ελληνική μουσική
    408 online   ·  210.817 μέλη

    Σιδηρόπουλος - Nα μ'αγαπάς (Punk rock cover)

    greendaz
    04.07.2011, 20:30

    Χμ, δεν το έχετε ξανακούσει έτσι,ε? Είτε είναι καλό είτε είναι κακό αυτό...

     


    Arcan
    09.07.2011, 04:20

    έχω να πω 2 πράγματα...

    ..μπράβο τους που κάθησαν και έγραψαν..

    ..αλλά ένα μεγάλο ΌΧΙ για το αποτέλεσμα.. δεν παίρνεις ένα τέτοιο κομμάτι για να το (συγγνώμη αλλα έτσι το βλέπω και ας μου επιτραπεί η έκφρασή) ΒΙΑΖΕΙΣ ολοκληρωτικά!..

    γούστο του δημιουργού που το επανασύνθεσε,αλλα ας το κράταγε για την "πάρτυ" του μην το βγάζεις και παραέξω.. δηλαδή απλά ιερόσυλο..

    ναι ναι..η μουσική δεν έχει όρια, αλλα μην το παρατραβάμε κιόλας!..

     

    .."χαίρομαι" και λυπάμαι που το άκουσα.. για διάφορους λόγους..

    Συγγνώμη που είμαι τόσο αρνητικός..αν κάποιος έχει να διαφωνήσει σε κάτι,ελεύθερα..


    greendaz
    09.07.2011, 12:11
    Μην ανησυχείς, έχεις απόλυτο δίκιο! Όταν πας να 'πειράξεις' ένα τέτοιο τραγούδι, δε μπορείς να περιμένεις και πολλά... Τι ειρωνικό, μπορεί να πρόσθεσα πάνω από 200 νότες αλλά του αφαίρεσα τόσα πολλά! Α, και δεν είναι συγκρότημα, εγώ κάνω μ...κίτσες... Θα πρέπει να προσθέσω όμως ότι όταν κάποιος βλέπει 'punk Rock cover' θα πρέπει να περιμένει κάτι τέτοιο... Θα μπορούσε να ήταν ένα νέο τραγούδι αν άλλαζα τους στίχους αλλά anyway...
    Arcan
    09.07.2011, 21:09
    ααα :P δικο σου είναι? όντως καλύτερα να αλλάξεις τους στίχους, θα γίνει ένα πολύ καλύτερο κομμάτι.. έτσι όπως και ο ίδιος λες του αφαίρεσες πολλά.. το συναίσθημα,το νόημα, την ατμόσφαιρα που δημιουργεί.. καταλαβαίνεις.. Πάντως ξάνα ένα μπράβο για την σύνθεση, αξίζει και μόνο που ασχολήθηκες να γράψεις :D.
    earinos
    15.07.2011, 10:39
    κάτι λάθος ακούω.... Αγόρι μου μπορεί να αγαπάς την μουσική , και να θέλεις να κάνεις κάτι δικό σου. Θα σου πω το λάθος σου . Πάντα ένα τραγούδι κάτι λέει. Κάποιο λέει για την αχαρηστία άλλο για το παράπονο , άλλο για την αγάπη , για το μίσος , για τα πουλιά για ότιδήποτε. Σε αυτό το κομμάτι λέει για την ανάγκη του που είναι μόνος και γράφει ένα γράμμα σε αυτην που αγαπάει να τον αγαπά. μπορεί ο σιδηρόπουλος να είναι ροκ αλλά το τραγούδι δε είναι. Η μουσική σου που μπορεί να πετάει σε ένα δίκό της ρυθμό που εσύ δημιούργησες , πρέπει να βάλεις δικά σου λόγια μέσα για να είναι απόλυτα δικό σου. Επειδή το τραγούδι αυτό έχει άλλο ρυθμό και με άλλο ρυθμό το παρουσιάσεις απλά δεν τεριάζει να το ακόυω γιατί χάνονται τα λόγια μέσα στην μουσική και δεν το αισθάνομαι. Όμως αγριέυει και αυτό είναι ένα απλό ήρεμο τραγουδάκι. Θα σου δώσω μια συμβουλή και μετά πέτα την. Προσπάθησε και πιστέυω μπορείς να κάνει κάτι ποιό μελωδικό γρήγορο ροκ που να λέι για την αγανάκτηση του λαού . Όπως αισθάνεσαι εσύ με δικά σου λόγια έτσι πές στο σε ένα τραγούδι. Εκεί θα είσαι ποιό ωραίος από ότι ερμήνευσες το ' να μαγαπάς ' του Σιδηρόπουλου. Να σαι γερός....
    greendaz
    17.07.2011, 17:03
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές αλλά ξέρεις η μοντερνα πανκ ροκ μουσική δεν είναι μόνο για μίσος και επιθετικότητα... Κακώς λέω μοντέρνα, από τους Ramones ακόμα πολλά πανκ ροκ τραγούδια ήταν ερωτικά. Τώρα βγάζει επιθετικότητα είναι πανκ! Αλλά γνώμη μου είναι ότι η μονοαξιά, η απογοήτευση κτλ δένουν απόλυτα με τη μουσική που καθιέρωσε την απαισιοδοξία, το πανκ. Τώρα θα συμφωνήσω ότι όταν έχουμε συνδέσει ένα τραγούδι με πολλές προσωπικές μας στιγμές όπως αυτό, είναι δύσκολο να το δεκτούμε αλλιώς. Αλλά αν θέλεις τη γνώμη μου εκεί είναι η ουσία σε μια διασκευή. Ακούω πολλούς που διασκευάζουν ένα τραγούδι και προσπαθούν να μοιάσουν όσο μπορούν - αδύνατο 100% - στο αρχικό. Μα αυτή τη δουλειά την έχει κάνει ο αρχικός δημιουργός, δε μπορείς να τον φτάσεις! Κάτι διαφορετικό... Δεν είναι τυχαίο ότι άτομα που δε γνώριζαν (!!!) το 'Να μ'αγαπάς' του σιδηρόπουλου είπαν ότι τους άρεσε, τώρα ο καθένας τη γνώμη του...