ελληνική μουσική
    541 online   ·  210.821 μέλη

    Πως να κανω ανεβοκατεβάσματα στα τελικά φωνήεντα;

    kostasr414
    23.08.2011, 16:12
    Ξερουν πολυ καλα για ποιους λεω...δεν ειπα για ΟΛΟΥΣ ΟΛΟΥΣ.γιαυτους που σχολιασαν υποκριτικα και..."εξυπνα".εστω για τα δυο αυτα ατομα...οταν ζητας βοηθεια περιμενεις βοηθεια...και οχι χλευασμο και κοροιδια.το να σε λεει ο αλλος καλυτερα τραγουδα στο ντους σου, εγω δεν το παιρνω σαν βοηθεια..αν το βλεπεις εσυ ετσι,καλως..σου ζητω συγνωμη κιολας....και ευχαριστω τα ατομα που ασχοληθηκανε μαζι μου και ακουσανε καποια τραγουδια μου...Απλα κατεληξε καπως διαφορετικα το θεμα..
    mary_omikron
    23.08.2011, 16:34

    Δεν εκλαμβάνω την ειρωνεία για βοήθεια, και δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη από μένα. Την δική σου λανθασμένη διατύπωση σχολίασα, που έχρηζε διευκρίνησης. Από την στιγμή που το έκανες, όλα καλά και ας μην μακρηγορούμε περισσότερο.. :)

    ΥΓ. Σε όλα τα θέματα υπάρχουν γνώμες που διίστανται μεταξύ τους... Δώσε την ίδια προσοχή σε όλες...


    BAGRATION
    24.08.2011, 16:38

    Οντως καμμία σχεση το Λαιβ με την ηχογράφηση σπίτι. Εδώ Τονικά είναι σε καλό επίπεδο. Το μέτρημα θελει λίγο ακόμη βελτίωση απ' όσο ακούω. Και θελει να μην κρατάς πολύ χαμηλά την ένταση σε μερικά σημεία στο κουπλέ.

    Σε γενικές γραμμές πάντως το λαιβ είναι καλό κ αξιοπρεπές.

    Τωρα όσον αφορά τα υπόλοιπα (ερμηνεία, στύλ και τέτοια) δεν ξερω και πολλά για να σου πω. Χεβι Μεταλ και χαρντ ρόκ ακούω από μικρός και δεν ξέρω καθόλου από λαικά κ ελληνικά.

    Οταν ευκαιρήσεις πάντως δεν χάνεις τίποτα με το να κανεις 5-6 μαθήματα σε κανενα καλό καθηγητή προκειμενου να σου βγαίνουν πιο ξεκούραστα τα λαιβ. Να σου μαθει δηλαδή κανενα πρακτικό ζέσταμα και καμμία ασκηση για μετά το λάιβ, για να ξεκουράζεται η φωνη.


    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 24-08-2011 20:43 ]


    kostasr414
    24.08.2011, 20:22
    Ναι φιλε μου αυτο ψαχνω..κατι να μου ξεκουραζει λιγο τη φωνη μετα το λαιβ.αλλα και να ζεσταινω λιγο τη φωνη μου πριν το λαιβ.σαν ζεσταμα παντως λεω 2-3 τραγουδια στο καμαρινι,σιγανα ομως(σαν να μιλαω με καποιον) πριν βγω και ειμαι οκ...
    delta66
    24.08.2011, 22:11

    Φιλε Κωστα, πριν παει καποιος στο Β πρεπει να μαθει το Α,

    Το Α στην περιπτωση σου ειναι η σωστη νοτα και το Β ειναι το βιμπρατο.

    Καλο ειναι να βρεις καποιος καλο σοβαρο δασκαλο μοντερνων φωνητικων να σε βαλει στο σωστο δρομο.


    delta66
    24.08.2011, 22:20

    Παράθεση:

    Το μέλος kostasr414 στις 23-08-2011 στις 14:14 έγραψε...

    Φιλε Βαγκρασιον ακου εδω εσυ και πες μου...μου φαινεσαι πολυ λογικος τυπος

    >

     

    Αν μπορεις να διακρινεις ομως τη φωνη γιατι ειναι απο κινητο......



    Τι ακριβως ρωτας σχετικα με το βιντεο?


    freddieKrueger
    24.08.2011, 23:23

    Καλησπέρα φίλε μου...λοιπόν άκουσα τα τραγούδια σου...ναι μεν έχεις απλά ωραίο χρώμα φωνής,αλλά είσαι φάλτσος...αυτό δεν φτιάχνει με μαθήματα ορθοφωνίας που λένε οι φίλοι πιο πάνω...ο δάσκαλος του τραγουδιού δεν σε μαθαίνει να ΑΚΟΥΣ...σε μαθαίνει τεχνική όσον αφορά το σωστό τραγούδισμα...δηλ τοποθέτηση,στήριξη φωνής διευρυνση φωνητικης εκτασης,κτλ...

     

    Μια πολυ φιλικη συμβουλη...παρτο ξανα απο την αρχη το θεμα...μαθε να εισαι σωστος τονικα...πατα ενα Ντο στο πιανο η γρατσουνα την ιδια νοτα στην κιθαρα και προσπαθησε να αναπαραγεις τον ιδιο τονο με τη φωνη σου...μετα συνδυασμο δυο τονων πχ ντο-ρε η και ημιτονιου ντο-ντο διεση...μπορεις να τραγουδας και απλες κλιμακες πχ Ντο-μι-σολ...Επισης:Μπορεις με ενα guitar tuner να τραγουδησεις και να προπαθησεις το λαμπακι που ''ζυγιζει'' τις νοτες να ναι πρασινο...στα guitat tuners οταν ο τονος ''ξεφευγει'' αναβει ενα λαμπακι με κοκκινο η πορτοκαλι κι οταν εισαι απολυτα σωστος πρασινο...κανε προπονηση και μετετρεψε την οπτικο-φωνητικη σου αισθηση(δηλ αυτο που βλεπεις οτι αναβει πρασινο οταν τραγουδας ενα τονο)σε ακουστικο-φωνητικη(δηλ ακουσε τι τραγουδας και ξανατραγουδα το χωρις να κοιτας το λαμπακι)...

     

    αλλα ΣΤΑΜΑΤΑ να τραγουδας κανονικα τραγουδια για την ωρα...και τη φωνη σου η οποια εχει πολλες δυνατοτητες χαλας και τα αυτια μας...Τραγουδιστης ΔΕΝ εισαι με την καμμια ΑΛΛΑ μπορεις να γινεις αν δουλεψεις πολυ,μα παρα πολυ...Ωραια χροια εχεις,εκταση εχεις,τεχνικη δεν εχεις με τιποτα, κι αυτι ειναι σαν να εισαι κουφος...

    Φιλικα


    -----------------
    LIFE IS A MISERY ONLY FOR MISERABLE

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 24-08-2011 23:30 ]


    JohnieAnto
    20.09.2011, 15:29

    Παράθεση:

    Το μέλος kostasr414 στις 23-08-2011 στις 14:14 έγραψε...

    Φιλε Βαγκρασιον ακου εδω εσυ και πες μου...μου φαινεσαι πολυ λογικος τυπος

    >

     

    Αν μπορεις να διακρινεις ομως τη φωνη γιατι ειναι απο κινητο......

    ρε φίλε αν είσαι εσυ σε αυτο το live βιντεο τραγουδάς  - αξιοπρεπέστατα, καμια σχέση με τα προηγούμενα που ακουσα και σχολίασα, τι τα κρατας ανεβασμένα εκείνα ????




    -----------------
    http://www.thewisend.weebly.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JohnieAnto στις 20-09-2011 15:31 ]


    kostasr414
    22.09.2011, 01:09

    Τελικα υπαρχει μεγαλη διαφορα στο λαιβ με την ηχογραφηση που εκανα σπιτι μου? υπαρχει...

    οποτε για μενα δεν υσχιει τιποτα απ'οτι λετε...ειδικα εσυ fredie με εχεις κανει 10χροννων.με ξαναγυρισες στα πρωτα μου βηματα.Το αν ειμαι τραγουδιστης ή οχι το κρινω εγω.Εσεις μεσα απτο ιντερνετ δεν εχετε δικιαωμα να με κρινετε.Γιατι τελικα το να ηχογραφεις σπιτι σου ειναι μεγαλη μ@λ@κια !!!! Ελατε στο μαγαζι και κρινετε με οσο θελετε..Μονο μη σηκωθειτε στη πιστα να χορεψετε οταν θα τραγουδαω εγω.......θα κρινω εγω εσας μετα :-p (φιλικα).

    Τεσπα, JohnieAnto ναι εγω ειμαι.αξιοπρεπεστατα...!!!Τα βιντεο τα αλλα κακως που τα ανεβασα.κακο με κανανε...σε λιγο καιρο μεσα στο χειμωνα θα ανεβουνε απο STUDIO !!!!!!!

    Θα σας στειλω απο ενα λινκ να ακουσετε

    8 Οκτομβριου θα ειμαι στις Φλογες Αθηνων..Σαββατο-Κυριακη..Οποιος γουσταρει........

     

     

    Φιλουρες σε ολουςςςςςς !!!!!!!!!


    delta66
    22.09.2011, 01:23

    Παράθεση:

    Το μέλος kostasr414 στις 23-08-2011 στις 14:14 έγραψε...

    Φιλε Βαγκρασιον ακου εδω εσυ και πες μου...μου φαινεσαι πολυ λογικος τυπος

    >

     

    Αν μπορεις να διακρινεις ομως τη φωνη γιατι ειναι απο κινητο......



    Εσυ τραγουδας live στο βιντεο?


    freddieKrueger
    22.09.2011, 18:05

    Παράθεση:

    Το μέλος kostasr414 στις 22-09-2011 στις 01:09 έγραψε...

    Τελικα υπαρχει μεγαλη διαφορα στο λαιβ με την ηχογραφηση που εκανα σπιτι μου? υπαρχει...

    οποτε για μενα δεν υσχιει τιποτα απ'οτι λετε...ειδικα εσυ fredie με εχεις κανει 10χροννων.με ξαναγυρισες στα πρωτα μου βηματα.Το αν ειμαι τραγουδιστης ή οχι το κρινω εγω.Εσεις μεσα απτο ιντερνετ δεν εχετε δικιαωμα να με κρινετε.Γιατι τελικα το να ηχογραφεις σπιτι σου ειναι μεγαλη μ@λ@κια !!!! Ελατε στο μαγαζι και κρινετε με οσο θελετε..Μονο μη σηκωθειτε στη πιστα να χορεψετε οταν θα τραγουδαω εγω.......θα κρινω εγω εσας μετα :-p (φιλικα).

    Τεσπα, JohnieAnto ναι εγω ειμαι.αξιοπρεπεστατα...!!!Τα βιντεο τα αλλα κακως που τα ανεβασα.κακο με κανανε...σε λιγο καιρο μεσα στο χειμωνα θα ανεβουνε απο STUDIO !!!!!!!

    Θα σας στειλω απο ενα λινκ να ακουσετε

    8 Οκτομβριου θα ειμαι στις Φλογες Αθηνων..Σαββατο-Κυριακη..Οποιος γουσταρει........

     

     

    Φιλουρες σε ολουςςςςςς !!!!!!!!!



    Στα ηχογραφημενα βιντεακια εισαι φαλτσος γιατι δεν ακους τα ακκορντα,αλλα στην ουσια εχεις αποστηθισει-παπαγαλισει ενα ορισμενο τονο για καθε τραγουδι...

    Απο εκει και περα σου εχω την εξης ερωτηση:Εσενα  σ αρεσει να ακους τον εαυτο σου στις ηχογραφησεις??

    Λες δεν εχουμε δικαιωμα να σε κρινουμε ενω εσυ μας παραχωρησες αυτο το δικαιωμα...

     

    Και μεταξυ μας:Σαν εσενα ξερεις ποσοι ειναι?????Ουουουουου...Γιατι να ρθω να σε ακουσω οταν εγω τραγουδαω καλυτερα απο σενα ρε φιλε και δεν το κανω και θεμα??χαχαχα

    Τραγουδιστης ΔΕΝ εισαι ειτε σ αρεσει ειτε οχι.ΤΕΛΟΣ


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    kostasr414
    29.09.2011, 16:03
    freddie....(ετσι λεγανε και ενα σκυλο μου), απο το ιντερνετ ολοι μαγκες γινανε.Εγω δεν σε εκρινα οποτε δεν εχεις κανενα δικαιωμα να με κρινεις..εγω παραχωρησα το δικαιωμα στο να μου εξηγησετε στο θεμα του βιμπραντο.Πως τα παω.εσεις εδω περα εχετε καταντησει greek idol ρε!!! τι ειστε εσεις ρε?Εγω φιλε φρεντυ (χαχαχαχαχα), εχω φιρμα στη λαρισα.οποια πετρα και να σηκωσεις με ξερει.εσενα σε ξερει τουλαχιστον η γειτονια σου? που θα μου πεις ΕΣΥ εμενα οτι δν ειμαι τραγουδιστης! να ταν η ζηλεια ψωρα θα κολουσε ολη η χωρα.bye bye παιδες...εγω σβηνω το προφιλ μου εδω περα.Τελικα αποδειχτηκε αχρηστο.κοιταει πως να φαει ο ενας τον αλλον.Ισως....τα ξαναπουμε σε κανα LIVE !!!!Ελπιζω αν δεις καμια αφισα στη γειτονια σου με την φωτογραφια μου, ναρ8εις μια βολτα στο κεντρο.κριμα ειναι,να μαθεις και συ κατι :-p τα λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
    mary_omikron
    29.09.2011, 16:23

    @Kwstas414 Εάν δεν είσαι διατεθιμένος να ακούσεις και αρνητικές κριτικές, άσχετα αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα ή όχι, να μην τις επιζητάς. Γιατί όταν ζητάς βοήθεια για ανεβοκατεβάσματα επόμενο είναι οτι θα σου ζητηθεί δείγμα φωνητικό και θα επακολουθήσει κριτική.

    Για ότι αφορά το site στο "εσείς εδώ μέσα" "κατάντια" και "greek idol" φρονιμότερο να είσαι πιο φειδωλός. Με τσαμπουκά και είμαι φίρμα κανένας καλλιτέχνης δεν πήγε μπροστά.


    freddieKrueger
    29.09.2011, 17:25

    Παράθεση:

    Το μέλος kostasr414 στις 29-09-2011 στις 16:03 έγραψε...

    freddie....(ετσι λεγανε και ενα σκυλο μου), απο το ιντερνετ ολοι μαγκες γινανε.Εγω δεν σε εκρινα οποτε δεν εχεις κανενα δικαιωμα να με κρινεις..εγω παραχωρησα το δικαιωμα στο να μου εξηγησετε στο θεμα του βιμπραντο.Πως τα παω.εσεις εδω περα εχετε καταντησει greek idol ρε!!! τι ειστε εσεις ρε?Εγω φιλε φρεντυ (χαχαχαχαχα), εχω φιρμα στη λαρισα.οποια πετρα και να σηκωσεις με ξερει.εσενα σε ξερει τουλαχιστον η γειτονια σου? που θα μου πεις ΕΣΥ εμενα οτι δν ειμαι τραγουδιστης! να ταν η ζηλεια ψωρα θα κολουσε ολη η χωρα.bye bye παιδες...εγω σβηνω το προφιλ μου εδω περα.Τελικα αποδειχτηκε αχρηστο.κοιταει πως να φαει ο ενας τον αλλον.Ισως....τα ξαναπουμε σε κανα LIVE !!!!Ελπιζω αν δεις καμια αφισα στη γειτονια σου με την φωτογραφια μου, ναρ8εις μια βολτα στο κεντρο.κριμα ειναι,να μαθεις και συ κατι :-p τα λεμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

    Εχεις μεγαλη γλωσσα φιλε...γεματη ειρωνια...εχω το δικαιωμα να σε κρινω και συνεχιζω να το κανω...δεν με ενδιαφερει ποιος σε ξερει η τι...εγω κρινω αυτο που ακουσα...και αυτο που ακουσα ειναι αισχος...αν εσυ δεν ντρεπεσαι που ανεβασες τετοιες ηχογραφησεις στο youtube ειναι αλλο θεμα...Παω στοιχημα οτι μετα από κάποιο καιρό θα χαθείς τελείως και πως ποτέ μου δεν θα ακούσω δισκογραφική σου δουλειά,γιατι ποτέ σου δεν θα κάνεις...

    ΥΓ:Κοιτα να δεις φιλε συμπτωση ομως που κι εγω ειχα ενα σκυλο που τον ελεγαν Κωστα και μαλιστα τραγουδαγε καλυτερα απο σενα χαχαχα{#emotions_dlg.tt2}


    irinipapadaki
    17.01.2013, 07:38

    ειλικρινα δε ξερω πως τους εχεις παραμυθιασει ετσι ολους εδω μεσα και μαλλον κανεις δεν εχει μουσικο αυτι τελικα να καταλαβει οτι στο βιντεο που δημοσιευεις και λες οτι τραγουδας εσυ δεν εισαι τελικα εσυ!!! λυπαμαι που στη χαλαω τη φαση! ειμαι επαγγελματιας τραγουδιστρια γνωριζω και το παλικαρι προσωπικα γιατι ετυχε να δουλεψω μαζι του! Ειναι ο Μιχαλης Παπαματθαιου!!! Ελεος ρε φιλε τραβα να ασχοληθεις με κατι αλλο μη κατακρεουργεις το επαγγελμα μου αυτο το θειο δωρο αυτην την ευλογημενη δουλεια που κανω! καλυτερα να ασχοληθεις με καφεδακια φιλαρακια βολτες και τη μουσικη αστην για αυτους που ξερουν να τη δουλευουν καλυτερα επειδη το κανουν με τη ψυχη τους το ειχαν ονειρο απο τοτε που γεννηθηκαν και ζουν για αυτο! στη τελικη τραγουδα στο μπανιο σου αλλα μη κοροιδευεις το κοσμο με τα ψευτικα βιντεακια σου του μιχαλακη δηλαδη.....και κατι αλλο και ολοκληρωνω...αν αγαπουσες πραγματικα τη μουσικη και το τραγουδι θα φροντιζες να μαθεις πραγματα επανω σε αυτην απο εμπειρους δασκαλους οχι απο σκυλαδικα που πας για ποτακι με τους φιλους σου.Τετοια τραγουδιστακια και γλαστρες κοπελιτσες αφωνες χαλανε τη δουλεια μας.αλλα τι να πεις ποτε δεν υπηρχε αξιοκρατια σε αυτη τη δουλεια κι ουτε θα υπαρξει.Παλι καλα ομως που υπαρχει η ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ.Ειναι η ιδια η ζωη!!!!