ελληνική μουσική
    492 online   ·  210.826 μέλη

    Κουρδισματα 7χορδης κιθαρας

    nikolis9
    17.06.2011, 13:02

    Γεια σας παιδια,

    Η ερωτηση που θελω να κανω κυριως στους εμπειροτερους και στους πιο ψαγμενους ειναι στο τι κουρδισματα μπορουν να γινουν σε μια 7χορδη κιθαρα και αν ειναι πιο βολικη απο μια 6χορδη.

    Ακομη να θεσω ενα ερωτημα σε θεμα αγορας.Εχω το προβλημα οτι τα περισσοτερα μαγαζια εδω στην Κρητη μου λενε για τις καλες κιθαρες οτι δεν τις φερνουν για δοκιμη και να δω αν μου ταιριαζει μονο απ ευθειας αγορα.Αλλα δεν μπορω να δωσω 3000 ευρω για μια Les Paul συγκεκριμενα την Silveburst και να μην την δοκιμασω, τι μπορω να κανω σε αυτο το θεμα??

    Βεβαια σκεφτομαι και μια Ibanez 7χορδη αφου εχω ηδη Les Paul αλλα δεν εχω καταληξει ακομη τι θα ειναι πιο βολικο.


    delta66
    17.06.2011, 14:37

    Παράθεση:

    Το μέλος nikolis9 στις 17-06-2011 στις 13:02 έγραψε...

    Γεια σας παιδια,

    Η ερωτηση που θελω να κανω κυριως στους εμπειροτερους και στους πιο ψαγμενους ειναι στο τι κουρδισματα μπορουν να γινουν σε μια 7χορδη κιθαρα και αν ειναι πιο βολικη απο μια 6χορδη.

    Ακομη να θεσω ενα ερωτημα σε θεμα αγορας.Εχω το προβλημα οτι τα περισσοτερα μαγαζια εδω στην Κρητη μου λενε για τις καλες κιθαρες οτι δεν τις φερνουν για δοκιμη και να δω αν μου ταιριαζει μονο απ ευθειας αγορα.Αλλα δεν μπορω να δωσω 3000 ευρω για μια Les Paul συγκεκριμενα την Silveburst και να μην την δοκιμασω, τι μπορω να κανω σε αυτο το θεμα??

    Βεβαια σκεφτομαι και μια Ibanez 7χορδη αφου εχω ηδη Les Paul αλλα δεν εχω καταληξει ακομη τι θα ειναι πιο βολικο.



    Τα πιο κλασσικα κουρδισματα στην 7χορδη ειναι ιδια με της 6χορδης, κουρδιζοντας την 7η (μπασα) επιπλεον χορδη μια 4η ή μια 5η πιο χαμηλα απο την 6η χορδη.

    πχ. στανταρ κουρδισμα 6χορδης απο κατω (καντινι) προς τα πανω (μπασα): E B G D A E

    Kουρδισμα 7χορδης απο κατω (καντινι) προς τα πανω (μπασα): E B G D A E B

    ή E B G D A E A για να παιζεις παρομοια power chrods με το drop D κουρδισμα της 6χορδης (E B G D A D).

     

    Φυσικα μπορουν να γινουν πολλες παραλλαγες.

    πχ ολες οι χορδες κουρδισμενες ενα ημιτονιο πιο χαμηλα ή ενα τονο πιο χαμηλα.

    Θα χρειαστει φυσικα αλλο παχος χορδων για διαφορετικα κουρδισματα και δεν γινεται να αλλαζουμε στην ιδια κιθαρα κουρδισματα με μεγαλες διαφορες, γιατι αλλαζει η κλιση του neck και του καβαλαρη αν ειναι με ελατηρια και οχι στατικος.

     

    Αν δεν σε αφηνουν να δοκιμασεις ενα οργανο, θα πας εκει που σε αφηνουν να δοκιμασεις. Πχ Αθηνα εκθεσεις, καταστηματα κλπ

    Αν δεν μπορεις να πας, τοτε θα αγορασεις απο ηλεκτρονικο καταστημα, δλδ γουρουνι στο σακι, εκτος κι αν ξερεις τα χαρακτηριστικα του οργανου που αγοραζεις και ρισκαρεις μονο στην διαφορα που μπορει να εχει η ποιοτητα του συγκριτικα με ενα ιδιο μοντελο που εχει τυχει και εχει καλυτερα κομματια ξυλα ή καλυτερη συναρμολογηση.

    Αν εχει προβλημα σε μηχανικο μερος, ειναι ευκολο να ζητησεις αντικατασταση.

     

    Μετα θα πας στο καταστημα που δεν σε αφηνε να δοκιμασεις και θα βγαλεις την κιθαρα που αγορασες (επιδεικτικα) και θα ζητησεις να σε αφησουν να δοκιμασεις ενα ενισχυτη.

    Αν σου αρνηθουν και παλι, θα απαντησεις "ΟΚ θα ψωνισω παλι απο εκει που πηρα και την κιθαρα" {#emotions_dlg.biggrin}Wink

     

    Οι κιθαρες που αναφερεις (les paul - 7string Ibanez) δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους για να υπαρχει και συγκριση.


    -----------------
    ................click για να επισκευτείτε την σελίδα μου........... click για Μαθήματα Κιθάρας................

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 17-06-2011 14:58 ]


    nikolis9
    18.06.2011, 12:22

    Το ξερω παιδια οτι μια 7χορδη δεν ειναι στην ιδια κατηγορια με μια Les Paul απλα σκεφτηκα οτι με μια 7αρα θα μπορουσα να καλυψω ενα μεγαλυτερο κιθαριστικο κομματι απλα δεν ξερει κανεις να μου πει αν πραγματικα θα βολευε κατι τετοιο.

    Spartan θα θυμασαι αυτο που ειχα στο μυαλο μου με το Projekt και μετα καταλαβα οτι δεν μπορω τωρα να ρισκαρω να το επιχειρησω και καλυτερα να παρω μια πιο καλη κιθαρα, εχωντας παντα στο μυαλο μου μια Gibson Les Paul.Οποτε αυτη που ειδα στο Thomman ηταν και μου κινησε το ενδιαφερον αφου ειναι κατι το ιδιαιτερο και σκεφτηκα ακομη οτι τωρα που ειμαι μικρος να παρω κατι πιο Extreme, αλλα πουθενα εδω στην Ελλαδα δεν τιθεται για δοκιμη καταλαβαινεις λοιπον οτι δεν μπορω να δωσω ετσι τα λεφτα και οτι βγει.

    Υπαρχει καποιο μαγαζι εστω στην αθηνα που να εχει καλα κομματια να δοκιμασω να δω τα λεφτα που θα δωσω που θα πανε.

    Και ακομη κατι τελευταιο, βλεπω να εχουν πολυ περαση τωρα τελευταια οι Modelling κιθαρες και θα ηθελα να ρωτησω εαν πραγματικα ειναι καλες γιατι λιγο με ξενερωνει το οτι δεν ειναι κιθαρα αλλα υπολογιστης, βεβαια ειναι σε καλη τιμη και αν αξιζει το σκεφτομαστε αντι για μια πανακριβη les paul

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nikolis9 στις 18-06-2011 12:24 ]


    delta66
    18.06.2011, 12:34

    Μια που ανεφερες 7χορδη και ευκολιες, να σου προτεινω να δεις της musicman του Petrucci, που διατιθεται και με πιεζοηλεκτρικο συστημα πολυ καλης ποιοτητας για ηλεκτροακουστικο ηχο, και γενικα ευκολοπαιχτη κιθαρα ακομα και για 7χορδη.

    Φυσικα και η 6χορδη ειναι πολυ καλη κιθαρα σαν επιλογη εκτος 7χορδης.

    Σε τιμες φυσικα αναλογες της ποιοτητας τους.


    nikolis9
    18.06.2011, 13:05

    Το ξερω οτι η JPx ειναι πολυ βολικη κιθαρα εχει και δυο εξοδους αλλα πρεπει και γι αυτες να βγω στην αθηνα να τις δοκιμασω εδω κατω δεν εχει τιποτα τετοιο τα βλεπουμε μονο απο φωτογραφιες αλλα ειναι μεσα στις προτιμησεις μου αφου ειναι και ομορφες κιθαρες.

    Η γνωμη σου λοιπον ειναι οτι μια 7χορδη βολευει ?? και αξιζει πιο πολυ απο μια Les Paul?


    delta66
    18.06.2011, 14:42

    Παράθεση:

    Το μέλος nikolis9 στις 18-06-2011 στις 13:05 έγραψε...

    Η γνωμη σου λοιπον ειναι οτι μια 7χορδη βολευει ?? και αξιζει πιο πολυ απο μια Les Paul?


    Με καλυψαν οι απαντησεις του spartan σε αυτο.


    nikolis9
    18.06.2011, 15:02

    Για Modelling κιθαρες πχ Variax700 τι λετε???

    Ακομη μια αλλη σκεψη ειναι και η Vox Virage αλλα δεν ξερει κανεις να μου πει εαν βολευει στο ηλεκτρονικο κομματι.

     

    Να σημειωσω οτι η αγορα καλης ηλεκτρικης θελει παρα παρα πολυ ψαξιμο και χρονο.Και ακομη οσο ψαχνω ειμαι μεταξυ της Gibson Silverburst, MusicMan JPx (6strings),VOX Virage,Fender Stratocaster(αν και δεν με βολευει πολυ το μπρατσο ειναι στις τελευταιες μου επιλογες) και Line6 Variax700 που και αυτη με επιφυλαξη την σκεφτομαι.Ακομη μου αρεσει και η Zakk Wylde Bullseye αλλα ειναι πολυ Extreme και περιοριζει αν θελω να παιξω με μια μπαντα πιο χαλαρου στυλ.

    Ακουω προτασεις μεταξυ αυτων των μοντελων η παρομοιων.


    delta66
    18.06.2011, 15:07

    Eχεις μπερδεψει ολες τις κιθαρες σε ενα τσουβαλι.

    Καθε μια κανει για αλλο σκοπο.

    Το μονο κριτηριο που σε ενδιαφερει στην προκειμενη συγκριση ειναι να ειναι ευκολοπαιχτη?


    nikolis9
    18.06.2011, 23:38

    Το ξερω και εχεις απολυτο δικιο οτι οι κιθαρες που ανεφερα δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους, απλα εγω ανεφερα καποιες που μου κινησαν το ενδιαφερον αν και υπηρετουν διαφορετικα στυλ.

    Γι αυτο θα ηθελα να ακουσω τι θα μπορεσει να αγγιξει περισσοτερο αυτα τα στυλ,αν αφαιρεσω οτι τρελαινομαι για Les Paul( Θεμα Γουστου) , στρεφομαι στην JPx και στην PRS CUSTOM 22.

     

    Βεβαια θελω να ακουσω και απο εσας που εχεται πολυ καλυτερο εξοπλισμο (ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΤΑΜΠΕΛΑΚΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΤΑΣΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ GIBSON , Fender και αλλες γνωστες εταιριες) ιδεες και προτασεις που θα με βολεψουν ωστε να παρω κατι ποιοτικο και βολικο και ας μην εχει το ταμπελακι πανω το οποιο ονομα καποιων εταιριων γεννα ταμπου τα οποια τρεφονται απο ατομα που ασχολουνται με το αντικειμενο απλα για εφφε σε διαφορα χαζογκομενακια.

    Κατι ακομα, την Παρασκευη μετα το Live ανοιξε η θηκη της κιθαρας συγκεκριμενα λυθηκε το λουρακι και εκανε στην ακρη της κιθαρας ενα μικρο σπασιμο απλα στο χρωμα οχι σε ξυλο, ειναι η πρωτη μου ηλεκτρικη και οσο να ναι ειμαι δεμενος μαζι της και στεναχωριεμαι να την βλεπω ετσι, θα ηθελα λοιπον να μου πειτε αν αυτο μπορει να καλυφθει καπως(εστω το χρωμα) σε μικρο κοστος αφου ολοκληρη η κιθαρα κανει 150 ΕΥΡΩ