ελληνική μουσική
    780 online   ·  210.833 μέλη
    optiras
    27.06.2011, 19:51

    Προφανώς ήταν άλλοι διαχειριστές...Εκείνοι ήταν της παρεμβατικής και αυστηρής σχολής ,αυτοί που έχουμε τώρα είναι της αντίθετης νοοτροπίας....

    Κατά την γνώμη μου η πιο σωστή στάση είναι κάπου στη μέση.... 

    Πάντως έχεις δίκιο να θέτεις θέμα ίσης μεταχείρισης αν τα πράγματα έγιναν έτσι όπως τα λες...

    Ωστόσο η παρέμβαση σου καλό είναι να μην αναφέρεται σε άλλα μέλη...

    Σαν πρώην διαχειριστής θα σημειώσω ότι κανονικά οι παλιοί διαχειριστές θα έπρεπε να σου είχαν εξηγήσει τι ενόχλησε και τι προκάλεσε την παρέμβαση τους...Και θα έπρεπε να σου αφήσουν μια περίοδο δοκιμής για να δουν αν θα εξακολουθούσες να μην διορθώνεις αυτά που σου είχαν επισημάνει...

    Το θέμα με τους διαχειριστές υπάρχει στο ελληνικό ίντερνετ...Είναι ένα πρόβλημα με το οποίο δεν έχουμε πολυασχοληθεί εμείς οι χρήστες(απλά μέλη ή/και συντονιστές/διαχειριστές)....

    Και είναι μια ευκαιρία να το συζητήσουμε αν οι διαχειριστές το επιτρέπουν και δεν ενοχλούνται.Το τελευταίο το προσθέτω σαν πρώην διαχειριστής γιατί σε πολλά φόρουμ απαγορεύεται η κριτική στους διαχειριστές/συντονιστές...Προσωπικά είμαι υπέρ της κριτικής και του διαλόγου...


    PHILIPPOSSM
    27.06.2011, 20:11

    Παράθεση:

    Το μέλος zeta490 στις 27-06-2011 στις 19:22 έγραψε...

    Με αφορμή κάποιο μέλος του site, το οποίο κατά τη γνώμη μου δεν τηρεί τις προδιαγραφές για να παραμείνει εδω μέσα, ονόματα δεν λέω, όλοι θα καταλάβετε ποιον εννοώ, θα ήθελα να διαμαρτηρηθώ για το εξής! Εμένα προσωπικά, πριν  μερικά χρόνια, οι διαχειριστές του κατά τα άλλα αυμπαθέστατου site, με <κλείδωσαν> και δεν μπορούσα να μπω εδώ μέσα με καμία δύναμη, επειδή από ότι έλεγαν, εγώ δεν τηρούσα τους κανονισμούς! Τρείς φορές αναγκάστηκα να αλλάξω nickname προκειμένου να καταφέρω να μπω εδω μέσα, κα μάλιστα από όσο γνωρίζω, ήμουν πάντα τυπική με όλους, αν και κάποιες φορές, το παραδέχομαι, μιλούσα σκληρά για ορισμένους, όχι από δω μέσα, αλλά είχα τους λόγους μου! Διαμαρτύρομαι λοιπόν, επειδή εδω και πολύ καιρό βλέπω, ότι και άλλα μέλη δεν τηρούν τις προδιαγραφές για να παραμείνουν εδω μέσα! Ωστόσο, κανένας από τους διαχειριστές δεν τους <κλειδώνει> όπως έκαναν τρεις φορές, επαναλαμβάνω σε μένα!!! Μπορώ να μάθω το γιατί; Μήπως ακόμα και εδώ μέσα γίνονται διακρίσεις; Παρακαλώ πολύ, θα ήθελα μια ειλικρινή απάντηση!



    Καταρχήν. διόρθωσε τον τίτλο του post και γραψ'τον με μικρά γράμματα. ( είναι σαν να φωνάζεις)

    οι Διαχειριστές ξέρουν, βλέπουν, και κρίνουν, όταν καποιος περάσει τα εσκαμμένα τότε πράττουν.


    AlfaWolf
    27.06.2011, 20:44

    Νομιζω οτι οπως μαρτυρα και η εικονα

    ο κανονας λεει

  • ΜΗΝ γράφετε μόνο με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα
  • εχεις δικιο ζετα που λες ''Εγώ δεν έχω δει κανένα κανόνα να τηρείται εδω μέσα'' :)


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 27-06-2011 20:45 ]





    επισυναπτόμενα: kanones.JPG 
    caterina08
    28.06.2011, 18:10

    Καταλαβαινω απολυτα το θυμο σου Ζετα!

    Θα απαντησω ομως στο α σκελος της διαμαρτυριας σου γιατι το υπολοιπο ειναι προσωπικο.

    Κι εγω οπως και πολλοι αλλοι φανταζομαι εχουν αναρωτηθει για το "μετρο",  τα "ορια" τα "εσκαμμενα".... Κι αυτο γιατ:

    απο τη μια αξιολογουνται αρνητικα ποστ ειτε χαρακτηρα αντιθετου ενος διαχειριστη, ειτε γιατι ο ιδιος ο διαχειριστης δεν εχει τα κοτσια να σου απαντησει... ειτε γιατι καποιος ξυπνησε στραβα... ειτε... ειτε...

    και απο την αλλη βλεπεις τον καθε παντογνωστη να επιτιθεται σε μελη χιδαια, ξεδιαντροπα και διχως ιχνος σεβασμου προς το φορουμ "κυριλέ"

    και αναρωτιεσαι "τι κανω εγω εδω...?" , "να κατσω να με προσβαλλουν χωρις να πω τιποτα... η να επιτεθω κι εγω με τα αναλογα μεσα?".. "να υπακουσω στους κανονες η οχι?"

    Προσωπικα αυτο το τελευταιο δεν το επιλεξα τοσο καιρο που ονομαζομαι μελος ενος παραδεισου.... γιατι θελοντας και μη διαιωνιζεις τον αποπατο οσων θελουν να spamαρουν χωρις λογο και τα νευρα σου στην τελικη "γινονται κροσια", αντι να απολαυσεις το σερφαρισμα σου στα τοπικ. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΣ (τουλαχιστον οχι δημοσια...)

    (Τα παραπανω ειναι αποφθεγματα της προσωπικης και ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ διαδικτυακης μου εμπειριας. ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΖΩ!!!!!!!:  ΔΕΝ αναφερομαι και δεν υπονοω κανενα μελος του παραδεισου μας. Εαν ηθελα κατι τετοιο θα ειχα απευθυνθει στους πραγματικα ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ αυτου του σαιτ... Απλα προτιμω να λυνω τις διαφορες μου μονη μου...)

    Τελικα.... δεν ξερω αν ειμαι σε θεση να κρινω αλλα μελη και προπαντων τους διαχειριστες... Αλλα προτεινω να επαναδιαπραγματευθουν οι κανονες ηθικης και δεοντολογιας που διεπουν το σαιτ, και η εφαρμογη τους να γινεται αντικειμενικα, με βαση τη λογικη και οχι το συναισθημα... η την ηθικη του καθενος, ωστε να αποφευγονται οσο το δυνατον συζητησεις σαν κι αυτη!

    Κατερινα


    jorge
    28.06.2011, 18:41
    Παιδιά τα πράγματα είναι απλά. Χρειαζόμαστε πόρους (=moderators). Πολλοί από τους παλιούς δεν έχουν χρόνο. Έχουμε ξεκινήσει την προσπάθεια, επομένως με την κατάλληλη επιλογή προσώπων θα μπορούμε να επεμβαίνουμε καλύτερα. Από την άλλη, ας μην αναζητάμε συνεχώς και εναγωνίως τους διαχειριστές να τραβήξουν το αυτάκι όσων φωνάζουν λίγο παραπάνω.
    mary_omikron
    28.06.2011, 19:37

    Μιά πρόταση είναι τα θέματα συζητήσεων τύπου "Cosmopolitan" να πηγαίνουν αμέσως (από τον τίτλο ακόμη) στα "ανάλαφρα" και οι απαντήσεις/σχόλια να μην ανακοινώνονται "επί του πιεστηρίου" ώστε όποιος ενδιαφέρεται να ψάχνει και να τα βρίσκει μόνος του... αλλά αυτό έχει ήδη λεχθεί


    sven
    28.06.2011, 22:53

    Καιρός είναι να το δούμε κι αυτό: η οικονομική στενότητα του Musicheaven να οδηγήσει σε αποδοχή Μνημονίου που να επιβάλει όρους του τύπου "Βάλαν το λύκο να φυλάει τα πρόβατα..."!!!

    Τότε θα είναι καιρός να.....μεταναστεύσουμε σε......άλλα sites.....:)))))))))))))))))))))))))))


    caterina08
    29.06.2011, 00:17

    Παράθεση:

    Το μέλος sven στις 28-06-2011 στις 22:53 έγραψε...

    Καιρός είναι να το δούμε κι αυτό: η οικονομική στενότητα του Musicheaven να οδηγήσει σε αποδοχή Μνημονίου που να επιβάλει όρους του τύπου "Βάλαν το λύκο να φυλάει τα πρόβατα..."!!!

    Τότε θα είναι καιρός να.....μεταναστεύσουμε σε......άλλα sites.....:)))))))))))))))))))))))))))



    χαχαχ!!!!! σωστον!

    jorge, δεν αναφερομαι αποκλειστικα στην τωρινη κατασταση του musivheaven. Οπως ειπα ειναι διαπιστωσεις απο τοτε που εγινα μελος του. Οποτε οπως καταλαβαινεις τα προβληματα δεν ξεκιναν απο το διαθεσιμο χρονο και την επαρκεια των ατομων αλλα απο τη διαθεση και τις αποψεις του καθενος περι "ταξης". Με ολο το σεβασμο προς ολους εσας... δεν ειναι ευκολη η δουλεια του διαχειριστη, αλλα οταν καποιος προτιθεται να την αναλαβει, να το κανει σοβαρα και τιμια.


    jorge
    29.06.2011, 01:16

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 29-06-2011 στις 00:17 έγραψε...

    ...αλλα οταν καποιος προτιθεται να την αναλαβει, να το κανει σοβαρα και τιμια.

    Τ' ακούσαμε κι αυτό, οκ. Πως όμως Κατερίνα μου δέχεσαι να είσαι σε ένα site με γελοίους και κυρίως άτιμους mods;


    jorge
    29.06.2011, 01:18
    Spartan με posts σαν το τελευταίο δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεις mod.
    jorge
    29.06.2011, 11:32
    Ζέτα, πόσα χρήματα έχεις δώσει για τις υπηρεσίες που απολαμβάνεις τόσα χρόνια στο MusicHeaven, ως μέλος;
    caterina08
    29.06.2011, 11:32

    jorge γιατι υποτιμας τη δουλεια σου? Τετοιο σαιτ ειναι ο παραδεισος??? Αν ειναι και δεν το καταλαβα πες το μου να φυγω και να μην απασχολω ασκοπα το αγαπητο φορουμ. Επισης θα επιθυμουσα να διαβασω την αποψη σου σχετικα με ολο το προηγουμενο ποστ μου και οχι σχετικα με την κατακλειδα του.... Υπαρχουν σημεια που νομιζω πως θα συμφωνησες, εκτος κι εχω κανει εντελως λαθος στην ερμηνια του δικου σου ποστ ( που μαλλον οχι για να μη μ εχεις διορθωσει)

     Βεβαια!

    Ευτυχως μας σωζει η μειοψηφια. Σε καμια περιπτωση δεν γενικευσα τις αποψεις μου, και δεν καταλαβαινω πως σου εδωσα αφορμη να πιστεψεις πως ερχομαι σε αντιφαση με οσα γραφω. Αν υποψιαζομουν πως οι mods του σαιτ ειναι ολοι ανεξαιρετως ετσι πιστεψε με πως δε θα ημουν εδω τωρα... κι αυτο γιατι οι αποψεις μου ειναι καθαρα πιο δημοκρατικες απο μια φθηνη λογοκρισια. Ευτυχως ξαναλεω οι παραπανω αποτελουν-αποτελεσαν την εξαιρεση του κανονα.

    Μπορω να καταλαβω πως εδω συνομιλουν διαφορετικοι ανθρωποι διαφορετικης νοοτροπιας-ηλικιας-αντιληξεων αλλα απαιτω (δεν ξερω αν μπορω, αλλα εγω θα προσπαθησω) οι διαλογοι η οι εκαστωτε λογομαχιες, να αναπτυσσονται στα πλαισια ενος υγιους διαλογου τοσο απο τα μελη οσο και απο τους διαχειριστες. Ας μην ξεχναμε πως ολοι εδω ημαστε επειδη μας αρεσει η μουσικη και θελουμε να δημοσιευσουμε τις γνωσεις-αποψεις μας σχετικα με θεματα που μας ενδιαφερουν και για γινει αυτο πρεπει η επικοινωνια να ειναι επαρκης.

     


    jorge
    29.06.2011, 11:36
    Κατερίνα, όταν γράφεις "δεν ειναι ευκολη η δουλεια του διαχειριστη, αλλα οταν καποιος προτιθεται να την αναλαβει, να το κανει σοβαρα και τιμια", ο κάθε αναγνώστης συμπεραίνει οτι εδώ αυτή τη δουλειά δεν την κάνουμε ούτε σοβαρά, ούτε τίμια. Αν δεν το εννοείς έτσι, ανακάλεσε και θα σου απαντήσω ευχαρίστως σε ότι με ρωτάς.
    caterina08
    29.06.2011, 11:41

    Αν αυτο εδωσα να καταλαβεις jorge τοτε ανακαλω. Σε καμια περιπτωση δεν γενικευω κατι που εξηγησα πριν λιγο οποτε οκ!!! λαθος διατυπωση


    Foidel
    29.06.2011, 12:59

    Κάλη μου Ζέτα οφείλεις να αντιληφθείς πως ο φίλτατος Jorge κάνει ότι μπορεί για την καλή λειτουργία του site.Νομίζω πως ξέρω για ποιο μέλος μιλάς όπως επίσης ξέρω οτί θα μπορούσες να στείλεις σε ΠΜ το όνομα του μέλους αυτού σε κάποιον MOD.Δεν έχεις κανένα δικαίωμα να κατηγορείς κανέναν για το ban που "έφαγες".Συγγνώμη αν ακούγομαι λίγο επιθετικός αλλά ξέρω πως ο Jorge κάνει το καλύτερο δυνατόν.Όπως καταλαβαίνεις ενίσταμαι και εγώ στην δική σου ένσταση...


    Foidel
    29.06.2011, 13:12

    Γίνονται διακρίσεις;Δεν νομίζω εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο...


    Foidel
    29.06.2011, 13:20

    Πολύ αόριστη απάντηση.Αν και όλα τα παιδιά του MusicHeaven μου φέρονται με πολύ σεβασμό παρά το μικρό της ηλικίας μου...


    Foidel
    02.07.2011, 11:46

    Ίσως ακουστώ λίγο ηλίθιος αλλά δεν κατάλαβα το post


    optiras
    01.08.2011, 08:22

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 28-06-2011 στις 18:10 έγραψε...

    Κι εγω οπως και πολλοι αλλοι φανταζομαι εχουν αναρωτηθει για το "μετρο",  τα "ορια" τα "εσκαμμενα"....

    Μη σε εκπλήσει..Στην ελλάδα ζούμε...Βλέπεις πουθενά κανένα μέτρο στην πραγματική ζωή;Γίνεται σεβαστό κανένα όριο;

    Γιατί λοιπόν ο ελληνικός ιντερνετικός κόσμος θα έπρεπε  να είναι διαφορετικός από τον πραγματικό;Ο ένας είναι η συνέχεια του άλλου...Οι ίδιοι άνθρωποι συμμετέχουν και στον ένα και στον άλλο...

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 28-06-2011 στις 18:10 έγραψε...

    απο τη μια αξιολογουνται αρνητικα ποστ ειτε χαρακτηρα αντιθετου ενος διαχειριστη

    Είμαι της άποψης ότι διαχειριστές/συντονιστές θα έπρεπε να εξηγούν την επέμβαση τους...Γιατί όντως μερικές φορές δεν γίνεται αντιληπτό το κριτιριο που χρησιμοποιούν για την αρνητική αξιολόγηση....

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 28-06-2011 στις 18:10 έγραψε...

    και αναρωτιεσαι "τι κανω εγω εδω...?" , "να κατσω να με προσβαλλουν χωρις να πω τιποτα... η να επιτεθω κι εγω με τα αναλογα μεσα?".. "να υπακουσω στους κανονες η οχι?"

    Προσωπικα αυτο το τελευταιο δεν το επιλεξα τοσο καιρο που ονομαζομαι μελος ενος παραδεισου.... γιατι θελοντας και μη διαιωνιζεις τον αποπατο οσων θελουν να spamαρουν χωρις λογο και τα νευρα σου στην τελικη "γινονται κροσια", αντι να απολαυσεις το σερφαρισμα σου στα τοπικ. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΑΣ (τουλαχιστον οχι δημοσια...)

    (Τα παραπανω ειναι αποφθεγματα της προσωπικης και ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ διαδικτυακης μου εμπειριας. ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΖΩ!!!!!!!:  ΔΕΝ αναφερομαι και δεν υπονοω κανενα μελος του παραδεισου μας. Εαν ηθελα κατι τετοιο θα ειχα απευθυνθει στους πραγματικα ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ αυτου του σαιτ... Απλα προτιμω να λυνω τις διαφορες μου μονη μου...)

    Μάλλον η ορθότερη αντίδραση είναι να επισημάνεις σε διαχειριστή/συντονιστή τι σε ενόχλησε και γιατί...Μπορεί να διέφυγε της προσοχής του διαχειριστή η συγκεκριμένη φάση....

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 28-06-2011 στις 18:10 έγραψε...
    προτεινω να επαναδιαπραγματευθουν

    οι κανονες ηθικης και δεοντολογιας που διεπουν το σαιτ

    Θα μπορούσες να γίνεις πιο συγκεκριμένη;


    optiras
    01.08.2011, 08:41

    Παράθεση:

    Το μέλος Spartan-Werewolf στις 29-06-2011 στις 02:14 έγραψε...

    @jorge:

    Για όλους τους άλλους τομείς (που δεν μπορώ να έχω λόγο) η υπόδειξη μου θα ήταν ο φίλτατος optiras , αλλά δεν μπορώ να ξέρω αν αυτός θέλει να αναλάβει μια τέτοια υποχρέωση

     

    Ευχαριστώ για την πρόταση!

    Δυστυχώς δεν έχω χρόνο για να το κάνω σωστά.....