ελληνική μουσική
    511 online   ·  210.826 μέλη

    Περί ανδρών και γυναικών...

    sven
    15.06.2011, 17:33

    Είναι διάχυτη η άποψη και στα δύο φύλα πως οι σχέσεις έχουν γίνει πολύ "δύσκολες" και, ως εκ τούτου, πιο εύθραυστες από ποτέ.

    Γιατί άραγε...;;;

    Ποια στοιχεία/χαρακτηριστικά/"προσόντα" θεωρείται πως ελκύουν το αντίθετο φύλο σε έναν άντρα ή σε μία γυναίκα της εποχής μας και ποια απωθούν;


    Agia
    15.06.2011, 17:54

    Εγωισμοι και απο τις δυο πλευρες , ελλειψη αμοιβαιας υποχωρητικοτητας, αμοιβαιων παραχωρησεων και δυστυχως διαλογου, μεταξυ των ζευγαριων, λογω ελλειψης χρονου... Οταν γνωριζεις οτι τα παντα υποκεινται στη φθορα του χρονου, ακομα και οι σχεσεις των ανθρωπων, τοτε οι εγωισμοι και ολα τα παραπανω που ανεφερα ειναι δυστυχως, καταλυτες στις σχεσεις!!!{#emotions_dlg.thumbdown}


    ixthis
    15.06.2011, 20:01

    Δεν ξέρω.

    Χωρίς πολύ σκέψη θα έλεγα ότι και αυτά τα φαινόμενα είναι   αποτέλεσμα των κοινωνικών συνθηκών και θέλω να πώ συγκεκριμένα οτι η ματιά των ανθρώπων έχει γίνει πολύ πρακτική και ωφελιμιστική λόγω της δυσκολίας που έχουν να καλύψουν αυτά που επιθυμούν να έχουν. Έτσι διαμορφώνουν ανάλογα κριτήρια.

    Μετά νομίζω ότι δε σέβεται ο ένας τη θέση του αλλού και δεν την αποδέχεται. Δηλαδή μου δίνουν την εντύπωση μερικές φορές οι γυναίκες ότι θέλουν να έχουν το φαλο του άντρα τους και οι άντρες τους στο πρόσωπο τους τη μάνα τους. Και μπερδεύονται οι ρόλοι που είναι σχετικά καθορισμένοι .

    Επίσης ένα άλλο θέμα σοβαρό είναι ότι σήμερα αντίθετα με άλλες εποχές οι άνθρωποι αξιώνουν για τον εαυτό τουςκαι  θέλουν μια σχέση που να τους καλύπτει (όταν ξέρουν τι θέλουν τουλάχιστον ) ενώ κατά το παρελθώναυτό που επικρατούσε ήτανε γυναίκες φυτά και άντρες δερβέναγες  όποτε οι ατάκες άντρας είναι δε πειράζειτι κι αν βαραει καμιά φορά όλα τα λεφτά σπίτι τα φέρνει , οι άντρες είναι πολυγαμικοί κλπ ήταν κατάσταση.Τώρα δεν είναι έτσι τουλάχιστον σε ένα μεγάλο ποσοστό.

    Και τέλος νομίζω ότι φταίνε τα σκυλάδικα και μη γελάσετε τώρα ...Το εννοώ με την έννοια την νοοτροπίας και της αντίληψης δεν είναι μόνο το άκουσμα των σκυλάδικων είναι ολόκληρη νοοτροπία έτσι νομίζω. Εν ολίγοις και εδω παίζει ρόλο η παιδεία και η καλλιέργεια . Όχι ότι αυτοί δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα αλλά έχουν άλλους τρόπους επικοινωνίας και συνεργασίας οπότε είναι πιο κοντά στην αλήθεια τους . αυτο νομίζω.

     


    Agia
    15.06.2011, 20:19

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 15-06-2011 στις 20:01 έγραψε...

    Δεν ξέρω.

    Χωρίς πολύ σκέψη θα έλεγα ότι και αυτά τα φαινόμενα είναι   αποτέλεσμα των κοινωνικών συνθηκών και θέλω να πώ συγκεκριμένα οτι η ματιά των ανθρώπων έχει γίνει πολύ πρακτική και ωφελιμιστική λόγω της δυσκολίας που έχουν να καλύψουν αυτά που επιθυμούν να έχουν. Έτσι διαμορφώνουν ανάλογα κριτήρια.

    Μετά νομίζω ότι δε σέβεται ο ένας τη θέση του αλλού και δεν την αποδέχεται. Δηλαδή μου δίνουν την εντύπωση μερικές φορές οι γυναίκες ότι θέλουν να έχουν το φαλο του άντρα τους και οι άντρες τους στο πρόσωπο τους τη μάνα τους. Και μπερδεύονται οι ρόλοι που είναι σχετικά καθορισμένοι .

    Επίσης ένα άλλο θέμα σοβαρό είναι ότι σήμερα αντίθετα με άλλες εποχές οι άνθρωποι αξιώνουν για τον εαυτό τουςκαι  θέλουν μια σχέση που να τους καλύπτει (όταν ξέρουν τι θέλουν τουλάχιστον ) ενώ κατά το παρελθώναυτό που επικρατούσε ήτανε γυναίκες φυτά και άντρες δερβέναγες  όποτε οι ατάκες άντρας είναι δε πειράζειτι κι αν βαραει καμιά φορά όλα τα λεφτά σπίτι τα φέρνει , οι άντρες είναι πολυγαμικοί κλπ ήταν κατάσταση.Τώρα δεν είναι έτσι τουλάχιστον σε ένα μεγάλο ποσοστό.

    Και τέλος νομίζω ότι φταίνε τα σκυλάδικα και μη γελάσετε τώρα ...Το εννοώ με την έννοια την νοοτροπίας και της αντίληψης δεν είναι μόνο το άκουσμα των σκυλάδικων είναι ολόκληρη νοοτροπία έτσι νομίζω. Εν ολίγοις και εδω παίζει ρόλο η παιδεία και η καλλιέργεια . Όχι ότι αυτοί δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα αλλά έχουν άλλους τρόπους επικοινωνίας και συνεργασίας οπότε είναι πιο κοντά στην αλήθεια τους . αυτο νομίζω.

    "Μετά νομίζω ότι δε σέβεται ο ένας τη θέση του αλλού και δεν την αποδέχεται. Δηλαδή μου δίνουν την εντύπωση μερικές φορές οι γυναίκες ότι θέλουν να έχουν το φαλο του άντρα τους και οι άντρες τους στο πρόσωπο τους τη μάνα τους. Και μπερδεύονται οι ρόλοι που είναι σχετικά καθορισμένοι" .{#emotions_dlg.thumbup}


    "Και τέλος νομίζω ότι φταίνε τα σκυλάδικα και μη γελάσετε τώρα ...Το εννοώ με την έννοια την νοοτροπίας και της αντίληψης δεν είναι μόνο το άκουσμα των σκυλάδικων είναι ολόκληρη νοοτροπία έτσι νομίζω".{#emotions_dlg.thumbdown}

    {#emotions_dlg.rolleyes}


    sven
    15.06.2011, 20:25

    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Άκου, "Άντρας είναι, δεν πειράζει, τί κι αν βαράει καμιά φορά; Όλα τα λεφτά σπίτι τα φέρνει"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

    Αυτό δεν το είχα ξανακούσει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πολύ καλόοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!

    Τί πρακτικές γυναίκες που ήταν οι παλιάς κοπής..............!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Πού να βρεις τόσο καλόβολες γυναίκες τώρα.............................:))))))))))))))))))))))))))))))

    Σοφία, να ξέριες, είσαι από τις λίγες εναπομείνασες............... Χαρά σ΄αυτόν που σ΄έχει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    mary_omikron
    15.06.2011, 20:29

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 15-06-2011 στις 20:01 έγραψε...
    Και τέλος νομίζω ότι φταίνε τα σκυλάδικα και μη γελάσετε τώρα ...Το εννοώ με την έννοια την νοοτροπίας και της αντίληψης δεν είναι μόνο το άκουσμα των σκυλάδικων είναι ολόκληρη νοοτροπία έτσι νομίζω. Εν ολίγοις και εδω παίζει ρόλο η παιδεία και η καλλιέργεια . Όχι ότι αυτοί δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα αλλά έχουν άλλους τρόπους επικοινωνίας και συνεργασίας οπότε είναι πιο κοντά στην αλήθεια τους . αυτο νομίζω.

    Βρε Σοφίαααααααααααααα..... χαχαχαχαχα....  (προέτρεψες να μην γελάσουμε, αλλά δεν κρατήθηκα βρε...σόρρυ...)

    Οπότε εφ' όσον το πρόβλημα εντοπίζεται στα σκυλάδικα και στην νοοτροπία τους, πανάκεια η ολοκληρωτική απαγόρευση τους και όλες οι σχέσεις ευτυχισμένες..... {#emotions_dlg.lol}

    ΥΓ. Για τις προηγούμενες παραγράφους συμφωνώ{#emotions_dlg.yes}


    ixthis
    15.06.2011, 20:37
    Μάλλον δεν καταλάβατε το σκεπτικό. Ντύνονται όλες το ίδιο βάφονται όλες το ίδιο διαβάζουν τουλαχιστον κοσμοπόλιταν μασάνε τσίχλα οποσδοίποτε και ολοι οι άντρες είναι γουρούνια αλλα κάνουν κρά για άντρα και βέβαια ακούνε τρελέγκα.
    ixthis
    15.06.2011, 20:39
    τυχαίο? χαχαχαχαχαχα
    Agia
    15.06.2011, 20:48

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 15-06-2011 στις 20:37 έγραψε...

    Μάλλον δεν καταλάβατε το σκεπτικό. Ντύνονται όλες το ίδιο βάφονται όλες το ίδιο διαβάζουν τουλαχιστον κοσμοπόλιταν μασάνε τσίχλα οποσδοίποτε και ολοι οι άντρες είναι γουρούνια αλλα κάνουν κρά για άντρα και βέβαια ακούνε τρελέγκα.

    Τωρα μαλιστα!!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    ixthis
    15.06.2011, 21:11
    Α πα! πα! πα! σου 'Επεσε βαριά η αντιβίωση . Κόψε την αμεσα και αρχισε τις κάψουλες στην αρχη τρεις μόνο μετά βλέπουμε και προσοχή μετα το φαγητό ΠΑΝΤΑ .....Επι του θέματος παιδιά.
    mary_omikron
    15.06.2011, 21:36

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 15-06-2011 στις 20:37 έγραψε...

    Μάλλον δεν καταλάβατε το σκεπτικό. Ντύνονται όλες το ίδιο βάφονται όλες το ίδιο διαβάζουν τουλαχιστον κοσμοπόλιταν μασάνε τσίχλα οποσδοίποτε και ολοι οι άντρες είναι γουρούνια αλλα κάνουν κρά για άντρα και βέβαια ακούνε τρελέγκα.

    Τα άτομα που περιγράφεις (και συμφωνώ) θα μπορούσαν ξέρεις να ακούνε π.χ. Lady Gaga και όχι Τερλέγκα... Θεωρώ οτι θα μπορούσες να αποφύγεις την για πολλοστή φορά αναφορά στα "σκυλάδικα" γιατί έτσι αναμοχλεύεις αντιδράσεις και ίσως "ακούσεις" πράγματα που θα σε στενοχωρήσουν πάλι... Και σε άλλο σημερινό σου άσχετο/σχετικό ποστ αναφέρεις τον Κιάμο... Η συνεχής αναφορά σε θέμα που δημιούργησε στο πρόσφατο παρελθόν αντιδράσεις θέλω να πιστεύω οτι είναι τυχαία και όχι εσκεμμένη... Συγγνώμη, κάνω την δασκάλα αυτή την φορά αλλά ξέρεις οτι σ΄αγαπάω και θέλησα να φρενάρω την καινούργια ένταση που διαισθάνθηκα....

    ΥΓ. Στον Καιάδα και οι τσίχλες? Ακόμα και οι αντικαπνιστικές? {#emotions_dlg.lol} αα, ρε Σοφάκι..... θεά !!!!!


    mixalis-kleanthis
    15.06.2011, 22:07

     


    -----------------
    Το αντίθετο της αγάπης δεν είναι το μίσος, ...αλλά η απάθεια

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mixalis-kleanthis στις 15-06-2011 22:07 ]


    ixthis
    15.06.2011, 22:11

    Μαιρη μου δεν είναι τίποτα εσκεμένο είναι απλώς η γνώμη μου.

    Να στεναχωρεθώ οχι δά τώρα εκπαιδεύτηκα...{#emotions_dlg.thumbup}


    Foidel
    15.06.2011, 22:20

    Θα πω κάτι και εγώ με το αθώο μου μυαλουδάκι.Από την ώρα που είναι κάποιος πρόθυμος να ερωτευτεί πρέπει να αντιληφθεί πως όταν μπει σε αυτή την διαδικασία δεν λειτουργεί μόνος του αλλά η γνώμη του πρέπει να συμβαδίζει με αυτή/ον που στέκεται απέναντι του.Συνήθως όμως αυτή η προυπόθεση είναι ανύπαρκτη ούτος ώστε να γεννιούνται εγωισμοί,γκρίνιες κτλ.


    sven
    16.06.2011, 00:07

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 15-06-2011 στις 22:10 έγραψε...

    @Ixthis

    Χαχαχαχα!!!

    Ποιος να «κόψει» την αντιβίωση?...

    Οι διασκευές: 11 εντολή, Δεν ήταν νησί, Δεν είναι η αγάπη αμαρτία είναι καθ’ όλα νόμιμες με την σύμφωνη γνώμη των δημιουργών και των επιγόνων τους καθώς και της ΑΕΠΙ…

    http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catID=3&artID=1113470

    Και «τρέχουν» τώρα οι «λομπερντινιασμενοι» σταυροφόροι του εντέχνου να καλύψουν τα ακάλυπτα…

    Επί του θέματος, τι?...

    Άλλο ένα μεσοβέζικο θέμα που τσουβαλιάζει σε ένα generic term όλα τα επιμέρους προσωπικά στοιχεία ενός ανθρώπου στο γενικόλογο:

    “Ποια στοιχεία/χαρακτηριστικά/"προσόντα" θεωρείται πως ελκύουν το αντίθετο φύλο σε έναν άντρα ή σε μία γυναίκα της εποχής μας και ποια απωθούν;”

    Λες και έχουμε όλοι οι συνδαιτυμόνες-μέλη του Music Heaven τα ίδια στοιχεία/χαρακτηριστικά/"προσόντα" η’ επιδιώκουμε-έχουμε κοινή συνισταμένη  να τα «αποκτήσουμε»…

    Και στην τελική-τελική αν το δούμε και ιστορικά, θεωρώ τέτοιες ερωτήσεις αρκούντως φασιστικές-ναζιστικές γιατί και εκείνοι τότε, παρόμοιας μορφής ομογενοποιημένα κοινά στοιχεία/χαρακτηριστικά/"προσόντα" επιδίωκαν και κατεύθυναν…


    -----------------
    «… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Spartan-Werewolf στις 15-06-2011 22:13 ]



    :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))!!!!!!!!!!!!!

    Φοβερή ανάλυση........................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Σου έκανα χαλάστρα, ε....;;;;;;;;;;;;;;;;.............και μου θύμωσες................:)))))))))))))))))))))))))

    Έχει ατέλειωτα sites. Μπορείς να προσπαθήσεις κι εκεί......:)))))))))))))))))))))))))


    mixalis-kleanthis
    16.06.2011, 01:05

    Πρωτα εβγαλε τα συμπερασματα του για τη ζωη των αλλων . Βρηκε απο που πηγαζουν τα προβληματα της προσωπικοτητας , ανακαλυψε τα κενα που νιωθει ο καθεις μας ,

    και φυσικα ηρθαν οι κρισεις  εισαι μπιξε διξε και με πολιτικη θεση παρακαλω .

    Εχει αποψη επι παντως ... Να μην την πει?

    να μη δωσει τα φωτα του Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ?

    Ειχα δει μια παρασταση του Ευγενιου Σπαθαρη '' Ο Καραγκιοζης Γιατρος ''.

    Ιδιο σεναριο.... Ιδιο κι απαραλαχτο {#emotions_dlg.happycrazy}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mixalis-kleanthis στις 16-06-2011 03:33 ]


    ixthis
    16.06.2011, 01:13
    Ποιός να κόψει την αντιβιωση ? ο σπάρταν βέβαια. Με άλλα λόγια "γιατί το πίνεις αφου σε χαλάει?"
    ixthis
    16.06.2011, 06:51
    μάλιστα κάτι μου θυμίζει κάτι μου θυμίζει οκκκκκκκκκκκ Δέν είδα δε διάβασα δεν απαντώ δεν υπάρχεις.......
    Agia
    16.06.2011, 08:13

    @ Spartan- Werewolf.......

    Αν και δε σε ξερω και φυσικα δε με ξερεις, θα επεμβω στην παρουσα αναρτηση σου....

    Σου ξεκαθαριζω οτι, οι αρχικες σου αναρτησεις -αποπειρες , ατυπου "ψυχογραφηματος", σε ορισμενες εκλεκτες κυριες εδω μεσα, με ιντριγκαρανε καπως....οχι βεβαια ως "γκομενα" που επεσα στην παγιδα, ετσι? ξηγιεμαι για να μη παρεξηγιεμαι!

    Βλεπω ομως οτι συνεχιζεις, πλεον, με "ακριτες κριτικες" , σ'ενα φορουμ το οποιο χαρακτηριζεται ως "Περι ανεμων και υδατων"... και μαλιστα με ενα τροπο "ρατσιστικο", μιας και χρησιμοποιεις και συ αυτον τον ορο, αλλα και προσβλητικο  , μιλωντας για γκομενοπαγιδες και αλλα συναφη..... Προσβλητικο δε, τοσο για τον συγγραφεα του τοπικ, οσο και για μας που μπηκαμε στο κοπο ν'απαντησουμε....σημειωτεο δε, ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΟΜΑΣΤΕ!!!

     

    Αν "ψαχνεις" λοιπον να βρεις καπου "γκομενοπαγιδες" και να "καυτηριασεις", πιστευω οτι δε θα τις βρεις εδω μεσα...Υπαρχουν, αλλα οχι εδω μεσα..ψαξε αλλου!!! Οπως παρατηρησες και συ, υπαρχουν πολλες , παρα πολλες , αξιολογες αναρτησεις, εδω μεσα και αριστα δειγματα γραφης.... Ασχολησου με αυτες και μην προσβαλεις ή θιγεις ή παρερμηνευεις προσωπα και καταστασεις

    Προσπαθησε να βαλεις το "διαολο σου ν'αγιασει", οπως πολυ χαριτωμενα εγραψες, και ασε και μας "ν' αγιασουμε"..

    Τελος θα ηθελα να ζητησω συγγνωμη απο τους συντελεστες του MH για την εκτος θεματος, αναρτηση μου!!!

    Φιλικα, ευχαριστω και καλη σας μερα!!


    Foidel
    16.06.2011, 10:31

    Είμαι βλάκας που δεν σας πιάνω;


    -----------------
    Tα χρέη, το άδικο, o εαυτός σου, ο χρόνος τελικά υπάρχει μόνο ένας τρόπος να τουs ξεφύγεις, εκτός φυσικά απ’ το τρέξιμο: η άνευ όρων εμπιστοσύνη στην απόλυτα δική σου τρέλα.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Foidel στις 16-06-2011 10:33 ]





    επισυναπτόμενα: 10013_1.jpg