουσικών ειδών(στην πόλη κατοικίας Βέροια) και δοκίμασα κάποιες κιθάρες.Οι

    squier δεν με βόλεψαν πολύ και Fender μάλλον θα πάρω αργότερα (μια πιο ακριβή).Έκει μου άρεσαν πιο πολύ

    οι berdux και οι Epiphone και τώρα κοιτάω προς τα εκεί.Αν και οι Yamaha δεν είναι κακές, το αντίθετο μάλιστα.

    Τωρα ψάχνω σε αυτές τις μάρκες. αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει πουθενά.


    trelakias
    19.06.2011, 16:21
    Αν οι squier που δοκίμασες ήταν σεταρισμένες και δεν σε βόλεψαν, δεν θα σε βολέψουν ούτε οι Fender...
    GeorKar
    21.06.2011, 15:51

    Ρε παιδιά, από Epiphone και Yamaha βρήκα αρκετές που να με αρέσουν αλλά δε βρήσκω κανένα site που να έχει BERDUX.Επίσης, μήπως έχετε να μου προτείνετε κανένα μοντέλο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


    Nikiforos94
    24.06.2011, 14:17
    Αυτες τις κιθάρες δεν τις ξέρω καθόλου...
    GeorKar
    06.07.2011, 16:50

    Ευχριστώ πόλυ για τη βοήθειά σας, αλλά τελικά αγόρασα μια ηλεκτρική κιθάρα BERDUΧ τύπου stratocaster

    και ένα ενισχυτή PHILKO. Και τα δύο είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους και η κιθάρα έχει πολύ καλύτερο

    ήχο σε σχέση με τις squier.








    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GeorKar στις 07-07-2011 20:56 ]


    επισυναπτόμενα: setaki.jpg amp.JPG 
    guitarteacher
    06.07.2011, 23:43

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του Forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε GeorKar,

    Καταρχάς, καλώς ήρθες στην μεγάλη Μουσική Παρέα του MusicHeaven{#emotions_dlg.thumbup}

    Εν συνεχεία, αξιολογόντας τα Δεδομένα σου (Rock/Blues - 400euro's), θα σου πρότεινα να κατευθυνθείς ώς ακολούθως:

    http://musica.gr/προϊόντα/ΜΟΥΣΙΚΑΟΡΓΑΝΑ/ΚΙΘΑΡΕΣ/ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ/Epiphone/LTDLESPAULSPECIALSCCHERRYΗΛΕΚΤΡΙΚΗGTR030152.html

    http://musica.gr/προϊόντα/ΜΟΥΣΙΚΑΟΡΓΑΝΑ/ΚΙΘΑΡΕΣ/ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ/Epiphone/LESPAULSPECIALIIHERCHERRYSUNBURSTGTR030018.html

    Αξιόλογες κιθάρες για κάποιον που δέν προσανατολίζεται για επαγγελματική χρήση, αλλά επιθυμεί ποιότητα και Super DealSmile

    (Εννοείτε ότι προτείνω τον τύπο κιθάρας και όχι απαραίτητα το κατάστημα! Κάνε έρευνα αγοράς!).

    Στην διάθεσή σου.

    Φιλικά,

    Π.Σ.

     

     


    GeorKar
    07.07.2011, 21:00

    Παράθεση:

    Το μέλος guitarteacher στις 06-07-2011 στις 23:43 έγραψε...

    Καλησπερίζω όλα τα καλά παιδιά του Forum{#emotions_dlg.smartass}

    Φίλτατε GeorKar,

    Καταρχάς, καλώς ήρθες στην μεγάλη Μουσική Παρέα του MusicHeaven{#emotions_dlg.thumbup}

    Εν συνεχεία, αξιολογόντας τα Δεδομένα σου (Rock/Blues - 400euro's), θα σου πρότεινα να κατευθυνθείς ώς ακολούθως:

    http://musica.gr/προϊόντα/ΜΟΥΣΙΚΑΟΡΓΑΝΑ/ΚΙΘΑΡΕΣ/ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ/Epiphone/LTDLESPAULSPECIALSCCHERRYΗΛΕΚΤΡΙΚΗGTR030152.html

    http://musica.gr/προϊόντα/ΜΟΥΣΙΚΑΟΡΓΑΝΑ/ΚΙΘΑΡΕΣ/ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ/Epiphone/LESPAULSPECIALIIHERCHERRYSUNBURSTGTR030018.html

    Αξιόλογες κιθάρες για κάποιον που δέν προσανατολίζεται για επαγγελματική χρήση, αλλά επιθυμεί ποιότητα και Super DealSmile

    (Εννοείτε ότι προτείνω τον τύπο κιθάρας και όχι απαραίτητα το κατάστημα! Κάνε έρευνα αγοράς!).

    Στην διάθεσή σου.

    Φιλικά,

    Π.Σ.

     



     

    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τις πληροφορίες αλλά τελικά κατέληξα στα μοντέλα του προηγούμενου μηνύματος.


    musicloverpiano123
    28.07.2011, 17:19
    παιδια βοηθεια μπειτε στο φορουμ μου να με βοηθησετε σκεφτομαι να αρχισω κιθαρα και χρειαζομαι συμβουλες!!!
    musicloverpiano123
    28.07.2011, 17:19
    παιδια βοηθεια μπειτε στο φορουμ μου να με βοηθησετε σκεφτομαι να αρχισω κιθαρα και χρειαζομαι συμβουλες!!!