ελληνική μουσική
    789 online   ·  210.833 μέλη

    Προβλημα με τις φωνητικες χoρδες (στην ηλικια των 15)

    VOICETEACHER
    20.06.2011, 10:55

    Λοιπον μικρη μου(μου θυμισεs  τον εαυτο μου,κιθαρα και τραγουδι απο μικρη...)σαφεστατα περναs Mεταφωνηση , μεχρι τα 17 και κατι.....οποταν ειναι φυσικο....απο την αλλη πρεπει να τραγουδαs λιγο, να μαθειs σε αυτη την φαση διαφραγματικη αναπνοη,και να προφυλασσειs την φωνη σου ωs εξηs:Yπνο-νερο απο βρυση ,χειμωνα ,καλοκαιρι,μακρια απο αιρ κοντισιον,υγρασια,οχι τραγουδι διπλα στην θαλασσα,ελεγχοs στην μυτουλα σου,μηπωs εχειs προβλημα.Oχι τσιριδεs και φωνεs,οχι βηχα και βηχακια,και οχι πολυ μιλημα στο τηλεφωνο.Αυτα για την ωρα.οτι θεs αλλο ρωτα.{#emotions_dlg.rockon}καλη επιτυχια!!!


    n62
    20.06.2011, 17:48

    viky γεια σου...οπωσδηποτε για ενα μικρο χρονικο διαστημα να ξεκουραστεις..δηλαδη οχι τραγουδι και μαλακη ομιλια ,οχι φωνες ,εντασεις και τετοια...η φωνη σου ειναι αληθεια πως τωρα διαμορφωνεται...αφου ξεκουραστεις λοιπον ,να τραγουδησεις καποιο τργουδι που ξερεις καλα σε εναν τονο ποιο χαμηλα.ετσι ωστε να μη ζορισεις το οργανο...οπως ξερεις ενα εχεις και ειναι το πολυτιμο σου...καποια μαθηματα ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ θα κανουν καλο.μπορω να σου πω ορισμενα πραγματα αν σε ακουσω και αναλογα πορευεσαι....ομως πρωτα ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ....να επανελθει ο λαιμος,οι χορδες ισως σε μια ηρεμη κατασταση...


    freddieKrueger
    27.06.2011, 13:22

    Γειά χαρά σου φίλη μου!Άκουσα με προσοχή τη φωνή σου κι έχω να πω τα εξης:1)Έχεις πολύ ωραίο χρώμα κάτι που είναι σίγουρα προς όφελός σου...

     

    2)Τραγουδάς πολύ μαλακά...αυτό ίσως να ξηραίνει το λαιμό σου και να θέτει σε κίνδυνο τις φωνητικές σου χορδές...Στο τραγούδι δεν πρέπει να είναι καποιος ούτε σκληρός και να πιέζει τ φωνή του,ούτε και μαλακός με την έννοια να μη γίνεται αερώδης η φωνή του η να μιμείται το φαλσέτο...ο ήχος πρέπει να είναι τοποθετημένος σωστά...έννοια άγνωστη ίσως για σένα που δεν κάνεις μαθήματα φωνητικής,αλλά ωστόσο χρήσιμο να γνωριζεις 5 βασικά πράγματα γι αυτό..

    Σαν αρχή αντιμετώπισης του προβλήματός σου

    -επισκέψου ένα ΩΡΛ για να κάνεις λαρυγκοσκόπηση και να δεις που βρίσκεσαι σε σχεση με την υγεια του λαιμου σου

    -σταματα να τραγουδας για 2 βδομαδες και να μιλας για 3 ημερες...πινε πολυ πολυ νερο καθημερινα

    -Οταν ξαναξεκινησεις το τραγουδι,κανε καποιες ασκησεις ζεσταματος και τραγουδα σε μια εκταση μιας οκταβας

    Γενκα τραγουδας μετρημενα κι αυτο ειναι στα υπερ σου

     

    Σημειωση:κανεις λαθη οσον αφορα το παιξιμο της κιθαρας αλλα αυτα ειναι απειριας και ειναι ασχετα με το θεμα της φωνης.. Ευχαριστω


    Post αρνητικής αξιολόγησης